fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

מגבירים את השקיפות בוועדות הכנסת, האם זה האיש הראוי לדאוג לכספי הפנסיות של 2.5 מיליון ישראלים, נפגשים מאחורי הקלעים עם כמה מהמפלגות החדשות, וגם – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו

 
העקשנות משתלמת

תאמינו או לא, גם בשנת 2019 אנחנו עדיין לא יודעים איך כל ח"כי/ית הצביעו בדיונים בוועדות הכנסת. בניגוד למליאה, בה ההצבעה היא אלקטרונית, ההצבעה בוועדות הכנסת מתבצעת עדיין בהרמת יד. כתוצאה מכך, בפרוטוקולים של הדיונים בוועדות אפשר לראות כמה ח"כים הצביעו בעד וכמה נגד, אבל לא איך כל ח"כ הצביע.
 
לאחר פעילות מתמשכת שלנו, במסגרת נושא השקיפות שבחרו החברים, שמחים לבשר שסוף סוף פותחה המערכת שאמורה להפוך את ההצבעה בוועדות לאלקטרונית והתכנון הוא להתחיל פיילוט בוועדת החוקה עם התכנסותה של הכנסת ה-21.

השבוע נפגשנו עם מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ (בתמונה למטה), ולשמחתנו המחויבות מצדו ומצד יו"ר הכנסת לנושא גבוהה מאוד. עכשיו רק נותר לחכות לכנסת הבאה כדי להתחיל את הפיילוט, שבתקווה יהיה מוצלח ויורחב לכלל הוועדות. לחצו על התמונה מהפגישה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

ממשפחת עופר למשפחת אליהו

בשבועות האחרונים אנחנו עוסקים בהתפטרות של יו"ר מגדל, עודד שריג, בטענה שהוא "לא יכול לשאת באחריות לכספי המבוטחים". האמירה הזו באה על רקע התנהלות בעייתית מאוד של בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו, שככל הנראה עושה בחברה כרצונו.

ומי נבחר כדי להחליף את היו"ר המתפטר? ניר גלעד שהיה יו"ר חברת כימיקלים לישראל (כי"ל). אם השם נשמע לכם/ן מוכר, אולי זה בגלל שבתפקידו כיו"ר כי"ל הוא נלחם בכל האמצעים נגד העלאת התמלוגים שכי"ל צריכה לשלם על הפעילות שלה בים המלח; או משורת סימני השאלה וניגודי העניינים הסובבים את תקופתו כחשב הכללי במשרד האוצר, ביניהם מתן הטבות שנויות במחלוקת לאחים עופר ששולטים בכי"ל, בשירותם עבר לעבוד שנתיים אח"כ.

האם איש שהוכיח פעם אחר פעם ב-15 השנים האחרונות כי מה שעומד לנגד עיניו הוא השכר שלו ושנלחם שוב ושוב לטובת כיסים פרטיים ונגד האינטרס הציבורי, הוא האיש הראוי לשמור על כספי הפנסיה שלנו מול בעל השליטה במגדל? לא נראה לנו. מרגיש יותר שבעל השליטה הביא אותו כדי שיוכלו לגנוב סוסים יחד. קראנו לממונה על שוק ההון והביטוח, משה ברקת, לא לאשר את המינוי, אולם מכיון שמדובר בסיכוי קלוש שכך יהיה, אנחנו מתחייבים להיות שם כדי להזכיר לו את תפקידו לפקח מקרוב על מה שקורה בחברה.
 

מסתמן לראשונה: לוביסטית כח"כית

קרן ברק, הלוביסטית שמייצגת את איגוד חברות הביטוח, איגוד חברות הנפט, הסיגריה האלקטרונית ג'ול, הבנק הבינלאומי ועוד חברות רבות, נבחרה למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת. היא הצהירה שתחתום על הסכם ניגוד עניינים רחב, שיהיה גם שקוף לציבור, אבל בעינינו זה לא מספיק.

מעבר לעובדה שמבט מהיר ברשימת הלקוחות שלה מעלה שאלה במה היא כן תוכל לעסוק, בעינינו זה קצת קלוש. הרי אף אחד לא מפקח על ניגודי העניינים של חברי הכנסת, או בודק האם הצביעו על חוק מסוים בגלל אינטרס אישי, אלא אם יש ביקורת ציבורית או תקשורתית. מעבר לכך, יש כל כך הרבה אינטרסים עקיפים וסמויים מן העין. אבל הסיבה האמיתית היא שלא ברור האם מי שהתרגלה לייצג את הלקוחות שלה, התאגידים הגדולים, תוכל להיגמל מההרגל עם הפיכתה לח"כית.

בכל מקרה, אנחנו מתכוונים להיות שם כדי לפקח על העניינים מקרוב. הצטרפו עכשיו וחזקו אותנו מול כוחם של הטייקונים והתאגידים הגדולים.

עובדים גם מאחורי הקלעים

אחד הדברים שאנחנו עושים בתקופת הבחירות הוא להיפגש מאחורי הקלעים עם גורמים מהמפלגות השונות כדי לשכנע אותם להכניס למצעים את הסוגיות שאנחנו מקדמים, אלו שהחברים והחברות בלובי 99 בחרו. השבוע נפגשנו עם גורמים במפלגת חוסן לישראל (בראשות בני גנץ) ובמפלגת גשר (בראשות אורלי לוי אבקסיס).

במקביל, אנחנו מתחילים לעבור על למעלה מ-100 הצעות שהועלו על ידי חברי וחברות הלובי. כמו תמיד, אנחנו בוחנים את ההיתכנות של כל נושא וחוזרים לכל חבר/ה עם התייחסות אישית עד פתיחת ההצבעה, שתיערך הפעם ב-22.2. תודה רבה לכל החברים והחברות שלוקחים חלק בתהליך הזה! הקשר האישי ושמיעת הבעיות שמפריעות לכם/ן חשובים לנו מאוד.

עזרו לנו להילחם בהון-שלטון בלי לצאת מהבית

כיום הרשתות החברתיות הן אחת הפלטפורמות המרכזיות בהן אנחנו בלובי 99 מעבירים מסרים ומגיעים ל-99% שאת הקול שלהם/ן אנחנו משמיעים בכנסת ובמשרדי הממשלה. בימים אלו אנו מייסדים את סיירת הרשת של הלובי הציבורי, שתעזור לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בנוסף, אחת לכמה חודשים חברי הסיירת יתכנסו למפגש, שבו נדון על האסטרטגיות של הלובי ברשת ונבנה יחד תכנית עבודה לפעילות הדיגיטלית שלנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם לקבוצה.

ממשיכים לספר על הלובי הציבורי ברחבי הארץ

השבוע שני גבאי, מנהלת הקהילה שלנו, נפגשה עם חניכים וחניכות מהמכינות הקדם הצבאיות 'מכינת הנגב' ו'כרמים' לשיחה על לובי 99 ואחריות אזרחית.

  ביום שני לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, תגיע לפאב הגוגיז בתל אביב (הכניסה חופשית לאחר אישור הגעה) ובמקביל נתארח ביישוב תמרת (לפרטים נוספים פנו אלינו במייל חוזר).

במסגרת לובי 99 אנחנו עורכים הרצאות בכל רחבי הארץ כדי לצרף אלינו עוד ועוד חברים על מנת להמשיך לגדול ולהשפיע! כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים