fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

תראו כמה הישגים הצלחנו להביא לציבור בשנה האחרונה; למה אנחנו מתנגדים לכך שבנק ישראל יפקח על חברות הטכנולוגיה הפיננסית? מוזמנים/ות להרצאה מקוונת בנושא הרפורמה בבנקים וההלוואות לטייקונים; וגם – נפתחה ההרשמה לאירוע יום ההולדת השנתי שלנו!

ל-99% היתה שנה קצת יותר טובה… ויש 1% שיצא לא מרוצה

לרגל ראש השנה הלכנו אחורה ובדקנו מה היו ההישגים המרכזיים שלנו בשנה החולפת, והאמת שגם אנחנו הופתענו מההספק שלנו:

  • לראשונה הציבור לוקח טייקון לבית המשפט: הגשנו ערעור על ההחלטה של רשות התחרות לאפשר למונופול הגז לרכוש את צינור הגז המחבר בין ישראל למצרים.
  • ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת ההלוואות שניתנו לטייקונים (״ועדת פישמן״), שדחפנו להקמתה וליווינו את פעילותה, סיימה את דיוניה ואנו עובדים על הפיכת המלצות הוועדה לחקיקה.
  • סיכלנו מינויים ששיקפו את תופעת הדלתות המסתובבות: של עו"ד יורם טורבוביץ׳, יד ימינם של טייקונים רבים, ליו״ר בנק לאומי; של ראש הרשות להגנת הפרטיות, עו״ד אלון בכר, ללוביסט הראשי של הבנקים; ושל עו״ד דליה טל, היועצת המשפטית של בנק לאומי במשך יותר מ-25 שנה, לדירקטורית בבנק הפועלים.
  • נכנס לתוקף ״חוק הפקסים״, שקובע שמשרדי ממשלה וגופים ציבוריים (כמו בתי וקופות החולים) מחויבים לאפשר לנו לפנות אליהם במייל (ולא רק בפקס). 
  • סייענו להעביר תיקון חוק שיחזק את רשות התחרות מול המונופולים הגדולים.
  • בעקבות הפעילות שלנו, משרד התחבורה התחייב להקים תחנות אוטובוס ראויות ושלא יהיו יותר תחנות עמוד בתוך שלוש שנים, ואף הקציב עשרות מיליוני שקלים לעמידה בהתחייבות. בנוסף, מינהל התכנון יקדם כללים לתכנון ערים שמותאמות לתחבורה ציבורית.
  • בעקבות הרפורמה בבנקים שסייענו להעביר: בנק דיגיטלי חדש קיבל רישיון, לראשונה מזה כ-40 שנה.
  • הפחתנו את הפגיעה בכספי הפנסיה שלנו במסגרת הלוואה שלקח נוני מוזס לחיזוק שליטתו ב״ידיעות אחרונות״.
  • בג״ץ דחה את העתירה של חברות התרופות נגד חוזר מנכ״ל שאוסר על פגישות אישיות בין נציגי חברות התרופות לבין רופאים (אנחנו חיזקנו את עמדת משרד הבריאות נגד החברות).
  • כשהכנסת תחזור לפעילות יחל פיילוט שיזמנו במסגרתו נוכל לעקוב אחרי הצבעות הח"כים בוועדות הכנסת (היום יודעים רק כמה ח״כים הצביעו בעד וכמה נגד, אבל לא איך כל ח״כ/ית הצביע/ה).

כל זה קרה בזכותכם/ן! בזכות הציבור הרחב ששותף לפעילות שלנו, מימן 100% מהתקציב שלנו, בוחר את הנושאים שאנחנו מקדמים ומסייע לנו להגיע לכל כך הרבה הצלחות והישגים. ואם זה מה שהצלחנו לעשות בשנה אחת בלבד (שברובה הכנסת לא פעלה) – הצטרפו אלינו עכשיו ותארו לעצמכם מה נוכל להשיג יחד בשנים הבאות.

בנק חדש? לא מספיק כדי שתהיה תחרות אמיתית בשוק הבנקאות

לפני כשלוש שנים, אחרי אינספור מאבקים שלנו מול עשרות הלוביסטים של הבנקים, עברה הרפורמה בבנקאות, שאמורה להגביר את התחרות בשוק הריכוזי הזה. אבל כמו תמיד, לא מספיק להעביר את החוק ובשנים האחרונות אנחנו נאבקים על יישומו. בשבוע שעבר עדכנו כאן בבשורה משמחת – הפיקוח על הבנקים ובנק ישראל נתנו רישיון לבנק דיגיטלי חדש שאמור להתחיל לפעול בשנת 2021 (לקריאה נוספת). זה טוב ויפה אבל זה לא מספיק.

עוד מרכיב ברפורמה בבנקים היה מתן הקלות לחברות טכנולוגיה פיננסית (או בקיצור: פינטק) שיוכלו להוות תחרות לבנקים. למשל, בתחום ההלוואות – במקום שהבנקים ילוו לנו ויגבו ריביות מופקעות, הוקמו חברות שמחברות בין אנשים שיש להם כסף ורוצים להלוות אותו ולהרוויח ובין אנשים שצריכים הלוואה. אחת השאלות בחקיקת הרפורמה בבנקים הייתה מי יפקח על הגופים האלה. אחרי קרב סמכויות בין הרגולטורים הוחלט לתת את הסמכות לרשות שוק ההון. לצערנו רק עכשיו, 3 שנים אחרי, נוטים להחליט ברשות שוק ההון שאין להם את היכולת לבצע זאת כראוי.

השבוע פורסם כי נשקלת האפשרות להעביר את הפיקוח לבנק ישראל במקום, רעיון אליו אנחנו מתנגדים נחרצות. האפשרות הזו עלתה גם בדיונים על הרפורמה בבנקים ונשללה כי, כפי שראינו בשנים האחרונות, בנק ישראל מעדיף כל פעם מחדש את השמירה על יציבות הבנקים על פני יצירת תחרות. רגולטור שאחראי ליציבות הבנקים לא יכול לפקח על הגופים שאמורים להתחרות בהם, נקודה. נפנה לשר האוצר כדי לעצור את זה.


חברי/ות המיזם? מוזמנים להרצאה מקוונת בקבוצת הפייסבוק שלנו

ביום שני הקרוב (7.10) מנכ"לית המיזם, עו"ד לינור דויטש, וברק גונן, יו"ר משותף של ארגון "צדק פיננסי", יעבירו הרצאה מקוונת בקבוצת החברים הסגורה בפייסבוק בנושא "בין ועדת שטרום לוועדת פישמן – סיפורה של הכלכלה הפוליטית בישראל". כמו תמיד תוכלו לקחת חלק בדיון ולשאול שאלות.

שימו לב שאם אתם/ן עדיין לא חברים/ות בקבוצת הפייסבוק שלנו עליכם/ן להצטרף מראש. לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו על התמונה:

הזמן רץ כשנהנים! יומולדת 4 ללובי 99

בואו לחגוג איתנו 4 שנים של פעילות, הצלחות והישגים באירוע יום ההולדת השנתי שלנו, לפגוש אותנו ועוד אורחים מעניינים (פרטים בהמשך).

רשמו ביומנים: יום שישי ה-1.11 בשעה 10:30 ב"בסקולה" שברחוב הרכבת 72 תל אביב (יש חניה באזור). הכניסה חופשית לחברי הלובי ומוזמניהם, בכפוף להרשמה מראש (לחצו על התמונה):

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם של לובי 99? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99.

בשבוע הבא תתארח שם מנכ"לית המיזם, עו"ד לינור דויטש. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

ממשיכים להגיע לרחבי הארץ

השבוע מרב סיפרה על הלובי הציבורי בגלריה לאומנות ובר "המקרר" בת"א (תודה לאיריס פשדצקי חברת הלובי על הארגון) ובקיבוץ מצר (תודה לדור בכר על ההזמנה).

במוצ"ש הקרוב (5.10) לינור, מנכ"לית המיזם, תגיע לחוג בית בת"א. לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 25 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים