fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

חברי הכנסת ה-21 הושבעו והלוביסטים כבר ממתינים במסדרונות ל-49 הח"כים החדשים; מה התוכניות העיקריות שלנו בתחום ההפרדה בין הון ושלטון?; וגם – קיימנו השבוע 4 הרצאות במקביל ונשמח שתזמינו אותנו גם!

 
כספי הפנסיה שלכם ב"מנורה מבטחים"? 

באסה. אתם רשמית מממנים עכשיו את נוני מוזס.

כבר תקופה שאנחנו מנהלים מאבק נגד הלוואת כספי הפנסיה של הציבור לארנון (נוני) מוזס, הבעלים ובעל השליטה בקבוצת "ידיעות אחרונות" שמתגבש נגדו כתב אישום באשמת שוחד. מוזס ביקש את ההלוואה לטובת רכישת 34% מהמניות ב"ידיעות אחרונות" מידי בנק הפועלים תמורת כ-300 מיליון ₪. עוד לא יודעים/ות על מה מדובר? לחצו על התמונה כדי לצפות בסרטון קצר שמסביר את הנושא:

השבוע פורסם כי חברת הביטוח "מנורה מבטחים" החליטה להלוות למוזס חלק מהכסף לצורך העסקה הבעייתית הזו, למרות שפנינו להנהלת החברה בבקשה לא לעשות זאת. אז זה אומר בעצם שהפסדנו את המאבק? כן ולא.

מבחינה ציבורית וערכית, כן. עצם העובדה שחברה המנהלת כספי פנסיה של הציבור בוחרת להלוות את הכסף שלנו לאדם המואשם בשוחד, ולתת יד לכך שהציבור יממן במו ידיו את גזילת הדעת של עצמו, מהווה לדעתנו התעלמות מוחלטת מאינטרס ציבורי מובהק. גם יכול להיות שיש למנורה אינטרס נוסף בעסקה, כמו קבלת סיקור חיובי ואוהד ב"עיתון של המדינה".

מבחינה כלכלית ודאגה לכספי החוסכים, המאבק שלנו כנראה נשא פרי. גם כי רק גוף פנסיה אחד נעתר לבקשה (מוזס פנה לכמה גופים) וגם משום שהביטחונות שניתנו תמורת ההלוואה היו גדולים משמעותית מאלה שהיו על הפרק בתחילת הדרך ואף מהמקובל בענף, ומנורה אף השקיעה חלק מהסכום מהכסף שלה (ולא מכספי החוסכים). לדעתנו כל הצעדים האלו נעשו, במידה רבה, כדי לתת קונטרה לביקורת הציבורית הצפויה בנושא.

אז מה עכשיו? אנחנו בוחנים מה עוד ניתן לעשות מזוויות נוספות (כמובן שתעודכנו בהמשך). לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

נמשיך להיאבק למען כספי הפנסיות של הציבור והתנהלות תקינה של הגופים המנהלים אותם, וגם כנגד אנשים חזקים כמו מוזס, שלצערנו מעט מאוד גופים או אנשים מעזים לצאת נגדו. עוד לא חברים/ות בלובי הציבורי? הצטרפו אלינו עכשיו וחזקו אותנו.

מזל טוב ל-49 חברי הכנסת החדשים!

השבוע הייתה ההשבעה של חברי הכנסת ה-21 ובקרוב היא תתחיל לעבוד. בכנסת החדשה יהיו לא פחות מ-49 ח"כים חדשים (!), בערך 40% מכל חברי הכנסת. מדובר ב-49 "שחקנים חדשים", שייקח להם עוד קצת זמן ללמוד מהי הצעה לסדר היום, דיון מהיר או שאילתא.

מי שיהיו שם כדי לעזור להם הם ״השחקנים החוזרים״ שנמצאים בכנסת כבר שנים רבות וכל הזמן – הלוביסטים של הטייקונים והחברות הגדולות, שתמיד יתנדבו לסייע, להסביר ולעזור ללמוד את נבכי השפה ודרכי ההתנהלות הפרלמנטרית והתקשורתית הנלווית אליה.

העיתונאית לינוי בר גפן סיפרה באירוע יום ההולדת האחרון שלנו שכשהיא התחילה את דרכה ככתבת פוליטית בכנסת, מי ש״קיבלו את פניה״ במשכן והיו נכונים לעזור ולהדריך היו הלוביסטים. מאז עברו כמעט 20 שנה, אבל לא הרבה השתנה מלבד העובדה שעכשיו יש לובי ציבורי וחמישה לוביסטים ציבוריים שתפקידם לעבוד יום-יום, שעה-שעה לטובת הציבור, ולעזור גם לח"כים לעשות זאת. אז מה אנחנו מאחלים לחברי הכנסת החדשים ואיך אנחנו מתכוונים לסייע להם? קראו את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

אנחנו מנצלים את התקופה הזו שבה הכנסת עדיין לא התחילה לעבוד והממשלה טרם הורכבה כדי לפנות למפלגות שאנחנו מעריכים שיהיו בקואליציה ולהעביר להן נושאים שחשוב לנו שיהיו חלק מההסכמים הקואליציוניים. במקביל, התחלנו להיפגש עם גורמים באופוזיציה שלדעתנו יכולים להיות רלבנטיים לנושאים שאנחנו מנסים לקדם. השבוע, למשל, נפגשנו עם ח"כ עפר שלח מ"כחול לבן" שהיה שותף להעברת חוק הריכוזיות ב-2013 ומסתמן כשותף במעקב שלנו אחרי יישום החוק.
 

מה נעשה בכנסת הקרובה בתחום ההפרדה בין הון ושלטון? 

בתקופה הקרובה נציג בעמוד הפייסבוק שלנו את המשימות העיקריות של הלוביסטים שלנו לכנסת הקרובה. התחלנו עם עו"ד נועה זלצמן, שמטפלת (בין היתר) בנושא הפרדת הון-שלטון, נושא שחברי וחברות הלובי דירגו במקום השני בהצבעת התעדוף האחרונה.
כמובן שמדובר בנושא ענק, שיש המון מה לעשות במסגרתו, אבל הנה הדברים המרכזיים בהם בכוונתנו לטפל:

  • עצירת תופעת "הדלתות המסתובבות" – מעבר להתנגדות שלנו למינויים ספציפיים של רגולטורים לעבודה בגופים עליהם הם פיקחו (למשל בכיר במשרד המשפטים שהצלחנו לעצור את מינויו ללוביסט הראשי של הבנקים לאחר חודש בלבד מסיום תפקידו) אנחנו עובדים על תיקון חקיקה רחב יותר שיסדיר את התופעה הזו.
  • לאחרונה ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן הלוואות לטייקונים פרסמה את המלצותיה, ועכשיו אנחנו עובדים על הפיכתן להצעות חוק.
  • הגבלת פעילות הלוביסטים שעובדים במשרדי הממשלה – היום יש מגבלות על הפעילות של לוביסטים רק בכנסת, אבל במשרדי הממשלה אין שום פיקוח על עבודתם. אנחנו רוצים להסדיר את הנושא ולהגביר את השקיפות והפיקוח על המתרחש שם.

זוהי רק דגימה מהנושא הענק הזה, בו יש המון אינטרסים (וכסף!) של בעלי ההון הגדולים, וצפויים להיות לנו מתנגדים רבי כוח ומשאבים. מולם אנחנו זקוקים לציבור חזק שעומד מאחורינו. הצטרפו אלינו עכשיו.

מבלים/ות הרבה זמן בפייסבוק?

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטים שלנו – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית". הנה דוגמה קטנה למה שקורה שם:

ואם אתם/ן רוצים לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. בחודש האחרון הגענו ל-120 חברים (חבר סיירת לכל ח"כ) והצלחנו להפוך את אפריל 2019 לחודש החזק ביותר של עמוד הפייסבוק בשנה החולפת.
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא
או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם לקבוצה.

ארבע מי יודע?

כשאנחנו אומרים שאנחנו מגיעים לכל מקום בארץ, אנחנו לא מגזימים. השבוע ערכנו במקביל ארבע הרצאות על הלובי הציבורי: לירוי נפגש עם סטודנטים במרכז הבינתחומי, ימית נפגשה עם קהילת תוצרת הארץ בצפת (תודה לרונאל תשובה על הארגון וההזמנה), שני הרצתה על הלובי הציבורי בכפר עזה (תודה לנועה כוכבי על היוזמה) ואריאל אירח חוג בית בראש העין (תודה לשחר ארגמן על הארגון והתמיכה!).

להיות מיזם מימון ההמונים הגדול בישראל זו המון עבודה, אבל זה שווה כל רגע. אז יאללה, תזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן  ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בשבוע הבא לא יהיו הרצאות (שבוע קצר בגלל יום הזיכרון ויום העצמאות), אבל בשבוע שאח"כ נגיע לגבעת שמואל (ביום שלישי ה-14.5), לגבעת עדה (ביום רביעי ה-15.5) ולמעלה שומרון (ביום חמישי ה-16.5). לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים