fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

עוד חבר כנסת הצטרף לחברת לובי; יש לכם הזדמנות להיות יותר מעורבים בנעשה בלובי; מה קורה כשאין מי שמפקח על המנהלים הבכירים בחברות הציבוריות; מדוע סמוטריץ' התבדח עם מרב בדיון בכנסת; מוזמנים לכנס בכנסת בנושא "ועדת פישמן"; וסקר סוף השבוע של לובי 99 – קראו עד הסוף וענו על השאלה

פעם שלישית גלידה – או העלאת דמי החברות בלובי

עוד לא התחיל החורף אבל נראה שפרצה מגפה ולא, לא מדובר בשפעת. כנראה שהון-שלטון זה עניין מדבק וגם חבר הכנסת לשעבר איתן ברושי (״העבודה״) החליט להצטרף לעמיתיו מהכנסת הקודמת, חברי הכנסת מרב בן ארי (״כולנו״) ויואל חסון (״התנועה״), לעשות סיבוב על חשבון הציבור ולייעץ לחברת הלובי השניה בגודלה בארץ – גלעד לובינג וזאת מספר חודשים לאחר שסיים את תפקידו כח"כ.

קיימת בחוק שנת צינון האוסרת על ח"כים לשעבר לעבוד כלוביסטים בשנה הראשונה שלאחר סיום כהונתם, על מנת למנוע או לפחות לצמצם את היכולת שלהם להמיר את הכח הפוליטי והקשרים שצברו כנבחרי ציבור, נגד אותו ציבור בדיוק. אך ברושי, בדיוק כמו עמיתיו, עשה מעקף לחוק וישמש כ"יועץ" לחברת הלובי. על המעבר של ברושי יכולים לקרוא בכתבה בדה מרקר.

אך כשחברי לובי מבטיחים הם מקיימים. חבר הלובי אדם מתן התחייב בשבוע שעבר להגדיל את תמיכתו בשקל נוסף על כל חבר כנסת או פקיד ממשלתי שיערוק לשורות הלוביסטים. אז אחרי שהעלה בשקל עבור מרב בן ארי, הוסיף עוד שקל השבוע על ברושי, ואף כתב על זה בטוויטר:

ואם אתם עדיין לא חברי לובי, הצטרפו עכשיו ללוביסטים הציבורים שמקדמים בכנסת רק את האינטרסים שלכם/ן.

רוצים/ות להיות מעורבים יותר בנעשה בלובי?

החל מהשבוע, לחברי וחברות המיזם המעוניינים/ות יש אפשרות לקחת חלק בחשיבה כיצד מקדמים את הנושאים השונים אותם בחרו חברי הלובי. החלטנו לפתוח קבוצות דיון בתחומים מקצועיים שונים  באפליקציית טלגרם.

הקבוצות נועדו לאפשר לחברי וחברות המיזם להביע את דעתם/ן, להעביר אלינו מידע ולקבל עדכונים שוטפים מאנשי צוות התוכן שלנו.

בשלב ראשון ייפתחו שלוש קבוצות כפיילוט (בכפוף למינימום משתתפים בקבוצה): קבוצה בנושא תחבורה ציבורית אותה תוביל מרב דוד, סמנכ"לית המיזם והלוביסטית שלכם/ן שאחראית על הנושא. קבוצה בנושא המאבק בשחיתות ברשויות המקומיות עם הלוביסטית האחראית על הנושא -עו"ד ימית ינאי מלול וקבוצה בנושא משאבי הטבע (סוגיית ים המלח והמאבק מול תשובה ומונופול הגז) אותה יוביל מנהל המחקר שלנו – אריאל פז-סוויצקי.

להרשמה והשתתפות בקבוצות.

משכורות עתק, סיכונים מוגזמים, עסקאות עם מקורבים. זה מה שקורה כשאין מי שמפקח על המנהלים הבכירים בחברות הציבוריות

בשנים האחרונות חברות ציבוריות גדולות, כמו למשל חלק מן הבנקים, עברו תהליך של עזיבה של גרעיני השליטה שלהן (לדוגמה שרי אריסון מכרה בשנה שעברה את מניותיה בבנק הפועלים בבורסה). אם פעם רוב הבנקים היו מוחזקים בידי טייקונים, היום יש מעבר של הבנקים, ושל חברות ציבוריות בכלל, למודל של חברות ללא גרעין שליטה, כלומר שהמניות מבוזרות וחלק ניכר מהן מוחזק בידי כספי הפנסיה של הציבור באמצעות חברות הפנסיה והביטוח.

אז אם הטייקונים מעבירים את השליטה שלהם בחברות, זה נשמע טוב, נכון? אנחנו חושבים שזה כיוון בהחלט חיובי, אבל רק בתנאי שמסדירים את היחסים בין בעלי המניות בחברה – הציבור  לבין ההנהלה הבכירה, שלמעשה אמורה לפעול לטובת אותם בעלי המניות.

השבוע הגשנו נייר העמדה יחד עם שותפינו בצדק פיננסי לרשות ניירות ערך ומשרד המשפטים, בו ביקשנו לבצע שינויים דרמטיים בחוקים החלים על חברות ללא גרעין שליטה, כמו הגברת העצמאות של הדירקטוריון של החברה על ידי מינוי דירקטורים עצמאיים, התאמת שכר ההנהלה לביצועי החברה לטווח ארוך, קביעת איסור על ביצוע עסקאות עם נושאי משרה, פיקוח של הרשות על עבודת הביקורת הפנימית בחברות ועוד.

מוזמנים לעיין בנייר העמדה.

הצטרפו אלינו ועזרו לנו להמשיך לחזק את כוחו של הציבור מול החברות הגדולות.

כשאין כנסת וממשלה – כוחם של הרגולטורים הפיננסים אף יותר משמעותי

הפעילות מול הרגולטורים הפיננסים, לא פוסקת גם בתקופה הזו בה הכנסת לא כל כך מתפקדת, כי הרגולטורים, כמו גם הלוביסטים של החברות הגדולות, לא מפסיקים לעבוד. בשבוע שעבר נפגשנו גם עם ראש רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת. על הפרק היה הרצון של ברקת לבחון מחדש את הרפורמה בבריאות שיזמה קודמתו והורידה את מחירי הביטוח. אמרנו לו כי גם אם תוקם וועדה לבחינת הרפורמה, אסור שיהיו בה נציגי סוכני וחבורת הביטוח.

על מה התבדח שר התחבורה עם מרב?

לאחרונה פורסם בכותרות גדולות בעיתונות הכלכלית, מחקר בנושא הפתרונות לבעיית הפקקים. המחקר שמומן על ידי איגוד יבואני הרכב, הוא למעשה פרסומת סמויה לרכב הפרטי. מה טוען האיגוד? אין פתרון לפקקים, תמשיכו לרכוש מכוניות.

הממשלה יכולה לעשות המון דברים בעשור הקרוב כדי להפוך את התחבורה הציבורית לאלטרנטיבה טובה לרכב הפרטי. מוזמנים לקרוא את דעתנו על המחקר וכמה הצעות שרובן אולי "נפלו בעריכה" של הכותבים על הדרכים לשפר את התחבורה הציבורית.


רוצים תחבורה ציבורית טובה יותר? הצטרפו ללובי 99 וסייעו לנו להמשיך להיאבק על זה.

בשנתיים מאז התחלנו לעסוק בנושא התחבורה הציבורית, חל שינוי משמעותי בשיח ובפתרונות המוצעים. השבוע התקיים דיון חירום בכנסת ביוזמת חברי הכנסת רם שפע ואורי מקלב ובו הפתרונות עליהם אנחנו מדברים מהיום הראשון – הפיכת מערכת האוטובוסים לנוחה ויעילה, הם במרכז סדר היום. שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', הציג בדיון רפורמה שאמורה לפשט את התשלום על נסיעת בתחבורה הציבורית. מוזמנים לקרוא את הכתבה בנושא ואת תגובתנו בכתבה.

בדיון עצמו מרב דוד, סמנכ"לית הלובי השתתפה בדיון והתייחסה לסימון נתיב פלוס ולתוספת תדירות בתחבורה הציבורית. מוזמנים לצפות בסרטון מעמוד הפייסבוק של מרב ולגלות על מה התבדח איתה שר התחבורה סמוטריץ'.

מוזמנים לכנס בכנסת בנושא "ועדת פישמן"

בשנה שעברה ליווינו מקרוב את ועדת פישמן – ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי חוב לטייקונים, שהוקמה לאחר שהובלנו את ההתנגדות להסדר החוב ("תספורת") לאליעזר פישמן. חשוב לנו מאוד שהנושא לא ירד מסדר היום הציבורי ובימים אלו אנחנו שוקדים על תרגום הצעות הועדה לחקיקה.

ביום שני 09/12 בשעה 12:00 יתקיים כנס בכנסת בנושא המלצות הוועדה ואנחנו כמובן נהיה שם, אנחנו מזמינים את חברי וחברות המיזם להצטרף אלינו לכנס ולאחר מכן גם נקיים מפגש חברים קצר במשכן הכנסת.

מספר המקומות מצומצם ולכן כל הקודם זוכה, להרשמה.

אולי מגיע לכם החזר מס? 

לפני כשנה קיבלנו אישור של סעיף 46א' המעניק זיכוי מס על תרומות. על מנת להקל עליכם/ן באיסוף והגשת הקבלות (במידת הצורך), יצא בתחילת ינואר הקרוב מייל לכל חבר/ה עם ריכוז כל הקבלות משנת המס 2019.
להרחבה מוזמנים לקרוא.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

ביום ראשון הקרוב (1.12) תתארח בקבוצת הטלגרם מנכ"לית הלובי, לינור דויטש. מוזמנים להכין את השאלות. עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם שלנו? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

מעדיפים דווקא את פייסבוק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי וחברות לובי 99 המהווה במה פתוחה לשיח בין החברים ועם הלוביסטיות שלנו.

בהזדמנות זו נזכיר שאתם מוזמנים לעקוב אחרי חשבונות הטוויטר האישיים של חברי הצוות של לובי 99.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מיתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. 

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצת הווטסאפ הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישור הבא או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

מפגש עם הלב הפועם של לובי 99, הפעילים והמתנדבים בניצוחו של רכז הגיוס שלנו בועז מסרנו:

ממשיכים להגיע לכל רחבי הארץ

בשבוע שחלף ימית ינאי מלול, הגיעה לספר על הלובי הציבורי בראש פינה, תודה רבה למור בן שבת, חברת הלובי על האירוח, ובחברת אדסקי ביוקנעם עילית, תודה לרון בלכנר חבר הלובי על היוזמה. מרב דוד הגיעה לגבעת שמואל, תודה רבה ליעל לוי חברת הלובי על ההזמנה והאירוח.

מחר מוצאי שבת (30.11) מרב דוד תתארח בצהלה בתל אביב. מוזמנים להגיע ולעניין חברים שלכם. ביום חמישי (5.12) יגיע אריאל פז-סוויצקי למפגש במעלה החמישה.

לפרטים נוספים על האירועים בשבוע הבא השיבו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 25 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים