fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

(עוד) הוכחה לכך שאין תחרות בשוק הגז; הציעו את הנושאים בהם תרצו שנעסוק; כיצד נוודא שסוכן הביטוח עובד עבורנו ולא עבור חברת הביטוח? מחזקים את חברי המועצה ברשויות המקומיות; וגם – תקופה גדושה בפעילות לחברי וחברות לובי 99!

 
הלחצים שלנו עזרו: בנק ישראל יפעל לפתיחת שוק האפליקציות לתחרות

בשנים האחרונות כולנו נהנים מהעברת כסף לחברים באפליקציות תשלומים חינמיות, שכולן שייכות לבנקים הגדולים (ביט לפועלים, פפר פיי ללאומי ופייבוקס לדיסקונט). שחקנים בינלאומיים כמו אפל פיי וגוגל פיי לא פועלים פה בשל שורת חסמים שמונעים את כניסתם. כבר תקופה ארוכה שהבנקים מפעילים על בנק ישראל לחצים אדירים כדי להסיר את המגבלות החלות עליהם ושנוכל לשלם עם האפליקציות שלהם גם לבתי עסק (בסופר, בתחנת הדלק ועוד).

כל עוד הבנקים היו הבעלים של חברות כרטיסי האשראי, הם גבו עמלות והסבירו שמדובר ב"עלויות תפעול". לאחר שהרפורמה בבנקים, אותה עזרנו להעביר בכנסת, אילצה את הבנקים להיפרד מחברות כרטיסי האשראי – לפתע הבנקים פיתחו אפליקציות חינמיות המייתרות את כרטיסי האשראי. מבחינה טכנולוגית הבנקים יכלו לפתח את האפליקציות האלה כבר לפני כמה שנים, רק שאז לא השתלם להם לפגוע ברווחים האדירים שלהם. עכשיו, לעומת זאת, הבנקים רוצים להשתלט על כל שוק התשלומים – גם בין אנשים וגם לעסקים – שבו מועברים כל שנה כ-300 מיליארד ₪. אם הבנקים ישתלטו על השוק הזה, לאט לאט יעלו גם המחירים ופתאום על כל העברה באפליקציה נצטרך לשלם, כמו שקורה בכל שוק ריכוזי.

כבר תקופה ארוכה אנחנו פועלים מול בנק ישראל יחד עם שותפינו בצדק פיננסי כדי שיסיר את החסמים לכניסת השחקנים הבינלאומיים ובינתיים יגביל זמנית את השתלטות הבנקים הגדולים על שוק אפליקציות התשלום. רק בחודש שעבר פנינו לנגיד בנק ישראל בנושא, ולשמחתנו השבוע בנק ישראל הגביל את הכניסה של אפליקציות התשלום שבבעלות הבנקים לתחום של תשלום לעסקים
 

בגדול בנק ישראל עשה צעד נכון, אבל זה עדיין לא מספיק. עכשיו צריך לפעול אקטיבית ולהסיר חסמים כדי שגם החברות הבינלאומיות ייכנסו לשוק הישראלי. לשם כך צריך להגדיר זאת כפרויקט עם יעדים ולו״ז מסודר. רק כך השוק ייפתח לתחרות אמיתית. אנחנו כמובן נמשיך להיאבק בכל הכוח על יישום הרפורמה, אבל בשביל זה אנחנו צריכים אתכם/ן איתנו. הצטרפו אלינו עכשיו וחזקו אותנו.

"אין תחרות – אני בעלים בשני המאגרים… מי מצפה שאני אתחרה בעצמי על הגז שלי?"

את המשפט המדהים הזה אמר צבי אגמון, עורך הדין המייצג את מונופול הגז בבית המשפט, לפי העדויות שנחשפו השבוע בדה מרקר. מה שנקרא, יצא המרצע מן השק. שחקנים בשוק הגז, כולל רגולטורים, טענו בחודשים האחרונים כי מתפתחת תחרות בין מאגרי הגז הטבעי שמביאה לירידת מחירים. עכשיו מתברר כי התחרות הזו היא למראית עין בלבד.  

בתחילת 2019 פרסמה חברת החשמל מכרז לרכישת גז, שבו הגישו מאגרי הגז תמר ולווייתן שתי הצעות מחיר "נפרדות", אבל באותו סכום ועל ידי אותו נציג. האבסורד הזה מיתרגם ישירות לעלויות עודפות של מאות מיליוני שקלים בשנה בתעריף החשמל שכולנו משלמים.

ולמה הסיפור הזה רלבנטי פי כמה דווקא עכשיו? כי רשות התחרות צריכה להכריע ממש בקרוב האם לאשר לתשובה ומונופול הגז לקנות את השליטה בצינור הגז היחיד המחבר בין ישראל ומצרים (עוד לא יודעים/ות במה מדובר? צפו בסרטון קצר שהכנו בנושא). אנחנו פועלים מול רשות התחרות כדי לעצור את העסקה הזו, שרק תפגע עוד יותר ב"תחרות", שכפי שהודה עו״ד אגמון בבית המשפט – לא באמת קיימת. אם תהיתם מי מייצג את מונופול הגז בעסקה הזו, אז מדובר באותו עו"ד אגמון.
 

איזה נושא תרצו שנקדם בכנסת? 

אז אמנם יש עוד כחודשיים עד הבחירות, אבל אנחנו נערכים כבר מעכשיו וכמיטב המסורת – לחברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) יש אפשרות להציע נושאים שבהם נעסוק כשהכנסת תחזור לפעילות, ולאחר מכן – להצביע ולבחור את הנושאים אותם נקדם. שימו לב כי מדובר בנושא שיצטרף לנושאים בהם אנו כבר מטפלים 😊

החל מהיום ועד ל-2.8 כל חבר וחברה במיזם יכולים להציע נושא אחד בלבד בטופס הזה (ניתן למלא את הטופס מספר פעמים והטופס האחרון שיישלח הוא הקובע). כמו תמיד, יעלו להצבעה רק נושאים שעומדים בקריטריונים הבאים:

  1. נושא חברתי/כלכלי מובהק (אנחנו לא מתעסקים בסוגיות מדיניות ובקשר בין דת ומדינה).
  2. מסייע לרוב המכריע של הציבור ולא לקבוצה קטנה.
  3. פרקטי וניתן לקידום.
  4. אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה.
  5. ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.
  6. עדיפות לנושא בו פועלים לוביסטים של בעלי ההון נגד האינטרס הציבורי.

לחצו על התמונה למעבר לטופס:
 

שימו לב שרק חברים/ות יכולים/ות להציע נושאים לקידום. עוד לא חבר/ה ורוצה להצטרף? עכשיו זו ההזדמנות שלך!
עוד סיבה להצטרף היא שביום ראשון ה-21.7 בערב נקיים דיון מקוון בקבוצת הפייסבוק הסגורה לחברי וחברות לובי 99, שבו חברים/ות המעוניינים בכך יוכלו להציג את הנושא שלהם/ן ולקבל פידבק מחברים נוספים במיזם (לפרטים נוספים ולהרשמה)
.

ביטוח מנהלים או קרן פנסיה? 

עם יד על הלב, כמה מאיתנו באמת מבינים את ההבדל בין האופציות? הרי בכל הנוגע לפנסיה שלנו, רובנו בהדחקה מוחלטת, למרות העובדה שזה החיסכון הכי משמעותי בחיים. אז רובנו פונים לסוכן ביטוח, אבל פה יש ניגוד אינטרסים בעייתי: חברות הביטוח רוצות שתקנו ביטוח מנהלים כי ככה הן מרוויחות יותר – דמי הניהול בביטוח מנהלים גבוהים הרבה יותר מאשר בקרן פנסיה. לכן, סוכני הביטוח מתוגמלים יותר כשהם מוכרים ביטוח מנהלים ופחות על קרן פנסיה. הבעיה היא שזה בא על חשבוננו, החוסכים.

שימו לב למספרים: עובד בשכר של 10,000 שקלים בחודש שפרש בגיל 67 וחסך במשך 40 שנה, יקבל 1,810,000 ₪ בקרן פנסיה ו-1,509,000 ₪ בביטוח מנהלים – הפרש של כ-300 אלף שקלים! (על-פי השוואה של רשות שוק ההון והיועץ הפנסיוני צור קורן). למרות ההפרש העצום הזה, סוכני הביטוח ממשיכים למכור ביטוחי מנהלים והרבה.

איך הם עושים זאת? חלק מסוכני הביטוח מציגים ללקוח חישובים בעייתיים שמעוותים את השורה התחתונה. זו הסיבה שבתחילת החודש נכנסה לתוקף הוראה חדשה של רשות שוק ההון המחייבת את סוכני הביטוח להציג ללקוח השוואה בין המוצר הפנסיוני שהוא עומד לרכוש למוצר אחר, כלומר קרן פנסיה מול ביטוח מנהלים, וגם קובעת כיצד יש לבצע את ההשוואה. מאז שנכנסה ההוראה לתוקף, חלק מסוכני הביטוח טוענים כי על פי הכללים החדשים הם דווקא חייבים להראות שביטוח המנהלים הוא זול יותר, ולכן אין להם ברירה אלא לשווק אותו.

אנחנו חושבים שצריך להפוך את סוכני הביטוח ליועצים אובייקטיבים שמשרתים את האינטרס של המבוטח (ולא את זה של חברות הביטוח) ופועלים בשיתוף פעולה עם רשות שוק ההון על מנת לעגן זאת בחקיקה בכנסת הקרובה.

מחזקים את חברי המועצה ברשויות המקומיות 

השבוע נפגשה ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלכם/ן, עם פורום חברי מועצות מטעם הליכוד. הפורום התכנס כדי לדון ביוזמות חקיקה לחיזוק מעמד חברי המועצות ויו"ר האופוזיציה ברשויות המקומיות, שברצוננו לקדם עם חזרת הכנסת לפעילות. חיזוק נבחרי הציבור ברשויות המקומיות הוא אינטרס של כל מי ששואף להתנהלות מקומית טובה יותר. רוצים/ות לקרוא עוד בנושא? לחצו על התמונה כדי לקרוא את טור הדעה של ימית בנושא, שפורסם השבוע ב"דה מרקר".

תקופה גדושה בפעילות לחברי וחברות לובי 99

השבוע אריאל פז-סוויצקי, מנהל מחלקת המחקר שלנו, העביר הרצאה מקוונת בנושא הגז הטבעי בקבוצת הפייסבוק הסגורה לחברי וחברות לובי 99. המועד לא התאים לכם/ן? ניתן לצפות בהרצאה בהצטרפות לקבוצה, ובשבועות הקרובים מתוכננות שם הרצאות נוספות 😊

גם בקבוצת הטלגרם של לובי 99 שהשקנו בשבוע שעבר היה מעניין בשבוע החולף – לינור דויטש, מנכ"לית המיזם, הגיעה להתארח בקבוצה וענתה על כלללל השאלות של החברים (בתמונה). הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם ומדי פעם נקיים שם ראיונות עם חברי כנסת ואנשי מקצוע בנושאים בהם אנחנו עוסקים. בנוסף, פעם בשבוע נארח שם את אחד מאנשי הצוות של המיזם. בשבוע הבא תגיע לשם מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, לשאלות בנושא משאבי טבע (גז וים המלח), תחבורה ציבורית ועל לובי 99 באופן כללי. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

ואם זה לא מספיק אז בתקופה הקרובה מתוכננים הרבה אירועי תוכן לחברי וחברות המיזם (עדכונים מפורטים יותר בקרוב):

עזרו ללובי הציבורי לגדול במינימום מאמץ

נשמח שתצטרפו לסיירת הרשת שלנו ותעזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה 

השבוע לינור סיפרה על לובי 99 לסטודנטים לתואר שני מאוניברסיטת בר אילן וימית העבירה חוג בית בקיבוץ תובל (תודה לסטיבי כרם, חבר הלובי, על הארגון והיוזמה!).

בשני הקרוב (15.7) נגיע לחגלה, ברביעי (17.7) לבארותיים ובהמשך החודש גם לבאר שבע, מגל, שוהם, בית קשת, כפר סבא ועוד. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים