fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

פועלים לשקיפות בדמי הניהול הסמויים; המלחמה של השלטון המקומי בחוק חופש המידע; מאמר על הון-שלטון ודמוקרטיה ב"תלם"; צוותים חדשים בלובי 99; לוביסט ציבורי נולד 

הלוביסטים פועלים כדי שלא נדע כמה אנחנו משלמים על דמי הניהול

מישהו/י הי/תה קונה מוצר בלי לדעת כמה הוא עולה? או מוכנ/ה לשלם על שירות ואז לשלם תוספת כי בעל המקצוע רוצה להעביר את העבודה לבעל מקצוע אחר? ברור שלא. אבל בפנסיה, מסתבר, זה קורה.

אם אתם קוראים את העדכונים/ פוסטים שלנו בקביעות, אתם יודעים, שבקרנות הפנסיה, בנוסף לדמי הניהול ה"רגילים" שרובנו מכירים, אנחנו משלמים גם דמי ניהול סמויים. הנימוק לחיוב בדמי הניהול האלה הוא  שקרן הפנסיה שלנו משלמת אותם לקרנות השקעה חיצוניות, כדי שיבצעו עבורה השקעות כ"קבלן משנה" – בתחומים בהם היא איננה מתמחה. דמי הניהול האלה כלל אינם מוזכרים בפרסומות של קרנות הפנסיה או כשהמבוטח רוכש את הקרן, והתשואות על ההשקעות שמבצעות הקרנות החיצוניות לא בהכרח טובות מהתשואות על ההשקעות שקרן הפנסיה שלנו מבצעת בעצמה. אם כך, מדוע גובים מאיתנו עוד דמי ניהול, ועוד בסתר?

בסוף דצמבר תוקף החקיקה שמאפשרת את זה אמורה לפוג. כפי שפורסם בדה מרקר. פנינו השבוע יחד עם השותפים שלנו ב"צדק פיננסי" ליו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני בדרישה שלא לאשר את המשך הגבייה של דמי הניהול האלה, שיכולים להגיע לעד 3 מיליארדי ₪ בשנה מכספו של הציבור, אם קרנות הפנסיה לא יחויבו בשקיפות על דמי הניהול הסמויים ועל התשואה שיוצרות ההשקעות בקרנות ההשקעה החיצוניות.

:והנה מה שפרסמנו על זה בדף הטוויטר של הלובי

רוצים/ות לעזור לנו להיאבק בחברות הביטוח וקרנות ההשקעה? הצטרפו ללובי 99!

השלטון המקומי נגד השקיפות וחופש המידע

דווקא בשבוע בו נחשפה פרשת שחיתות ברשויות המקומיות, במסגרתה נעצרו שני ראשי ערים, בכירים בחברות עירוניות וקבלנים, מתפרסם ש"המרכז לשלטון המקומי" מנסה לפטור את ראשי הערים מחוק חופש המידע, כי הוא טוען שהחוק מפריע להם לעבוד. במקום לקרוא בזמן כזה לחיזוק כללי השקיפות ברשויות המקומיות כדי להיאבק בשחיתות, מרכז השלטון המקומי קורא לצמצום השקיפות.

בסוף אוגוסט, נפגשנו יחד עם קבוצה גדולה של חברי מועצה מרכזיים מערים רבות, עם שר המשפטים אמיר אוחנה, כדי לספר לו שראשי הערים מצפצפים במקרים רבים על חוק חופש המידע. מהמכתב של השלטון המקומי מתברר פרט מאוד מעניין,  חודשיים אחרי הפגישה שלנו עם אוחנה נפגשו איתו נציגי ראשי הרשויות כדי להגיד לו, כאמור, בדיוק את ההיפך. כדי לקרוא את הפוסט שהעלנו, לחצו על התמונה.

ימית ינאי מלול, הלוביסטית שלנו, כתבה על הנושא ב"עין השביעית", מוזמנים להיכנס לקרוא.

ממשיכים לקדם שקיפות בתרומות של החברות הגדולות 

בשבועות האחרונים פנינו לרשות ניירות ערך וביקשנו מהם לפעול לשינוי התקנות באשר לדיווח של חברות ציבוריות על תרומות לעמותות. זאת, בעקבות תחקירים שפורסמו לאחרונה ועסקו בתרומות של החברות בהן מושקעים כספי הפנסיה שלנו לעמותות המקורבות לשרים ש"לגמרי במקרה" מפקחים על אותן החברות ואמורים לקבל החלטות בעניינן.

השבוע שמחנו מאד לקבל תשובה מרשות ניירות ערך, לפיה הם רוצים להיפגש איתנו על מנת לשמוע בהרחבה על המידע שבידנו באשר לתרומות האלה ולבחון האם יש צורך בפרסום המידע שביקשנו למשקיעים. נעדכן בהתפתחויות.

מוזמנים לקרוא כתבה של תומר אביטל ב"שקוף" על הנושא, עם תגובה שלנו (לחצו על התמונה):


מאמר שלנו בכתב העת "תלם" של קרן ברל כצנלסון

הגיליון השני בכתב העת החדש של קרן ברל כצנלסון "תלם" שפורסם לאחרונה, עוסק בדמוקרטיה הישראלית. מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, כתבה לגיליון זה מאמר על  יחסי הכוח בין ההון לשלטון וכיצד היחסים ההדוקים האלה פוגעים במערכת הדמוקרטית בישראל
מוזמנים לקרוא את הפוסט בעמוד הפייסבוק האישי של מרב (לחצו על התמונה):

ולמיטיבי לכת המעוניינים לקרוא את המאמר המלא, לחצו כאן.

פעילות הלובי ממשיכה להתרחב

השבוע הקמנו לראשונה צוות מחקר נרחב המורכב כולו ממתמחים בהובלת מנהל המחקר אריאל פז-סוויצקי. הצוות כולל 9 סטודנטים וייפגש באופן קבוע אחת לשבועיים כדי להרחיב את פעילות המחקר של הלובי. בנוסף, נפגש צוות הגיוס והאירועים החדש בהובלת בועז מסרנו, שעובד על גיוס חברים חדשים והפקת אירועים, מפגשים והרצאות. גם הצוות הזה מורכב  מפעילים מסורים  שמשקיעים מזמנם לטובת הרחבת הפעילות של הלובי. כיף לראות כמה אנשים רוצים לקחת חלק בפעילות שלנו. גם מפה מוסרים לכם תודה גדולה.

רוצים גם אתם להיות פעילים בלובי? מוזמנים להירשם פה.

מזל טוב לנועה זלצמן הלוביסטית שילדה בן 

בשבוע שעבר סיפרנו לכם על נועה זלצמן, הלוביסטית המדהימה שלנו שגם כמה ימים לפני מועד הלידה הצפוי, נסעה לפגישה במשרד המשפטים. אז אנחנו שמחים לספר לכם שהשבוע נועה ילדה במזל טוב בן מתוק. מוזמנים לראות בעצמכם כמה הוא חמוד 😊 מזל טוב נועה, התאוששות מהירה ותהני מההורות הטריה.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

השבוע מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, התארחה בקבוצת הטלגרם של חברי/ות לובי 99, סיפרה על התוכניות המרכזיות בתחום התחבורה הציבורית וענתה על הרבה שאלות של חברים. עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם שלנו? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. ביום ראשון הקרוב (17.11) תגיע לשם הלוביסטית ימית ינאי מלול  ותענה לשאלות בנוגע לפעילות שלנו לחיזוק חברי המועצות ברשויות המקומיות ולחיזוק עמידת הרשויות בהוראות חוק חופש המידע. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו.

מאז שנבחר נושא המונופולים ביבוא אנחנו לומדים את הנושא במרץ ומתכוונים לטפל בבעיית היבואנים הבלעדיים. בסוף השבוע שעבר התפרסם תחקיר על הבעלים של חברת דיפלומט, יבואן בלעדי מרכזי ומשפיע מאוד. מרב דוד התייחסה לכתבה בחשבון הטוויטר שלה.
 

בהזדמנות זו נזכיר שאתם מוזמנים לעקוב אחרי חשבונות הטוויטר האישיים של חברי הצוות של לובי 99.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

ממשיכים להגיע לכל רחבי הארץ

בשבוע שחלף לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, הגיעה לספר על הלובי הציבורי במסגרת אירועי "הסלון החברתי" בתל אביב. תודה רבה לשירי נוימן, חברת הלובי, על האירוח.

ימית ינאי מלול הגיעה למכינת רבין במכללת אורנים, מכינה קד"צ להכשרת מנהיגות חברתית, ופגשה 150 חניכים שלא הפסיקו לשאול ולהתעניין מה באמת קורה "מאחורי הקלעים" בכנסת,  תודה רבה לעמרי שפרוני חבר הלובי על ההזמנה והארגון.

ימית הגיעה גם למפגש במועדון מופת במטולה, תודה רבה למור סניור וליאורה גורן על הארגון.  כשאנחנו אומרים שנגיע לכל מקום בארץ, אנחנו מקיימים!

בשבוע הקרוב יהיו לנו הרבה מפגשים בכל הארץ! מוזמנים להגיע ולעניין חברים שלכם.

ביום ראשון (17.11) תגיע לינור דויטש למפגש בכוכב יאיר.

ביום רביעי (20.11) שני גבאי, מנהלת הקהילה של הלובי, תגיע למפגש במצפה רמון.
ביום חמישי (21.11) לינור תתארח בהרצליה.
ובמוצאי שבת (23.11) מרב דוד תגיע למפגש בגבעת שמואל.

לפרטים נוספים על האירועים בשבוע הבא השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 25 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים