fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

קבלו את הלוביסטית הציבורית החדשה; חברי הלובי אישרו את תקציב 2020; בכירי המגזר הציבורי שעוברים למונופולים לא צריכים לקבל קיצור צינון; ראש בראש עם המנהלים של חברות הביטוח – נאבקים על שקיפות בדמי הניהול; וסקר סוף השבוע: קראו עד הסוף וענו על השאלה

קבלו את הלוביסטית הציבורית החדשה 

גאים ושמחים להציג לכם את עו"ד רחל גור הלוביסטית השישית ומנהלת תחום ממשלה. בעשור האחרון היא צברה ניסיון רב בתחומי הממשל, המשפט והתקשורת, בתפקידה כיועצת השר זאב אלקין (ליכוד) ובתפקידים שונים בממשלה ובקואליציה. רחל מתגוררת בנופי פרת, בוגרת תואר ראשון במשפטים וממשל (בהצטיינות) מהמרכז הבינתחומי בהרצליה ותואר שני מחקרי (גם כן בהצטיינות) בתורת המשפט (תחום שמשלב משפט, חברה וממשל) מאוניברסיטת ניו יורק (NYU).

רחל כתבה בפוסט שפרסמנו "עכשיו אני מגיעה ללובי עם כל הניסיון שצברתי בתוך משרדי הממשלה ורצון עז לתת לציבור הרחב את הכוח, הייצוג והידע הדרושים להשפיע על החקיקה והרגולציה בישראל. אתכם ובזכותכם נוצר כאן ארגון ייחודי ומדהים ואני גאה להצטרף לעשייה".

אנחנו מאד שמחים שרחל מצטרפת אלינו ומאחלים לה בהצלחה!

כל לוביסט ציבורי נוסף מאפשר לנו להרחיב את קשת הנושאים בהם אנחנו עוסקים ולתת פייט ללוביסטים של החברות הגדולות ובעלי ההון. רוצים/ות לקרב אותנו לעבר הלוביסט הבא? הצטרפו עכשיו!

תקציב 2020 אושר בהצלחה

בשבוע שעבר ביקשנו מכם/ן חברי וחברות המיזם לאשר את התקציב שלנו לשנת 2020, שיעמוד על כ-3.3 מיליון ₪. שמחים לבשר שהתקציב אושר על-ידי 95% מהמצביעים (כלומר, 5% הצביעו נגד).

חזרנו אישית לכל מי שכתב לנו שאלה או הערה ומתוך ההערות שקיבלנו מתברר שכנראה לא הבהרנו כמו שצריך שבשום שלב בתקציב 2020 לא נהיה באמת בגרעון. בנינו תקציב גרעוני לכאורה על מנת להשתמש בחלק מיתרות התקציב שנשארו מהשנה. אז אל דאגה!

אנחנו גאים מאוד להיות מיזם שכל כולו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע אך ורק מהציבור הרחב, באמצעות מימון המונים. זה אמנם אתגר לא פשוט, אבל כך אנחנו לא תלויים בשום בעל הון או קרן שקובעים עבורנו, אלא רק בכם.

עוצרים את קיצור הצינון של בכירים שעוברים למונופולים 

במסגרת תחום ההון-שלטון שנבחר על ידי חברי הלובי, אנחנו מטפלים בבעיית ה"דלתות המסתובבות" – פקידים בכירים במשרדי הממשלה מקבלים הצעות עבודה מפתות מהגופים עליהם הם מפקחים ועוברים לעבוד בהם. החוק קבע תקופת צינון של שנה לבכירים בשירות המדינה לפני שהם עוברים לעבוד בחברות עליהם פיקחו, אבל בפועל מעל 95% מהבקשות לקצר את תקופת הצינון לחודשים בודדים מתקבלות והפקידים הבכירים מדלגים על תקופת הצינון ישירות למשרה בחברה עליה פיקחו.

כל מעבר שכזה מעורר ספקות האם החלטות שהתקבלו היו קשורות לרצונו של הפקיד לעבור לעבוד בחברה עליה פיקח, או התקבלו מסיבות מקצועיות וענייניות, וזה מערער את אמון הציבור בדרך קבלת ההחלטות במשרדי הממשלה. לכן פנינו השבוע למשרד המשפטים, בדרישה לתקן את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה העוסקת בנושא ולא לאפשר עוד את קיצור תקופת הצינון של פקידים בכירים כאשר הם עוברים למונופולים או לחברות ענק.


רוצים לסייע לנו להיאבק בתופעות ההון שלטון ובקשרים בין פקידים בכירים לחברות הענק? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

נאבקים בדמי הניהול הסמויים – מול המנהלים של כל חברות הביטוח

השבוע התקיים אירוע סגור בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב בו נפגשו הנציגים הבכירים של שוק ההון (חברות ביטוח וקרנות השקעה) עם הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת, ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה ונציגי האקדמיה. מטרת הדיון הייתה לעסוק ב"תקרה" שקבעה רשות שוק ההון על גובה דמי הניהול הסמויים. בכירי שוק ההון מעוניינים לבטל את ה"תקרה" של דמי הניהול, שאנו משלמים בלי לדעת מכספי הפנסיה שלנו.

האירוע הזה היה הוכחה מצוינת לכך שנוכחות של הציבור בדיון שהיה אמור להיות שיח אינטימי בין תעשיית הפיננסים לרגולטורים שלה משנה את השיח.

אנחנו ביקשנו להעביר את הדיון לשאלה איך יוצרים שקיפות בדמי הניהול הסמויים ואיך חושפים למבוטחים כמה הם משלמים ועל מה – וכך היה. מרב דוד ולינור דויטש דיברו בדיון על הצורך בשקיפות, מה שהכריח את הנוכחים להתמודד עם השאלה שהציבו לפתחם. דמי הניהול הסמויים הם נושא שאנחנו עוסקים בו מזה כשנתיים במסגרת תחום הפנסיה והביטוח שנבחר על ידי החברים. להערכתנו לשקיפות תהיה השפעה חיובית על איכות ההשקעות שבגינן גובים מאיתנו את דמי הניהול הסמויים. בימים אלה דנה רשות שוק ההון באישור מחודש לגביית דמי הניהול הסמויים בסכום שיעלה לציבור עד 3 מיליארד ש"ח. אנחנו נאבק כדי שהאישור לא יינתן, אלא אם תהיה שקיפות על דמי הניהול האלה.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

בשבוע שעבר השקנו שתי קבוצות תוכן לחברי המיזם: קבוצה בנושא תחבורה ציבורית וקבוצה בנושא משאבי הטבע וכבר החלו דיונים מעניינים בתחומים בהם אנחנו פועלים. מי שמעוניין/ת להצטרף לאחת מהקבוצות הקיימות או לקבוצת רשויות מקומיות, שלחו ווטסאפ למנהלת הקהילה שלנו (שני 054-9732709) והיא תדאג לצרף אתכם/ן.
להרשמה והשתתפות בקבוצות.

חוגי בית מקרית שמונה ועד קיבוץ יהל ליד אילת

מקרית שמונה ועד אילת – אצלנו זו לא סתם סיסמה, הלובי של הציבור באמת מגיע לכל מקום בארץ כדי להראות כיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע.

בשבוע שחלף לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, הגיעה לחוג בית בסביון, תודה רבה ללבנה ארנון, חברת הלובי על האירוח.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בסוף השבוע שעבר שאלנו אתכם האם אתם יודעים מה הם דמי הניהול שלכם בקרן הפנסיה? מהתוצאות נראה כי 41% אינם יודעים מהם דמי הניהול שגובים מהם שזה כמובן חבל וכדאי לברר; עם זאת כמעט 60% יודעים וזה אכן נתון מרשים.

תוצאות הסקר : 59% (כן) 41% (לא)

בשנה האחרונה אנו פועלים כדי לחזק את מעמדם של חברי המועצות ברשויות המקומיות, מתוך מחשבה שחיזוקם יכול לחזק את הפיקוח על ראשי הרשויות ובכך לצמצם שחיתות. רצינו לשאול:

האם לדעתך תגמול בסיסי לחבריי מועצה ברשויות המקומיות (בנוסף לכלי עבודה מקצועיים) יחזק את המנהל התקין ברשויות המקומיות ויצמצם את הפוטנציאל לשחיתות?

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים