fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

מדוע כל קניה בסופרמרקט כל כך יקרה; ניצני ניצחון ציבורי על הטייקון העומד בראש פירמידת IDB אדוארדו אלשטיין; הלובי מתרחב ומגייס לוביסט פיננסי חדש

נלחמים ביוקר המחייה ובמונופולים של היבוא 

רבים מהמוצרים שכולנו קונים בסופר, במדפי המזון היבש והטואלטיקה מיובאים לישראל על ידי שני יבואנים חזקים ואגרסיביים – חברת שסטוביץ וחברת דיפלומט, להם הסכמי בלעדיות עם החברות שמייצרות את המותגים המובילים בעולם.

במסגרת נושא המלחמה במונופולים בייבוא, שנבחר על ידי חברי הלובי בהצבעה האחרונה, פנינו השבוע לממונה על התחרות בדרישה לאסור הסכמי בלעדיות ליבואן שנתח השוק במוצרים שהוא מייבא הוא מעל 30% (מוזמנים לקרוא המכתב לממונה). קחו לדוגמא את חברת שסטוביץ: 6 מכל 10 ישראלים קונים את מותג קולגייט שהיא מייבאת בבלעדיות. הרעיון הוא שאם כמה יבואנים יביאו את אותו המוצר, הוא לא יהיה יקר בעשרות אחוזים בהשוואה לעולם.

צפו בסרטון עם ההסבר שלנו למה אנחנו משלמים יותר על כל קניה בסופר:

מספר חברי לובי כל כך התרגזו כשצפו בסרטון, שביקשו להגדיל את תמיכתם החודשית בלובי 99:

ואם אתם עדיין לא חברי לובי, הצטרפו עכשיו ללוביסטים הציבוריים שמקדמים בכנסת רק את האינטרסים שלכם/ן ועזרו לנו להילחם ביוקר המחיה. הצטרפו עכשיו ללובי 99!

ממשיכים להיאבק בריכוזיות במשק ולנצח

במסגרת הטיפול בנושאי הון-שלטון, אנחנו עובדים קשה כדי להיאבק בתופעת הפירמידות העסקיות, באמצעותן מנצלים הטייקונים את הצרכנים. השלב האחרון של חוק הריכוזיות נכנס לאחרונה לתוקף. מטרת החוק היא למנוע מצב בו בעל שליטה עומד בראש פירמידה של חברות רבות בהן הוא שולט על ידי הון מועט, תוך שהוא מנצל את החברות שבתחתית הפירמידה וחולב את הציבור. החוק אוסר על קיום פירמידה של יותר משתי "שכבות" של חברות, אבל אדוארדו אלשטיין (מי שהשתלט על הפירמידה העסקית של נוחי דנקנר) ניסה למצוא כל דרך אפשרית כדי לעקוף את הוראות החוק.

לפני חודש פנינו יחד עם שותפינו בצדק פיננסי לשר המשפטים ודרשנו שיפעל כדי לוודא שאלשטיין, שעומד בראש פירמידות IDB ודיסקונט השקעות (דסק"ש), יעמוד בהוראות חוק הריכוזיות (לינק לפנייה). אלשטיין שולט כיום בפירמידה של שתי שכבות וגם מחזיק בכ-35% מהמניות בשכבה השלישית, חברת "גב ים", אך מנסה לטעון שאינו בעל השליטה ב"גב ים", למרות שהוא בעל המניות הגדול ביותר ומינה את כל הדירקטורים, כולל את יו"ר הדירקטוריון שהוא אחיו.

אנו שמחים לבשר שדרישתנו התקבלה ומשרד המשפטים הזהיר את אלשטיין ושוקל לפנות לבית המשפט כדי לאלץ אותו למכור את מניותיו בגב ים, כלומר – לצמצם את הפירמידה לשתי שכבות, כנדרש בחוק. מוזמנים לקרא את הכתבה שפורסמה השבוע במרקר.

ופוסט שפרסמנו בנושא:

רוצים/ות לעזור לנו להילחם בריכוזיות במשק? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

הלובי הציבורית מתרחב: מגייסים לוביסט שביעי 

שמחים לספר לכם שאנחנו מתחילים בהליך גיוס לוביסט/ית ציבורי/ת שמתמחה בעולם הפיננסי (שוק ההון ותחום הפנסיה והביטוח). בלובי 99 יש כיום 6 לוביסטיות ציבוריות ומנהל מחקר שפועלים מול ח״כים, ועדות הכנסת, משרדי ממשלה, רגולטורים ומאות לוביסטים של הטייקונים והחברות הגדולות במשק. היום אנחנו מטפלים ב-11 נושאי גג (שנבחרו על ידי חברי וחברות המיזם) וכל יום אנחנו נאלצים לסרב לארגונים או אנשים פרטיים שמבקשים שנפעל בתחומים נוספים, פשוט כי אין לנו מספיק לוביסטים שיטפלו בכל כך הרבה נושאים מורכבים.

המשוואה פשוטה: עוד חברים = עוד לוביסט = עוד נושא שהלובי הציבורי יקדם עבורכם/ן.


שתפו עם חברים, תייגו ועזרו לנו להגיע אל האחד או האחת שלנו.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

השבוע רחל גור, הלוביסטית הציבורית החדשה שלכם, התארחה בקבוצת הטלגרם של חברי לובי 99, וסיפרה על שבירת המונופול בייבוא ישיר והחסמים הקיימים להרחבת ייבוא אישי וענתה על הרבה שאלות של חברים. עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם שלנו? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ומתארחים בה מעת לעת אנשי הצוות של לובי 99.

להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:חורשים את הארץ 

בשבוע שחלף מרב דוד, הגיעה לכפר ביל"ו לספר על הלובי הציבורי, תודה לאלון ישראלי חבר הלובי. לינור דויטש, הגיעה לחוג בית בגבעתיים, תודה ליעל וזהר רונן על ההזמנה. לינור הגיעה גם לחברת ECI בפתח תקווה ועל כך תודה ליעל בורשטיין שהזמינה אותנו, וגם לכפר עציון, תודה לחינה וקותי אלטמן חברי הלובי על האירוח וההזמנה. שני גבאי הגיעה לבר גיורא בבאר שבע, תודה רבה לתום המתנדב המסור ולקרן פנחס, על האירוח וההזמנה.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בסוף השבוע שעבר רצינו לדעת איזו רשת חברתית מועדפת עליכם/ן פייסבוק או אינסטגרם. מהתוצאות נראה כי חברי הלובי שולטים בפייסבוק והרבה פחות באינסטגרם. חשוב לנו להבין היכן אתם מעדיפים לצרוך את המידע שלכם כדי לעדכן אתכם בפעילות שלנו. 

תוצאות הסקר : 89% (פייסבוק) 11% (אינסטגרם)

במסגרת העיסוק שלנו במונופולים בייבוא, השבוע מעניין אותנו לדעת באילו מוצרים מפריע לכם/ן יותר יוקר המחיה ב- טואלטיקה (א) או מזון (ב).

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים