fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

ממשיכים לעבוד בשבילכם/ן בוועדת פישמן, חדשות משמחות מדיון בנושא המאכערים, החוק שמחזק את רשות ההגבלים מול התאגידים הגדולים עבר באופן סופי, וגם – ממשיכים להילחם בשחיתות בשלטון המקומי

 
הפגישות שלנו מניבות תוצאות

בשבוע שעבר סיפרנו לכם/ן על הידיעה הכי חשובה שרוב האנשים לא שמעו עליה – ההתפטרות של יו"ר מגדל, עודד שריג, בטענה שהוא "לא יכול לשאת באחריות לכספי המבוטחים". במגדל מבוטחים כ-2.5 מיליון ישראלים והיא מנהלת מעל רבע טריליון ₪ של כספי ציבור, ולכן האמירה הזו מדאיגה מאוד (בעיקר אם כספי הפנסיה שלכם/ן במגדל) ודורשת בירור.

פתחנו את השבוע עם שתי התפתחויות בהקשר הזה – ביום ראשון הגיעו נציגי מגדל לוועדת פישמן (ועדת החקירה הפרלמנטרית להסדרי חוב לטייקונים). היו"ר המתפטר שריג לא הגיע, ומנכ"ל מגדל, דורון ספיר, אמר שהוא מתנגד לכל הטענות שהעלה שריג במכתב ההתפטרות שלו ושמגדל מנוהלת היטב ובאחריות. במילים פשוטות יותר: הכל בסדר, סמכו עלינו.

לנו קצת קשה לסמוך על מגדל אחרי שגורם כה בכיר בחברה מעלה טענות חריפות כל כך, ולכן העלינו את הנושא בפגישה שקיימנו השבוע עם הממונה על שוק ההון והביטוח משה ברקת (יחד עם השותפים שלנו מארגון "צדק פיננסי"). ברקת נכנס לתפקידו לפני כחודשיים וזו הייתה הפגישה הראשונה שלנו עימו. הנה תמונה של לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, ומרב דוד הלוביסטית שלכם/ן לפני הכניסה לפגישה:
 
הבהרנו לברקת כי אנחנו מצפים שיודיע כיצד בכוונתו לפעול בעקבות התפטרות יו"ר מגדל והטענות החריפות שעלו במכתב ההתפטרות שלו. יום לאחר מכן דיבר ברקת בכנס כלכליסט והבהיר כי רשות שוק ההון תהיה מעורבת בבחירת היו"ר הבא של מגדל. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הכתבה שפורסמה בנושא:
 
ניצלנו את הפגישה גם כדי להעלות בפני ברקת סוגיות נוספות שאנחנו מעוניינים לקדם מול הרשות בתחום השקיפות בגופים המוסדיים, דמי הניהול ומוסד בוררות ביטוח (חלקן כבר נמצאות בתהליך עבודה מול הרשות). אנחנו מתכוונים להמשיך את העבודה מול רשות שוק ההון והביטוח גם בתקופת הבחירות. עזרו לנו לדאוג לפנסיה ולביטוח שלך והצטרף/י עכשיו ללובי 99.

צעד אחר צעד, מסדירים את הלובי מול משרדי הממשלה

בכנסת ה-20 ניסינו לקדם את חוק המאכערים, שאמור להסדיר את עבודת הלוביסטים והמאכערים במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות.
היום החוקים שמסדירים את עבודת הלוביסטים חלים בכנסת בלבד, ואילו במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות אין שקיפות ואין פיקוח.

לאחר שלא התגבש רוב בוועדת השרים לחקיקה להצעת החוק, החלטנו לפעול בינתיים בדרכים אחרות. בחודש אפריל יזמנו דיון בוועדה לביקורת המדינה (בראשות ח"כ שלי יחימוביץ) בנוגע לתופעה הזו, ואז משרד האוצר ונציבות שירות המדינה התחייבו לעבוד על נהלים בנושא. בעקבות זאת נפגשנו איתם ואמרנו מה לדעתנו הנהלים הללו צריכים לכלול.

השבוע התקיים דיון נוסף בנושא. שמחים לבשר שבעקבות הפגישה שלנו עם נציבות שירות המדינה הם הודיעו בדיון שבכוונתם להוסיף לתקשי"ר (כללי ההתנהגות שחלים על כל עובדי המדינה) הנחיה הקובעת כי עובד מדינה שנפגש עם לוביסט ידווח על כך לממונה עליו. הפרת ההנחיה הזו יכולה להוות עבירת משמעת, כלומר יש גם סנקציה וזו התקדמות אדירה ביחס למצב היום שהוא פרוץ לחלוטין. צפו בדברים של נועה זלצמן, הלוביסטית שלכם/ן, בדיון:  
 

גם עכשיו כשיוצאים לבחירות אסור לזנוח את הנושאים שנדחקים לשוליים והם באמת חשובים לציבור. תקופת הבחירות היא זמן מעולה עבור משרדי הממשלה והנציבות להתקדם עם גיבוש הנהלים הללו, ואנחנו מתכוונים להמשיך ולהציק להם עד שזה ייצא לפועל.

אבל אלו לא כל החדשות המשמחות מהדיון – מאוד הוחמאנו כשיו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ, הרעיפה שבחים על הלובי הציבורי במשך שתי דקות שלמות. מוזמנים/ות לצפות ולהתרגש איתנו:

ואם זה לא משכנע אתכם/ן להצטרף עכשיו ללובי 99 אנחנו כבר לא יודעים מה כן…

עוד חוק שהצלחנו להעביר בכנסת ה-20

ביום האחרון של ההצבעות במליאת הכנסת עבר בקריאה שנייה ושלישית התיקון לחוק ההגבלים העסקיים שנועד לחזק את רשות ההגבלים העסקיים מול התאגידים הגדולים באמצעות הרחבת ההגדרה של "מונופול" והחמרת הענישה (למידע נוסף). כמובן שמיד עדכנו על זה בעמוד הטוויטר שלנו (עקבו אחרינו גם שם!)
 
החוק הזה מצטרף לשורה ארוכה של חוקים שהצלחנו להעביר בכנסת ה-20: חוק הלוביסטים, הגדלת התמלוגים על משאבי הטבע מים המלח, חוק הפקסים, הרפורמה בבנקאות, חוק שמסדיר הלוואות בין אנשים פרטיים (P2P) ועוד ועוד. רק תארו לעצמכם/ן מה נוכל לעשות יחד בכנסת ה-21…

פועלים נגד המינויים הפוליטיים ברשויות המקומיות

דו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני שנתיים העלה ממצאים קשים של קבלת עובדים לרשויות המקומיות בהליכים לא תקינים וחשש מביצוע מינויים פוליטיים. לפי הדו"ח, עיריות ותאגידים עירוניים קיבלו עשרות עובדים המקורבים לראש העיר ולחברי הקואליציה, מרביתם במכרזים שבהם נמצאו ליקויים חמורים.
 

היום, שנתיים אחרי פרסום הדו"ח, משרד הפנים החליט לפרסם להערות הציבור תזכיר חוק שמקנה למנכ"ל הרשות המקומית את כל הסמכויות לניהול כח האדם ברשות, סמכויות שעד כה היו נתונות לראש הרשות.

למעשה זו אותה הגברת בשינוי אדרת. המנכ"ל ממונה על ידי ראש הרשות המקומית, ובדרך כלל מדובר באיש אמונו. העברת הסמכויות למנכ"ל פשוט תעזור לראשי רשויות מושחתים לזרוק את האשמה על הפקיד שהם מינו במקום לקחת אחריות.

שלחנו תגובה לתזכיר החוק, ובה אמרנו שזו לא הדרך הנכונה וצריך לאמץ את המלצות מבקר המדינה – מינויים צריכים להתבצע על ידי ועדת בחינה מקצועית ונטולת פניות.

איזה כיף היה בסיור בכנסת!

ניצלנו את השבוע האחרון לפעילות הכנסת כדי להמשיך את המסורת, והפעם שברנו שיא כאשר לסיור הגיעו כ-70 חברי וחברות לובי 99. צפינו בדיונים במליאה; שוחחנו עם צוות הלוביסטיות; נפגשנו עם ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה שעמו יש לנו שיתופי פעולה רבים; וסיירנו ב"מאחורי הקלעים" של משכן הכנסת (והילדים שהגיעו לסיור לא זכו רק לשיעור בדמוקרטיה בגיל צעיר, אלא גם לקרמבואים בלשכה של ח"כ דוד ביטן).
 

ממשיכים לספר על הלובי הציבורי לכל מי שמעוניין

השבוע נועה נפגשה עם בנות המכינה הקדם-צבאית צהלי ועומר הביא את הבשורה של הלובי הציבורי למרכז הקהילתי ניות בירושלים.

ביום שני ימית תגיע לאשדות יעקב וביום חמישי מרב תעביר חוג בית ברעננה. לפרטים נוספים פנו אלינו במייל חוזר.
וחוץ מזה, תקופת הבחירות היא הזדמנות מצוינת להזמין אןתנו אליכם/ן. ארגנו 20 איש בבית/במקום העבודה, בכל מקום בארץ, ונגיע.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים