fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

דורשים לחזק את חברי המועצה ברשויות המקומיות; פתחנו מוקד תלונות על גופים המפרים את חוק הפקסים; נערכים להצבעת החברים/ות; וגם – חברי/ות המיזם? בואו להכיר את הצוות של לובי 99 ולסיור בנושא משאבי טבע!

בשביל מה צריך רשות תחרות אם היא לא שומרת מפנינו על מונופולים?

לצערנו הרב ולמרות עבודה מאומצת של חודשים ארוכים מצדנו, רשות התחרות החליטה לאשר למונופול הגז של יצחק תשובה ונובל אנרג'י להשתלט על צינור  EMG צינור הגז היחיד המחבר בין ישראל למצרים.

הצינור, שדרכו זרם בעבר גז לישראל, היווה תחרות משמעותית בעבר והביא למחירי גז טבעי שנמוכים בחצי מהמחירים בהם רוכשת חברת החשמל כיום את הגז מהמונופול של תשובה.

אם תהיה אפשרות לחדש את ההזרמה, מדובר בתחרות משמעותית למונופול. ההשפעה של תחרות כזו תורגש בחשבונות החשמל של הציבור וביוקר המחייה במשק.

כל מומחי התחרות שהתייעצנו איתם קבעו: אישור העסקה יפגע בתחרות ולכן רשות התחרות לא צריכה לאשר אותה. לא בתנאים ולא בכלל.
הרשות אמנם הטילה תנאים ומגבלות על העסקה, במידה רבה בגלל הלחץ מצידנו, אבל כבר בניתוח ראשוני מצאנו חורים גדולים בתנאים שמונופול הגז יוכל לנצל כדי למנוע כל סיכוי לתחרות.

החלטה נכונה הייתה למנוע את העסקה או לכל היותר לאפשר למונופול הגז שימוש זמני בצינור EMG עד היווצרות תנאים לייבוא ממצרים. לצערנו רשות התחרות החליטה לקבל את עמדותיהם של נציגי המונופול ולא את עמדתנו, שממוקדת בקידום האינטרס הציבורי. אנו שוקלים כעת את אפיקי הפעולה שלנו, כולל המשפטיים והשלכותיהם, ונעדכן בהקדם כיצד נפעל.והנה תגובתינו הרשמית כפי שפורסמה בדה מרקר וכלכליסט:

מי שומר על הדמוקרטיה בשלטון המקומי?

הידעת? הרוב המוחלט של מקרי השחיתות שאירעו ברשויות המקומיות בעשור האחרון קשורים לראש הרשות או לסגניו. מי שאמור לבקר ולפקח על ראש הרשות אלו חברי המועצה, אבל במציאות היום אין למועצה בכלל השפעה. חברי המועצה ממודרים לעיתים קרובות ממידע, הם אינם זוכים לייעוץ משפטי והם פועלים בהתנדבות, בלי החזר הוצאות. צפו בסרטון של ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלכם/ן, בנושא:

בימים אלו אנו עובדים על קידום חקיקה לחיזוק מעמדם של חברי המועצה ברשויות המקומיות יחד עם שותפים רבים מתוך המועצות עצמן. השבוע נפגשנו עם פורום חברי מועצות מטעם מפלגת הליכוד שהוקם לאחרונה (בתמונה) וסיכמנו על שורה של צעדים שיש לקדם כדי שחברי המועצות יוכלו למלא כמו שצריך את תפקידם.

פגישה זו מצטרפת לשורת פגישות נוספות שערכנו עם חברי מועצה ועם פורומים נוספים במטרה לרתום אותם לפעול יחד עמנו כדי להוביל את שינוי החקיקה בכנסת הבאה (רוצה לקרוא עוד? הנה נייר עמדה שהוצאנו לשר המשפטים בנושא).

כדי לשפר את הממשל התקין ברשויות המקומיות חייבים לתת לחברי המועצה מעמד ויכולת להשפיע. הצטרפו אלינו עכשיו וסייעו לנו בכך.

ביקשו מכם/ן לשלוח "רק באמצעות פקס?"

ספרו לנו על זה… כי זה כבר לא חוקי.
בדיוק לפני שבוע נכנס לתוקפו חוק הפקסים שהעברנו בכנסת הקודמת יחד עם חברי הכנסת דוד ביטן ושרן השכל ("הליכוד"). החוק קובע כי גופים ציבוריים ומשרדי הממשלה, על כלל יחידותיהם, מחויבים לאפשר לפונים אליהם לעשות זאת גם באמצעות מייל, ולא רק באמצעות פקס.

בשבוע שעבר חגגנו את כניסתו של החוק לתוקף, ועכשיו אנחנו ממשיכים לעבוד. כיאה ללובי הפועל עבור הציבור, אנו מאמינים שלא מספיק רק להעביר חוקים, וצריך לוודא שהם גם מיושמים. לכן יצאנו בשיתוף פעולה מיוחד עם צוות התוכנית "יהיה בסדר" בגלי צה״ל במסגרתה נוודא שלא מאלצים אתכם/ן יותר לשלוח פקסים. האזינו לדבריה של עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית המיזם, בתכנית עם השקת שיתוף הפעולה הזה.

במידה ונדרשתם/ן בכל זאת לשלוח פקס לגוף ציבורי עליו חל החוק (הנה נוסח החוק ובו פירוט של כל הגופים עליהם הוא חל), תוכלו לדווח לנו על המקרה בטופס התלונות שבאתר האינטרנט שלנו. למעבר לטופס לחצו על התמונה:


בואו לפגוש אותנו!

מה ההתפתחויות החדשות ברפורמה בבנקים? מה יהיה עם הזיכיון על ים המלח? איך צמחנו למיזם עם למעלה מ-5,000 "בוסים"? מה חברי הכנסת חושבים על לובי 99? חברי וחברות לובי 99 מוזמנים/ות למפגש עם צוות המיזם כדי שתוכלו להכיר יותר מקרוב אותנו ואת העשייה שלנו.
ניפגש ביום שני הקרוב (5.8) בשעה 18:30 במאז"ה 9 בתל אביב (קומה 4). להשתתפות לחצו על התמונה או פנו אלינו במייל חוזר.


רוצים/ות ללמוד עוד על נושא התמלוגים ממשאבי הטבע?

חברי/ות לובי 99 מוזמנים להשתתף בסיור מיוחד בנושא תמלוגים על משאבי הטבע, שבו תוכלו להעמיק בנושא ולהכיר מקרוב סוגיות שונות. הסיור ייערך ביום שישי 16.8 בין השעות 7:30-14:00 (נצא עם אוטובוס מאורגן מתל אביב). לחצו על התמונה, הירשמו כבר עכשיו והבטיחו את מקומכם/ן.


נערכים להצבעת החברים/ות

השבוע התחלנו לעבור על למעלה מ-200 הצעות שהועלו על ידי חברי וחברות הלובי. כמו תמיד, אנחנו בוחנים את ההיתכנות של כל נושא וחוזרים לכל חבר/ה עם התייחסות אישית עד פתיחת ההצבעה, שתיערך הפעם ב-16.8. תודה רבה לכל החברים והחברות שלוקחים חלק בתהליך הזה! הקשר האישי ושמיעת הבעיות שמפריעות לכם/ן חשובים לנו מאוד.

הדו"חות השנתיים הוגשו!


שמחים לבשר שהשבוע הגשנו את הדו"חות השנתיים שלנו לשנת 2018 לרשם העמותות. למי שרוצה להעמיק, הנה קישור לדו"חות הכספיים שלנו, שמופיעים כמו תמיד ובשקיפות מלאה, באתר האינטרנט שלנו.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

היה מעניין השבוע בקבוצת הטלגרם של לובי 99 – ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלכם/ן, ענתה על שאלות החברים/ות בנושא המלחמה בשחיתות ברשויות המקומיות. הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של המיזם. בשבוע הבא יגיע לשם אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר של המיזם. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים/ות דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית", המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו .

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 
 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה

השבוע נועה סיפרה על לובי 99 בפאב הזפלין בשוהם (תודה לטל הלוי ולמרכז הצעירים שוהם על ההזמנה ולרועי מי-טל המתנדב התותח של הלובי על הליווי), ימית התארחה ב"פורום גליל" ביסוד המעלה (תודה לאורי גני על הארגון) ולינור העבירה חוג בית בתל אביב (תודה למיכל נוסצקי על היוזמה).

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים