fbpx דלג לתוכן


עשינו השבוע 
 

עזרו לנו בצילומים לסרטון הבא שלנו; הבנקים פעלו באופן עברייני ועכשיו משלמים קנסות של מיליארדים מהכסף שלנו; איך כי"ל מתחמקת מתשלום מס על משאבי ים המלח ששייכים לציבור; מגבירים את השקיפות באגודות העותומניות; וגם – תודה ליעל הרמן הצלם המוכשר, ופורים שמח! 
הדרך שלכם/ן לתהילה מתחילה כאן

ניסיון העבר הוכיח לנו שסרטונים הם כלי משמעותי לגיוס חברים וחברות למיזם. אז אנחנו נערכים כבר מעכשיו עם סרטון שנעלה סמוך לבחירות לכנסת, ונשמח שתגיעו לקחת חלק בצילומים כניצבים (זו כמובן הזדמנות לפגוש את כל צוות המיזם). אז מתי לאחרונה השתמשתם/ן בכישורי המשחק הלא מנוצלים שלכם/ן? הצילומים יתקיימו ביום שישי הבא (29.3) בתל אביב, ואנו זקוקים לניצבים בכל הגילאים.
אז בואו, יהיה כיף! לחצו על התמונה לפרטים נוספים ולהרשמה:

 

מה עושה מונופול כוחני כדי שלא תהיה לו תחרות?

קונה את המתחרים כמובן. בזמן שכולם עסוקים בדברים אחרים, מונופול הגז מנסה להוציא לפועל עסקה שתחסל אפשרות לתחרות מולו, ותשמר את המחיר המופקע שחברת החשמל משלמת לו על הגז (אותו כולנו מרגישים אח"כ בחשבון החשמל שלנו).

ב-2015 מצרים גילתה מאגר גז עצום, ובשנה האחרונה היא הגבירה את הייצוא במחיר נמוך משמעותית מזה שמשלמת חברת החשמל בארץ. המשמעות היא שלראשונה מאז 2013 יש סיכוי לתחרות על מחיר הגז הטבעי. מה עשה מונופול הגז? הודיע כי הוא רוכש את החברה ששולטת בצינור הגז שמחבר בין מצרים לישראל ולא פעיל כבר מספר שנים. ומה התירוץ? שדווקא עכשיו המונופול רוצה לייצא גז למצרים.

אבל, הפוך גוטה הפוך! האינטרס של הציבור הישראלי הוא שהגז יזרום ממצרים לכיוון ישראל. המשמעות של המהלך הזה תהיה חיסכון של לפחות 400 מיליון דולר בשנה לחברת החשמל ולציבור כולו. הדבר היחיד שעומד בדרכה של העסקה הזו היא הממונה על התחרות שצריכה לאשר אותה. בשבועות הקרובים הולך להיערך הדיון המכריע, ולכן כבר מעכשיו הוצאנו נייר עמדה מפורט ומנומק המפרט מדוע אנחנו חושבים שצריך להתנגד לעסקה. קראו את הכתבה שפורסמה ב"גלובס" על הפעילות שלנו בנושא או לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו:
 

אז מה אפשר לעשות? כל חבר שמצטרף ללובי 99 מחזק אותנו מול מונופול הגז ומאפשר לנו להמשיך להגן על הכסף של הציבור הרחב. הצטרפו עכשיו! 

הבנקים שילמו קנס של 4.5 מיליארד ₪ – על חשבוננו

הבנקים ש"שומרים על הכסף שלנו" עסקו בפעילות עבריינית בארה"ב וסייעו ללקוחותיהם להעלים מס ולהבריח כספים, תוך שימוש בשיטות של סרט פשע הוליוודי: שמות בדויים, תקשורת בקודים, מקלטי מס ועוד. רשויות המס בארה"ב עלו על הטריק הזה והשיתו על הבנקים קנסות עתק. שתבינו על איזה סכומים מדובר: בנק לאומי, בנק מזרחי-טפחות ובנק הפועלים שילמו עד כה 4.5 מיליארד ש"ח (!) מהכסף שלנו, והיד עוד נטויה. כן, מהכסף שלנו. הציבור הוא בעל השליטה הגדול בבנקים דרך כספי הפנסיה שלנו, ולכן הכל על חשבוננו. 

מה שבאמת מקומם בכל הסיפור הוא שאיש לא נושא באחריות או משלם את המחיר. המנכ"לים, נושאי המשרה והדירקטורים בבנקים לא שילמו בכיסאם, פוטרו או הועמדו לדין. רובם אפילו לא נדרשו להחזיר את הבונוסים האישיים שהם הרוויחו באותן שנים. אפס אחריות אישית. הם פשעו אבל אנחנו נדרשים לשלם.

הדוגמה הזועקת ביותר היא של אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי-טפחות. בשנים שבהן בוצעו העבירות, פרשר כיהן כיו"ר בנק מזרחי-טפחות בשווייץ, הסניף שהיה אחראי ישירות על העבירות שבלב הפרשה. למרות זאת, לא תמצאו את שמו של פרשר בהסכם שנחתם מול רשויות המס בארה"ב, וכנראה שתראו אותו ממשיך לנהל את הבנק במהלך השנים הקרובות. אנחנו לא נעבור על כך בשתיקה. פנינו השבוע יחד עם שותפינו מארגון "צדק פיננסי" לבנק ישראל בדרישה להתערב ולפעול למיצוי הדין עם האחראים למחדל וכן להדחת מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות מתפקידו.
 

כי"ל עושה לוליינות פיננסית וכולנו מפסידים מזה 

כי"ל הרוויחה מהזיכיון הבלעדי שלה על ים המלח בחמש עשרה השנים האחרונות מעל 23 מיליארד ₪. חוק "ששינסקי 2", אותו סייענו להעביר, היה אמור להביא להגדלת התמלוגים שהציבור מקבל ממשאבי הטבע של ים המלח.

כעת מתברר כי "כימיקלים לישראל" (כי"ל) הצליחה להתחמק מתשלום המס על ידי ביצוע לוליינות חשבונאית, ושמשרד האוצר ורשות המיסים נרדמו בשמירה. איך כי"ל עשתה את זה? כפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט", היא דאגה לקבל חוות דעת ש"מנפחת" את שווי הנכסים שלה. על פי הנוסחה הקבועה בחוק הניפוח הזה יפחית את תשלום המיסים.

זה ממש לא סוף פסוק. השבוע הגשנו בקשת חופש מידע למשרד האוצר יחד עם "התנועה לחופש המידע" כדי שיהיו בפנינו כל הנתונים (תודה רבה לגיא זומר על התמיכה והסיוע). במקביל, פנינו לרשות המיסים בדרישה לבדוק את ההתנהלות של כי"ל ולוודא שהיא משלמת מס על פי חוק.

"אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר"

הידעתם/ן?  כיום פועלות בארץ אלפי אגודות עותומניות, ביניהן גם גופים מרכזיים במשק כמו ההסתדרות, התאחדות המלונות, התאחדות התעשיינים ועוד. אבל בעוד שעל כל תאגיד אחר חלות חובות דיווח ושקיפות קפדניות עם פיקוח ממשלתי, אגודות עותומניות ממשיכות להתקיים בלי שחלה עליהן שום בקרה, למרות שמדובר בתאגידים הפועלים למטרות ציבוריות תוך שימוש בתרומות וכספי ציבור.

לאחרונה משרד המשפטים פרסם טיוטת תקנות שאמורות להחיל חובות דיווח ושקיפות באגודות עותומניות. השבוע הגבנו לתקנות האלו כאשר השורה התחתונה היא שאנחנו תומכים במהלך הזה. לחצו על התמונה כדי לקרוא את התגובה שלנו:

איזה כיף היה באירוע הבחירות שלנו!

תודה לכ-200 חברי לובי 99 שהגיעו לכנס הבחירות שלנו השבוע! שמענו את הח"כים הנוכחיים והעתידיים מדברים בשני פאנלים על הנושאים שנבחרו במקומות הראשונים בהצבעת החברים: "מי יוציא אותנו מהפקקים?" ו"מי שומר על הכסף שלנו?". היה באמת מעניין!

מצטלמים בהרכב החדש

בתקופה האחרונה צוות המיזם התרחב במהירות, אז בשבוע שעבר הצטלמנו בהרכב החדש בסטודיו של הצלם המוכשר יעל הרמן, שתרם לנו יום צילומים מיוזמתו, ועכשיו אנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות ולהודות לו מכל הלב. את התמונות המקצועיות משם תראו בקרוב באתר שלנו, אבל בתור הקדמה – הנה תמונה של כל הצוות:

וגם בעמוד האינסטגרם שלנו העלינו תמונה בהרכב החדש כשכולנו מחופשים לרגל פורים. חג שמח!

מבלים הרבה זמן בפייסבוק? 

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין חברי המיזם – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 בפייסבוק ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית"

ואם אתם/ן רוצים לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם לקבוצה.

מגיעים לכל מקום ממטולה עד באר שבע

השבוע ימית סיפרה על הלובי הציבורי לחברי מועדון 'מופת' במטולה (תודה למור בן שבת על האירוח), יסמין התארחה אצל מלגאי תוכנית אוניברסיטה בעם באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ולינור הרצתה (באנגלית!) בפני סטודנטים אמריקאים המשתתפים בתוכנית "NYU Policy".

בראשון הקרוב נגיע לקיבוץ נווה איתן ובחמישי ליישוב נירית. לפרטים השיבו במייל חוזר.
ואם אתם/ן מעוניינים להזמין אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה – נשמח להגיע! כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן
 – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים