fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

נאבקים במינוי שמשקף את תופעת "הדלתות המסתובבות", מפרגנים לח"כים שעימם שיתפנו פעולה בכנסת ה-20, ממשיכים לפעול לטובת תכנון שכונות שמתחשב בתחבורה הציבורית, וגם – תקופת הבחירות היא הזדמנות מצוינת להזמין אותנו אליכם/ן!

 
האם לדעתך אנחנו צריכים לפעול לטובת הפחתת מחירי הגז?

מרגיש שזה היה לפני המון זמן, אבל ממש לפני כמה שבועות, לפני ההכרזה על הבחירות, ה-נושא ה-חם היה העלייה הצפויה במחירי החשמל, שנבעה בין היתר מהמחיר אותו משלמת חברת החשמל על הגז הטבעי. בזמנו פנו אלינו הרבה מאוד חברים וחברות במיזם ומובילי דעה, בבקשה שלובי 99 יקדם את נושא הפחתת מחיר הגז.

נושא הגז מעולם לא נבחר על-ידי חברי לובי 99, בעיקר משום שהמיזם שלנו הוקם לאחר אישור מתווה הגז, אבל כיוון שהוא קשור לנושאי גג שנבחרו בעבר כמו תמלוגים על משאבי טבע וקשרי הון-שלטון – ראינו לנכון לערוך הצבעה מיוחדת כדי לשאול אתכם/ן האם נכון שנטפל בנושא. באמצע השבוע שלחנו לחברי וחברות המיזם קישור למערכת ההצבעה. מחצית מחברי המיזם קיבלו את הקישור ב-סמס והמחצית השנייה בדואר אלקטרוני כיוון שרצינו לנצל את ההזדמנות כדי לבחון איזו דרך תקשורת נוחה יותר לחברים.

להערכתנו, דווקא בתקופת הבחירות והרכבת הממשלה החדשה אחריהן, אפשר לגייס תמיכה פוליטית לשינוי מחיר הגז בקרב המפלגות המתמודדות.
אז האם לדעתך נכון שנטפל בנושא הפחתת מחירי הגז? הצביעו והשפיעו! ההצבעה תיסגר ביום ראשון הקרוב בבוקר.
 

על דלתות מסתובבות ו"פייק" צינון

ראש הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, עו"ד אלון בכר, צפוי לעבור לתפקיד מנכ"ל איגוד הבנקים (הלוביסט הראשי של הבנקים) בפברואר הקרוב, חודש בלבד לאחר סיום תפקידו. למרות שלפי החוק יש תקופת "צינון" של שנה לפני מעבר של בכיר בשירות המדינה לעבודה בגוף עליו הוא פיקח, בפועל אפשר להגיש בקשה לקיצור הצינון וב-96% מהמקרים (!) הבקשות מתקבלות.
 
מעצבן אתכם? גם אותנו. אבל במקרה הזה הכשל עוד הרבה יותר חמור. אחד הטיעונים המרכזיים עליהם התבסס קיצור תקופת הצינון הוא ה"צינון פנימי" שבכר החיל על עצמו – כלומר, שמהרגע שבו קיבל את הצעת העבודה הוא הפסיק לטפל בנושאים הקשורים לבנקים.

הבעיה היא שלפי הכללים מי שיכול לאשר צינון פנימי הוא הממונה על העובד, אבל במקרה הזה, על פי מידע שהגיע אלינו, הסיכום על הצינון הפנימי היה מול מנהלת המחלקה המשפטית ברשות להגנת הפרטיות, שכפופה לבכר. מההתנהלות הזו עולות מספר שאלות מהותיות: האם בכר דיווח לגורם נוסף? האם מישהו בדק שהוא באמת לא עסק בעניינים הקשורים לבנקים בתקופת הצינון הפנימי או איך זה השפיע על הכפופים לו שכן המשיכו לפקח על הבנקים? (בכר לא סתם קיבל את ההצעה מהבנקים, לרשות להגנת הפרטיות יש ממשקי עבודה רבים עימם).

שלחנו מכתב עם השאלות הללו למנכ"לית וליועצת המשפטית של משרד המשפטים ובמקביל הוצאנו מכתב דחוף לוועדה שאישרה את קיצור הצינון בקריאה לבחינה מחודשת של ההחלטה. הנה קישור לכתבה שפורסמה בדה-מרקר על המכתבים הללו:

הוועדה דחתה את הבקשה שלנו, בין היתר בנימוק שהיא כבר קיבלה החלטה, אבל גם הוסיפה מיוזמתה (באופן די חריג) שלנציבות שירות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה יש סמכות לפעול בנושא. אנחנו כמובן לא מפספסים שום הזדמנות ולכן פנינו גם אליהם במכתב.

תופעת הדלתות המסתובבות, במסגרתה בכירים בשירות המדינה עוזבים את תפקידם ואחרי זמן קצר עוברים לעבוד בגופים עליהם פיקחו, היא רעה חולה הפוגעת באמון הציבור במוסדות השלטון, ואחת מהתופעות בהן אנחנו בלובי 99 נאבקים מתחילת דרכנו. בין היתר, הגשנו הצעות חוק להארכת תקופת הצינון של המפקח על הבנקים ושל עובדי רשות ניירות ערך לפני שהם עוברים לעבוד עבור הגופים שעליהם פיקחו. נמשיך לפעול בכל הכוח נגד המינוי הזה בפרט, ונגד תופעת "הדלתות המסתובבות" באופן כללי. רוצים/ות לעזור לנו להצליח? הצטרפו אלינו עכשיו.
 

מפרגנים לח"כים שעבדו עם הלובי הציבורי

בשבוע שעבר היה הדיון האחרון של הכנסת ה-20, שבמהלכה עבדנו עם הרבה חברי וחברות כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, אבל חשבנו שזו הזדמנות מצוינת לפרגן לכמה ח"כים שאיתם שיתפנו פעולה באופן יוצא דופן. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

מנסים לפתור את משבר הפקקים

בחודשים האחרונים אנחנו פועלים מול מינהל התכנון כדי לשכנע אותם להוביל שינוי בתכנון הערים בישראל, כך שהשכונות בהן אנחנו גרים יהיו מותאמות יותר לנסיעה בתחבורה ציבורית, לרכיבה על אופניים ולהליכה ברגל (מי שמשתמש בתחבורה ציבורית גם הולך יותר ברגל וצריך שיהיה לו נוח ובטוח ללכת). 

כדי לעשות זאת יש להרחיב את היקף תשתיות התחבורה הציבורית, כדי שתהיה נגישות רבה לאוטובוסים, להתאים את השכונות למערכות הסעת המונים ולבנות שכונות שבהן אפשר לנוע ברגל או באופניים ואין צורך להשתמש ברכב עבור כל פעילות. 

בשבוע שעבר סיפרנו לכם/ן על כנס שמרב דוד, הלוביסטית שלכם/ן, השתתפה בו. התוצר של הכנס הזה הוא הנחיות ראשונות מסוגן שהוציא מינהל התכנון למתכננים העובדים בממשלה, כדי שהם יתכננו את הערים שלנו טוב יותר ויאפשרו התמודדות עם משבר הפקקים.

לקריאת הפוסט שהעלנו בנושא הקליקו על התמונה:

עוד חוגי בית = עוד חברים בלובי הציבורי = חיזוק הכוח שלנו מול מקבלי ההחלטות 

השבוע סיפרנו על הלובי הציבורי לסטודנטים מאוניברסיטת בר אילן, מדריכים מעמותת "חינוך לפסגות" ומכיניסטים מקיבוץ גל און, ובנוסף הגענו למרכז הצעירים בערד.

בשבוע הקרוב יתקיימו חמישה מפגשים שונים ברחבי הארץ: ביום ראשון נגיע ל"קפה גרץ" בתל אביב, ביום שני לרמות מנשה ולקיבוץ יחיעם, ביום רביעי לקריית טבעון ובמוצ"ש הבא (26.1) לרמת אביב.

נשמח אם תזמינו חברים ומשפחה להגיע ולשמוע על "מאחורי הקלעים" של הכנסת ולמה צריך את הלובי הציבורי. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

כדי שנוכל להמשיך ולחזק את פעילות הלובי אנחנו מחפשים חברי וחברות לובי שיוכלו לסייע לפרסם את חוגי הבית באזור מגוריהם ולעיתים להגיע לחוגי הבית ולהרצאות שלנו ברחבי הארץ וללוות את המרצים. מתאים לכם/ן? הירשמו בטופס הקצר המצורף ונחזור אליכם/ן במקרה הצורך.
 
מעוניינים לארח חוג בית בעצמכם? ספרו לנו! 

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים