fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

דמי הניהול הסמויים לא יקבלו אורכה של שנתיים; מדוע אין נציגי ציבור במועצה ששוקלת לממן למונופול הגז צינור במאות מיליונים?! עתיד ים המלח: 2030 מעבר לפינה; מפת חוגי בית לינואר – מגיעים לכל הארץ

הצלחה במאבק בדמי הניהול הסמויים 

כבר שנתיים שאנחנו מנהלים קרב קשה מול חברות הביטוח ובתי ההשקעות כדי ליצור שקיפות בדמי הניהול הסמויים, זאת במסגרת נושא הביטוח והפנסיה שבחרו חברי הלובי. קרנות הפנסיה הפעילו בחודשים האחרונים לחצים כבדים על רשות שוק ההון וועדת הכספים של הכנסת כדי לקבל אישור להמשיך לגבות מהציבור עד 3 מיליארד שקלים באמצעות דמי ניהול סמויים. זאת, בנוסף לדמי הניהול הרגילים שאתם מכירים וכל זאת ללא פרסום וללא ידיעת הציבור. לכן, התנגדנו לכוונת רשות שוק ההון לאשר לקרנות הפנסיה לגבות את דמי הניהול הסמויים שנתיים נוספות, וטענו כי אין להאריך את גביית דמי ניהול המפוקפקים הללו מבלי לחייב את קרנות הפנסיה בשקיפות על כמה ועל מה בדיוק אנחנו משלמים (מוזמנים לעיין בפניה לרשות).

חברות הפנסיה והביטוח הפעילו לאחרונה לחצים כבדים על רשות שוק ההון במטרה לאשר להן להמשיך לגבות את הכספים הללו שנתיים נוספות. אנחנו הפעלנו לחצים מנגד וטענו בפני הרשות כי אין להאריך את גביית דמי ניהול המפוקפקים הללו מבלי לחייב את קרנות הפנסיה בשקיפות על כמה ועל מה בדיוק אנחנו משלמים.

לשמחתנו הרבה רשות שוק ההון נעתרה לדרישתנו, האישור לגביית דמי הניהול הסמויים לא יוארך בשנתיים כפי שתוכנן, אלא יובא לדיון ציבורי בוועדת הכספים לאחר הבחירות (מוזמנים לקרוא את הכתבה שפורסמה בנושא בדה מרקר). אמנם הקרב הגדול טרם הוכרע, אבל מותר לשמוח על הניצחונות שבדרך. בתור התחלה, בכוונתנו לדאוג שההצעה המתוקנת תכלול שקיפות בדמי הניהול הסמויים.

לקריאת הפוסט המלא:

נמאס לכם מעושק דמי הניהול של קרנות הפנסיה שלכם? הצטרפו ללובי 99!

נאבקים כדי שהציבור יהיה בשולחן קבלת ההחלטות

מועצת רשות הגז שעומדת להכריע בשאלה מי יממן הקמת צינור גז חדש בעלות של מאות מיליונים, פועלת חודשים רבים בהרכב חסר, ללא שמונו לה שני נציגי ציבור כנדרש על פי החוק. אנחנו עוסקים בעניין במסגרת נושא הגז ונושא השקיפות ששניהם נבחרו על ידי חברי הלובי. גילינו שאין נציגי ציבור החברים במועצה, אחרי ש"חפרנו" בסיפור לפיו מונופול הגז של תשובה, פנה למועצת הגז כדי שתפעל לחלק את הוצאות הקמת הצינור בינו לבין החברה הממשלתית "נתיבי גז לישראל" (נתג"ז) בעלות של 325 מיליון שקלים מכספי ציבור. זאת, על אף שהצינור אמור לשרת את צרכי ייצוא הגז של המונופול.

למרות שאנו מצויים בתקופת בחירות, על השרים לפעול למינוי נציגי ציבור במועצת הגז, כפי שמחייב החוק, על מנת שהמועצה תוכל לתפקד באופן מיטבי, תוך שקילת כלל השיקולים המקצועיים והציבוריים. לכן, פנינו השבוע במכתב לשרי האוצר והאנרגיה בדרישה שמועצת רשות הגז, תימנע לאלתר מהמשך פעילות וזאת עד למינוי נציגי ציבור כנדרש בחוק.

מוזמנים לצפות בפוסט ובסרטון שפרסמנו:

סייעו לנו להיאבק למען הכנסת נציגי ציבור ושיקולים ציבוריים לשולחן מקבלי ההחלטות – הצטרפו ללובי 99!

עתיד ים המלח: 2030 מעבר לפינה

השאלה מי יקבל את הזיכיון על ים המלח אמורה להיות מוכרעת עד לשנת 2030. אולם לנו ברור שבעקבות הדו"ח של הצוות הממשלתי שעסק בשאלה מה יש לעשות לקראת תום הזיכיון (דו"ח אליו הגבנו בעבר) יקבל שר האוצר הבא החלטות מכריעות על עתיד ים המלח. חברי הלובי בחרו את נושא התמלוגים ממשאבי הטבע ולכן אנחנו עוסקים בכך.

בימים אלה אנחנו מעמיקים את הידע שלנו בתחום, כדי שנוכל לאתגר את הממשלה הבאה שככל הנראה תקבל מהפקידים את ההמלצה הנוחה והפשוטה של השארת ים המלח בידי משפחת עופר, הבעלים של חברת "כימיקלים לישראל", לעוד 30-40 שנה.

החלק האהוב עלינו בלהיות לובי ציבורי זה שאף פעם אי אפשר לנחש איפה ניתקל בחברי לובי. השבוע למשל, שמחנו לגלות בפגישה מקצועית שקיימנו עם פרופסורים מומחים לגיאוגרפיה על ים המלח מהמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית, כי אחד מהם הוא חבר לובי (חבר הלובי פרופ' ערן פיטלסון ועמיתו פרופ' איתי פישהנדלר). אנחנו עסוקים כל העת בחיפוש אחר אנשי מקצוע בתחומים שונים, שיכולים לסייע לנו ולייעץ לנו, וכיף למצוא אותם בקרב חברי הלובי. בפגישה שוחחנו על מצבו של ים המלח ועל האופן שבו אפשר יהיה אולי להתמודד עם ההידרדרות במפלס ים המלח והפגיעה העצומה שנגרמת בעקבותיו לסביבה.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

בחודש שעבר השקנו שתי קבוצות תוכן לחברי המיזם: קבוצה בנושא תחבורה ציבורית וקבוצה בנושא משאבי הטבע וכבר החלו דיונים מעניינים בתחומים בהם אנחנו פועלים. מי שמעוניין/ת להצטרף לאחת מהקבוצות הקיימות או לקבוצת רשויות מקומיות, שלחו ווטסאפ למנהלת הקהילה שלנו (שני 054-9732709) והיא תדאג לצרף אתכם/ן.
להרשמה והשתתפות בקבוצות.

לו"ז מפגשי חשיפה של הלובי לינואר

תסתכלו על מפת חוגי הבית של הלובי לחודש ינואר. לא משנה איפה בארץ אתם גרים, יש כנראה חוג בית בסביבתכם החודש – בואו ושלחו לחברים! פרטים במייל חוזר.

בשבוע שחלף לינור דויטש, הגיעה לפאב הנולה סוקס בחיפה ולמכללה האקדמית ספיר לספר על הלובי הציבורי, תודה רבה לפאב המארח ולחבר הלובי ופעיל צוות הגיוס, נועם צדיק ולשלומי בלבן. ימית ינאי-מלול, הגיעה למכללת הגמלאים בעמק הירדן, תודה רבה לעידן הלמן ולחבר הלובי מיכאל לוי על האירוח. אריאל פז-סוויצקי הצפין עד לקיבוץ יפעת, תודה רבה לסמדר ישורון, חברת הלובי על ההזמנה והאירוח. מרב דוד הגיעה לחוג בית בתל אביב, תודה רבה להדס תמר נבנצל, חברת הלובי על האירוח וההזמנה. כרמל נמש מגיע היום (שישי) לתנועת בני המושבים, תודה למאיה וולף על האירוח.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בסוף השבוע שעבר ערכנו "בדיקת ערנות" ורצינו לבדוק, האם אתם יודעים מי הבעלים של מפעלי ים המלח? עידן עופר או יצחק תשובה. מהתוצאות נראה כי חברי הלובי שולטים בחומר 96% ידעו שעידן עופר שולט במפעלי ים המלח ורק 4% טעו וחשבו שיצחק תשובה הינו הבעלים.

תוצאות הסקר : 96% (עידן עופר) 4% (יצחק תשובה)

אנחנו עושים שימוש נרחב ברשתות החברתיות כדי להיות אתכם בקשר. השבוע אנו מעוניינים לדעת איזו רשת חברתית מועדפת עליכם/ן פייסבוק (א) או אינסטגרם (ב).

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים