fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

רשמו ביומנים – חוגגים יום הולדת 4 ללובי בשבוע הבא; מדוע תשובה מבקש למחוק אותנו מהערעור על עסקת הצינור המצרי; הממונה על שוק ההון הגיע לכנסת – ואנחנו מנסים לעצור את הפגיעה בביטוח הבריאות; נלחמים על שקיפות ברשויות המקומיות

חוגגים יום הולדת. שימו לב השעה השתנתה

בגלל אילוצי לוח זמנים של הדוברים באירוע, נקבעה שעה מאוחרת יחסית להתכנסות בשבוע הבא. אולם בעקבות פניות שלכם/ן בבקשות להקדים מטעמי שימוש בתחבורה ציבורית וכניסת שבת מוקדמת, נתכנס בשבוע הבא, יום שישי ה-1.11 בשעה 11:00.  

בואו לחגוג איתנו 4 שנים של פעילות, הצלחות והישגים באירוע יום ההולדת השנתי שלנו. בתכנית הרצאה קצרה של ד"ר דורון נבות, מומחה לשחיתות פוליטית, ספוקן וורד של חברת לובי 99 שרון דואק וגם העיתונאים גל גבאי ויגאל גואטה (שהוא גם ח"כ לשעבר) ישוחחו עמנו.
אז כאמור ביום שישי ה-1.11 בשעה 11:00 ב"בסקולה" שברחוב הרכבת 72 תל אביב (יש חניה באזור). הכניסה חופשית לחברי הלובי ומוזמניהם, בכפוף להרשמה מראש (לחצו על התמונה):

קרדיט תמונה גל גבאי: יוסי צבקר

איך אנחנו יודעים שתשובה ומונופול הגז מפחדים מהציבור?

תקציר הפרקים הקודמים: הגשנו תביעה תקדימית (מוזמנים/ות לקרוא את כתב התביעה) על החלטת רשות התחרות לאשר לתשובה ומונופול הגז לקנות את צינור הגז היחיד המחבר בין ישראל ומצרים, מה שיסכל כל סיכוי לתחרות עתידית ולהורדה של מחירי הגז והחשמל.

השבוע התבשרנו כי עורכי דינו של תשובה דורשים למחוק אותנו מכתב התביעה בגלל סעיף טכני לפיו אנחנו לא "ארגון צרכנים מוכר". אז קודם כל, בשנים האחרונות אנחנו פועלים להגברת התחרות במשק בתחומים שונים (כמו בנקאות, גז ועוד), וגם הממונה על התחרות בעצמה פרגנה לעבודה שלנו בפומבי. מעבר לזה, אנחנו בשלבים מתקדמים מאד של קבלת אישור רשמי ממשרד המשפטים על היותנו ארגון צרכנים מוכר.

אז למה בכל זאת לבקש למחוק אותנו מהתביעה? כי זה צעד קנטרני שגם נועד למרוח זמן אבל בעיקר מדגיש עם מי יש לנו עסק. מונופול הגז מודה בבקשת המחיקה כי עמותת "הצלחה" עמה הגשנו את הערעור עומדת בתנאים, ולכן גם אם שמנו יימחק מכתב התביעה – הערעור תקף בכל מקרה. כך שהסיבה האמיתית היחידה לבקשה היא אך ורק כי הם לא רוצים שהשם "לובי 99" יופיע על כתב התביעה.

אל דאגה, עורכי הדין שלנו כבר עובדים במרץ על ההתנגדות שלנו לבקשת המחיקה ולתשובה יש סיבה טובה להמשיך להיות לחוץ כי יש לנו קייס משפטי חזק ואת מיטב המומחים: עו"ד דרור שטרום שהיה ראש רשות התחרות וד"ר שלומי פריזט, הכלכלן הראשי של הרשות לשעבר.

עוד לא חברים/ות בלובי הציבורי? למה אתם/ן מחכים? זו ההזדמנות שלנו להראות לתשובה ולמונופול הגז שיש פה ציבור גדול שנמאס לו לשלם ביוקר הצטרפו אלינו עכשיו!

נאבקים לעצור את הפגיעה ברפורמה בביטוחי הבריאות

הוואקום השלטוני המתמשך והבחירות החוזרות יוצרים נזק אמיתי וממשי לציבור כולו ולא מאפשרים ניהול ציבורי תקין. בימים כסדרם כחלק מהשגרה הרגילה של ועדת הכספים, מגיע הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון לתת דין וחשבון לנבחרי הציבור. אולם הממונה הנוכחי, ד"ר משה ברקת כבר שנה בתפקיד ורק השבוע נדרש להגיע לכנסת ולדווח כיצד הוא מפקח על 1.7 טריליון שקלים שהם כספי הפנסיה של כולנו.

הדיון הנדיר הזה בוועדת הכספים, בתקופה שבה הכנסת לא ממש מתפקדת, היה הזדמנות נהדרת ללוביסטית החדשה שלנו, זהר אלטמן רפאל, להשתתף בדיון הראשון שלה מטעם לובי99 


אחד הנושאים שעלו בדיון בוועדת הכספים הוא הנאום של ברקת בחודש שעבר מול קהל של סוכני ביטוח, בו הוא הבטיח שינוי של הרפורמה בביטוח הבריאות.

מדובר ברפורמה שיצרה אחידות בין ביטוחי הבריאות שמציעות החברות השונות, מה שמאפשר לצרכן להשוות בין הפוליסות בקלות, וכך התחרות בין החברות הופכת להיות בעיקר על המחיר – מי תציע לנו את המחיר הזול ביותר. עד כה הצטברו עדויות שהרפורמה הזו דווקא היטיבה עם הציבור ומי שאמורים פחות להנות ממנה הם הסוכנים, בשל ירידת מחירי הביטוח. על ההתבטאות של ברקת היתה ביקורת ציבורית נרחבת ואנחנו פועלים כבר תקופה מאחורי הקלעים כדי למנוע פגיעה ברפורמה הזו.

השבוע פנינו במכתב לברקת בדרישה שלא להקים ועדה שתפקידה לשנות את הרפורמה. מוזמנים/ות לקרוא

נלחמים על השקיפות ברשויות המקומיות

כפי שכבר עדכנו כאן בעבר, בימים אלו אנו עובדים על קידום חקיקה לחיזוק מעמדם של חברי המועצה ברשויות המקומיות. חברי המועצה אמורים לשמור על התנהלות תקינה של הרשות, אבל במציאות של היום אין להם את הכלים לבצע היטב את תפקידם. הם ממודרים לעיתים קרובות ממידע, אינם זוכים לייעוץ משפטי ופועלים בהתנדבות, בלי החזר הוצאות.אנחנו מאמינים שהגברת השקיפות היא הצעד הראשון לניהול תקין ברשויות המקומיות. הכוונה להנגשת מידע לכלל הציבור, אבל בראש ובראשונה לחברי המועצה הנבחרים. יחד עם קבוצת חברי מועצה שתומכים בכיוון שאנחנו מובילים, פנינו לשר המשפטים, אמיר אוחנה, כדי שהוא ישתמש בכלים שבידי משרד המשפטים כדי להגביר את השקיפות ברשויות מהקומיות.  

שר המשפטים הביע הזדהות עם הבעיה, והנחה את עובדי משרדו לבחון את הסוגייה. אנחנו חושבים שהמהלך הנכון הוא תיקון החלטת ממשלה שתכפיף גם את הרשויות המקומיות ליחידה האחראית על חופש המידע במשרד המשפטים, ממש כמו המצב הקיים במשרדי הממשלה.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם של לובי 99? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. ביום ראשון הקרוב (27.10) תגיע לשם עו"ד זהר אלטמן רפאל, הלוביסטית החדשה שלכם/ן, למפגש היכרות עם חברי הלובי. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מציגים את "מודל לובי 99" בכל מקום בארץ

השבוע כרמל סיפר על הלובי הציבורי בפני צוערים לשלטון המקומי, במסגרת תכנית של משרד הפנים ועמותת ידידי עתידים (תודה לנועה שוסברגר על ההזמנה והארגון).

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 25 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים