fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

אפילו חברות הגז מודות שמחיר הגז מופקע; ממשיכים לעקוב אחרי הדלתות המסתובבות ממשרד המשפטים לתפקיד הלוביסט של הבנקים; ההתנגדות שלנו לכך שהבנקים שילמו קנסות של מיליארדים על חשבוננו הגיעה לתקשורת; וגם – צפו מי נפלה מהבמה באמצע הרצאה על הלובי

 
נוני מוזס עומד לקבל הלוואה מכספי הפנסיה שלכם/ן

ארנון (נוני) מוזס, הבעלים ובעל השליטה בקבוצת "ידיעות אחרונות" שמתגבש נגדו כתב אישום באשמת שוחד, רוצה להשתמש בכספי הפנסיה שלנו כדי לממן קניה של עוד 34% מהמניות של "ידיעות אחרונות" מידי בנק הפועלים תמורת מאות מיליוני שקלים. למוזס אין כסף, והבנקים מסרבים להלוות לו כי יש לו חובות וכי מדובר בהלוואה שכנראה לא תחזיר את עצמה, אז הוא פונה לגופים שמנהלים לנו את כספי הפנסיה, כדי שהם ילוו לו את הכסף שלנו.

העסקה הזו מעלה הרבה שאלות, גם מבחינה כלכלית (כי שוק התקשורת כולו נמצא בסיכון גבוה עם התפתחות הטכנולוגיה וההשתלטות של גוגל ופייסבוק) וגם מבחינה ציבורית (האם יכול להיות שקרנות הפנסיה ישתפו פעולה עם העסקה הזו כדי לקבל סיקור נוח?).

פנינו יחד עם שותפינו מארגון "צדק פיננסי" לגופים שמנהלים את כספי הפנסיות שלנו בדרישה שלא לתת למוזס את סכומי העתק הללו. רוצים לקרוא עוד? קראו את הכתבה שפורסמה על הפנייה שלנו ב"דה מרקר" או צפו בסרטון שהכנו בנושא:
 

בדו"חות הכספיים שלהן חברות הגז מודות: מחיר הגז מופקע

על העובדה שחברת החשמל משלמת מחיר מופקע לחברות הגז, שבא לידי ביטוי במחיר החשמל שכולנו משלמים, כבר אין עוררין. ישראל משלמת את מחיר הגז הגבוה ביותר בעולם מבין המדינות שמפיקות גז, פי 2 מארה"ב ופי 4 מרוסיה.

מאז שנושא הגז נבחר על-ידי חברי וחברות לובי 99 חפרנו בדו"חות הכספיים של חברות הגז ומצאנו שם נתון מדהים – חברות הגז בעצמן מודות שהמחיר מופקע. בתחזיות הרשמיות שהן מחויבות לפרסם למשקיעים הן מניחות שבשנת 2021, כשאפשר יהיה לדון מחדש במחיר הגז, המחיר יירד ב-12.5%-17.5% – כלומר חיסכון ״פעוט״ של מאות מיליוני ₪ בשנה לציבור. העניין הוא, שההסכם קובע שבשנת 2021 יהיה אפשר להוריד את מחיר הגז בעד (!) 25%. המשמעות היא שחברות הגז מכירות בכך שהמחיר מופרז והן יצטרכו להוריד אותו, אבל הן עדיין לא לוקחות בחשבון את ההפחתה המקסימלית של 25% כי הן מניחות שימשיכו לכופף את הממשלה לרצונן.

אין באמת סיבה לחכות ל-2021, אפשר לעשות את זה כבר מחר בבוקר ולחסוך למשק יותר ממיליארד ש"ח בשנה. במסמך שהגשנו למפלגות השונות הצענו תכנית פעולה פרקטית כדי להחזיר את מונופול הגז לשולחן המשא ומתן כאשר הפעם המדינה נמצאת בעמדת כוח. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

עכשיו זה הזמן לדרוש מהפוליטיקאים לשרת את הציבור ולא את מונופול הגז. בשביל זה אנחנו צריכים להגיע לכנסת הבאה כמה שיותר חזקים, מול חברות הגז שלהן יש אינסוף כסף ומשאבים. תומכים במאבק להורדת מחיר הגז? הצטרפו עכשיו ללובי הציבורי.

ממשיכים להתנגד למינוי של בכיר במשרד המשפטים לתפקיד הלוביסט של הבנקים  

בחודשיים האחרונים אנחנו פועלים נגד המינוי של ראש הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, אלון בכר, למנכ"ל איגוד הבנקים (בעצם, הלוביסט הראשי של הבנקים). חשפנו שורת כשלים בהליך (צפו בסרטון קצר שהכנו בנושא) ופנינו לגורמים המוסמכים, ובעקבות זאת הוחלט שבכר לא ייכנס לתפקיד הלוביסט של הבנקים עד שנציבות שירות המדינה תסיים לבחון את הכשלים בהליך.

כיוון שעבר כחודש מאז שהתקבלה ההחלטה הזו – פנינו השבוע לנציבות שירות המדינה בבקשה לדעת מה התגלה בבחינה שלהם. כמו תמיד, אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות, גם כשהקשב של כולם מופנה לבחירות…
 

תומכים בהרחבת ההגדרה של "מונופול" 

ביום האחרון לפעילות הכנסת הקודמת עבר תיקון לחוק ההגבלים העסקיים, אותו ליווינו במשך כשנה וחצי. החוק נועד לחזק את רשות ההגבלים העסקיים מול התאגידים הגדולים.

אחד הסעיפים הכי משמעותיים בחוק נוגע להרחבת ההגדרה של "מונופול" – עד עכשיו ההגדרה הייתה טכנית וכללה רק חברות שמחזיקות בנתח שוק של מעל ל-50% בתחום מסוים. החוק החדש הרחיב את ההגדרה הזו כך שתכלול גם תאגידים שיש להם "כוח שוק משמעותי", למרות שנתח השוק שלהם נמוך מ-50% (כמו שופרסל ובנק הפועלים), וכך רשות ההגבלים (או בשמה החדש: רשות התחרות) תוכל להטיל גם עליהם מגבלות.

 אבל החוק החדש לא הגדיר מה זה "כוח שוק משמעותי", והנושא הוסדר בטיוטת גילוי דעת שפרסמה רשות התחרות. השבוע הוצאנו את תגובתנו לטיוטה הזו, יחד עם שותפינו מארגון "צדק פיננסי". לחצו על התמונה כדי לקרוא אותה:

הבנקים שילמו מיליארדים על חשבוננו, ואיש לא נותן את הדין

בנק לאומי, בנק מזרחי-טפחות ובנק הפועלים עסקו בפעילות עבריינית בארה"ב וסייעו ללקוחות שלהם להלבין כספים, ולכן רשויות המס בארה"ב השיתו עליהם קנסות עתק. שלושת הבנקים האלו שילמו עד כה 4.5 מיליארד ש"ח (!) מהכסף שלנו (כי הציבור הוא בעל השליטה הגדול בבנקים דרך כספי הפנסיה שלנו), והיד עוד נטויה. מה שבאמת מקומם בכל הסיפור הוא שהבכירים בבנקים לא נושאים באחריות או משלמים את המחיר.

בשבוע שעבר בנק מזרחי-טפחות חתם על הסכם מול רשויות המס בארה"ב, בו הוא "יצא בזול" וקיבל קנס של 200 מיליון דולר (!) "בלבד". בעקבות זאת פנינו לבנק ישראל בדרישה להתערב ולפעול למיצוי הדין עם האחראים למחדל וכן להדחת מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות מתפקידו. השבוע הפנייה שלנו זכתה לסיקור תקשורתי – גם בכתבה בגלובס וגם בראיון של לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, לערוץ הכנסת. לחצו על התמונה כדי לצפות בראיון:

פעם אתה למעלה, פעם אתה (כמעט) למטה

השבוע לינור זכתה ב"אות האיש ההולך" של מגזין "טיים אאוט", לצד שורה של אקטיביסטים ואקטיביסטיות (גאים בך, אין ראויה ממך!).

למחרת, היא השתתפה בפאנל בוועידת "הארץ" (שאליה חברי קבוצת הפייסבוק הסגורה לחברי לובי 99 יכלו לקבל כרטיסים חינם – להצטרפות לקבוצה) וסיפרה על הלובי הציבורי.

לינור שלנו מרצה לא מעט ב-3 וחצי השנים האחרונות אבל את ה"כמעט נפילה" שקרתה לה בוועידה היא לא תשכח בזמן הקרוב… לחצו על התמונה כדי לצפות בסרטון קצר שמתעד את האירוע:

עזרו ללובי הציבורי לגדול במינימום מאמץ

בשבועות האחרונים אנחנו מזמינים אתכם/ן להצטרף לסיירת הרשת שלנו ולעזור לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם לקבוצה.

מגיעים לכל מקום מקריית שמונה עד באר שבע

השבוע סיפרנו על הלובי הציבורי לחברי/ות תוכנית חקלאות בעמק בקיבוץ נווה איתן (תודה לאוהד הצופה המתנדב התותח שלנו שהעביר את ההרצאה); לחברי/ות מכינת תבור בנצרת עילית; וב'פרלמנט' של היישוב נירית (המון תודה לחבר הלובי גיל גמר ולמיכאל שרון על הארגון!).

בנוסף, העברנו בו זמנית 3 הרצאות לש'ש (!) במרכזי שינשינוי ברחבי הארץ: בכרמיאל, רמת גן ובאר שבע (תודה לאליעד מלול המתנדב האדיר שלנו, שזו הייתה הרצאתו הראשונה!).
 

ביום שני נגיע לקריית שמונה בערב המוקדש ליום האישה, וברביעי נגיע לפאב "הטפטפת" בפקולטה לחקלאות ברחובות. לפרטים השיבו במייל חוזר.
ואם אתם/ן מעוניינים להזמין אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה – נשמח להגיע! כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן
 – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים