fbpx דלג לתוכן

עשינו השבוע 
 

מה עדיף – ביטוח מנהלים או קרן פנסיה? מה שר התחבורה יכול לעשות כבר עכשיו כדי להתמודד עם "אתגר הפקק"? הציעו את הנושאים בהם תרצו שנעסוק; בשבוע הבא חוק הפקסים נכנס לתוקף, וגם – הצטרפו לקבוצת הטלגרם שלנו!

 
למה מחירי החשמל באירופה ירדו השנה ב-30% ואצלנו לא?

התשובה פשוטה: כולם רוצים למכור גז לאירופים, ולכן המחיר יורד. אצלנו לעומת זאת, חברת החשמל מחויבת לקנות את רוב הגז שהיא צורכת ממונופול הגז, ולכן גם אם מחירי הגז בעולם יורדים – עלינו זה לא משפיע

חברת החשמל יכולה להשתמש בגז שמגיע באחת משתי דרכים: גז טבעי רגיל שעובר בצינורות או גז נוזלי (גז טבעי שהפכו אותו לנוזל כדי שניתן יהיה להעביר אותו במיכליות, ואח"כ הפכו אותו בחזרה לגז טבעי). כפי שניתן להבין, בגלל כל התהליכים שהגז הנוזלי עובר – הוא אמור להיות יקר בהרבה מגז טבעי. אבל בחודשים האחרונים נוצר מצב אבסורדי: בגלל ירידת מחירי הגז הנוזלי בעולם לעומת העלייה המתמשכת במחירי הגז בישראל – נוצר מצב בו האירופים קונים גז נוזלי ב-3.8 דולר ליחידה, כאשר בישראל משלמים על גז טבעי ממאגר תמר 6 דולר או ממאגר לוויתן 4.8 דולר.

אז למה שגם אנחנו לא נקנה גז נוזלי בזול? כי חברת החשמל מחויבת לקנות את רוב הגז שלה מהמונופול (בצורה של גז טבעי) ולכן האפשרות של רכישת גז נוזלי קיימת כיום רק לצרכי גיבוי. בחודשים האחרונים ישנם דיווחים על כוונת משרד האנרגיה לסגור את המתקן שהופך את הגז הנוזלי חזרה לגז (ולמעשה מאפשר קניית גז נוזלי). כלומר, במקום להגביר את השימוש בגז הנוזלי שמחירו ירד – רוצים להגביל את האפשרות לקנות אותו. מי שירוויח מהמהלך הזה הוא כמובן מונופול הגז. השבוע פנינו לרשות החשמל כדי לוודא שלחצים מצד מונופול הגז לא ימנעו מישראל לקנות גז נוזלי במחירים התחרותיים הקיימים היום בעולם.
 

נמשיך לפעול כדי לפתוח את שוק הגז לתחרות וכך להוריד את מחירי החשמל שכולנו משלמים. הצטרפו אלינו עכשיו וסייעו לנו במאבק הזה.

מתי בפעם האחרונה חסכת 300,000 ₪ בהחלטה אחת?!

כשבחרנו איך לחסוך את הכסף לגיל שבו נפרוש מהעבודה – בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים – רובנו ישבנו מול סוכן הביטוח וסמכנו עליו. ההחלטה הזו, שרובנו לא מקדישים לה יותר מדי מחשבה, יכולה להיות שווה לנו מאות אלפי שקלים. כך, למשל, אדם עם שכר של 10,000 ₪ בחודש שיחסוך במשך 40 שנה יקבל מקרן הפנסיה 1,810,000 ₪ לעומת 1,509,000 ₪ בביטוח מנהלים – פער של 300,000 ₪ (!).

למרות המספרים האלו, סוכני ביטוח רבים עושים מאמצים גדולים כדי לשווק את ביטוח המנהלים. למה? כי דמי הניהול שאנחנו משלמים בביטוח המנהלים גבוהים משמעותית מאלה של קרן הפנסיה ולכן גם הסוכנים וגם חברות הביטוח מרוויחים יותר אם אנחנו בוחרים בביטוח מנהלים. 15% מהחוסכים לפנסיה, כ-90 אלף איש בשנה, מצטרפים לביטוח מנהלים. בשנתיים האחרונות המספר אף גבוה יותר. על פי גורמים בשוק ההון, הסיבה לכך היא שיווק אגרסיבי של ביטוח המנהלים לפני כניסתן לתוקף של מספר מגבלות שמפחיתות את הרווח לחברות הביטוח ולסוכנים.

אז מה אנחנו מציעים? הפתרון הוא שהסוכנים יעבדו בשבילנו הלקוחות, ולא עבור לחברות הביטוח. כדי שזה יקרה, רשות שוק ההון צריכה לקדם כבר בכנסת הקרובה את הצעת החוק שתהפוך את הסוכנים ליועצים אובייקטיבים שאינם תלויים בגובה העמלה מחברת ביטוח כזו או אחרת. אנחנו כמובן נהיה שם כדי לדאוג שזה יקרה. לחצו על התמונה כדי לקרוא כתבה שהתפרסמה השבוע ב"דה מרקר" בנושא, אליה התראיינה מרב דוד, סמנכ"לית הלובי:
 

אגב, אם תהיתם/ן, הלוביסטים של חברות הביטוח יכולים לפעול מול רשות שוק ההון באין מפריע, כי החוק שמסדיר את פעילותם של הלוביסטים חל רק בכנסת, ואילו מול משרדי ממשלה ורגולטורים הפעילות שלהם כלל לא מוסדרת. לחצו על התמונה כדי לקרוא את טור הדעה שכתבה לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, בנושא:
 

אתגר הפקק האמיתי 

השבוע הרשת הוצפה בסרטוני "אתגר הפקק", אבל לדעתנו ממש לא צריך לעשות אקרובטיקה או אומנות לחימה כדי לצלוח את אתגר הפקק. צריך תחבורה ציבורית 😊 יש כמה דברים ששר התחבורה יכול לעשות כבר עכשיו כדי להגדיל את האטרקטיביות של התחבורה הציבורית, ולהעביר את הנהגים מהרכב הפרטי שתקוע בפקק לרכבת, לאופניים ולאוטובוס:

  • סימון נתיבי תחבורה ציבורית על גבי הנתיבים הקיימים, כדי לאפשר לאוטובוסים לנסוע ולא לעמוד בפקק עם הרכב הפרטי.
  • סלילת רשת של שבילי אופניים בתוך הערים.
  • הוספת מיליארד ₪ לתקציב האוטובוסים, כבר בתקציב הקרוב, כדי להגביר את התדירות ולייעל את הקווים.

צפו בסרטון שהכנו בנושא:
 

איזה נושא תרצו שנקדם בכנסת? מוזמנים/ות לדיון מקוון בנושא

רוצה להציג את הנושא שהצעת בפני חברי המיזם? ביום ראשון הקרוב (21.7) תהיה לך אפשרות לעשות זאת. בשעה 20:30 נקיים דיון מקוון בקבוצת הפייסבוק של חברי לובי 99 על ההצעות של חברים/ות המעוניינים/ות בכך. איך משתתפים? מלאו את טופס ההרשמה, כתבו בפסקה או הקליטו (עד 60 שניות) את דברי ההסבר שלכם/ן להצעה והצעתכם/ן תעלה כפוסט בקבוצת החברים בעת קיום הדיון.
עוד סיבה להצטרף לקבוצת הפייסבוק הסגורה חברי וחברות המיזם:

חבר/ה בלובי ועוד לא הצעת נושא? נשארו עוד שבועיים בהם חברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) יכולים להציע את הנושאים שיעלו להצבעת החברים/ות לקראת חזרת הכנסת לפעילות. אם יש נושא שחשוב לכם/ן ועונה על הקריטריונים שהגדרנו – מלאו את הטופס שהכנו. שימו לב כי הנושא שייבחר בהצבעה יצטרף לנושאים בהם אנו כבר מטפלים (שכולם מרוכזים בעמוד ההישגים שבאתר האינטרנט שלנו).

למילוי הטופס לחצו על התמונה:

עדכוני כח אדם – קצת שמח, קצת עצוב

לפני פחות מחודש עדכנו אתכם/ן שהגענו ליעד שהצבנו לעצמנו כדי לגייס למיזם עוד לוביסט/ית ציבורי/ת (6 במספר). שמחים לבשר שהגיעו אלינו כמה קורות חיים מרשימים ביותר, וכבר התחלנו בראיונות 😊 מקווים שבקרוב נוכל לעדכן אתכם/ן בבשורות טובות (טפו טפו טפו).

ובאותו עניין, מעדכנים שלירוי פרי, הלוביסט ה-5 שלנו, נאלץ לעזוב את תפקידו עקב נסיבות אישיות-משפחתיות. אמנם לירוי לא עבד בלובי 99 כ"כ הרבה זמן (4 חודשים), אבל הוא הספיק להיכנס לנו ללב במהירות, ואנחנו מאחלים לו המון בהצלחה בהמשך. מקווים לעדכן אתכם/ן בקרוב על המינוי של 2 לוביסטים ציבוריים נוספים.

למה עשינו פיקניק עם פקס ולקחנו אותו לשיט בנהר הירקון? 

בעוד שבוע בדיוק ייכנס לתוקף חוק הפקסים, אותו יזמנו והגשנו עם חברי הכנסת דוד ביטן ושרן השכל ("הליכוד"). החוק מחייב משרדי ממשלה וגופים ציבוריים לתקשר אתנו במייל, ולא בפקס, ולרגל האירוע צילמנו השבוע סרטון מ-ה-מ-ם שיעלה לעמוד הפייסבוק שלנו בשבוע הבא. מבטיחים שיש למה לצפות, ובינתיים קבלו הצצה קטנה:

תקופה גדושה בפעילות לחברי וחברות לובי 99

רק לפני שבועיים השקנו את קבוצת הטלגרם של לובי 99, שנועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, וכבר הצטרפו אליה 199 חברים וחברות בלובי הציבורי (עזרו לנו לעגל ל-200!). בקבוצה תקבלו מאיתנו עדכונים שוטפים על הפעילות, פעם בשבוע נארח שם את אחד מאנשי הצוות של המיזם שיענה על כל השאלות שלכם/ן (השבוע התארחה שם מרב דוד, סמנכ"לית הלובי – בתמונה) ומדי פעם נקיים גם ראיונות עם חברי כנסת ואנשי מקצוע בנושאים בהם אנחנו עוסקים. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

ומעבר לפלטפורמות הדיגיטליות השונות, בתקופה הקרובה מתוכננים הרבה אירועי תוכן לחברי וחברות המיזם (עדכונים מפורטים יותר בקרוב):

עזרו ללובי הציבורי לגדול במינימום מאמץ

נשמח שתצטרפו לסיירת הרשת שלנו ותעזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו.
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא
 או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה 

השבוע לינור סיפרה על לובי 99 ב"ינאי" בחגלה (המון תודה לשקד ינאי, חברת הלובי, על היוזמה והארגון) וימית התארחה לחוג בית במושב בארותיים (תודה לרונן שחורי, חבר הלובי, על ההזמנה).

בשלישי הקרוב (23.7) לינור תגיע להרצאת הפתיחה בכנס של "אנו" בבאר שבע, וברביעי (24.7) נגיע לחוג בית במושב ניר בנים. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

 
זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים