fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 

מה אנחנו מתכוונים לעשות בתקופת הבחירות, תודה ליאיא ובהצלחה ללינור, ניצחון חשוב מול התאגידים הגדולים, מנסים לעודד תחרות בשוק התשלומים, וגם – הזדמנות אחרונה להירשם לסיור בכנסת לחברי וחברות הלובי! 

הולכים לבחירות!

בדרך כלל אנחנו מעדכנים פה על דברים שקוראים עליהם בעיקר בעיתונים הכלכליים, אבל את העדכון השבועי ה-168 אנחנו פותחים עם הידיעה הכי חמה של השבוע – הולכים לבחירות!

אז מה זה אומר מבחינת לובי 99? לצערנו, כל הצעות החוק שהגשנו ולא עברו קריאה ראשונה חוזרות לנקודת ההתחלה וברגע שהכנסת תחזור לפעילות נצטרך להגיש אותן מחדש. אבל אנחנו חושבים שהתקופה הקרובה מהווה הזדמנות:

  • אמנם הכנסת לא תעבוד בתקופה הזו אבל העבודה שלנו מול משרדי הממשלה (אוצר, תחבורה, בריאות) ומול הרגולטורים הפיננסיים (כמו המפקח על שוק ההון והביטוח, הממונה על ההגבלים העסקיים, מנהל רשות המסים ועוד) ממשיכה כרגיל, וכפי שתקראו בהמשך העדכון, לא תחסר שם עבודה.
  • לפעול מול המפלגות השונות כדי שיכניסו את הנושאים שחברי וחברות לובי 99 בחרו למצעי המפלגות.
  • ליצור שיתופי פעולה עם חברי וחברות כנסת חדשים/ות.
  • לקדם נושאים שאנחנו לא מצליחים להגיע אליהם במהלך שגרת הכנסת – לטייב את הצעות החוק הקיימות שלנו ולכתוב הצעות חוק חדשות בנושאים שנבחרו.
  • לנצל את הזמן להמון חוגי בית והרצאות לצורך הגדלת כמות החברים והתחזקות לקראת הכנסת הבאה!

כמו שאפשר לראות, גם בתקופת בחירות אנחנו פה בשביל לעבוד בכל הכוח בשבילכם/ן. כדי שנגיע לכנסת הבאה חזקים יותר מול הלוביסטים של הטייקונים והתאגידים הגדולים – אנחנו צריכים אתכם/ן איתנו. הצטרפו עכשיו! 

הבחירות צפויות להשפיע עלינו בהיבט נוסף – יאיא פינק, מייסד ומנכ"ל המיזם החליט לסיים את תפקידו בלובי ולהתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה. במקומו תמונה למנכ״לית לינור דויטש, סמנכ"לית המיזם והלוביסטית הציבורית הראשונה.

יאיא – אין באמת דרך להודות לך כראוי על מה שעשית עבור כולנו, כי זה קצת כמו להודות לאבא שהביא אותנו לעולם. בלעדיך פשוט לא היינו נולדים. גאים בך על בחירתך להמשיך ולשרת את הציבור בדרכים אחרות, ואוהבים אותך מכל הלב. מבטיחים לא לאכזב את המורשת, ולהמשיך ולהרחיב את המיזם ואת השפעתו לטובת ה-99%.

לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

ניצחון חשוב מול התאגידים הגדולים

אחרי חודשים ארוכים של עבודה, השבוע עבר בוועדת הכלכלה של הכנסת התיקון לחוק ההגבלים העסקיים שנועד לחזק את רשות ההגבלים העסקיים מול המונופולים הגדולים. הצעת החוק אמורה לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בשבוע הבא (תחזיקו אצבעות!) וכך להפוך באופן רשמי לחוק. מול כוחות חזקים (כ-10 לוביסטים בכל דיון, לא כולל נציגים פנימיים של התאגידים הגדולים) הצלחנו להעביר את שלושת הסעיפים המשמעותיים ביותר:

  • הרחבת ההגדרה של "מונופול" – היום ההגדרה היא טכנית וכוללת רק חברות שמחזיקות בנתח שוק של מעל ל-50% בתחום מסוים. תיקון החוק מציע להרחיב את ההגדרה הזו כך שתכלול גם תאגידים שיש להם השפעה משמעותית על השוק, למרות שנתח השוק שלהם נמוך מ-50% (כמו שופרסל ובנק הפועלים), וכך רשות ההגבלים תוכל להטיל גם עליהם מגבלות.
  • החמרת הענישה – הסכום המקסימלי של עיצומים כספיים (מעין קנס) על תאגיד גדול שהפר את הוראות החוק יעלה מ-24 מיליון ₪ ל-100 מיליון ₪.
  • הצעת החוק ביקשה להפחית את רף הענישה הפלילי במונופולים מ-5 ל-3 שנות מאסר, מה שהיה מבטל את האפשרות להשתמש בכלי של האזנות סתר במהלך החקירה הפלילית. אנחנו התנגדנו למהלך הזה וחברי הכנסת קיבלו את עמדתנו. צפו בלינור דויטש, סמנכ"לית לובי 99 (מהיום תכל'ס מנכ"לית, צריך להתרגל 😊) והלוביסטית שלכם/ן, מצליחה לשכנע את חברי הכנסת להוריד את הסעיף הזה:

הצעת החוק הזו מגבילה את התאגידים הגדולים במשק והיא צעד נוסף בדרך לכלכלה הוגנת יותר. תודה רבה לרשות ההגבלים העסקיים, ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל ("המחנה הציוני") ולחברי הכנסת דב חנין ורועי פולקמן שהיו שותפים לדרך.

האם נמשיך "לבחור" בין בנק הפועלים ובנק לאומי?

עוד דיון חשוב שנערך השבוע עסק בחוק שירותי תשלום, שאמור לאפשר את הארנק הדיגיטלי (תשלומים דרך הסלולר וכו'). מדובר בחוק מורכב וארוך, שהדיונים בו מתנהלים באינטנסיביות כבר מספר שבועות.

גם בדיון הזה יש הרבה מאוד אינטרסים וכסף על השולחן – של הבנקים, חברות כרטיסי האשראי, חברות פינטק (טכנולוגיה פיננסית) וכו'. כמו תמיד, המדד האולטימטיבי לכמות האינטרסים בדיון הוא מספר הלוביסטים, ובדיון הזה נכחו כעשרה לוביסטים מול חברת כנסת אחת – רחל עזריה ("כולנו"), יו"ר ועדת הרפורמות.

אנחנו שם כדי לדאוג שיפתחו את השוק לתחרות ולא יאפשרו לבנק הפועלים ובנק לאומי, שמחזיקים ב-61% משוק הבנקאות, לשכפל את העוצמה האדירה שלהם גם לשוק הדיגיטלי באמצעות אפליקציות התשלומים "ביט" ו"פפר". צפו בקטע קצר מהדברים שאמרה לינור בדיון:

הידיעה הכי חשובה שלא שמעתם/ן עליה השבוע

השבוע התפטר יו"ר מגדל, עודד שריג, בטענה שהוא "לא יכול לשאת באחריות לכספי המבוטחים". קשה להפריז בחומרת העניין שחברת ביטוח ש-2.5 מיליון ישראלים מבוטחים בה, ושמנהלת מעל רבע טריליון ש״ח של כספי ציבור, מתגלה כבעלת ממשל תאגידי כה כושל (רק שבוע לפני התפטרה מבקרת הפנים של החברה).

בכל יום רגיל הידיעה הזו הייתה מככבת על שער כל העיתונים הכלכליים, אבל 20 דקות אחרי התפוצצות הסיפור הודיעו על בחירות, והידיעה הוגלתה לעומק העמודים הכלכליים. 

אנחנו בקשר מתמיד עם הנהלת רשות שוק ההון והביטוח. בשבוע הבא צפויה להתקיים פגישה אישית עם משה ברקת, הממונה החדש, וזה אחד הנושאים החשובים שבכוונתנו לדון עמו לעומק. 

הסיור שלנו בכנסת כבר ממש מעבר לפינה

ביום שני הקרוב (31.12) בין השעות 15:00-18:00 ייערך סיור בכנסת לחברי וחברות לובי 99. בתכנית: שיחה עם צוות המיזם על "מאחורי הקלעים" של העבודה בכנסת, פגישה עם חברי הכנסת שרן השכל ("הליכוד") ואיתן כבל ("המחנה הציוני") וצפייה במליאת הכנסת (הזדמנות אחרונה לפני פיזור הכנסת).
אז לכל מי שחי/ה על הקצה ומחכה לרגע האחרון – זו הזדמנות אחרונה להירשם.

נפגשנו עם הרבה מכיניסטים וסטודנטים השבוע

השבוע יאיא סיפר על לובי 99 לבני ובנות הדור הבא ממכינת העמק, מכינת חביבה רייק ומכינת חולית; נועה נפגשה בכנסת עם סטודנטים מפרויקט "מוניטור" של המרכז להעצמת האזרח ועם סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב; עומר הרצה על הלובי הציבורי למדריכי ומדריכות נוער מכל הארץ; וגם התארחנו בחוג בית אצל שיר וגנר חברת הלובי בתל אביב (תודה שיר!).

ירושלמים/ות? ביום חמישי נגיע למרכז הקהילתי בניות לספר על לובי 99 ועל איך אנחנו מקדמים את האינטרס הציבורי. מספר המקומות מוגבל, לפרטים ולהרשמה. רוצים לעזור לנו להפיץ את בשורת הלובי הציבורי הראשון ? הזמינו אותנו עכשיו לחוג בית!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים