fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

מצביעים על תקציב הלובי לשנת 2020; המאבק נגד דמי הניהול הסמויים של קרנות הפנסיה; פנינו למשרד המשפטים – אלשטיין לא מקיים את חוק הריכוזיות; עוקפים את הפקק בתחבורה ציבורית; רוצים להיות מעורבים בעבודת הלובי? – קבוצות התוכן של חברי המיזם יצאו לדרך; וסקר סוף השבוע: קראו עד הסוף וענו על השאלה

שמחים וגאים להביא לאישורכם/ן את תקציב 2020

כרגיל, לקראת סוף השנה אנחנו מבקשים מכם/ן, השותפים והשותפות שלנו (חברי המיזם התומכים באופן קבוע), לאשר את התקציב השנתי של השנה הבאה. תקציב שנת 2020 יעמוד על כ-3.3 מיליון ש"ח, עלייה של כ-35% מהתקציב של 2019.

צד ה"הכנסות" בתקציב הוא הערכה שלנו על בסיס ביצועי העבר, אבל כמובן שהוא תלוי גיוס חברים חדשים בפועל, ולכן צריכים אתכם איתנו בסיוע אקטיבי כדי לעמוד בו.

התקציב מצורף בתמונה הבאה וגם כקובץ אקסל ולצדו (בעקבות בקשות שעלו בשנה שעברה), נספח הסברים על כל סעיף וסעיף שיאפשר לכם להתעמק בפרטים. על פי תכנית התקציב ובהתאם לעמידה ביעדי הגיוס אנו מקווים לגייס לוביסט/ית שביעי/ת בפברואר, חוקר נוסף למחלקת המחקר במאי, ולפתוח מחלקה משפטית חדשה באוקטובר. 

בנוסף, שימו לב שהשנה החלטנו להעלות משמעותית את ההשקעה בשיווק ופרסום: לגייס לראשונה סמנכ"ל/ית שיווק ולהעלות את הסכומים המושקעים בפרסום. ראשית, משום שהפרסום הוא כלי עבודה משמעותי שעוזר לנו לקדם את הנושאים אותם אנו דוחפים. לקחת נושא "משעמם" ולהפוך אותו לכזה שח"כים וארגונים רוצים לשתף פעולה בקידום שלו – הוא חלק יום יומי בעבודה שלנו. שנית, ולא פחות חשוב, הגענו למסקנה כי למרות שבזירה הפוליטית והתקשורתית אנחנו מאד מוכרים, עדיין יש קהלים גדולים מאד אליהם טרם הצלחנו להגיע ושלא שמעו בכלל על הלובי. גיוסם ורתימתם תסייע לחזק את כוחו של הלובי הציבורי מול מקבלי ההחלטות, להגדיל משמעותית את היקף גדילת החברים, ובהתאמה, את היכולת לגייס עוד לוביסטים ציבוריים, אנשי תוכן ומחקר.

רק חברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש, בכל סכום שהוא) יכולים לאשר את תקציב המיזם. עוד לא חברים? הצטרפו עכשיו!

אנחנו גאים מאוד להיות מיזם שכל כולו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע אך ורק מהציבור הרחב, באמצעות מימון המונים. זה אמנם אתגר לא פשוט, אבל כך אנחנו לא תלויים בשום בעל הון או קרן שקובעים עבורנו, אלא רק בכם.

המאבק נגד דמי הניהול הסמויים של חברות הפנסיה

בתחום הביטוח והפנסיה, אנחנו מטפלים כבר קרוב לשנתיים בחשיפת דמי הניהול הסמויים של קרנות הפנסיה. 3 מיליארד שקלים שחברות הביטוח ובתי ההשקעות קיבלו אישור לגבות מאיתנו הצרכנים, בלי לגלות לנו, בנוסף על דמי הניהול ה"רגילים". דמי הניהול הסמויים האלה מטרתם לכאורה לשפר את התשואות על הפנסיה באמצעות השקעה ב"קרנות עם מומחיות מיוחדת" כשלמעשה אין אף הוכחה שכשנצא לפנסיה אכן נקבל יותר.

עכשיו רשות שוק ההון מבקשת מוועדת הכספים של הכנסת לאשר מחדש לקרנות הפנסיה לגבות מאתנו את דמי הניהול האלה, שעולים לכל מי שחוסך לפנסיה מאות שקלים בשנה שהם אלפי עד עשרות אלפי שקלים על פני כל התקופה שנחסוך.

מה אנחנו עושים לגבי זה? פנינו לרשות שוק ההון, יחד עם השותפים שלנו ב"צדק פיננסי", ודרשנו לא לאשר את המשך גביית דמי הניהול ללא שקיפות. מה שאנחנו מבקשים הוא מאוד פשוט – בכל פעם שלקוח מצטרף לקרן פנסיה, על חברת הביטוח או סוכן הביטוח לגלות לו שדמי הניהול האלה קיימים וכמה כסף תגבה הקרן שהוא עומד להצטרף אליה. בנוסף, אנחנו דורשים שהתשואות על ההשקעות האלה, שבגללן גובה מאיתנו קרן הפנסיה דמי ניהול חיצוניים יהיו חשופות, כדי שנדע האם ההשקעה הזו שווה לנו.

נמשיך ללוות את הנושא עד שחברות הביטוח ישקפו את גובה דמיי הניהול באופן ברור, פשוט ונגיש. רוצים לעזור לנו? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

הפירמידות לא חלפו מן העולם – ממשיכים להיאבק בהון-שלטון

במסגרת טיפול בנושאי הון-שלטון, אנחנו עובדים קשה כדי להיאבק בתופעת הפירמידות באמצעותן מנצלים הטייקונים את הצרכנים.

בשבוע שעבר נכנס לתוקף השלב האחרון של חוק הריכוזיות, שמטרתו למנוע מצב בו בעל שליטה עומד בראש פירמידה של חברות רבות בהן הוא שולט על ידי הון מועט, תוך שהוא מנצל את החברות שבתחתית הפירמידה וחולב את הציבור. החוק אסר על קיום פירמידה של יותר משתי "שכבות" של חברות, אבל אדוארדו אלשטיין (מי שהשתלט על הפירמידה העסקית של נוחי דנקנר) מנסה למצוא כל דרך אפשרית כדי לעקוף את הוראות החוק.

אלשטיין שולט בפירמידה של שתי שכבות וגם מחזיק בכ-35% מהמניות בשכבה השלישית, חברת "גב ים" אך מנסה לטעון שאינו בעל השליטה בחברה, למרות שהוא בעל המניות הגדול ביותר, מינה בעצמו את כל הדירקטורים בחברה, כולל את יו"ר הדירקטוריון שהוא אחיו.

מה עשינו? פנינו יחד עם שותפינו מ"צדק פיננסי" לשר המשפטים ולכונסת הנכסים הרשמית וביקשנו שימנעו את הפרת חוק הריכוזיות על ידי מינוי נאמן למניות של אלשטיין ב"גב ים". לא ניתן לאלשטיין לעקוף את חוק הריכוזיות. נמשיך לעקוב ונעדכן אתכם.


עוקפים את הפקק בתחבורה ציבורית

מאז נבחר נושא התחבורה הציבורית ע"י חברי וחברות המיזם אנחנו מנסים לשכנע את מקבלי ההחלטות ליצור אלטרנטיבה ראויה לנסיעה ברכב הפרטי. אבל מי רוצה לנסוע באוטובוס כאשר התדירות היא כה נמוכה וגם האוטובוס תקוע בפקק?! כדי שהציבור ישתכנע לנטוש את הרכב הפרטי לטובת התחבורה הציבורית, חייבים לאפשר לו קווי אוטובוס בתדירות גבוהה, שגם נוסעים על נתיב תחבורה ציבורית וכך עוקפים את הפקקים.

לשם כך ציירנו את מפת נתיבי התחבורה הציבורית הנדרשים על כבישים בינעירוניים ופנינו לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ', בבקשה להרחיב את פרויקט "נתיב פלוס" ולסמן נתיבי תחבורה ציבורית על נתיבים קיימים בכבישים ברחבי הארץ. ביקשנו משר התחבורה גם לזרז פרויקטים תקועים של סלילת נתיבי תחבורה ציבורית חדשים בכבישים. אל תתייאשו, אנחנו בדרך הנכונה. 

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

השבוע השקנו שתי קבוצות תוכן לחברי המיזם; קבוצה בנושא תחבורה ציבורית וקבוצה בנושא משאבי הטבע וכבר החלו דיונים מעניינים בתחומים בהם אנחנו פועלים, הצעות לשיתוף פעולה וסיוע מצד החברים וגם קיבלנו חומר למחשבה:) מי שמעוניין/ת להצטרף לאחת מהקבוצות הקיימות או לקבוצת רשויות מקומיות, שלחו וואטספ למנהלת הקהילה שלנו (שני 054-9732709) והיא תדאג לצרף אתכם/ן.
להרשמה והשתתפות בקבוצות.

ממשיכים להגיע לכל רחבי הארץ – מקריית שמונה בגליל העליון ועד לקיבוץ יהל ליד אילת 

בשבוע שחלף ימית ינאי מלול, הלוביסטית הציבורית, הגיעה לשבוע פוליטי בסמינר הקיבוצים ולחוג בית בקריית שמונה, תודה רבה לליעד ולשולה עטיה על האירוח. לינור דויטש, מנכ"לית המיזם, הגיעה לירושלים להרצאה למנהלי ביטוח לאומי ולמרכז הגאה, תודה לגליה ולסמדר כהן על ההזמנה והאירוח. אריאל פז סוויצקי, מנהל מחלקת המחקר, הגיע לקיבוץ יהל בדרום, תודה לחברת הלובי דנה לוי על האירוח.

במוצאי שבת הקרובה (21.12), לינור דויטש תגיע לחוג בית בסביון.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בסוף השבוע שעבר שאלנו אתכם האם אתם משתמשים במשחת השיניים של היבואן הגדול שסטוביץ (קולגייט, אלמקייס או מרידול)? מהתוצאות נראה כי רוב חברי הלובי הם לקוחות של שסטוביץ. זה לא מפתיע, פשוט כי נתח השוק של המותגים של שסטוביץ גבוה מאוד.

תוצאות הסקר : 65% (כן) 35% (לא)

במסגרת העיסוק שלנו בדמי ניהול הפנסיות של כולנו, השבוע מעניין אותנו האם אתם יודעים מה הם דמי הניהול שלכם בקרן הפנסיה?

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים