fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

שמחים להיכלל בסיכום העשור הכלכלי של דה מרקר; למה הבנקים מתנגדים לביטוח פקדונות; מי יקבל את הזיכיון על ים המלח; מה קורה בתאגידים העירוניים; מפת חוגי בית לינואר- מגיעים לכל הארץ!

הבנקים ממשיכים לעשות הכל כדי לסכל כל סיכוי לתחרות 

בישראל, בניגוד לכמעט כל המדינות בOECD, אין ביטוח פיקדונות. כביכול המדינה אינה ערבה לכספי המפקידים בבנקים, אבל זה רק לכאורה, כי בפועל כל פעם שנפל בנק, כולל באירוע קריסת הבנקים הגדול בתולדות ישראל, המדינה פיצתה את המפקידים על כספם או על רובו.

כלומר בפועל יש ביטוח, אבל רק עבור הבנקים הגדולים, שהם "גדולים מכדי ליפול". לבנקים הקטנים והפוטנציאלים לעומת זאת, אין. איזה סיכוי יש לבנק קטן לקום, כשמעבר של לקוח אליו יסכן את כל הכסף של הלקוח? מישהו מתנדב לניסוי?

בדיוק בשל כך המליצה בזמנו הוועדה המקצועית לפתיחת שוק הבנקאות לתחרות ("ועדת שטרום") על החלת ביטוח פיקדונות עד סכום מסוים כעל פתרון הכרחי להגדלת התחרות בשוק הבנקאות. הוועדה בזמנו כללה גם את משרד האוצר ואת בנק ישראל, אבל הסיפור, איך לא, עדין תקוע.

כעת בנק ישראל הקים עוד ועדה לבחינה ספציפית של נושא ביטוח הפיקדונות, וכמובן שאנו לא ניתן לבנקים הגדולים להיות השחקנים היחידים שפועלים לטובת האינטרס שלהם במגרש. פנינו לבנק ישראל השבוע בבקשה להיפגש ולהשמיע את עמדתנו. לקריאת הפוסט המלא:

בנוסף, נפגשנו עם המפקחת על הבנקים וצוותה על הנושא הזה ועל יישומה והתקדמותה של הרפורמה בבנקים, עליה אנחנו עמלים כבר מעל 3 שנים:

ואם תהיתם מה הבנקים הגדולים עושים כדי לשמר את הכוח שלהם, הנה דוגמא קלאסית של הון-שלטון-עיתון:

למי שייך ים המלח?

חברת כימיקלים לישראל (כי"ל) של משפחת עופר מחזיקה בזיכיון בלעדי על כריית אוצרות הטבע מים המלח, משאב ציבורי ששייך לכולנו. הזיכיון אמור להסתיים בשנת 2030 ובחסות הבחירות החוזרות, הולך ומתקרב המועד בו יכריע משרד האוצר על עתיד הזיכיון של כי"ל – ומשפחת עופר – על ים המלח. השאלה כיצד זה יתנהל בעתיד תגיע לשר האוצר הבא, אחרי עבודה של כמה שנים של צוות ממשלתי בנושא, שמולו הצגנו בעבר את עמדתנו.

אלא שהדו"ח של הצוות הממשלתי סולל לדעתנו את הדרך להמשך שליטתה של משפחת עופר בים המלח. אנחנו חושבים שלא סביר שכי"ל תקבל את הזיכיון, לאור ההתנהלות שלה עד כה, ודורשים להגדיל את חלקו של הציבור ברווחים לצד פתרון הסוגיות הסביבתיות. לכן אנחנו פועלים במרץ מול מיטב המומחים כדי להציע חלופות טובות יותר:

עוד לא חברים? הצטרפו עכשיו ללובי 99 וסייעו להחזיר את ים המלח לידי הציבור. אם הציבור לא ישמיע את קולו, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה תקבל עבורנו את ההחלטה הנוחה והקלה – לתת את זיכיון ים המלח למשפחת עופר. כך הזיכיון יישאר במשפחה עד 2070 לפחות.

ג'ובים ומכרזים "תפורים" מתחת לראדר הציבורי

בתיאוריה, תאגידים עירוניים הם כלי חשוב ברשויות המקומיות לביצוע משימות ביעילות ומהירות. במציאות במקרים לא מעטים התאגידים העירוניים – המכונים גם החברות הכלכליות – הפכו לכלי שמאפשר לראשי הרשות לעקוף את חובת המכרזים וחובת השקיפות

בישראל כיום פועלים למעלה מ- 500 תאגידים עירוניים\מקומיים שמפרסמים אלפי מכרזים בשנה לבניית מבני ציבור וחינוך, ביצוע תשתיות, הקמת מתקני טיהור ופעולות נוספות שמהוות חלק מהתפקידים המוטלים על הרשויות. הם אמורים לפעול בהתאם לכללי המנהל הציבורי, וב-2002 נחקק תיקון לחוק שמחיל עליהם חובה לעריכת מכרז בהתאם לתקנות שיקבע שר הפנים. מאז עברו 17(!) שנים והתקנות טרם תוקנו.

כחלק מהמאבק בשחיתויות ברשויות המקומיות, נושא שבחרו חברי הלובי, אנחנו פועלים להגברת השקיפות ברשויות המקומיות, חיזוק הפיקוח על החברות העירוניות באמצעות חברי המועצה והחלת חוק חובת המכרזים עליהן. לקריאת הפוסט המלא:


רוצים מנהל תקין ברשות המקומית שלכם? הצטרפו אלינו וסייעו לנו במאבק.

לובי 99 בסיכום העשור הכלכלי של דה מרקר

שמחנו להיכלל בסיכום העשור הכלכלי של מייסד דה מרקר, גיא רולניק! בלי שום קלישאה, "אנחנו" זה למעשה אתם/ן – הציבור.

וכפי שנכתב במרקר : ״בישראל יוקם ארבע שנים לאחר מכן ארגון בשם לובי 99, שיאמץ את הרעיון שהבעיה העקרונית בפוליטיקה היא שלציבור אין לובי מול טייקונים וקבוצות אינטרס בכלכלות שוק דמוקרטיות.
מוזמנים לעיין בסיכום העשור הכלכלי.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

בחודש שעבר השקנו שתי קבוצות תוכן לחברי המיזם: קבוצה בנושא תחבורה ציבורית וקבוצה בנושא משאבי הטבע וכבר החלו דיונים מעניינים בתחומים בהם אנחנו פועלים. מי שמעוניין/ת להצטרף לאחת מהקבוצות הקיימות או לקבוצת רשויות מקומיות, שלחו ווטסאפ למנהלת הקהילה שלנו (שני 054-9732709) והיא תדאג לצרף אתכם/ן.
להרשמה והשתתפות בקבוצות.

לו"ז מפגשי חשיפה של הלובי לינואר

תראו את מפת חוגי הבית של הלובי לחודש ינואר! לא משנה איפה בארץ אתם גרים, יש כנראה חוג בית בסביבתכם החודש- בואו ושלחו לחברים! פרטים במייל חוזר.

בשבוע שחלף ימית ינאי-מלול, הלוביסטית הציבורית, הגיעה למרכז הצעירים – פורום מנהיגות בקריית שמונה, תודה רבה לתום פרוחי על האירוח. שני גבאי הגיעה למכינת 'דרך ארץ כמהין' ומכינת 'ניצנה', תודה רבה למרים קישי ולתמר צחור על ההזמנה והאירוח.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בסוף השבוע שעבר שאלנו אתכם האם לדעתך תגמול בסיסי לחבריי מועצה ברשויות המקומיות (בנוסף לכלי עבודה מקצועיים) יחזק את המנהל התקין ברשויות המקומיות ויצמצם את הפוטנציאל לשחיתות?

מהתוצאות נראה כי 64% סבורים שחיזוק מעמד חברי המועצה יחזקו את הפיקוח על השלטון המקומי וישמרו על האינטרס הציבורי; עם זאת כמעט 36% סבורים שזה לא יסייע לצמצום פוטנציאל השחיתות.

תוצאות הסקר : 64% (כן) 36% (לא)

בדיקת ערנות לחבריי הלובי בשנה האחרונה אנו פועלים כדי להחזיר את ים המלח לציבור. רצינו לבדוק, האם אתם יודעים: מי שולט במפעלי ים המלח עידן עופר (א) או יצחק תשובה (ב)

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים