fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

מתנגדים לעסקה שצפויה לחזק עוד יותר את מונופול הגז; דורשים שקיפות בדמי הניהול הסודיים שקרנות הפנסיה גובות מאיתנו; העסקה בין נוני מוזס לבנק הפועלים אושרה, אבל יש גם מקום לאופטימיות; וגם – כמה מיילים משמחים במיוחד שקיבלנו השבוע

 
ממשיכים להיאבק בחסימת התחרות בשוק הגז

השבוע נפגשנו עם הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, בעקבות שתי פגישות שכבר קיימנו עם צוותה, כדי להציג לה את התנגדותנו לרכישת צינור הגז המחבר בין ישראל ומצרים על ידי מונופול הגז. כרגע, אישור הממונה על התחרות הוא הדבר היחיד שעומד בדרכה של העסקה הזו ואנחנו הגוף היחיד שמתנגד לאישור העסקה (לפחות פומבית, כי אמנם להרבה גורמים יש אינטרס בתחרות בשוק הגז, אך רובם חוששים מפנייה לרשות התחרות).

החשש שלנו הוא שהעסקה הזו תחסום לתמיד את האפשרות שמישהו יוכל להתחרות במונופול החזק ביותר בישראל. בפגישה טענו שתשובה רוצה לקנות את הצינור לא רק בגלל הרצון שלו לייצא גז למצרים, אלא גם כדי לנסות לחסום כל תחרות עתידית. אמנם הצינור לא פעיל כבר יותר מ-7 שנים, אבל דלק ונובל אנרג'י נזכרו לקנות אותו רק לפני כשנה, בדיוק בתקופה בה ירדן החלה לקנות גז ממצרים, שלה יש עודפי גז, במחיר נמוך מזה שמשלמת חברת החשמל למונופול הגז.

הנה תמונה מהפגישה, ולמי שרוצה להעמיק מצורף גם המסמך ששלחנו לרשות התחרות עם הנימוקים העיקריים שלנו:
 

גם כשהכנסת סגורה וכולם עסוקים רק בבחירות, אנחנו בלובי 99 ממשיכים לעבוד קשה מאחורי הקלעים לטובת האינטרס הציבורי, ולכן דווקא עכשיו חשוב להצטרף ללובי 99 ולחזק אותנו.

האם רשות שוק ההון תבדוק את דמי הניהול הסודיים? 

גם מי שפותח/ת את המעטפות שמגיעות מקרן הפנסיה, כנראה לא יודע/ת שבנוסף לדמי הניהול הרגילים (הפקדות + צבירה), אנחנו משלמים גם "דמי ניהול חיצוניים" או "דמי ניהול השקעות", באמצעותם חברות הפנסיה גובות מהציבור בין 1.5 ל-2 מיליארד ₪ כל שנה. למה בכלל צריך את דמי הניהול החיצוניים? כדי שקרנות פרטיות ינהלו עבור חברת הפנסיה חלק מהכסף שלנו.

הבעיה היא שחברות הפנסיה לא יידעו אותנו על קיומם של דמי הניהול החיצוניים או על גובהם כשהצטרפנו לקרן הפנסיה, והם מוחבאים באותיות הקטנות של אחד הדו"חות שנשלחים אלינו. אנחנו פועלים כבר תקופה ארוכה מול רשות שוק ההון כדי לייצר שקיפות. כדי שהלקוח יידע שהוא משלם וגם על מה הוא משלם, כלומר מה התשואה שיוצרים דמי הניהול הללו (כיום בחלק מהמקרים דמי הניהול האלה לא מייצרים רווח עודף לחוסכים).

לאחרונה נפגשנו עם ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, יחד עם שותפינו מארגון צדק פיננסי. בפגישה התחייב ברקת להקים ועדה במטרה להסדיר את סוגיית דמי הניהול החיצוניים, שבה גם אנחנו נהיה שותפים. השבוע פורסמה ב"דה מרקר" כתבה בהשתתפותנו על הבעייתיות שבדמי הניהול הללו. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:
 

בזכותכם/ן יהיו בקרוב 6 (!) לוביסטים של הציבור

שמחים לבשר שעמדנו ביעד שהצבנו לעצמנו כדי לגייס למיזם עוד לוביסט/ית ציבורי/ת, והשבוע פרסמנו את מודעת הדרושים:
 
גיוס של לוביסט נוסף יאפשר לנו לטפל בעוד נושא, אותו כמובן יבחרו חברי וחברות המיזם. בתקופה הקרובה נקיים הצבעה נוספת, וכדי שתוכלו להציע נושאים ולהצביע עליהם – הצטרפו אלינו כבר עכשיו.

לפעמים יש גם הפסדים – וגם אז אנחנו מסתכלים על חצי הכוס המלאה

כבר תקופה ארוכה שאנחנו מתנגדים לעסקה בין בנק הפועלים לנוני מוזס, במסגרתה מוזס קונה מהבנק מניות של "ידיעות אחרונות" שהיו שייכות בעבר לאליעזר פישמן, אבל לצערנו השבוע בית המשפט אישר את העסקה הזו. את הכסף לרכישת המניות מוזס מביא, בין היתר, מכספי הפנסיה שלנו (או יותר נכון, מחברת "מנורה מבטחים"). לחצו על התמונה כדי לקרוא כתבה שפורסמה בעקבות אישור העסקה:

אבל אנחנו בוחרים להסתכל על הצד החיובי – הביטחונות שניתנו תמורת ההלוואה היו גדולים משמעותית מאלה שהיו על הפרק בתחילת הדרך ואף מהמקובל בענף, ו"מנורה" אף השקיעה חלק מהסכום מהכסף שלה (ולא מכספי החוסכים). כל הצעדים האלו נעשו, במידה רבה, כדי לתת קונטרה לביקורת הנוקבת שמתחנו על העסקה הזו (לפוסט שהעלינו לפני כחודשיים בנושא).

קיבלנו כמה מיילים משמחים במיוחד 

השבוע קיבלנו כמה מיילים מחברים שביקשו להעלות את סכום התמיכה החודשי שלהם.

מרגש אותנו מאוד לראות את הבעת האמון הזו בפעילות שלנו, וכמובן שאם גם אתם/ן רוצים/ות לשלוח לנו מייל כזה אנחנו לא נתנגד

חזקו את הלובי הציבורי בפייסבוק!

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ומעוניינים/ות בבמה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטים שלנו – מוזמנים/ות להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית". הנה דוגמה קטנה למה שקורה שם: 

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה. 

 

מעבירים את זה הלאה 

השבוע לינור סיפרה על הלובי הציבורי בכנס המשפיעים של ארגון "אנו" ובפני מתנדבי ארגון "פעמונים", לירוי התארח בחוג בית בתל אביב (תודה לגיא הילב חבר הלובי על ההזמנה והאירוח!) ומרב העבירה הרצאה על לובי 99 בבית חיל האוויר בהרצליה (תודה לאריה פרנס חבר הלובי על היוזמה והארגון!)

בשלישי הקרוב נגיע לכפר בן נון. לפרטים נוספים פנו אלינו במייל חוזר.

רוצים לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים