fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

גם כשאין כנסת ממשיכים לנסות להסדיר את פעילות הלוביסטים מול משרדי הממשלה; ההתנגדות שלנו לעסקה שתחזק עוד יותר את מונופול הגז מגיעה לתקשורת; חברים/ות במיזם? מוזמנים/ות להרצאה מקוונת בנושא הגז הטבעי ולקבוצת הטלגרם שלנו; וגם – תכננו קיץ גדוש באירועים לחברי וחברות לובי 99!

 
הלוביסטים שאנחנו בכלל לא יודעים עליהם

אנחנו מדברים הרבה על הלוביסטים שפועלים בכנסת, אבל בכנסת המצב עוד טוב לעומת מה שקורה במשרדי הממשלה. באתר האינטרנט של הכנסת אפשר למצוא רשימה של כל הלוביסטים והלקוחות שכל אחד מהם מייצג; הלוביסטים שמסתובבים בכנסת נדרשים לענוד תג זיהוי כתום ולהירשם בפרוטוקולים של הדיונים בוועדות, כולל שם הלקוח אותו הם מייצגים (בזכות תיקון חקיקה שאנחנו בלובי 99 יזמנו); והדיונים בכנסת הם שקופים – יש פרוטוקול וניתן לצפות בהקלטת הדיון. שום דבר מכל זה לא חל במשרדי הממשלה – אנחנו לא יודעים כמה לוביסטים פועלים שם, עם מי הם נפגשים ומה נאמר במפגשים האלו.

עוד בשנת 2016 יזמנו הצעת חוק שתסדיר את הנושא, אותה הגישו חברי הכנסת שלי יחימוביץ׳ ורועי פולקמן. אבל לצערנו היו שרים שלא היו מעוניינים להעבירה, ולכן החלטנו לתקוף את הנושא מכיוון נוסף. בדיון שיזמנו בנושא בוועדה לביקורת המדינה עוד באפריל 2018, הכריז משרד האוצר שהוא עובד על גיבוש נוהל שיסדיר את הקשר בין עובדי המשרד לבין לוביסטים. בעקבות זאת נפגשנו עם נציגי האוצר והעברנו להם מסמך המלצות בו פירטנו מה הנוהל הזה צריך לכלול. אבל מאז עברה יותר משנה – ועדיין אין נוהל.

כשהכנסת תחזור לפעילות בכוונתנו להגיש שוב את הצעת החוק בנושא, אבל בינתיים הנוהל הזה הוא אפשרות משמעותית לסגור קצת את הפרצות. השבוע הוצאנו מכתב תזכורת למשרד האוצר בנושא ונמשיך ללחוץ עד שהנוהל ייצא לפועל.
 

אסור להתבלבל מהקיפאון המדומה של הבחירות. מאחורי הקלעים משרד האוצר נערך עם רפורמות שונות לקראת הרכבת הממשלה הבאה, והלוביסטים ובעלי האינטרסים עובדים בכל הכח. נמאס לכם/ן שהם בוחשים בקדירה בלי שתדעו על זה בכלל? יש מה לעשות. הצטרפו עכשיו ללובי הציבורי שפועל להסדרת עבודת הלוביסטים ולהגברת השקיפות.

ההתנגדות שלנו לעסקת הגז של תשובה מגיעה גם לתקשורת 

בשבועות האחרונים אנחנו מספרים לכם/ן על ההתנגדות שלנו לעסקה שבה מונופול הגז של יצחק תשובה ונובל אנרג'י מבקש לרכוש את הצינור המחבר בין ישראל למצרים. אנחנו לא סתם חוזרים ומספרים לכם/ן על זה. מדובר בעסקה עם השלכות רוחב דרמטיות על המשק הישראלי, ולא ייתכן שהיא פשוט תעבור מתחת לרדאר. תשובה טוען שהוא רוצה לקנות את הצינור כדי לייצא גז למצרים, אבל אנחנו חוששים שהעסקה הזו תחסום לתמיד את האפשרות שמישהו יוכל להתחרות במונופול החזק ביותר בישראל. רוצים/ות להבין קצת יותר וגם לעזור לנו לעשות על זה רעש? צפו בסרטון קצר שהכנו בנושא ושתפו אותו.

כרגע כל מה שעוצר את השלמת העסקה הזו זה אישור רשות התחרות ו… אנחנו. לובי 99 הוא הגורם היחיד שפועל אקטיבית מול הרשות כדי לעצור את העסקה הזו, וכל הגורמים האחרים שחושבים שהיא תפגע בתחרות חוששים לדבר בשמם.

השבוע פורסמה כתבה ב"דה מרקר" שעסקה בנושא, שבה צוטט מקור ממשק הגז שאמר "כשנותנים לגורם דומיננטי שליטה על הצינור, המאבק מולו אבוד מראש". המקור גם מעלה טיעון חזק נוסף שדאגנו להדגיש השבוע מול רשות התחרות – גם אם מונופול הגז ישתמש בצינור כדי לייצא גז למצרים, הוא יוכל לחסום מתחרים (כי רק לו יש גישה לצינור). כלומר, מבחינה תחרותית העסקה הזו בעייתית מכל כיוון שלא תסתכלו עליה. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הכתבה:
 

למי שרוצה להעמיק עוד בנושא, מוזמנים/ות להשתתף בהרצאה מקוונת (אונליין) בנושא הגז הטבעי שיעביר אריאל, מנהל מחלקת המחקר שלנו. ההרצאה תתקיים ביום שני הקרוב (8.7) בשעה 19:30 בקבוצת הפייסבוק שלנו הסגורה לחברי וחברות לובי 99 בלבד (להצטרפות לקבוצה). להשתתפות בהרצאה הירשמו כאן.
 
באופן כללי קורים הרבה דברים מעניינים בקבוצת הפייסבוק הזו. רק השבוע ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלכם/ן, התארחה שם לסשן שאלות ותשובות על הנושא בו היא מטפלת- מאבק בשחיתות ברשויות המקומיות.

תכננו קיץ גדוש באירועים לחברי וחברות לובי 99

בתקופה הקרובה מתוכננים הרבה אירועי תוכן לחברי וחברות המיזם, שיאפשרו לכם/ן להעמיק בסוגיות שמעניינות אתכם/ן, יתנו לכם/ן במה לשיח וגם הזדמנות להכיר יותר מקרוב את הלוביסטיות והעבודה שמאחורי הקלעים. כמובן שנפרט על כל האירועים בהמשך, אבל בינתיים קבלו הצצה ראשונית:
 
עוד לא חברים/ות ורוצים לקחת חלק? הצטרפו עכשיו! 

לובי 99 עכשיו גם בטלגרם – לחברים בלבד

אנו משיקים את קבוצת הטלגרם של לובי 99 שנועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם. בנוסף תקבלו מאיתנו עדכונים שוטפים על הפעילות, פעם בשבוע נארח שם את אחד מאנשי הצוות של המיזם שיענה על כל השאלות שלכם/ן (כבר ביום ראשון הקרוב תגיע לשם לינור דויטש, מנכ״לית המיזם) ומדי פעם נקיים גם ראיונות עם חברי כנסת ואנשי מקצוע בנושאים בהם אנחנו עוסקים. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:
 

אם עדיין אין לכם/ן טלגרם, זה הזמן להוריד (לאנדרואיד או לאייפון) ולהיות מעודכנים.

עזרו ללובי הציבורי לגדול במינימום מאמץ

נשמח שתצטרפו לסיירת הרשת שלנו ותעזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה 

השבוע כרמל סיפר על לובי 99 לשכבת שנת השירות של האיחוד החקלאי, נועה התארחה בחוג בית בהרצליה (המון תודה לליאור כהן, חבר הלובי, על האירוח והארגון!) ומרב העבירה חוג בית ברעננה (תודה לאיה נח, חברת הלובי, על היוזמה). בנוסף, בהזמנת ארגון "פיוצ'ר מוביליטי" שוחחנו השבוע עם חברי ה- JFN(תודה למיכל גלברט מנכ"לית "פיוצ'ר מוביליטי" על ההזמנה).

ברביעי הקרוב (10.7) נגיע לקיבוץ תובל (לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר), ובהמשך החודש נגיע לעוד מקומות רבים ברחבי הארץ:

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים