fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

בואו לפגוש את בכירי משרד המשפטים; דרישתנו התקבלה: ימונו נציגי ציבור למועצת הגז בהתאם לחוק; דורשים משר המשפטים ושר האוצר לפקח על יישום חוק הריכוזיות; ממשיכים בלחץ על רשות התחרות לפעול מול היבואנים הגדולים שאחראיים ליוקר המחיה

בואו לשמוע על מאחורי הקלעים של עבודת החקיקה בממשלה

רוצה ללמוד איך חוק נולד? מעניין אותך להכיר את הליך החקיקה מקרוב? אנחנו מזמינים אתכם/ן למפגש ייחודי ובלעדי של חברי לובי 99 עם בכירי מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) של משרד המשפטים, שידברו על חקיקה ומדיניות כלכלית.

במפגש נבין למה מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בהליך חקיקת חוקים בישראל, ואיך באמת מתנהל הליך החקיקה בממשלה.

המפגש יתקיים ביום ראשון 09.02 בשעה 18:30 במשרדינו בתל אביב (קפלן 2). להשתתפות יש להירשם מראש בטופס.

המאבק הצליח – הציבור יהיה חלק מקבלת ההחלטות במועצת הגז

לפני שלושה שבועות פנינו לשרי האוצר והאנרגיה, בדרישה למנות שני נציגי ציבור למועצת רשות הגז, המועצה המפקחת על שוק הגז בישראל. גילינו שהמועצה פועלת חודשים רבים בהרכב חסר, ללא שמונו לה נציגי ציבור כנדרש על פי החוק.

אנחנו עוסקים בהרכב מועצת הגז במסגרת נושא הגז ונושא השקיפות, ששניהם נבחרו על ידי חברי הלובי. על העובדה שאין במועצת הגז נציגי ציבור עלינו כש"חפרנו" בסיפור לפיו מונופול הגז של תשובה פנה למועצת הגז, כדי שתפעל לחלק את הוצאות הקמת הצינור גז בין אשדוד לאשקלון בינו לבין החברה הממשלתית "נתיבי גז לישראל" (נתג"ז) בעלות של 325 מיליון שקלים מכספי ציבור, זאת, על אף שהצינור אמור לשרת את צרכי ייצוא הגז של המונופול.

עד כה הטענה הייתה כי נציגי הציבור לא ממונים בגלל תקופת הבחירות. אך לאחר שאיימנו כי נשקול אמצעים משפטיים (כלומר עתירה לבית המשפט), קיבלנו השבוע הודעה מרשות הגז לפיה בשל התארכות תקופת ממשלת המעבר וההחלטה על בחירות שלישיות, הוחלט להתחיל בתהליך שיאפשר מינוי של נציגי ציבור. מוזמנים לקרוא את הפוסט שפרסמנו:

הנוכחות של הציבור חשובה במועצה ציבורית, שמקבלת החלטות שנוגעות למיליארדי שקלים מכספי הציבור, ומשפיעה לכולנו על הכיס. לא נרפה עד שנוודא כי נציגי הציבור אכן מתמנים למועצה. רוצים לסייע לנו? הצטרפו ללובי 99!

זה הזמן לוודא שהממשלה מיישמת את חוק הריכוזיות 

במסגרת הטיפול בנושאי הון-שלטון, אנחנו עובדים כדי להיאבק בתופעת הפירמידות העסקיות, באמצעותן מנצלים הטייקונים את הצרכנים. השלב האחרון של חוק הריכוזיות נכנס לאחרונה לתוקף.

בשנת 2013 חוקקו את חוק הריכוזיות, כדי לעצור את התופעה של טייקונים ששלטו באמצעות מעט כסף שהביאו מהבית, בהמון כספי ציבור, וחלבו את החברות בתחתית הפירמידה.

המחוקק נתן לחברות פרק זמן ארוך ביותר (שש שנים) להיערך ולפרק את הפירמידות כך שיישארו רק עם שתי שכבות מקסימום. הזמן עובר מהר כשנהנים, ושש השנים נגמרו לפני חודש. בישראל כידוע, לא מספיק שחוקים עוברים, צריך שיהיה מי שיקפיד כי הם אכן נאכפים, במיוחד כשהצד השני מעסיק סוללות עורכי דין ועושה הכל כדי להימנע מאותו חוק.

כעת, כשהחוק נכנס לתוקף על כל סעיפיו, אנחנו מתכוונים לוודא שהוא אכן מיושם במלואו. אז פנינו השבוע יחד עם שותפינו בצדק פיננסי אל השרים שאחראיים לפקח על ביצוע החוק – שר המשפטים ושר האוצר, ודרשנו לקבל דיווח וסיכום מה נעשה בעניין, איזה פיקוח באמת התקיים, איזה חברות חשודות שלא עמדו בהוראות החוק ואיזה שימועים בוצעו להן, ומה עושים עם אלה שעוברים על החוק.
מוזמנים לעיין בפניות שהוצאנו ובפוסט שפרסמנו בנושא:

רוצים לעזור לנו להיאבק בריכוזיות המשק הישראלי, שגובה מכולנו מחיר יקר? הצטרפו אלינו!

רשות התחרות נמנעת מלטפל ביבואנים הגדולים – אנחנו לוחצים עליה לפעול

במסגרת המלחמה במונופולים בייבוא, נושא שנבחר על ידי חברי הלובי בהצבעה האחרונה, עדכנו אתכם שפנינו לממונה על התחרות בדרישה לממש את סמכותה ולאסור הסכמי בלעדיות ליבואן שנתח השוק שלו במוצרים שהוא מייבא הוא מעל 30%.

אתמול פורסמה בדה מרקר תגובת רשות התחרות לדרישתנו. מוזמנים לקרוא את הכתבה בדה מרקר.


רשות התחרות בתשובתה אלינו טענה כי בהסדרי בלעדיות יש גם היבטים שמטיבים עם הצרכן, כמו תמרוץ היבואן להשקעה בשירות לקוחות. הממונה על ההגבלים עו"ד מיכל הלפרין אמרה לדה מרקר כי הרשות מעדיפה להשקיע באמצעים אחרים להגברת התחרות ולא באמצעות הכרזה על מונופולים.

תשובתה של הרשות אינה מקובלת עלינו ואנחנו נפעל כדי לשכנע אותה שלא ניתן להשאיר מצב בו ישנם יבואנים בלעדיים שלהם נתחי שוק של 60% ואף 90% אחוז, מה שמאפשר להם לקבוע מחירים גבוהים מהממוצע בעולם, ללא טיפול.
רוצים/ות לעזור לנו להילחם ביוקר המחיה? הצטרפו עכשיו ללובי 99! 

חורשים את הארץ 

בשבוע שחלף לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, הגיעה ליישוב מיתר לספר על הלובי הציבורי, תודה רבה לשמעון פרץ ואופק אטיאס על האירוח והארגון. דויטש התארחה גם בחברת Perimeterx, ותודה לאמיר שקד ולנוגה פסו ולמתנדב הלובי, נתנאל אמר שליווה; ימית ינאי מלול, הגיעה ליישוב חלוץ בגליל המערבי, תודה רבה ליואב ויעל קלי, חברי הלובי, על ההזמנה והאירוח ולשיר וינר, המתנדבת בלובי, על הליווי. בהמשך השבוע הגיעה ימית ינאי מלול גם לקורס של השלטון המקומי בגליל עליון לספר על הלובי הציבורי; מרב דוד הגיעה לחיפה, תודה לחברת הלובי טלי בודסקו על האירוח וההזמנה ותודה לדפנה זוהר, הפעילה שלנו בלובי על הליווי. ואחרון חביב – אריאל פז סוויצקי, הגיע לקיבוץ רמת רחל לספר על הלובי הציבורי, תודה לחבר הלובי אילן יואל על האירוח ולפעיל הלובי הנמרץ עומר קליין.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

במסגרת העיסוק שלנו בנושא התחבורה הציבורית, שאלנו אתכם האם יש ברשותכם/ן כרטיס רב קו. מהתוצאות נראה כי מרבית חברי הלובי משתמשים ברמה כזו או אחרת בתחבורה ציבורית. זה לא מפתיע, נושא התחבורה הציבורית נבחר ראשון ע"י חברי וחברות המיזם ואנחנו בלובי 99 מנסים לשכנע את מקבלי ההחלטות ליצור אלטרנטיבה ראויה לנסיעה ברכב הפרטי.

תוצאות הסקר : 80% (כן) 20% (לא)

כחלק מהמאבק בשחיתויות ברשויות המקומיות, נושא שבחרו חברי הלובי, אנחנו פועלים להגברת השקיפות ברשויות המקומיות, ולקידום חקיקה שתקנה לחברי המועצה סמכויות ויכולת פיקוח על ראש הרשות. בשונה מהשלטון המרכזי, לא מתקיימים איזונים ובלמים משמעותיים בשלטון המקומי. לכן השבוע מעניין אותנו במיוחד לדעת האם אתם חושבים שיש שחיתות ברשות/ מועצה המקומית בה אתם גרים? כן או לא.

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים