fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

פורסמו המסקנות של ועדת פישמן; יותר ויותר גורמים מדברים על אגרת גודש – הנה התנאי שלנו; חוק הריכוזיות נמצא על הכוונת של הלוביסטים לקראת הכנסת הקרובה; מתארחים בפודקאסט "עושים פוליטיקה"; וגם – חג שמח! 

 
רגע שיא: ועדת פישמן פרסמה את מסקנותיה

בשנתיים האחרונות לובי 99 הוביל את המאבק הציבורי לביטול הסדר החוב של אליעזר פישמן, דחף להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא ההלוואות שניתנו לטייקונים וליווה את עבודתה. השבוע הוועדה פרסמה את המלצותיה בדו"ח שמונה כמעט 200 עמודים, שאותו אפשר לסכם בשני ציטוטים של ח"כ איתן כבל, יו"ר הוועדה.

הראשון הוא ש"מי שמשלם את המחיר של ארוחות החינם לטייקונים הוא הציבור הרחב״, שכן ה"תספורות" והסדרי החוב שנערכו לטייקונים כמו פישמן, נוחי דנקנר ויצחק תשובה היו על חשבון כספי הפנסיות שלנו. השני הוא ש"הרגולטורים התגלו כשבויים בידי הגופים שעליהם הם אמורים לפקח" ולא פיקחו עליהם באופן אפקטיבי. להרחבה צפו בכתבה ששודרה בחדשות 13, אליה התראיינה לינור דויטש, מנכ"לית המיזם:
 

המלצות הוועדה מתמקדות בחיזוק הסמכויות של הרגולטורים הפיננסיים (בנק ישראל, רשות התחרות, רשות שוק ההון ורשות ניירות ערך), ולשמחתנו רבות מהן עולות בקנה אחד עם ההמלצות אליהן שאפנו:

  • טיפול בתופעת "הדלתות המסתובבות" ובמעבר המהיר של רגולטורים פיננסיים לעבודה בגופים עליהם פיקחו עד לא מזמן.
  • הקמת מחלקת חקירות בפיקוח על הבנקים והרחבת הסמכויות להטיל עיצומים כספיים ולהעביר אנשים מתפקידם.
  • הקמת ועדה בכנסת שתפקח על הרגולטורים הפיננסיים ותהיה רשאית לקבל מידע סודי.
  • בחינה האם ניתן להכריז על חלק מהבנקים כקבוצת ריכוז או כמונופול, מה שיאפשר לרשות התחרות להטיל עליהם מגבלות וכך להגביר את התחרות בין הבנקים.

מוזמנים לצפות בחלק מהדברים של לינור, שנבחרה על-ידי הוועדה לשאת דברים כנציגת החברה האזרחית בדיון המסכם של הוועדה:
 

הוועדה הזו היא אירוע מאוד משמעותי ואפילו היסטורי – לראשונה מזה שנים רבות נחקרה התנהלות המערכת הפיננסית, והוועדה העמידה דו"ח הכולל קביעות חד משמעיות על השוד של כספי הציבור בידי מועדון סגור. למרות שח"כים רבים לא ימשיכו איתנו לכנסת הבאה, ביניהם כאלה שהיו חברים מובילים בוועדה (מלבד היו"ר כבל גם איילת נחמיאס ורבין ודב חנין) בכוונתנו לעבוד בכל הכח יחד עם הח״כים שכן ממשיכים, כמו יואב קיש ("הליכוד") ורועי פולקמן ("כולנו"), וכן עם הח״כים החדשים כדי לוודא שהמלצות הוועדה לא ימוסמסו ויהפכו לחקיקה אפקטיבית שתמנע את הכשל הבא.

חלק מהגופים החזקים במשק יתנגדו למהלך הזה וינסו לשים לנו מקלות בגלגלים ולכן אנחנו צריכים אתכם/ן איתנו. הצטרפו עכשיו ללובי 99 וחזקו אותנו לקראת הכנסת הבאה.

אגרת גודש? בתנאי שיופנו עוד מיליארד ₪ בשנה לאוטובוסים

לאחרונה נשמעים יותר ויותר קולות בשיח הציבורי (כולל של המועצה הלאומית לכלכלה שבמשרד ראש הממשלה) הטוענים שלטווח הקצר, הפתרון לפקקים הוא באמצעות "מחיר דרך", שיטה שפועלת בהצלחה בלונדון, אוסלו, שטוקהולם, סינגפור, מילאנו ועוד כמה מהערים המתקדמות בעולם.

הרעיון הוא שתשלום סכומים קטנים יחסית על נסיעה בכביש בשעות העומס יגרום לאנשים לשנות התנהגות: לנסוע בשעות עמוסות פחות, לנסוע ביחד, לעבוד מהבית או לעבור לתחבורה ציבורית. אם 15% מהנהגים לא ייסעו ברכב הפרטי בשעות העומס, זה יכול לעשות שינוי ענק במהירות הנסיעה. ויש גם גזר: מי שלא ייסע ברכב הפרטי בשיא הפקקים יקבל הנחה על מיסי הרכב הגבוהים שכולנו משלמים.

התגובה האוטומטית לרעיון כזה היא: בישראל אין אלטרנטיבה של תחבורה ציבורית ראויה. העניין הוא שאגרת גודש תוכל לעשות שינוי גם במצב התחבורה הציבורית, כי האוטובוסים ייסעו בכבישים פחות פקוקים ויהפכו לכלי תחבורה יעיל ואטרקטיבי יותר. עם זאת, בגלל שהתדירות של קווי האוטובוס היא נמוכה יחסית חשוב שבמקביל ליישום המדיניות הזו יושקעו עוד מיליארד ₪ בשנה בשיפור מערכת האוטובוסים. כך, הנסיעה באוטובוס תוכל להוות אלטרנטיבה אמיתית למי שירצה לנטוש את הרכב הפרטי ולעבור לתחבורה הציבורית. צפו בסרטון של מרב דוד, סמנכ"לית המיזם, בנושא:
 

 
כבר כמה חודשים שאנו מנהלים שיחות עם הגורמים הרלבנטיים מאחורי הקלעים כדי שתכנית היציאה מהפקקים לטווח הקצר תהיה כוללת, ותביא בחשבון גם תקציבים נוספים למערכת האוטובוסים.

זוהי העונה החמה של הלוביסטים 

השבוע כתב איתן אבריאל, הפרשן הכלכלי הבכיר של "דה מרקר" את מה שאנחנו אומרים כבר תקופה ארוכה: "עם כניסתם של 48 חברי כנסת חדשים, וכן שרים חדשים ומנכ"לים חדשים במשרדי הממשלה – בעלי עסקים והלוביסטים שלהם יתנפלו על משכן הכנסת כדי לעשות נפשות לאינטרסים הכלכליים שלהם. נראה כי חוק הריכוזיות עומד להיות אחת המטרות הראשונות".

אנחנו כמובן כבר נערכים בכל הכוח למאבק הזה (עדכונים בשבועות הקרובים), אבל בקרב של חמישה לוביסטים ציבוריים מול 215 לוביסטים של הטייקונים והחברות הגדולות – אנחנו זקוקים ל"גב" ציבורי חזק. עוד לא חברים/ות בלובי של הציבור? הצטרפו עכשיו.
 

מאזינים לפודקאסטים? כי אם לא אז הגיע הזמן

לינור דויטש, מנכ"לית המיזם, התארחה השבוע בפודקאסט "עושים פוליטיקה" של דפנה ליאל לצד אור-לי ברלב. אז אם מעניין אתכם/ן לדעת איך מגיעים לחברי כנסת ומשפיעים על הליכי חקיקה, איך עושים באזז ברשתות החברתיות, איך מגבשים קבוצה שתאבק יחד לאורך זמן, ובכלל, האם ניתן לנצח את ההון והשלטון – לחצו על התמונה והאזינו ברקע בזמן הניקיונות לחג או הבישולים. מבטיחים שיהיה מעניין!

מגיבים לגילוי דעת נוסף של רשות התחרות

לאחרונה פרסמה רשות התחרות טיוטת גילוי דעת שעוסקת בשיתוף פעולה בין הגופים המנהלים את כספי הפנסיה שלנו. לפעמים כמה גופים כאלה רוכשים מניות באותה חברה, ובמסגרת זו הם מבקשים לשתף ביניהם פעולה בהצבעה באסיפה הכללית. שיתוף הפעולה הזה יכול לשפר את הפיקוח על חברות, ולכן באופן כללי הוא רצוי, אבל צריך להגביל אותו במספר היבטים כדי להגן על האינטרס הציבורי.

זה בדיוק מה שטענו בתגובה שהגשנו השבוע לטיוטה, יחד עם שותפינו מארגון "צדק פיננסי" – לחצו על התמונה כדי לקרוא אותה:

מבלים/ות הרבה זמן בפייסבוק?

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין החברים – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית".  

ואם אתם/ן רוצים לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה

השבוע שני גבאי, מנהלת הקהילה של לובי 99, סיפרה על הלובי הציבורי לחברי קיבוץ דורות, ואריאל, מנהל המחקר שלנו, העביר חוג בית בירושלים (תודה לסוזי ותום סוויצקי על האירוח!)

אחרי פסח נמשיך עם עוד הרצאות בצפת, ראש העין וכפר עזה. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.
ואם אתם/ן מעוניינים להזמין אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה – נשמח להגיע! כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן
 – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

ליל הסדר הוא הזדמנות מצוינת לספר למסובין על לובי 99!

לכבוד חג החירות, ננצל את ההזדמנות לאחל לכולנו שנה של חירות אמיתית – משחיתות, מקשרי הון-שלטון, מהפקקים ועוד "מכות" כאלה ואחרות. ארוחת החג היא הזדמנות מצוינת לספר גם על היציאה לחירות שאנחנו בלובי 99 מובילים, ולנסות לצרף את יתר המשפחה. חג שמח!

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים