fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

נשמע לכם הגיוני שנמל חיפה עלול לעבור דווקא לידי מי שבבעלותו חברת הובלה ימית; מה הנושא הבא שתרצו שנקדם בכנסת הקרובה; בואו לפגוש את בכירי משרד המשפטים; מי הם הגופים הציבוריים שעדיין דורשים לקבל פניות בפקס בניגוד לחוק

מי עלול להשתלט על נמל חיפה?

נשמע לכם הגיוני שנמל חיפה יועבר למי שבבעלותו חברת הובלה ימית? זה כמו להעביר את נתב"ג לבעלותה של חברת תעופה גדולה. אך משום מה ההסדר המשונה הזה הופיע בשבוע שעבר בהחלטת הממשלה למכור את נמל חיפה למשקיע פרטי. על פי ההחלטה הרוכש הפוטנציאלי צריך לעמוד באחד משני תנאים: או שהוא חברה שיודעת להפעיל נמלי ים, שזו כמובן דרישה הגיונית, או לחילופין זו יכולה להיות חברת הובלה ימית שעוסקת בשינוע של סחורות ליבוא ויצוא.

המצב בו חברת הובלה ימית היא זו שתהיה גם הבעלים של נמל חיפה, יכול להביא לפגיעה משמעותית בתחרות. על פי פרסומים בעת האחרונה, עידן עופר, שבבעלותו גם חברת ההובלה הימית "צים", עשוי להיות בין המתעניינים ברכישת הנמל.

במסגרת עיסוקנו בתחום ההון-שלטון, שנבחר על ידי חברי הלובי, פנינו השבוע ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט כדי לוודא שתנאי המכרז שיפורסם יהיו מקצועיים ולא יאפשרו עדיפות לרוכשים שעלולים לפגוע בתחרות. באופן חריג ויוצא דופן, אנחנו לא מפרסמים כאן את המכתב ששלחנו ליועץ המשפטי, מחשש שהפרסום יפריע לבדיקת המידע שהעברנו. עם זאת מוזמנים להבין עוד על הנושא, מהסרטון שהעלינו.

רוצים לעזור לנו להיאבק בקשרי הון-שלטון במשק הישראלי, שגובה מכולנו מחיר יקר? הצטרפו אלינו!

בואו לשמוע על "מאחורי הקלעים" של עבודת החקיקה בממשלה

רוצה ללמוד איך חוק נולד? מעניין אותך להכיר את הליך החקיקה מקרוב? אנחנו מזמינים אתכם/ן למפגש ייחודי ובלעדי של חברי לובי99 עם בכירי מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) של משרד המשפטים, שידברו על חקיקה ומדיניות כלכלית.

במפגש נבין למה מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בהליך חקיקת חוקים בישראל, ואיך באמת מתנהל הליך החקיקה בממשלה.
המפגש יתקיים ביום ראשון 09.02 בשעה 18:30 במשרדינו בתל אביב (קפלן 2). להשתתפות יש להירשם מראש בטופס.

איזה נושא נוסף תרצו שנקדם בכנסת הקרובה? 

אמנם יש עוד כמה חודשים עד שהכנסת תחזור לפעילות, אבל אנחנו נערכים כבר מעכשיו וכמיטב המסורת – לחברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) שמורה הזכות להציע את הנושאים שבהם נעסוק כשהכנסת תחזור לפעילות, ולאחר מכן – להצביע ולבחור את הנושאים אותם נקדם. שימו לב כי מדובר בנושא שיצטרף לרשימת הנושאים המכובדת בה אנו כבר מטפלים

החל מהיום ועד ל-28.2 כל חבר וחברה במיזם יכולים להציע נושא אחד בלבד בטופס המצ"ב. 

כמו תמיד, יעלו להצבעה רק נושאים העומדים בקריטריונים הבאים:
נושא חברתי/כלכלי מובהק (אנחנו לא מתעסקים בסוגיות מדיניות ובקשר בין דת ומדינה).
מסייע לרוב המכריע של הציבור ולא לקבוצה קטנה.
פרקטי וניתן לקידום.
אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה.
ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.
עדיפות לנושא בו פועלים לוביסטים של בעלי ההון נגד האינטרס הציבורי.


רוצים/ות להציע נושאים ועדיין אינכם/ן חברים/ות במיזם? הצטרפו עכשיו ותוכלו להשתתף בהצעת הנושאים ולהשפיע על סדר היום של הלובי הציבורי.
באילו נושאים אנחנו כבר מטפלים? ומי באמת משפיע על קבלת ההחלטות בזמן שכולם מדברים על בחירות? מוזמנים לצפות בסרטון שפורסם השבוע.
שתפו את הסרטון עם חברים, תייגו ועזרו לנו להגדיל את הלובי הציבורי. זכרו כי עוד חברים = עוד לוביסט = עוד נושא שהלובי הציבורי יקדם עבורכם/ן.

נפרדים מהפקס? עובדים על זה 

לפני למעלה מחצי שנה נכנס לתוקפו חוק הפקסים או בשמו הרשמי ״חוק פנייה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים״. מאותו יום, משרדי הממשלה וגופים ציבוריים כמו בתי חולים וקופות חולים, רשויות מקומיות, חברות ממשלתיות – מחויבים להתקדם למאה ה-21 ולאפשר לנו לפנות אליהם במייל, ולא בפקס (אל דאגה, למי שמתקשים להיפרד יש עדיין אפשרות לשלוח פקס). בנוסף, הגופים עליהם החוק חל יידרשו לפרסם דרכי התקשרות עם יחידות הנותנות שירות לציבור.

אנחנו בלובי 99 יזמנו וליווינו את החוק מההתחלה ועד לאישורו הסופי בקריאה שניה ושלישית, בשיתוף והובלה של חברי הכנסת דוד ביטן ושרן השכל מהליכוד. כמו כל חוק חדש, ישנם גופים שמתקשים להסתגל להוראות החוק החדשות, ועדיין דורשים מהציבור לשלוח להם פקסים. אך אצלנו חקיקת חוק זה לא "שגר ושכח", אנחנו ממשיכים לעבוד קשה כדי לוודא שהחוק גם מיושם.

לחצו על התמונה וצפו במנכ"לית המיזם לינור דויטש בכתבת מעקב בתכנית "נקסטר":

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם של לובי 99? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. בשבוע הבא, ביום רביעי (12.2) בשעה 20:00 יתארח שם מנהל המחקר, אריאל פז-סוויצקי. להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

חורשים את הארץ 

בשבוע שחלף לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, הגיעה ל-MassChallenge Israel לספר על הלובי הציבורי, תודה רבה לרחל גור שלנו על הארגון. לינור הייתה גם בחוג למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. ימית ינאי מלול, הגיעה לכנס תנועת הצופים במכון ווינגייט. אריאל פז – סוויצקי התארח במכללת רמת גן והציג את הלובי הציבורי בפני מרכז ההכשרות לש"ש, תודה לקרן. בהמשך התארח גם בקומונה של הנוער העובד והלומד באזור ותודה לחבר הלובי שי רשף. מרב דוד הגיעה למזא"ה 9, תודה לחברת הלובי ולמתמחה ב'שגרירי רוטשילד' חן נקב על האירוח וההזמנה.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

במסגרת העיסוק שלנו במאבק בשחיתויות ברשויות המקומיות, שאלנו אתכם האם אתם חושבים שיש שחיתות ברשות/מועצה המקומית בה אתם גרים. מהתוצאות נראה כי מרבית חברי הלובי חושבים שכן.

תוצאות הסקר :61% (כן) 39% (לא)

השבוע מעניין אותנו במיוחד לדעת האם אתם מזמינים מוצרים ברשת מתחת ל-75 $ על מנת שלא לא תחויבו במס קנייה? כן או לא.

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים