fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

גם בכנסת הנוכחית נמשיך לקדם את הרפורמה למוסד בוררות ביטוח ולהיאבק מול הלוביסטים של חברות התרופות; מי מתרברבים שחברי כנסת וראש רשות שוק ההון עובדים אצלם?; מחזקים את חברי המועצה ברשויות המקומיות; וגם – תגידו מזל טוב לחוק חופש המידע שחוגג יומולדת 21!

 
משלמים הרבה לחברות הביטוח ומקבלים מעט

השבוע המשכנו בעמוד הפייסבוק שלנו בקמפיין לגיוס הלוביסט/ית ה-6, ובמסגרת זו חזרנו למאבקים מרכזיים שניהלנו בכנסת הקודמת, ובכוונתנו לחדש ברגע שהכנסת תחזור לפעילות סדירה (עד הרכבת הממשלה גם השיבוץ של חברי הכנסת לוועדות השונות עדיין לא נקבע). עוד לא חברים/ות בלובי הציבורי? הצטרפו אלינו עכשיו ועזרו לנו להגדיל את כוחנו! המשוואה פשוטה: עוד חברים = עוד לוביסט = עוד נושא שהלובי הציבורי יקדם עבורכם/ן.

נתחיל עם חברות הביטוח: במשך שנים אנחנו משלמים להן את מיטב כספנו על ביטוחים שונים, אבל ברגע שבו אנחנו באמת צריכים את הכסף הזה – למשל, אחרי תאונה או אירוע רפואי – הן גוררות אותנו לדיונים ארוכים בבתי המשפט. לחברות הביטוח יש זמן וכסף להעסיק עורכי דין, אז מה אכפת להן?! כתוצאה מכך, מבוטחים רבים נאלצים להתפשר ולקבל סכום נמוך יותר ממה שמגיע להם.

הפנייה לחברת הביטוח הייתה יכולה להיראות אחרת אם היה מוסד בוררות ביטוח. כך, במקרה של מחלוקת עם חברת ביטוח ייערך הליך בוררות קצר, שלא מחייב תשלום לעורך דין, במקום להיגרר לבתי משפט. בכנסת הקודמת פעלנו כדי להכניס את הרפורמה הזו לחוק ההסדרים, אבל הלובי החזק של לשכת עורכי הדין הצליח להוציא אותה משם. הגורם המרכזי שעמד מאחורי חסימת הרפורמה הזו הוא אפי נווה, עד לא מכבר ראש לשכת עורכי הדין. למה נווה רצה לסכל את הרפורמה הזו? לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

 
אז נווה כבר לא ממש בתמונה, ובכנסת הנוכחית בכוונתנו להגיש את הצעת החוק הזו מחדש ולהביא אותה לקו הסיום, למרות ההתנגדות מצד הלובי של חברות הביטוח ולשכת עורכי הדין.

בריאות מעל הכל? איך הלובי של חברות התרופות משפיע על הרופאים שנותנים לכם מרשם

עוד לובי שבכוונתנו לפעול מולו בכנסת הקרובה הוא זה של חברות התרופות, שלא בוחלות באמצעים כדי לקדם את המכירות של מוצריהן. תחקיר ששודר בתכנית ״המקור״ לפני כשנה וחצי חשף את קשרי הקח-תן בין נציגי חברות התרופות לבין הצוות הרפואי. איך השיטה עובדת? רופא שרושם תרופות של חברה מסוימת, מקבל ממנה שלל הטבות כמו מימון לכנסים בחו"ל ומתנות נוספות.

לאחר שפורסם חוזר מנכ״ל משרד הבריאות, שאסר על פגישות אישיות בין נציגי חברות התרופות לבין רופאים, חברות התרופות עתרו נגדו לבג"ץ, כדי למנוע את המגבלות החדשות. אנחנו הצטרפנו לדיון לצד משרד הבריאות (ונגד חברות התרופות), ובסופו של דבר בג"ץ פסק לטובתנו ודחה את העתירה של חברות התרופות.

מלבד הנציגים שלהן שפועלים מול הרופאים, חברות התרופות שולחות גם לוביסטים לכנסת כדי לנסות להשפיע על החקיקה לטובתן. באתר הכנסת רשומים כיום 28 לוביסטים שונים (!) המייצגים חברות תרופות, כאשר המספר בפועל גדול הרבה יותר כיוון שלוביסטים הפועלים מול ועדת סל התרופות ומשרדי הממשלה כלל לא מחויבים ברישום. אנחנו נמשיך לפעול כדי ליצור יותר שקיפות בפעילות חברות התרופות.
 

עקבו אחרינו גם בטוויטר ובאינסטגרם!

יש הרבה תכנים מעניינים שאנחנו מעלים רק לשם. בעמוד הטוויטר שלנו הגבנו השבוע לכתבה שכותרתה "האנשים שמתרברבים שחברי הכנסת וראש רשות שוק ההון – עובדים אצלם":
 
בימים אלה אנו בוחנים תיקון חקיקה שנוגע לחיזוק חברי המועצה ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, במסגרת הנושא של מלחמה בשחיתות ברשויות המקומיות שבחרו חברי וחברות לובי 99. במסגרת זו, קיימנו עשרות פגישות והתייעצויות עם חברי מועצה, ראשי רשויות, גורמי מקצוע ברשויות המקומיות, ח"כים, ארגוני מגזר שלישי ועוד. השבוע נפגשנו עם חבר הכנסת ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם ודנו במספר הצעות חוק שברצוננו לקדם כבר במושב הקרוב, וכמובן שנעדכן בהמשך. בינתיים, הנה תמונה מהפגישה שהעלינו לאינסטגרם שלנו:
 

על חופש המידע והיחס ההפוך שבין שקיפות לשחיתות

השבוע לפני 21 שנים עבר בכנסת חוק חופש המידע. בהצבעת התעדוף האחרונה חברי וחברות לובי 99 בחרו את נושא השקיפות במקום גבוה, וזה בדיוק מה שחוק חופש המידע עושה – נותן לציבור גישה למידע ציבורי, שאמנם קיים אצל הרשויות אבל בשורה התחתונה שייך לכל אחד ואחת מאיתנו. היתרון העצום הוא שהיכן שיש שקיפות – יש פחות שחיתות. לרגל ציון 21 שנים לחוק, שלחנו השבוע יחד עם שורת ארגונים חברתיים מכתב לחברי הכנסת בנושא.

כמובן שיש גם עוד מה לשפר… בכנסת הקודמת הגשנו תיקון לחוק חופש המידע, שמטרתו להגביר את האפקטיביות של החוק ולתת לו "שיניים". גם בכנסת הנוכחית אנחנו מתכוונים להגיש תיקון לחוק בשיתוף עם התנועה לחופש המידע. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

חזקו אותנו בפייסבוק!

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטים שלנו – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית". הנה דוגמה קטנה למה שקורה שם:

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא
 או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מספרים על לובי 99 ברחבי הארץ – מאלון הגליל ועד אזור ים המלח!

השבוע לירוי העביר הרצאה לסטודנטים לתואר שני בניהול טכנולוגיה, יזמות וחדשנות מאוניברסיטת תל אביב, ומרב הגיעה עד קיבוץ אלמוג למפגש בנושא הלובי הציבורי וים המלח (תודה ללינדה שטיין, חברת הלובי, על ההזמנה והארגון!).

בשבת הבאה (1.6) נגיע לאלון הגליל! לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר. כמו כן לינור תגיע לחברת "מובילאיי" בירושלים ולחברת "סימנטק" בת"א בשבוע הבא.
אם גם אתם/ן מעוניינים שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה – הזמינו אותנו! כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך,
להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים