fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

צפו ושתפו את הסרטון שמראה את מפת האחזקות של הטייקונים; עידן עופר שוכר חברה שתרגל אחרי רגולטורים ובוררים; מתנגדים לעסקה שצפויה לחזק עוד יותר את מונופול הגז; שבועות עמוסים בהרצאות לפנינו, הזמינו אותנו גם אליכם/ן; וגם – חג שמח!

 
צפו ושתפו: איך הטייקונים שולטים בחיינו? 

אז כדי לעשות לכם/ן סדר באינטרסים ובכוחות האדירים מולם אנחנו מתמודדים, הכנו סרטון קצר שמשרטט את מפת האחזקות והקשרים של טייקונים מרכזיים במשק. בזמן שהטייקונים משקיעים משאבים אדירים בהגדלת הרווחים האישיים שלהם על חשבון הציבור (כפי שתראו בסרטון), יש לובי ציבורי שנלחם על האינטרסים של כל האזרחים, כל הזמן. נשמח שתצפו ותשתפו:
 
הצטרפו אלינו היום! עוד חברים = עוד לוביסטים = עוד נושאים שהלובי הציבור יקדם עבורכם/ן.

מתנגדים לעסקה שתאפשר ליצחק תשובה לחסום תחרות למונופול הגז 

יצחק תשובה ומונופול הגז מבקשים לקנות את צינור הגז המחבר בין ישראל למצרים. החשש שלנו הוא שבאמצעות השליטה בצינור, הם יוכלו לחסל כל אפשרות לתחרות – כי מונופול הגז יוכל לקבוע מי ישתמש בצינור, ובעצם למנוע ממתחרים פוטנציאליים שלהם לייבא באמצעותו גז ממצרים. ומה התירוץ לרכישה הזו? שדווקא עכשיו מונופול הגז רוצה למכור גז למצרים.

הטענה הזו של המונופול מעלה אצלנו סימני שאלה, כי בשנים האחרונות התגלו במצרים מאגרי גז עצומים, וכיום היא מייצאת גז למדינות אחרות במחיר נמוך מזה שחברת החשמל משלמת למונופול הגז בארץ. כלומר, האינטרס של הציבור הישראלי הוא שהגז יזרום בכיוון ההפוך, כלומר ממצרים לכיוון ישראל.

הדבר היחיד שעומד בדרכה של העסקה הזו היא הממונה על התחרות שצריכה לאשר אותה. השבוע הופענו שוב מול רשות התחרות והסברנו להם שלדעתנו הם צריכים להתנגד לעסקה, דווקא בגלל שמדובר במונופול החזק ביותר בישראל ואסור לחסום תחרות עתידית מולו. הנימוקים העיקריים שלנו: רשות התחרות בעצמה לא אפשרה פגיעה כ"כ דרמטית בתחרות במקרים דומים בעבר, במדינות אחרות ב-OECD העסקה הזו זה לא היה עוברת, וגם אם העסקה תאושר בכפוף לתנאים מסוימים – עדיין תהיה פגיעה בתחרות.

כרגע אנחנו הגורם היחיד שנלחם באישור העסקה הזו, ואנחנו לא מתכוונים לעצור לרגע… לחצו על התמונה כדי לקרוא כתבה על נייר העמדה ששלחנו לרשות התחרות לפני כשלושה חודשים בנושא.
 

זה לא סרט פשע, זו המציאות

השבוע פורסם תחקיר של התכנית "עובדה" לפיו עידן עופר – הבעלים של כימיקלים לישראל (כי"ל), בעלת הזיכיון הבלעדי להפקת משאבי ים המלח – שכר את חברת המודיעין העסקי ״בלאק קיוב״ כדי שתאסוף מידע מכפיש על רגולטורים ובוררים. על מה ולמה? בתקופה בה נשכרה החברה, פורסמו מסקנות ועדת ששינסקי 2 שקבעה כי יש להעלות את המס על משאבי ים המלח והתנהל הליך בוררות על התמלוגים שכי"ל צריכה לשלם למדינה.

אנחנו חשבנו שכי"ל לא בוחלים באמצעים כשראינו את צבא הלוביסטים שהם הפעילו בכנסת כדי לסכל את מסקנות ועדת ששינסקי 2, אבל מתברר שזה היה רק קצה הקרחון… מסתבר שכי"ל תשתמש בכל תרגיל אפשרי כדי לשמר את הכוח והכסף בידי משפחת עופר ולהימנע מתשלום מס על משאב טבע ששייך למדינה.
 

אם הכנסת הייתה פועלת כרגיל, היינו יכולים בקלות לכנס דיון בנושא כדי להעלות אותו לסדר היום הציבורי. אבל בתקופה הקרובה אנחנו נדרשים להיות יותר יצירתיים, ובימים אלה אנחנו בוחנים מה תהיה דרך הפעולה הכי אפקטיבית. עדכונים ממש בקרוב… הצטרפו אלינו עכשיו ועזרו לנו להמשיך להילחם בניסיונות של הטייקונים להלך אימים על מי שאמור לפקח עליהם.

עדיף מאוחר מאשר אף פעם 

רק השבוע הגיעה לידיעתנו כתבה שפורסמה בכתב העת "השילוח" בחודש אפריל שמציגה מספר דרכים בהן הציבור הרחב יכול להשפיע. אחת הדרכים הללו היא לובי ציבורי, כאשר "המיזם המוביל בישראל בתחום הוא 'לובי 99'". אז אמנם עבר קצת זמן, אבל כשאנחנו מקבלים מחמאות אנחנו חייבים להשוויץ…

חזקו את הלובי הציבורי בפייסבוק!

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטים שלנו – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית". הנה דוגמה קטנה למה שקורה שם:

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא 
או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

שבועות עמוסים בהרצאות (טפו טפו טפו) 

בשבוע החולף העברנו חוגי בית והרצאות כמעט בכל יום! כרמל נמש, מנהל הדיגיטל האלוף שלנו, העביר חוג בית בבית הוריו באלון הגליל (המון תודה להילה ורן נמש על הארגון והאירוח!); מרב סיפרה על הלובי הציבורי לחניכי תוכנית תלפיות; נועה נפגשה עם סטודנטים וסטודנטיות מהחוג ליזמות חברתית בסמינר הקיבוצים; לירוי העביר הרצאה על לובי 99 לסטודנטים/ות בקורס "פילנתרופיה ומעורבות אזרחית"; ולינור התארחה בתוכנית ה-MBA במרכז הבינתחומי.

גם השבוע הבא יהיה עמוס באירועים – בראשון בערב נגיע ליבנה, בשלישי לבנימינה, בחמישי ללוד, ובשישי לינור ומרב ישתתפו בכנס המשפיעים של "אנו" באוניברסיטת תל אביב. לפרטים נוספים פנו אלינו במייל חוזר.

ואם גם אתם/ן מעוניינים/ות שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה – הזמינו אותנו להרצאה מעניינת על לוביסטים, קבלת ההחלטות בכנסת ואיך גם אזרחים ואזרחיות יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים