fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

עסקת צינור הגז לא רק פוגעת בתחרות אלא גם מנוגדת לחוק הריכוזיות; נפגשנו עם רשות המסים כדי להבין איך גורמים לכי"ל לשלם על רווחי העתק שלה מים המלח; וגם – חברי/ות המיזם? הזדמנות אחרונה להירשם לסיור בנושא משאבי טבע!

שלום שותפים ושותפות,
גאים לשלוח אליכם/ן את העדכון השבועי ה-200(!) שלנו. כבר 200 שבועות שאנחנו מעדכנים אתכם/ן מה עשינו עבורכם/ן. זו אמנם הרבה עבודה, אבל אתם/ן בעלי ההון שלנו ואנחנו מאוד שמחים לשלוח לכם/ן מדי שבוע דין וחשבון.

הצבעה מיוחדת – האם אתם/ן תומכים/ות בכך שלובי 99 יתבע את תשובה? 

כבר חודשים ארוכים אנחנו עובדים מול רשות התחרות כדי שלא תאשר את עסקת EMG, בה תשובה ומונופול הגז קונים את צינור הגז היחיד בין ישראל ומצרים. בתקופה בה זרם בצינור הזה גז לישראל, מחיר הגז הטבעי היה מחצית מהמחיר שבו רוכשת חברת החשמל את הגז כיום ממונופול הגז. אם תהיה אפשרות לחדש את ייבוא הגז ממצרים לישראל, הדבר יוביל לתחרות משמעותית למונופול הגז, שתשפיע גם על מחירי החשמל שאנחנו משלמים ועל יוקר המחיה במשק באופן כללי.

לצערנו, רשות התחרות החליטה לאשר את העסקה. אמנם בתנאים מגבילים (במידה רבה בגלל העבודה שלנו מולם), אבל כל המומחים שהתייעצנו איתם קבעו שהטלת התנאים למעשה מאשרת שיש חשש לפגיעה בתחרות, ומצד שני התנאים שנבחרו לא מספיקים כדי ליצור תחרות בתחום הגז. הדרך היחידה להתנגד לעסקה ולעצור את השתלטותו המוחלטת של תשובה על משק הגז היא לערער עליה לבית הדין להגבלים עסקיים.לאחר התייעצות שערכנו עם מומחים מהבכירים והמובילים בישראל בתחום התחרות, אנחנו חושבים שצריך לערער על ההחלטה בניסיון לעצור את העסקה. אולם להחלטה הזו יש משמעויות רחבות (שיובאו בהמשך) ובלובי 99 חברי וחברות המיזם הם ״בעלי ההון״ ומקבלי ההחלטות, ולכן החלטנו להעלות את השאלה האם לובי 99 צריך לערער על החלטת רשות התחרות להצבעה בקרב חברי/ות המיזם.

שיקולים בעד הערעור:

  • מדובר בעסקה עם השלכות ארוכות טווח על המשק הישראלי, הנוגעות גם ליוקר המחיה (מחיר הגז משפיע על תעריף החשמל ולכן גם על כלל המחירים במשק), ואין גופים שעסקו בנושא מלבדנו. לכן, אם לובי 99 לא יערער על ההחלטה – העסקה תאושר.
  • העברת מסר לטייקונים שגם בשדה המשפטי הציבור לא חושש ומוכן ללכת עד הסוף.
  • אנחנו מצוידים במומחים מהשורה הראשונה, והם סבורים שיש לנו קייס משפטי חזק וסיכויי ההצלחה הם גבוהים. גם אם לא יהיה ניצחון מוחץ (כי כמובן אין לדעת מה תהיה התוצאה), אנחנו מאמינים שנוכל להשיג שיפור בתנאים שנקבעו לאישור העסקה.
שיקולים נגד:
  • הגשת הערעור תעלה לנו לא מעט כסף. גם אחרי שקיבלנו "הנחת עמותות", המחיר של חוות הדעת הכלכליות פלוס הייצוג המשפטי יגיע לסכום של כ-240 אלף ₪.
  • את הסכום הזה אנחנו מתכוונים לגייס בקמפיין מיוחד, מה שיצריך מאיתנו השקעת משאבים ועשוי לבוא על חשבון הטיפול בנושאים אחרים בחודש-חודשיים הקרובים.
בהצבעה הזו לא תוכל/י להשתתף כיוון שאינך חבר/ת לובי אך כבר בשבוע הבא תיפתח ההצבעה על הנושא הנוסף שבו נעסוק. הצטרפו עכשיו כדי שתוכלו להצביע ולהשפיע.

עוד סיבה שאנחנו מתנגדים לעסקת EMG

בכובעה האחר, הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, משמשת גם כיו"ר ועדת הריכוזיות שהוקמה מתוקף חוק הריכוזיות. השבוע פנינו אליה שוב, הפעם בקריאה להתנגד לעסקת צינור הגז כיוון שהיא מעלה חשש להגברת הריכוזיות.

איש העסקים יצחק תשובה שולט במונופול הגז, במתקן התפלה, ברשת תחנות דלק ובחברת ביטוח ופנסיה, והוא גם בעלים של ערוץ טלוויזיה מרכזי, שבאמצעותו יש לו קשרים טובים והדוקים בחלונות הגבוהים של הפוליטיקה הישראלית. בדיוק את כוחו של טייקון כזה התכוון חוק הריכוזיות לצמצם. אסור לאשר לאיש ששולט בחצי מהמשק הישראלי לרכוש גם את צינור הגז המחבר בין ישראל למצרים.


גם אם הפנייה הזו לא תעצור את העסקה, חשוב שנמצה את כל ההליכים האפשריים לפני פנייה לבית המשפט (אם החברים/ות יאשרו זאת, כמובן).

איך גורמים לכי"ל לשלם על רווחי העתק שלה מים המלח?

כימיקלים לישראל, בעלת הזיכיון הבלעדי על ים המלח, ממשיכה להנות מרווחי עתק מאוצר טבע השייך לציבור ולא שילמה עד היום שקל אחד של "מס ששינסקי" לקופת המדינה.

בשנת 2015 סייענו להעביר את חוק מיסוי משאבי הטבע "ששינסקי 2", לפיו תשלם כי"ל מס על רווחים עודפים, שהיה אמור להסתכם במאות מיליוני שקלים בשנה לקופת המדינה. לאורך הליך החקיקה בכנסת ניהלנו מאבק מול כי״ל והלוביסטים החזקים שהיא שכרה שעשו הכל כדי לעצור את הליך החקיקה. 

אבל אנחנו לא מסתפקים בלסמן וי על חקיקה אם היא לא מיושמת. השבוע נפגשנו עם בכירי רשות המיסים כדי להבין מהם, איך למרות שהחוק אושר – עד היום כי״ל לא שילמה אפילו שקל אחד. בין היתר דנו עמם בשאלה העקרונית האם צריך לשנות את החוק, ואיך אפשר לעשות זאת.
רוצים לדעת איך כי״ל הצליחה לא לשלם? לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

בקרוב תהיה כנסת חדשה ואנחנו נמשיך לפעול כדי לאפשר לרשות המיסים לגבות את התמלוגים הראויים על כך שחברה פרטית מנצלת משאבי טבע ששייכים לכולנו.

רוצים/ות ללמוד עוד על נושא משאבי הטבע? 

חברי/ות לובי 99 מוזמנים להשתתף בסיור מיוחד בנושא משאבי הטבע, שבו תוכלו להעמיק בנושא ולהכיר מקרוב סוגיות שונות. הסיור ייערך ביום שישי הבא (16.8) בין השעות 7:30-14:00 (נצא עם אוטובוס מאורגן מתל אביב). לחצו על התמונה, הירשמו כבר עכשיו והבטיחו את מקומכם/ן.

איזה כיף היה לפגוש את חברי וחברות לובי 99 השבוע!

השבוע נפגשנו עם כ-30 חברים וחברות במיזם. למי שפספס/ה ורוצה לדעת מה היה, צוות המיזם התחלק ל-4 "שולחנות עגולים" בהם התקיימו דיונים בנושאים שונים והמשתתפים/ות החליפו שולחנות כדי להשתתף בכולם.

  • מרב דוד סמנכ"לית המיזם ואריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר, הסבירו וענו על שאלות בנוגע לעסקת EMG.
  • בשולחן של מנכ"לית המיזם לינור דויטש עסקנו ביישום של הרפורמה בבנקים, שאנחנו מלווים כבר למעלה משנתיים, וגם בצעדים שאנו מנסים לעשות כדי להגן על הפנסיות של כולנו.
  • הדיון אצל נועה זלצמן וימית ינאי הלוביסטיות שלנו עסק במלחמה בהון-שלטון, שקיפות ושחיתות ברשויות המקומיות. דיברנו על עצירת תופעת הדלתות המסתובבות ועיגון המלצות ועדת פישמן, חוק הפקסים שעבר לאחרונה ועל המהלך שאנחנו מובילים לחיזוק חברי המועצות ברשויות המקומיות.
  • פתחנו גם שולחן בנושאים שלרוב אנחנו פחות מספרים עליהם – שיווק, גיוס חברים וקהילה והרשתות החברתיות שלנו. חברי/ות המיזם למדו על מקורות הגיוס והשיווק שלנו וגם נתנו כמה הצעות מעניינות לאיך אפשר להשתפר 😊 אנחנו תמיד פתוחים לשמוע עוד.

ואם פספסתם/ן את המפגש הזה – אל דאגה! בתקופה הקרובה מתוכננים עוד הרבה אירועים לחברי וחברות המיזם (עדכונים מפורטים יותר בקרוב):
 

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

היה מעניין השבוע בקבוצת הטלגרם של לובי 99 – אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר שלנו, ענה על שאלות החברים/ות בנושא משאבי הטבע (ים המלח וגז טבעי). הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של המיזם. בשבוע הבא תגיע לשם לינור דויטש, מנכ"לית המיזם, ותענה על כלללל השאלות שלכם/ן. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים/ות דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 ששמה "הלובי של הציבור – הקבוצה הרשמית", המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את זה צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מעבירים את זה הלאה

השבוע לינור סיפרה על לובי 99 מול פורום סמנכ"לים של קרן רש"י (המון תודה לניצה ששון על ההזמנה!).
 

גרים בעמק חפר? בשני הקרוב (12.8) לינור תגיע לחוג בית בקיבוץ מגל. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים