fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

משרד התחבורה יסמן נתיבי תחבורה ציבורית על נתיבים קיימים כדי שהאוטובוסים לא יעמדו בפקקים; מוזמנים/ות להרצאה מקוונת בנושא הרפורמה בבנקים וההלוואות לטייקונים; נשמח לשמוע הארות/הערות על ההצבעה האחרונה; וכמובן – חג שמח ושנה טובה!

נפתח את העדכון השבועי בלאחל לכולכם/ן שנה טובה. למרות שברוב השנה החולפת הכנסת לא פעלה, הייתה לנו שנה מאוד אינטנסיבית ומוצלחת (פירוט בעדכון הבא), ונאחל לעצמנו שרק ימשיך כך 😊

אחרי חבלי לידה קשים, סוף סוף נולד בנק חדש בישראל

הידעת? כבר יותר מ-40 שנה לא קם בנק חדש בישראל, ושוק הבנקאות בישראל הוא מהריכוזיים והלא תחרותיים בעולם (60% מהשוק נשלט על ידי שני בנקים – פועלים ולאומי).

בדיוק בגלל זה מה שקרה השבוע הוא לא פחות מהיסטוריה – בנק ישראל והפיקוח על הבנקים נתנו רישיון לבנק דיגיטלי חדש שבראשו עומדים אנשי העסקים מריוס נכט ואמנון שעשוע. הבנק הזה יחל לפעול בשנת 2021 ולהערכתנו הוא יכול לעשות לשוק הבנקאות את מה שעשתה "גולן טלקום" לשוק הסלולר. מגיע כל הכבוד לשר האוצר משה כחלון ולאלי כהן שר הכלכלה (שבזמנו עמד בראש ועדת הרפורמות בכנסת והוביל את החקיקה).

לקריאת כתבה בנושא לחצו על התמונה:

לפני כ-4 שנים חברי הלובי בחרו את הגברת התחרות בשוק הבנקאות כאחד משלושת הנושאים הראשונים עימם יצאנו לדרך. ממש במקביל הוקמה "ועדת שטרום" ולאחר עבודה אינטנסיבית מצידנו המלצות הוועדה הפכו לחקיקה ולמה שכולם מכירים כ"רפורמה בבנקים".

אבל כמובן שזה לא הסתיים שם. מאז שעברה הרפורמה בינואר 2017, הבנקים הגדולים והלוביסטים שלהם עושים הכל כדי להכשיל את הרפורמה ואנחנו נאבקים ללא הפסקה על יישומה. מה הקשר בין הרפורמה בבנקים לבין איתמר, הבן של לינור מנכ"לית המיזם (שכיום כבר בן 3)? לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

בקיצור, לכבוד השנה החדשה קיבלנו התחלה חדשה להתגאות בה. עדיין צריך לוודא שכמה סעיפים בחוק שלא מיושמים מספיק מהר יהפכו למציאות, אבל בדיוק בשביל זה אנחנו פה! הצטרפו אלינו עכשיו ועזרו לנו לגרום לזה לקרות.
 

הלחץ עבד: מוציאים את האוטובוס והקארפול מהפקק 

כדי שאנשים יעברו להשתמש בתחבורה ציבורית צריך שהאוטובוסים לא יעמדו בפקק. המדיניות של משרד התחבורה עד היום הייתה סלילת נתיבי תחבורה ציבורית חדשים, בנוסף לנתיבים הקיימים, תהליך שלוקח זמן רב של תכנון וביצוע, ובינתיים משאיר את כולנו בפקקים. במשך כמעט שנתיים שבהן אנחנו עוסקים בנושא התחבורה הציבורית דחפנו וקידמנו פתרון אחר – לסמן נתיבי תחבורה ציבורית על נתיבים קיימים כדי להוציא את האוטובוסים מהפקק.

עכשיו זה סוף סוף קורה. בעוד פחות משבועיים, המהלך של סימון נתיבי תחבורה ציבורית על נתיבים קיימים ייצא לדרך. מדובר בנתיבים שנלקחו מהרכב הפרטי בכביש 2 (בין נתניה לגלילות) ובכביש 20 (איילון צפון, עד הכניסה לתל אביב). משרד התחבורה קרא למהלך הזה "נתיב פלוס", כי בנתיבים האלו תינתן גם עדיפות למי שנוסע עם עוד אנשים ברכב, כדי לסייע בהפחתת הפקקים.

מגיע שאפו למנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר שקידמה את המהלך ולשר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳ שאישר אותו בתקופה הרגישה של הבחירות.


כשתורכב הממשלה הבאה נגיש לשר התחבורה "תכנית חירום" לסימון נתיבים נוספים, כדי להוציא את התחבורה הציבורית מהפקקים.

חברי/ות המיזם? מוזמנים להרצאה מקוונת בקבוצת הפייסבוק שלנו

ביום שני ה-7.10 מנכ"לית המיזם, עו"ד לינור דויטש, וברק גונן, יו"ר משותף של ארגון "צדק פיננסי", יעבירו הרצאה מקוונת בקבוצת החברים הסגורה בפייסבוק בנושא "בין ועדת שטרום לוועדת פישמן – סיפורה של הכלכלה הפוליטית בישראל". כמו תמיד תוכלו לקחת חלק בדיון ולשאול שאלות.

שימו לב שאם אתם/ן עדיין לא חברים/ות בקבוצת הפייסבוק שלנו עליכם/ן להצטרף מראש. לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו על התמונה:

עזרו לנו ללמוד ולהשתפר לקראת ההצבעה הבאה

לפני כל הצבעת חברים מושקעת מחשבה רבה במבנה ההצבעה ובהסברים על הנושאים לבחירה. חשוב לנו להמשיך כל פעם להשתפר כך שההצבעה תהיה פשוטה, נגישה ותאפשר לחברים לקבל החלטה מושכלת. אם יש לכם הערות לשיפור או לשימור לגבי ההצבעה האחרונה, נשמח שתכתבו לנו בטופס המשוב.

נזכיר שאת הנושאים להצבעה העלו החברים/ות וצוות הלוביסטיות שלנו בחן אותם על פי הקריטריונים המקצועיים שהוגדרו מראש (לקריאה נוספת).

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

השבוע מרב דוד, סמנכ"לית המיזם, התארחה בקבוצת הטלגרם של לובי 99 וענתה על כל השאלות של החברים/ות בנושא התוכניות שלנו לכנסת הבאה. הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים/ות דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99, המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו. ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

ממשיכים להגיע לרחבי הארץ

השבוע סיפרנו על הלובי הציבורי בפני קהלים רבים ומגוונים – ימית העבירה הרצאה לקבוצת "קטיף ישראלי" בקיבוץ אלרום (תודה לנרקיס גנוט חברת הלובי על האירוח) ולמרכז הבינלאומי לדיפלומטיה ציבורית ולהסברה ישראלית (תודה לדוידי הרמלין חבר הלובי על ההזמנה). לינור דיברה בפני עמותת "יחדיו" בבאר שבע (תודה ליאיר באר מנכ"ל העמותה על היוזמה), כרמל דיבר עם חברים עתידיים בגרעין נחל של הצופים ונפגשנו גם עם סדנת משתחררים של לוחמי צה"ל (תודה לעומר שטרסנוב על ההזמנה).

מרב הסמנכ"לית שלנו תגיע במוצ"ש הקרוב (28.9) לגלריה לאומנות ובר "המקרר" בת"א ובחמישי הבא (3.10) לקיבוץ מצר (ליד חדרה). במוצ"ש הבא (5.10) לינור, מנכ"לית המיזם, תגיע לת"א. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 25 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים