fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

בואו לומר מזל טוב, חוגגים יום הולדת 4 ללובי; כיצד חברות מסחריות עוקפות את האיסור לתרום כסף לפוליטיקאים; הכנסת לא מתפקדת, אבל התאגידים הגדולים והלוביסטים שלהם לא עוצרים לרגע; עזרו לנו להגביר את השקיפות בעירייה הקרובה למקום מגוריכם; וגם – איך מגבירים את התחרות בשוק הבנקאות?

מחר זה קורה: בואו לחגוג איתנו

בואו ליום ההולדת של לובי 99. מוזמנים ומוזמנות לבוא לחגוג איתנו, ואם עוד לא נרשמתם/ן – תנו למנהל המדיה החברתית שלנו, כרמל נמש, לשכנע אתכם/ן לבוא. השבוע הוא הגיע עד ערוץ הכנסת כדי להזמין אתכם/ן לחגוג איתנו 4 שנים של פעילות, הצלחות והישגים. בתכנית הרצאה קצרה של ד"ר דורון נבות, מומחה לשחיתות פוליטית, ספוקן וורד של חברת לובי 99 שרון דואק וגם העיתונאים גל גבאי ויגאל גואטה (שהוא גם ח"כ לשעבר) ישוחחו עמנו.

אז כאמור, מחר יום שישי ה-1.11 בשעה 11:00 ב"בסקולה" שברחוב הרכבת 72 תל אביב (יש חניה באזור). הכניסה חופשית לחברי הלובי ומוזמניהם, בכפוף להרשמה מראש (לחצו על התמונה):

קרדיט תמונה גל גבאי: יוסי צבקר
 

לחברות מסחריות אסור לתרום כסף לפוליטיקאים, איך הן עוקפות את זה?

חברות הענק רוצות להשפיע על פוליטיקאים כדי שידאגו לאינטרסים הכלכליים שלהן. החוק בארץ לא מאפשר להן לתרום למפלגות ומועמדים (בניגוד למשל לארצות הברית) כדי למנוע את ההשפעה של בעלי ההון על השלטון. אז מה עושים? בתקופה האחרונה מצטברות עדויות על כך שחברות תורמות לעמותות המקורבות לשרים בממשלה, דווקא בזמן שהשרים צריכים לקבל החלטות מכריעות לגבי אותן חברות. כיום החברות יכולות לתרום באין מפריע, כי הן לא מחויבות לדווח על העמותות להן הן תרמו.

הציבור משלם על זה פעמיים. פעם ראשונה בקידום אינטרסים של חברות פרטיות המנוגדים פעמים רבות לאינטרס הציבורי, ופעם שניה בעובדה שהכסף המשולם הוא הכסף שלנו. חברות ציבוריות, כלומר חברות שכספי הפנסיה שלנו מושקעים בהן, מבצעות את התרומות האלה בכספי החברה שהם בעצם כספי הציבור.

אז מה עושים? השבוע פנינו לרשות ניירות ערך כדי לדרוש ממנה לחייב את החברות הציבוריות בשקיפות של התרומות שלהן. כך הציבור יוכל לדעת לאן החברות תורמות ועל איזה פוליטיקאים הן מנסות להשפיע ומה מפת האינטרסים והלחצים.

רוצים לחזק את המאבק בקשרי ההון שלטון? הצטרפו עכשיו ללובי הציבורי!

תשובה רוצה למחוק אותנו – השבוע הגבנו

בשבוע שעבר סיפרנו לכם שעורכי הדין של מונופול הגז ויצחק תשובה ביקשו למחוק את לובי 99 מהערעור שהגשנו על החלטת רשות התחרות לאפשר למונופול לרכוש את צינור הגז המחבר בין ישראל למצרים. השבוע הגשנו תגובה הולמת לבית המשפט, באמצעות עו"ד דרור שטרום, הממונה על התחרות לשעבר שמייצג אותנו בהליך.

אנחנו לא אובייקטיבים – אבל הוא כתב תגובה מצוינת. לחצו על התמונה כדי לקרוא אותה:


הממשלה לא מתפקדת, אבל התאגידים הגדולים והלוביסטים שלהם לא עוצרים לרגע

היום נחשפה ב״דה מרקר״ הקמתו של פורום שקיבל שם שנשמע אקדמי – הפורום ל״מדיניות ציבורית״ – אך למעשה מדובר במפגש של החברות הגדולות (ביניהן פיסבוק, אמזון, חברת החשמל, אינטל, גוגל, בנק הפועלים, ישראכרט, פז ועוד). בפורום הזה נפגשים כל הלוביסטים מבית (האינהאוס, הידועים בשם מנהלי קשרי ממשל ורגולציה) ׳למטרות למידה משותפות והפריה הדדית׳.
 
לא תמיד קל לנו להסביר למה בלי קשר למצב הפוליטי – אין לנו באמת רגע דל, אבל עיניכם הרואות שהצד השני לא קופא על שמריו ועסוק כל הזמן במציאת דרכים יצירתיות להשפיע על מקבלי ההחלטות ולקדם את האינטרסים הכלכליים שלו, פעמים רבות על חשבון האינטרסים של הציבור הרחב.איך מגבירים את התחרות בשוק הבנקאות? 

לפני כשלוש שנים עברה הרפורמה בבנקאות, שאמורה להגביר את התחרות בשוק הריכוזי הזה. אחד המרכיבים המשמעותיים ברפורמה בבנקים היה מתן הקלות לנותני האשראי חוץ בנקאיים – שם כולל למגוון גופים החל מ"מימון ישיר", המשך בחברות טכנולוגיה פיננסית, שירותי תשלום חוץ בנקאיים כמו "גוגל פיי" ו"עלי פיי", חברות P2P המתווכות בהלוואות בין אנשים פרטיים ואף חלפני כספים.

ברפורמה בבנקים נקבע שרשות שוק ההון תפקח על הגופים האלה. אבל עברו להן 3 שנים ועכשיו אומרים ברשות שוק ההון שאין להם את היכולת לבצע את המשימה הזו כראוי. לפני כחודש פורסם שמשרד האוצר שוקל להעביר את המשימה לבנק ישראל, צעד אליו אנחנו מתנגדים כי כפי שראינו בשנים האחרונות, בנק ישראל מעדיף כל פעם מחדש את השמירה על יציבות הבנקים על פני יצירת תחרות.

לכן הצענו פשרה בנושא – רשות שוק ההון תמשיך לפקח על הגופים שאמורים לעודד תחרות בשוק הבנקאות (כמו "גוגל פיי"), והפיקוח על חלפני הכספים (שמבחינה מספרית הם רוב נותני האשראי החוץ בנקאיים) יעבור לרשות לאיסור הלבנת הון. מוזמנים לקרוא את עמדתנו, שגובשה בשיתוף עם ארגון "צדק פיננסי" בהרחבה במכתב שהוצאנו לשר האוצר בנושא או לקרוא את הכתבה שפורסמה על העמדה שלנו ב"דה מרקר".

ואגב הרפורמה בבנקים, פרגנו השבוע בעמוד הטוויטר שלנו לבנק ישראל שסוף סוף חייב את כל העסקים בארץ לעבור לתקן הטכנולוגי החדש שיאפשר לענקיות הבינ״ל להיכנס לשוק התשלומים הישראלי ולפתוח אותו לתחרות מול האפליקציות של הבנקים (ביט, פפר ופייבוקס):

רוצים לעזור לנו להגביר את השקיפות בעירייה הקרובה למקום מגוריכם?

הרשויות המקומיות מתעלמות מחוק חופש המידע במקרים רבים למרות שהן מחויבות למסור מידע לציבור. הן אף מגדילות לעשות ולא חושפות מידע בפני חברי המועצה – נבחרי הציבור, למרות שעל פי חוק הן מחויבות לעשות זאת תוך 3 ימים!

זה גם לא שתושבים מבקשים מידע סודי ורגיש שאי אפשר למסור. אם תפנו בעתירת חופש מידע לבית המשפט בגלל מידע שלא קיבלתם מהעירייה ב-97% מהפעמים בית המשפט יקבל את טענותיכם, כך לפחות היה עד היום.

ולמה כל זה קורה? כי משרד הפנים שאחראי על הרשויות המקומיות לא אוכף את החוקים המחייבים שקיפות. לא את חוק חופש המידע ולא את פקודת העיריות שמתייחסת למידע שייחשף לחברי המועצה.

אנחנו מאמינים שהגברת השקיפות היא הצעד הראשון לניהול תקין ברשויות המקומיות, ולכן פנינו למנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, כדי לדרוש ממנו לאכוף את חוקי השקיפות. אז מה הקשר למפעלים המזהים שבתמונה? מוזמנים/ות ללחוץ על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

נאה דורש – נאה מקיים!

אם היה צריך הוכחה שהאנשים שמרכיבים את הארגון חיים לפי האג׳נדה שלו… מוזמנים להציץ בהתכתבות השבוע בין חברי הצוות מי מגיע עם רכב למשרד כדי לקחת ציוד ליום ההולדת של הלובי. למרות שחברי הצוות מפוזרים בכל רחבי הארץ – אף אחד לא מגיע עם רכב למשרד, כולם בתחב״צ. זה היה כ"כ מוצלח שהיינו חייבים להעלות את זה לעמוד האינסטגרם שלנו.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

השבוע זהר אלטמן רפאל, הלוביסטית החדשה שלנו, התארחה בקבוצת הטלגרם של חברי/ות לובי 99 לשיחת היכרות. עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם שלנו? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. ביום שני הקרוב (4.11)  תגיע לשם נועה זלצמן, הלוביסטית שלכם/ן, לשאלות בנושא דלתות מסתובבות ותקופת הצינון של בכירים בשירות המדינה לפני שהם עוברים לעבור בגופים עליהם פיקחו. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:
 

מעדיפים דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

לובי 99 מגיע לקיבוץ מרום גולן

ברביעי הקרוב (6.11) עו"ד ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלנו, תספר על לובי 99 בקיבוץ מרום גולן (לפרטים נוספים השיבו במייל חוזר).

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 25 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים