fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

יוצאים שוב לבחירות וזה אמנם מבאס אבל אנחנו מוכנים; מקדמים את תכנית המתאר לתחבורה ציבורית; עכשיו יהיה לנו קל יותר להגיש בקשות חופש מידע; מתנגדים למינוי של מי שהייתה היועצת המשפטית של בנק לאומי לדירקטוריון של בנק הפועלים; וגם – ערב גיבוש למתנדבים ולמתנדבות האדירים שלנו הוא עוד הזדמנות לומר להם/ן תודה!

 
למה דווקא בתקופת הבחירות חשוב להצטרף ללובי הציבורי? 

בתחילת השבוע הגענו בפעם הראשונה לכנסת בהרכב של 5 לוביסטים ציבוריים. הנה הם בזמן ישיבה קצרה במזנון הכנסת, בין פגישה לפגישה:
 

חשבנו אז שאוטוטו תורכב הממשלה, אבל הפוליטיקה – כמו תמיד – לא מפסיקה להפתיע, וברביעי בלילה הוחלט שיוצאים לבחירות. אנחנו כמובן התבאסנו, כי המשמעות היא חצי שנה נוספת בלי כנסת ועם ממשלה בקיפאון ועבודת הלובי הופכת ליותר מאתגרת. דברים שהיו יכולים להיפתר בדיון אחד בוועדה בכנסת, ידרשו עכשיו בקשות חופש מידע, מכתבים, קמפיינים ציבוריים ומה לא. אבל אנחנו לא מפחדים מעבודה קשה
בחודשים האחרונים בהם לא הייתה כנסת ראינו שכשהקשב הציבורי נמצא במקום אחר, הטייקונים ובעלי האינטרסים לא ישבו בשקט אלא ניצלו את ההזדמנות למחטפים. צריכים/ות דוגמאות? הנה כמה מהלכים שעשינו רק בתקופת הבחירות האחרונה:

  • סיכלנו את המינוי של ראש הרשות להגנת הפרטיות לתפקיד הלוביסט הראשי של הבנקים אחרי תקופת צינון של חודש בלבד.
  • הפחתנו את הפגיעה בכספי הפנסיה שלנו במסגרת הלוואה שלקח נוני מוזס לחיזוק השליטה שלו ב"ידיעות אחרונות".
  • אנחנו מובילים את ההתנגדות לכך שמונופול הגז ירכוש את צינור הגז המחבר בין ישראל למצרים.

גם בתקופה הקרובה, כשכולם ידברו על הזירה הפוליטית והנושאים הכלכליים-חברתיים יידחקו לתחתית סדר היום הציבורי, אנחנו נמשיך להיות שם לטובת ה-99%. עוד לא חברים/וות בלובי הציבורי? הצטרפו אלינו עכשיו!
 

למה בסופו של דבר אנחנו לא נוסעים לעבודה בתחבורה ציבורית? 

הערים שלנו, בוודאי השכונות שהוקמו בשנים האחרונות, לא מתוכננות כדי לאפשר לנו לנוע בנוחות בתחבורה ציבורית, והרבה יותר קל להתנייד ברכב הפרטי. בבוקר צריך לפזר ילדים בגנים ובביה"ס, ואם צריך לעשות קניות אחרי העבודה – הסופר רחוק ולא נגיש לתחבורה הציבורית, כי הוא תקוע במרכז קניות עם חניית ענק לרכב פרטי בלבד (ופקק ארוך בכניסה).

אבל יש בשורה טובה. מינהל התכנון במשרד האוצר החליט סוף סוף להוציא מהמקפיא את תכנית המתאר הארצית לתחבורה (תמ"א 42) שהיתה תקועה במשך 12 שנים (!!) בוועדה שנוהלה על ידי משרד התחבורה. מדובר בתכנית שמתייחסת בצורה טובה לדרכים שבין הערים, ומחייבת הקמת נתיבי תחבורה ציבורית ורכבות, וכן מתחמים אליהם יגיעו כל הקווים ותתאפשר החלפה נוחה.

הבעיה היא שהתכנית הזו לא מחילה את הסטנדרטים הגבוהים שהיא דורשת בתחום הבינעירוני בתוך הערים. היא לא מחייבת את הערים לתכנן תשתיות ורשת תחבורה ציבורית נגישה, המאפשרת קישוריות בין אמצעי התחבורה השונים, כדי שזה יהיה נוח לקחת את הילד לגן או לנסוע לקניות ללא המכונית הפרטית.

השבוע התקיים דיון ראשון בנושא בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) ומנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, התחייבה לסיים את העבודה במהירות. אנחנו השתתפנו בישיבה וביקשנו להרחיב את הפרק בתכנית שמתייחס לתוך הערים. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

עקבו אחרינו גם בטוויטר ובאינסטגרם!

יש הרבה תכנים מעניינים שאנחנו מעלים רק לשם. בעמוד הטוויטר שלנו עדכנו השבוע על כך שהוכרנו כאחד הגופים שמקבלים פטור מאגרה בהגשת בקשות חופש מידע – כלי נוסף שיאפשר לנו להשיג מידע מרשויות ציבוריות:
 
גם אחרי חשבונות הטוויטר האישיים של צוות התוכן שלנו שווה לעקוב. השבוע לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, הגיבה לכתבה על הכוונה למנות את עו"ד דליה טל, היועצת המשפטית של בנק לאומי במשך 28 שנים, לדירקטורית בבנק הפועלים. אנחנו עובדים עכשיו על מכתב המביע את התנגדותנו למינוי הזה, וכמובן שנעדכן בשבוע הבא.
 
בסטורי באינסטגרם שלנו עדכנו על ערב גיבוש למתנדבים ולמתנדבות האדירים שלנו, שחלקם מלווים אותנו ממש מתחילת הדרך. היה מצחיק וכיף, ובעיקר מאוד מרגש אותנו שיש אנשים שמקדישים את שעות הפנאי שלהם כדי לחזק את הלובי של הציבור. אז זו עוד הזדמנות לומר תודה!
 

מעדיפים/ות דווקא את פייסבוק?

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטים שלנו – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית". הנה דוגמה קטנה למה שקורה שם:

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא
 או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מספרים על לובי 99 ברחבי הארץ – מאלון הגליל ועד אזור ים המלח!

השבוע נועה סיפרה לסטודנטים שנה א' למשפטים איך גם הציבור יכול להשפיע על הליכי חקיקה בקורס "חקיקה ורגולציה" באוניברסיטת תל אביב, אליו אנחנו מוזמנים באופן מסורתי בשנים האחרונות; לינור סיפרה על הלובי הציבורי בחברות ההייטק "מובילאיי" (המון תודה למתן ארגמן חבר הלובי על ההזמנה והארגון!) ו"סימנטק" (תודה רבה לשחר אראלי חבר הלובי על ההזמנה והאירוח!); ומעין קארסטד המתנדבת האגדית שלנו הציגה מהי אזרחות פעילה בלובי 99 בפני הקהל הרחב בפאב הסטאקס בת"א (תודה לחברי קהילת ישראל 2050 של סמינר הקיבוצים על ההזמנה!).

כרמל נמש, מנהל הדיגיטל של הלובי, יתארח במוצ"ש בחוג בית באלון הגליל ובשישי הבא (7.6) בירושלים (לפרטים נוספים פנו אלינו במייל חוזר).

ואם גם אתם/ן מעוניינים שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה – הזמינו אותנו להרצאה מעניינת על לוביסטים, קבלת ההחלטות בכנסת ואיך גם אזרחים ואזרחיות יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים