fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

הצלחנו לעצור את המינוי של הלוביסט הראשי של הבנקים; קבלו את הלוביסט החמישי ומנהל המחקר הנבחרים; מתנגדים לביטול ההכרזה כקרטל לחברות שתיאמו מחירים; וגם – סיכום המפגש הראשון של סיירת הרשת החדשה שלנו

 
1-0 לטובת הציבור: מינויו של הלוביסט הראשי של הבנקים הוקפא

בשבועות האחרונים חשפנו שורת כשלים בהליך המינוי של ראש הרשות להכנת הפרטיות במשרד המשפטים, אלון בכר, למנכ"ל איגוד הבנקים (בעצם, הלוביסט הראשי של הבנקים). בעקבות זאת פנינו למשרד המשפטים, לנציבות שירות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לחקור את הממצאים ולעצור את המינוי. לא יודעים במה מדובר? צפו בסרטון קצר שהכנו בנושא.

השבוע שמחנו לגלות שהדרישה שלנו התקבלה ובכר לא ייכנס לתפקיד הלוביסט של הבנקים עד לבירור הכשלים בהליך. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

רוצים/ות לקרוא עוד בנושא? קראו את הכתבה שפורסמה בנושא ב"דה מרקר":
 

פריימריז בלובי 99 – ההצבעה נפתחה

את העבודה בכנסת הקודמת התחלנו עם לוביסטית אחת ו-3 נושאים שנבחרו על-ידי התומכים בהדסטארט ואנחנו עכשיו עם 10 נושאים שנבחרו על-ידי חברי וחברות הלובי, בהם מטפלים 5 לוביסטים (גייסנו סופסוף לוביסט 5! פרטים בהמשך).

כחלק מההיערכות שלנו לכנסת הבאה, חשוב לנו לדעת מה הנושאים שהכי חשובים לכם/ן מבין כל הנושאים בהם אנחנו מטפלים כדי שנדע איפה לרכז את המאמצים שלנו. נושאים שייבחרו במקום גבוה יזכו לתעדוף בהתאם. בכוונתנו להמשיך ולטפל גם בנושאים שהגיעו למקום נמוך, אבל באופן תגובתי (כלומר, נגיב להצעות חוק בנושא הזה שהן נגד האינטרס הציבורי, אבל נעדיף ליזום הצעות חוק בנושאים שנבחרו במקום גבוה).

הסיבות לכך הן הגידול בכמות החברים והעובדה שאנחנו עוסקים בנושאים רבים, שחלקם נבחרו בתחילת הדרך על-ידי מספר קטן יחסית של חברים (מאות חברים לעומת כמעט 5,000 חברים היום).
 

רק חברי וחברות לובי 99 (המשלמים דמי חבר מדי חודש, בכל סכום) יכולים להציע נושאים שבהם נעסוק (מעל 100 חברים שלחו לנו רעיונות) ולהשתתף בהצבעה. 5,000 חברים כבר קנו לעצמם/ן כרטיס להשפעה ישירה על הנושאים שנקדם בכנסת הבאה. עוד לא חברים/ות? הצטרפו אלינו עכשיו ותוכלו להצביע כבר בהצבעה הנוכחית!

הלובי הציבורי מתחזק

בשעה טובה ולגמרי בזכותכם/ן, השבוע הושלם סופית תהליך הגיוס והצטרפו אלינו הלוביסט החמישי, ולצידו, לראשונה בלובי, מנהל מחלקת מחקר. לכל הפרטים הקליקו על התמונה:
 
לירוי פרי, מתמחה בשוק ההון הביטוח והפיננסים. בשנים האחרונות ניהל את פעילות קשרי המשקיעים של חברת "אייזנברג אליאש", שעל לקוחותיה נמנים כמה מהחברות ובעלי השליטה המובילים במשק, והוא מכיר היטב את מערכת היחסים שבין שוק ההון למערכת השלטונית. בעבר היה עיתונאי ופרשן לענייני שוק הון בכלכליסט, שם חשף כמה מהסדרי החוב המשמעותיים ביותר, כגון דלק נדל"ן של יצחק תשובה.

אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר החדש של הלובי. שירת בתפקידי פיקוד ומחקר מגוונים בחיל המודיעין במסגרת מסלול המצוינות "חבצלות" וסיים את שירותו בדרגת רב-סרן. אריאל הינו בוגר תואר שני בכלכלה בבית הספר ללימודים בינלאומיים מתקדמים באוניברסיטת ג'ונס הופינקס בוושינגטון די.סי, שם ביצע במקביל התמחות במכון המחקר "ברוקינגס". במסגרת שירותו ולימודיו, התנסה אריאל בהובלת תהליכי איסוף ומחקר מגוונים לרבות מחקר כלכלי ואסטרטגי.

אנחנו מאוד שמחים על הצירוף של לירוי ואריאל שמהווה מכפיל כוח משמעותי, והנה תמונה מישיבת הצוות הראשונה בהרכב החדש שהעלינו בעמוד האינסטגרם שלנו:
 

אנחנו פה בשביל הנושאים המסובכים שאף אחד לא באמת מבין

השבוע עסקנו בדיוק בנושא כזה.

לפני כמה שנים, קבעה רשות ההגבלים העסקיים שקבוצת חברות ענק, בהן חברת סימנס הגרמנית, פעלו כקרטל, כלומר תיאמו מחירים במכרזים של חברת החשמל. בעקבות הקביעה הזו, הוגשו תביעות על סך 2.4 מיליארד ש"ח (!) נגד החברות שהיו שותפות בקרטל בטענה שהן גבו מחיר גבוה מחברת החשמל, והיא גלגלה את המחיר הזה אלינו, הצרכנים. לאחרונה החברות הללו הסכימו לפשרה, במסגרתה הן ישלמו 460 מיליון ש"ח, כלומר קצת פחות מחמישית מסכום התביעה.

מעבר לזה שסימנס והחברות האחרות "יוצאות מזה בזול", רשות ההגבלים העסקיים החליטה לתת להן עוד פרס ולבטל את הקביעה שמדובר בקרטל. המשמעות היא שהחברות הללו יוכלו לעבוד כעת בישראל באין מפריע ולגשת שוב למכרזים של חברת החשמל. פנינו השבוע באמצעות עו"ד גלעד ברנע לראש רשות ההגבלים העסקיים ולבית המשפט שדן בתביעות בדרישה שלא יבטלו את הקביעה שמדובר בקרטל.

עזרו ללובי הציבורי לגדול במינימום מאמץ

זוכרים/ות שבשבועות האחרונים הזמנו אתכם/ן להצטרף לסיירת הרשת שלנו, שתעזור לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות? אז אתמול נערך מפגש רשת ראשון מסוגו לחברי הסיירת. יסמין מנהלת הגיוס שלנו וכרמל אחראי הרשתות החברתיות שלנו הסבירו למשתתפים על חשיבות הפעילות שלנו ברשתות החברתיות (שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו), ולינור מנכ"לית הלובי הצטרפה למפגש כדי לענות על שאלות של המשתתפים.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם לקבוצה.

ממשיכים לספר על הלובי הציבורי

השבוע נפגשנו עם חניכי מכינת נחשון בשדרות, עם חניכי התוכניות צוערים לשלטון המקומי וצוערים לשלטון המדינה ועם שליחים חוזרים של הסוכנות היהודית. התרגשנו לראות כמה רצון לעשייה ולהשתתפות אזרחית מפגינים המשתתפים! בנוסף, לינור התארחה בחוג בית בת"א – תודה לירון ונדר ולמאיה שקדי על הארגון והאירוח!

ביום ראשון לינור תדבר על הלובי הציבורי בפאב 'טנג'יר' בתל אביב (לפרטים ולהרשמה) וימית תתארח בחוג בית בחולתה, וביום חמישי לינור תתארח בחוג בית נוסף ברמת גן. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

במסגרת לובי 99 אנחנו עורכים הרצאות בכל רחבי הארץ כדי לצרף אלינו עוד ועוד חברים על מנת להמשיך לגדול ולהשפיע! כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים