fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

רשות המיסים קבעה שכי"ל תשלם את מס ששינסקי; לא נותנים למסקנות "ועדת פישמן" להעלות אבק; פניה דחופה לנשיא – אסור לוותר לנוחי דנקנר על דקה בכלא; הזדמנות להיות יותר מעורבים בפעילות הלובי הציבורי; וסקר סוף השבוע: קראו עד הסוף וענו על השאלה

עידן עופר חייב לכם מאות מיליוני שקלים

כימיקלים לישראל (כי"ל), שבבעלות עידן עופר, עושה הכל כדי לחמוק מתשלום מיסים. החברה שעושה כסף מאוצרות הטבע של מדינת ישראל, לא רוצה לשלם מס לרשות המיסים של מדינת ישראל. במקום לשלם, החברה עיוותה וסילפה את הדו"חות שלה לרשות וניפחה את שווי הנכסים כך שלטענתה, היא איננה חייבת למדינה אפילו לא שקל אחד "מס ששינסקי" על השנים מאז נחקק החוק.

באוגוסט נפגשנו עם רשות המיסים, כדי להציג להם את הנתונים המעוותים מהדו"חות של כי"ל ולבקש מהם לפעול בעניין. אמרנו שאי אפשר לקבל את התעלולים החשבונאיים של כי"ל, ושהפרשנות של החברה לפיה היא לא צריכה לשלם מס איננה סבירה. שמחנו לגלות שהמסר נקלט והמאבק שלנו מראה ניצנים של הצלחה: השבוע פורסם בגלובס כי רשות המיסים תדרוש מכי"ל לשלם את המס. מוזמנים לקרוא את הכתבה ופוסט שפרסמנו בנושא:

נמשיך ללוות את הנושא עד שכי"ל תשלם מיסים כחוק ויוחזרו מאות מיליוני השקלים ששייכים לציבור. רוצים/ות לסייע לנו להיאבק על חלקו של הציבור במשאבי הטבע? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

מה צריך לעשות כדי שמקרים כמו פישמן, דנקנר ולבייב לא יחזרו על עצמם?

התשובה: לחוקק את המלצות ועדת החקירה הפרלמנטרית להלוואות לטייקונים (״ועדת פישמן״).

השבוע נערך בכנסת כנס מיוחד בראשותו של ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) ובהשתתפותם של השרים יריב לוין (ליכוד)  ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) והח"כים יואב קיש (ליכוד) אורית פרקש-הכהןיזהר שי, ומיקי לוי (כחול לבן). השתתפו גם אנשי מקצוע כפרופסור ניתאי ברגמן יועץ מקצועי לוועדה ועו״ד דרור שטרום הממונה על ההגבלים לשעבר. למרות שהכנסת התפזרה השבוע, היה לנו חשוב לקיים את הכנס הזה כדי להראות שמסקנות "ועדת פישמן" שלהקמתה דחפנו ועל תרגומן לחקיקה אנו שוקדים, לא הולכות להתמסמס ויש מספיק ח"כים שמחוייבים להפכן לחקיקה בכנסת הבאה. מנכ"לית לובי 99, עו"ד לינור דויטש שדיברה בכנס, הסבירה שהחקיקה הזו תעבור בהסכמה פוליטית רחבה בין כל המפלגות:


ולא שאנחנו רוצים להשוויץ (טוב האמת שאנחנו כן), אבל שימו לב מה אמרו עלינו חברי הכנסת שעובדים איתנו במהלך הכנס:ומזמן לא ראיתם אותנו בהרכב מלא בכנסת, אז קבלו תמונה של הצוות במזנון החלבי של הכנסת השבוע:

אסור לוותר לנוחי דנקנר על דקה בכלא

אחרי שריצה שנה וחודשיים בלבד מתוך 3 שנים שנגזרו עליו, כשמשפחתו עדין מתגוררת באחוזה וטובלת בזהב, נוחי דנקנר חושב שמגיעה לו חנינה.

החנינה שלו נשקלת תוך התעלמות מוחלטת מהנזק המערכתי שגרם ומההשחתה העמוקה שהביא למערכת. לכן פנינו השבוע, יחד עם שותפינו בצדק פיננסי, לנשיא המדינה כדי להזכיר לו בפרוטרוט את שורת המעשים להם היה אחראי ומדוע אסור לוותר לו על דקה בכלא.

דנקנר לא הקים חברות, העובדים שהוא העסיק היו שם גם לפני כן, הוא רק רוקן את קופת החברות שרכש וכך סיכן את פרנסת העובדים. הוא אחד האחראים המרכזיים ליוקר המחיה במשק והוא שיחק בכספי הפנסיה שלנו בעסקאות מפוקפקות. על כל זה לא נתן מעולם את הדין, כי כל ההתנהלות הזו הייתה לכאורה חוקית בזמנו.

לכן חברו נציגים של כל המפלגות להעביר את חוק הריכוזיות, ולסגור את כל הפרצות שאפשרו לו להתנהג כך ולנסות לתקן את הנזקים שגרם. בסוף הוא קיבל עונש די מגוחך על הרצת מניות לשלוש שנים. מאז ימי שלטונו של דנקנר בכלכלה הישראלית, השתנה דבר או שניים. הציבור כבר לא שותק וגם אנחנו לא. מוזמנים לקרוא את המכתב לנשיא המדינה ואת הפוסט שהעלנו בנושא.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

שלב נוסף בחוק הריכוזיות נכנס השבוע לתוקף ולינור דויטש התייחסה למהלכים של הבעלים הנוכחי של פירמידת IDB, אדוארדו אלשטיין, בחשבון הטוויטר שלה. הציוץ גרר הרבה מאוד תגובות, וזו הזדמנות להציע לכם לעקוב גם אחרי החשבונות האישיים בטוויטר של אנשי התוכן בלובי.

ואם אתם/ן רוצים/ות להיות מעורבים/ות יותר בנעשה בלובי, חברי וחברות המיזם המעוניינים/ות לקחת חלק בחשיבה כיצד מקדמים את הנושאים השונים אותם בחרו החברים, מוזמנים/ות להצטרף לקבוצות דיון בתחומים מקצועיים שונים באפליקציית טלגרם.

הקבוצות נועדו לאפשר לחברי וחברות המיזם להביע את דעתם/ן, להעביר אלינו מידע ולקבל עדכונים שוטפים מאנשי צוות התוכן שלנו.

בשלב ראשון ייפתחו שלוש קבוצות כפיילוט (בכפוף למינימום משתתפים בקבוצה): קבוצה בנושא תחבורה ציבורית אותה תוביל מרב דוד, סמנכ"לית המיזם והלוביסטית שלכם/ן שאחראית על הנושא. קבוצה על המאבק בשחיתות ברשויות המקומיות עם הלוביסטית – עו"ד ימית ינאי מלול וקבוצה בנושא משאבי הטבע  אותה יוביל מנהל המחקר שלנו – אריאל פז-סוויצקי.

להרשמה והשתתפות בקבוצות.

ממשיכים להגיע לכל רחבי הארץ

בשבוע שחלף ימית ינאי מלול, הלוביסטית הציבורית הגיעה למכינת מעשה בגליל, תודה רבה לעמית פרידמן ותום פרוחי על האירוח. שני גבאי הגיעה לאג'יק מכון הנגב בבאר שבע, תודה רבה להנאדי שאער על ההזמנה והאירוח.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בסופשבוע שעבר שאלנו אתכם האם אי פעם עברתם בנק? מהתוצאות נראה כי חברי הלובי הינם לקוחות אקטיביים במיוחד, בניגוד לנתונים של משרד האוצר לפיהם למעלה מ90% לא עברו בנק, אצלנו הנתונים טובים בהרבה:  

תוצאות הסקר:  54% (כן)  46% (לא)

במסגרת העיסוק שלנו במונופולים ביבוא, השבוע מעניין אותנו ללמוד על הרגלי הקניות שלכם ובאיזו משחת שיניים אתם משתמשים?

שאלת הסקר – האם אתם משתמשים במשחת השיניים של היבואן הגדול שסטוביץ (קולגייט, אלמקייס או מרידול)?

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים