fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

מתנגדים לעסקה שצפויה לחזק עוד יותר את מונופול הגז; מבקשים מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה על פרשה שנחשפה בתחקיר "עובדה"; נאבקים נגד דמי הניהול המקסימליים שפוגעים בעובדים הכי חלשים; וגם – מוזמנים/ות להרצאה מקוונת בנושא הגז הטבעי

 
האם הממשלה תאשר ליצחק תשובה מתנה בדמות הנצחה מוחלטת של מונופול הגז?

בזמן שכולם מתעסקים (שוב) בבחירות, יצחק תשובה, ששולט במונופול הגז בישראל, מנסה להשתלט על הצינור היחיד שיכול להזרים גז לישראל ולהוות לו תחרות. למה זה צריך לעניין את הציבור? כי המחירים המופקעים שמשלמות ממשלת ישראל וחברת החשמל על הגז מתגלגלים לכיס של כולנו דרך חשבון החשמל הפרטי ומעלים את יוקר המחיה במשק כולו.

כרגע כל מה שעומד בין תשובה להשלמת העסקה זה אישור רשות התחרות ו… אנחנו. לובי 99 הוא הגורם היחיד שפועל אקטיבית מול הרשות כדי לעצור את הצעד הזה שיהיה בכייה לדורות.

בשבוע שעבר עדכנו אתכם/ן על הפגישה שלנו עם הממונה על התחרות (למי שרוצה להעמיק מצורף גם המסמך ששלחנו עם הנימוקים העיקריים שלנו) והשבוע הכנו סרטון קצר בנושא:
 

הצטרפו אלינו עכשיו ועזרו לנו במאבק הזה. לתשובה יש צי של עורכי דין, לוביסטים ומנופי לחץ. לנו יש אתכם/ן.

סיפור שאנחנו מספרים בהרצאות שלנו הוביל לחקירה נגד משרד לובי

תשמעו סיפור שאנחנו מספרים בהרצאות שלנו ב-3.5 שנים האחרונות:
לפני 4 שנים שודר תחקיר
 של תומר אביטל וטל מיכאל שחשף כיצד טורפדה הצעת החוק לאיסור סחר בפרוות. תעשיית הפרוות, שחששה שהחקיקה הישראלית תעורר השראה במדינות נוספות, שכרה את חברת "גלעד לובינג", שארגנה נסיעות של ארבעה חברי כנסת לדנמרק, כולל טיסות במחלקת עסקים ולינה במלונות מפוארים. לנסיעות הצטרפו הלוביסטים של "גלעד", וראו זה פלא – לאחר שחברי הכנסת חזרו לארץ הצעת החוק נגנזה. חברי הכנסת אף הגדילו לעשות ודיווחו לוועדת האתיקה שמי שמימן את הנסיעות הייתה הקהילה היהודית בדנמרק, למרות שבפועל הן מומנו על ידי תעשיית הפרוות.

למה הסיפור הזה רלבנטי? כי השבוע המשטרה פשטה על משרדי חברת "גלעד לובינג" ופתחה בחקירה גלויה על הפרשה הזו.
אנחנו לא יודעים לאן החקירה תתפתח והאם נעשו מעשים פליליים, אך ברור לגמרי ששקיפות ופיקוח על פעילות הלוביסטים חיוניים מאוד כדי להגן על האינטרס הציבורי. החוק הראשון שהצלחנו להעביר, עוד בשנת 2015, היה תיקון לחוק הלוביסטים שמטיל מגבלות על פעילותם בכנסת ומגביר את השקיפות, ואחת המטרות המרכזיות שלנו היא להחיל את החוק הזה גם על משרדי הממשלה.
 

רוצים לשמוע עוד סיפורים כאלה ולדעת מה קורה במסדרונות הכנסת? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך באמת מתקבלות ההחלטות. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

אסור שריגול אחרי משרתי ציבור יעבור בשתיקה

לפני כשלושה שבועות שודר בתכנית "עובדה" תחקיר על חברת המודיעין העסקי ״בלאק קיוב״. אחת הפרשות שתוארו בתחקיר התמקדה באפשרות שעידן עופר, הבעלים של חברת ״כימיקלים לישראל״ (כי״ל), ישכור את ״בלאק קיוב״ כדי שתאסוף מידע אישי על רגולטורים ובוררים, שבאותה תקופה בדיוק היו אמורים לקבל החלטות שעלולות לפגוע ברווחים של כי"ל.

היינו בטוחים שבתגובה לכך היועץ המשפטי לממשלה או המשטרה יפתחו בבדיקה של הנושא, אך עם חלוף הימים הבנו שאין זה המצב. גם לא שמענו קריאה או פנייה מצד נבחרי ציבור או גורמים אחרים לפתוח באחת כזו. בעינינו לא ייתכן שתחקיר כה חמור יעבור מתחת לרדאר, ולכן פנינו השבוע ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על בדיקת הטענות שבתחקיר.

מעבר לכך שדרך הפעולה שתוארה בתחקיר מעוררת חשש לפגיעה לא חוקית בפרטיות, צריך להעביר פה מסר שהתנהלות כזו כלפי משרתי ציבור לא תעבור בשתיקה. אם לא תהיה אמירה ברורה מצד היועץ המשפטי לממשלה, איזה משרת ציבור ירצה לשבת בוועדות שמקבלות החלטות ששוות מיליארדי שקלים לטייקונים, כשהוא יודע שעכשיו בעלי הכסף הגדול ינסו לאסוף עליו מידע אישי?
 

נאבקים נגד דמי הניהול המקסימליים

לפי נתוני רשות שוק ההון, כחצי מיליון עובדים שילמו בשנת 2017 דמי ניהול מקסימליים בקרנות הפנסיה שלהם. באותה שנה הצטרפו לקרנות הפנסיה כ-104 אלף עובדים בדמי הניהול המקסימליים, שהם 17% מסך המצטרפים לקרנות. כל זה קורה בזמן שדמי הניהול הממוצעים דווקא יורדים. אז איך זה הגיוני? 72% ממשלמי דמי הניהול המקסימליים מקבלים שכר מינימום ומטה. כלומר מדובר בעובדים החלשים ביותר במשק שמקבלים תנאים גרועים בגלל קומבינה בין המעסיקים, סוכני הביטוח וחברות הביטוח.

רעיון שגיבשנו עם רשות שוק ההון כדי לטפל בתופעה הוא להכניס סעיף בהסכמי העבודה הענפיים של עובדי הקבלן (שהם כנראה מרבית משלמי דמי הניהול המקסימליים) לפיו תהיה קרן ברירת מחדל עם דמי ניהול נמוכים.

בימים אלה אנחנו מקדמים את הרעיון מול ההסתדרות והשבוע נפגשה מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, עם עו"ד רבקה ורבנר, הממונה על יחסי העבודה במשרד הכלכלה, כדי שתסכים גם היא לרעיון (הנה תמונה שצילמה מרב אחרי הפגישה). אם נצליח לגבש הסכמה בין כל הגורמים נוכל לחסוך הרבה מאוד כסף לעובדים הכי חלשים במשק, ששכרם הנמוך גורם לכך שדמי הניהול "אוכלים" להם שליש (!) מקצבת הפנסיה העתידית.

Save the date: הרצאה מקוונת בנושא הגז

למיטיבי לכת ולמי שרוצה להעמיק עוד קצת, מוזמנים להשתתף בהרצאה מקוונת (אונליין) בנושא הגז הטבעי שיעביר אריאל, מנהל מחלקת המחקר שלנו. ההרצאה תתקיים ביום שני ה-8.7 בשעה 19:30 בקבוצת הפייסבוק שלנו הסגורה לחברי וחברות לובי 99 בלבד (להצטרפות לקבוצה). להשתתפות בהרצאה הירשמו כאן.
הנה דוגמה קטנה לדברים שאריאל ידבר עליהם בהרצאה (לקוח מחשבון הטוויטר שלו
):

עזרו ללובי הציבורי לגדול במינימום מאמץ

נשמח שתצטרפו לסיירת הרשת שלנו ותעזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה 

השבוע אריאל, מנהל המחקר שלנו, התארח בכפר בן נון והעביר חוג בית מעולה (תודה רבה ליעל גרתי חברת הלובי על היוזמה, ההזמנה והארגון!)

ברביעי הקרוב (3.7) נגיע גם להרצליה וגם לרעננה! מוזמנים להגיע עם חברים ובני משפחה, השיבו במייל חוזר לפרטים נוספים.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים