fbpx דלג לתוכן
מהיום זה רשמי: נפרדים מהפקס!

מה עשינו השבוע

הזדמנות אחרונה להציע את הנושא בו תרצו שנעסוק; מתנגדים לעסקת הגז של תשובה כשלצידנו מיטב המומחים; רשות התחרות מרחיבה את הגדרת המונופול; חברי/ות המיזם? בואו להכיר את הצוות של לובי 99 ולסיור בנושא משאבי טבע!

לא רק לתשובה יש תותחים כבדים

השבוע ערכנו פגישה אסטרטגית עם רשות התחרות על העסקה שבה מונופול הגז של יצחק תשובה ונובל אנרג'י מבקש לרכוש את צינור הגז המחבר בין ישראל למצרים, הצינור היחיד שיכול להוות תחרות למונופול הגז בישראל. כבר חודשים ארוכים שאנחנו מתנגדים לעסקה הזו, עקב השלכות הרוחב הדרמטיות שיהיו לה על המשק הישראלי – המחירים המופקעים שמשלמות ממשלת ישראל וחברת החשמל על הגז מתגלגלים לכיס של כולנו דרך חשבון החשמל הפרטי ומעלים את יוקר המחיה במשק כולו.

ערכנו כבר מספר פגישות עם רשות התחרות בנושא, ולאחרונה גבר הרושם שהרשות מבינה שיש חשש אמיתי לפגיעה בתחרות, אבל במקום להתנגד לעסקה – היא נוטה לאשר אותה בכפוף לתנאים ומגבלות מסוימים, שלדעתנו לא מספיקים.

כשהבנו שאולי נצטרך לבסוף לערער על החלטת הרשות לבית הדין להגבלים עסקיים – נערכנו בהתאם. לפגישה שהתקיימה השבוע הגענו כשלצידנו שני מומחים מובילים: מומחה משפטי – הממונה לשעבר על התחרות, עו"ד דרור שטרום; ומומחה כלכלי – ד"ר שלומי פריזט, שהיה בעבר הכלכלן הראשי של רשות התחרות. יחד ניסינו לשכנע את הרשות למה אסור לאשר את העסקה, בטח לא בתנאים הנוכחיים. הנה תמונה שצולמה עם סיום הפגישה (מימין לשמאל: לינור דויטש, מנכ"לית הלובי; עו"ד דרור שטרום; ד"ר שלומי פריזט; אריאל פז סוויצקי, מנהל המחקר שלנו).רשות התחרות אמורה לקבל החלטה בשבועיים הקרובים, ואז נכלכל את צעדינו בהתאם, ובנוהל – כמובן שנעדכן 😊 הצטרפו עכשיו לגוף היחיד שפועל כדי לעצור את העסקה הזו שתמנע תחרות בשוק הגז לעוד שנים רבות, ותהיה בכייה לדורות.

מתקדמים לשנת 2019 ונפרדים מהפקס

בדיוק לפני שנה עבר בכנסת ״חוק פנייה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים״ (או כמו שאנחנו קוראים לו: "חוק הפקסים"). החוק נכנס לתוקף היום (26.7.2019), והמשמעות היא שמהיום משרדי ממשלה וגופים ציבוריים מחויבים להתקדם למאה ה-21 ולאפשר לנו לפנות אליהם במייל, ולא בפקס (אל דאגה, למי שמתקשים להיפרד יש עדיין אפשרות לשלוח פקס). בנוסף, הגופים עליהם החוק חל יידרשו לפרסם דרכי התקשרות עם יחידות הנותנות שירות לציבור, כדי שהמידע הזה יהיה נגיש ל-כ-ו-ל-ם, ולא רק למקושרים.

צפו בסרטון קצר והומוריסטי שהכנו בנושא:

אנחנו בלובי 99 ליווינו את החוק החל משלב כתיבתו (עוד בשנת 2016), עובר בכל הדיונים בכנסת ועד לאישורו הסופי בקריאה שניה ושלישית בדיוק לפני שנה, בשיתוף והובלה של חברי הכנסת דוד ביטן ושרן השכל מהליכוד. לחצו על התמונה כדי לצפות בכתבה של "תכנית חיסכון" בנושא, בהשתתפותה של מנכ"לית המיזם, לינור דויטש:

על מי החוק חל? הנה הגופים שנראים לנו הכי רלבנטיים, הרשימה המלאה בנוסח החוק:
✔ משרדי הממשלה והיחידות השונות שלהם (כמו רשות המיסים שכפופה למשרד האוצר, יחידות במשרד הביטחון שנותנות שירות לציבור ועוד)
✔ בתי חולים ציבוריים וקופות חולים
✔ רשויות מקומיות
✔ תאגידים שהוקמו בחוק (כמו ביטוח לאומי)
✔ חברות ממשלתיות (כמו דואר ישראל)
✔ תאגידים מקומיים (בתנאים מסוימים שמפורטים בחוק)
ועוד ועוד…


בשבוע הבא נפתח מוקד תלונות על יחידות שלא מיישמות את החוק יחד עם התכנית ״יהיה בסדר״ בגלי צה״ל. כי ככה זה בלובי 99 – אנחנו לא רק מעבירים חוק, מסמנים וי וממשיכים הלאה, אלא נאבקים עד שהחוק באמת מיושם. עזרו לנו להפוך עוד חוקים למציאות והצטרפו אלינו עכשיו.

במתכונת הנוכחית שלה, הצעת החוק אינה כוללת את הבנקים וחברות הביטוח. השבוע שמחנו לראות שרשות שוק ההון הגבילה את האפשרות של חברות הביטוח לפנות אלינו בפקס. בכל מקרה – כבר ניסחנו תיקון חקיקה שיאסור על בנקים וחברות ביטוח לבקש מאיתנו לשלוח פקס, ונגיש אותו כשהכנסת תחזור לפעילות.

הנה ציוץ שהעלינו השבוע בנושא לחשבון הטוויטר שלנו:

מונופול? לא רק משחק קופסה

ביום האחרון לפעילות הכנסת הקודמת עבר תיקון לחוק התחרות, אותו ליווינו במשך כשנה וחצי. החוק נועד לחזק את רשות התחרות מול התאגידים הגדולים במגוון היבטים. אחד הסעיפים הכי משמעותיים בחוק נגע להרחבת ההגדרה של "מונופול" – עד עכשיו ההגדרה הייתה טכנית וכללה רק חברות שמחזיקות בנתח שוק של מעל ל-50% בתחום מסוים. החוק החדש קובע שגם תאגידים שיש להם "כוח שוק משמעותי" מהווים מונופול.

החוק לא הגדיר מה זה ״כוח שוק משמעותי״ והשבוע פורסם גילוי דעת של רשות התחרות שמסביר את המונח הזה, שגם בכתיבתו היינו מעורבים. גילוי הדעת הזה מנוסח בשפה כלכלית וקצת מסובכת (הנה כתבה בנושא למי שמעוניין/ת), אבל בשורה התחתונה מדובר בגופים שמשפיעים ומובילים את השוק גם אם נתח השוק שלהם נמוך מ-50% (כמו שופרסל, בנק הפועלים, גוגל ופייסבוק). עכשיו תהיה לרשות התחרות אפשרות להטיל מגבלות גם על הגופים הללו, אם הם יפגעו בצרכנים.

עכשיו רק צריך שהרשות תעשה שימוש בכלים החדשים שהחוק נתן לה, ובדיוק בשביל זה אנחנו פה: כדי שהבנקים לא ינצלו את כוחם לגבות עמלות מוגזמות, ששופרסל לא ינצלו את כוח השוק שלהם כדי לייקר מוצרים, ועוד.


הזדמנות אחרונה להציע נושאים שנקדם בכנסת

חבר/ה בלובי 99 ועדיין לא הצעת נושא? האפשרות להציע נושאים לקראת הצבעת החברים/ות תיסגר בעוד שבוע בדיוק, ביום שישי ה-2.8 בשעות הבוקר (לפני שליחת המייל השבועי הבא). שימו לב כי הנושא שייבחר בהצבעה יצטרף לנושאים בהם אנו כבר מטפלים (שכולם מרוכזים בעמוד ההישגים שבאתר האינטרנט שלנו). לחצו על התמונה כדי להגיע לטופס, בו מפורטים גם הקריטריונים לפיהם אנחנו מחליטים אילו נושאים יעלו להצבעה: 


שימו לב שרק חברים/ות יכולים/ות להציע נושאים לקידום. עוד לא חבר/ה ורוצה להצטרף? עכשיו זו ההזדמנות שלך!

תכננו הרבה אירועים לחברי וחברות לובי 99

מה ההתפתחויות החדשות ברפורמה בבנקים? מה יהיה עם הזיכיון על ים המלח? איך צמחנו למיזם עם למעלה מ-5,000 "בוסים"? מה חברי הכנסת חושבים על לובי 99? חברי וחברות לובי 99 מוזמנים/ות למפגש עם צוות המיזם כדי שתוכלו להכיר יותר מקרוב אותנו ואת העשייה שלנו.
ניפגש ביום שני ה-5.8 בשעה 18:30 במאז"ה 9 בתל אביב (קומה 4). להשתתפות הירשמו פה או במייל חוזר.


חברי/ות לובי 99 מוזמנים להשתתף בסיור מיוחד בנושא תמלוגים על משאבי הטבע, שבו תוכלו להעמיק בנושא ולהכיר מקרוב סוגיות שונות. הסיור ייערך ביום שישי 16.8 בין השעות 7:30-14:00 (נצא עם אוטובוס מאורגן מתל אביב). הירשמו כבר עכשיו והבטיחו את מקומכם/ן.
ואם שני התאריכים האלו לא מסתדרים לכם/ן – אל דאגה! בתקופה הקרובה מתוכננים עוד הרבה אירועי תוכן לחברי וחברות המיזם (עדכונים מפורטים יותר בקרוב):

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

היה מעניין השבוע בקבוצת הטלגרם של לובי 99 – נועה זלצמן, הלוביסטית שלכם/ן, ענתה על שאלות החברים/ות בנושאי שקיפות, בריאות והון-שלטון; ואח"כ החברים בקבוצה קיימו ביניהם שיח פתוח על הצעות שונות לנושאים בהם נעסוק (בתמונה). פעם בשבוע יתארח בקבוצה אחד מאנשי הצוות של המיזם, בשבוע הבא תגיע לשם ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלכם/ן, לשאלות על נושא המלחמה בשחיתות ברשויות המקומיות. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים/ות דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית", המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו .

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 
מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

חורשים את הארץ – מנהריה ועד באר שבע

השבוע ימית סיפרה על לובי 99 במועדון רוטרי בנהריה (תודה לגברי לזר, חבר הלובי, על הארגון); לינור התארחה בכנס המעורבות האזרחית של "אנו" (תודה לאלה כהן על ההזמנה); ושני גבאי, מנהלת הקהילה שלנו, העבירה חוג בית במושב ניר בנים (תודה לזיו יאבו, חבר הלובי, על היוזמה).

בשני הקרוב נגיע להרצאה בפאב הזפלין בשוהם וביום רביעי נתארח ב"פורום גליל" ביסוד המעלה. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.