fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

גאים ומתרגשים לבשר שזכינו בפרס אבירי איכות השלטון לשנת 2019; דיון ראשון בבית המשפט בתביעה שלנו נגד תשובה; כמה משלמים הטייקונים על רווחיהם ממשאבי הטבע הציבוריים; היה מפגש מרתק עם בכירי משרד המשפטים; מציגים את מודל הלובי בשיקגו ביזנס סקול; ואיזה נושא נוסף תרצו שנקדם בכנסת הקרובה?

הפרס הזה הוא שלכם/ן

כשהשופטת בדימוס דליה דורנר, יושבת ראש צוות השופטים של פרס אבירי איכות השלטון, התקשרה השבוע למנכ"לית לובי 99 לינור דויטש, כדי לבשר לה על הזכייה בפרס, לינור היתה משוכנעת שמישהו החליט להתלוצץ על חשבונה באמצעות חיקויים. גם כאשר השופטת הנכבדה צחקה והודיעה לה שלא כך, לינור לא השתכנעה. היא הודתה לשופטת על שיחת הטלפון והלכה לברר האם מדובר באירוע אמיתי – ואכן כך, ארגון לובי 99 זכה בפרס המכובד בקטגוריית "המאבק החברתי".

הפרס הזה הוא לא של אדם אחד, אלא הוא של למעלה מ 6000 חברים שלא רק מממנים את מיזם לובי 99, אלא גם מסייעים לנו לעצב אותו, שותפים בו ובוחרים את הנושאים והמאבקים שלו. זכינו בפרס יחד עם שורה של אישים, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אייזנקוט, שופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין ונגידת בנק ישראל לשעבר דוקטור קרנית פלוג. מוזמנים לקרוא פוסט שהעלנו אתמול.   

דיון ראשון: ראש בראש עם תשובה בבית המשפט 

בשבוע הבא ייערך דיון ראשון בערעור התקדימי שלנו על החלטת רשות התחרות לאשר ליצחק תשובה ולמונופול הגז לקנות את צינור הגז היחיד שמחבר בין ישראל למצרים. הגשנו את הערעור, כי אנחנו חושבים שתוצאת העסקה הזו היא חסימה של התחרות במשק הגז לעוד שנים רבות. ואם אתם/ן רוצים לרענן את זיכרונכם – מצורפים הערעור שהגשנו באמצעות עו"ד דרור שטרום, ראש רשות התחרות לשעבר, וחוות הדעת הכלכלית שהכין עבורנו ד"ר שלומי פריזט, הכלכלן הראשי לשעבר של הרשות.

אך עסקת רכישת הצינור היא כנראה לא הניסיון היחיד של המונופול לבצר מצב לא תחרותי בשוק. אנחנו עוקבים בימים אלה אחר "מלחמת העולם" שנפתחה בין השותפות במאגר הגז תמר בעקבות הפרות לכאורה של מתווה הגז שנחקק ב 2015. המתווה נתן לחברות הגז הרבה מאוד הנחות ופטורים, תמורת עמידה בכמה תנאים. אחד מהם הוא שאין לחברת נובל אנרג'י זכות וטו על עסקאות – אך כיום החברות דלק ונובל אנרג'י מונעות מכירת גז ממאגר תמר לחברת החשמל במחיר נמוך יחסית. 

את התנאים במתווה צריך לאכוף, ויש להכריז על כך עכשיו – חברות הגז הפרו את התנאים ולכן ההטבות שקיבלו – דינן להתבטל. אנחנו, בלובי 99 לא מתכוונים לתת לחברות הגז להמשיך לעשוק את הציבור ולצפצף על החוק. נמשיך להיאבק בהן למען הורדת מחירי הגז ומחירי החשמל והגדלת רווחי הציבור במשאב טבע ששייך לכולנו.
מוזמנים להבין עוד על הנושא, מהפוסט שהעלינו:

זכרו, הדיון בשבוע הקרוב, הוא תקדימי והוא מתקיים בזכותכם, חברי הלובי.
רוצים לעזור לנו להיאבק בחברות הגז ועדיין לא חברים? הצטרפו אלינו!

כמה משלמים הטייקונים על רווחיהם ממשאבי הטבע?

במקרה של מס רווחי היתר על משאבי הטבע שמוכר יותר כ"מס ששינסקי" כדאי להתחיל מהשורה התחתונה – בניגוד לכל התחזיות שפרסמו בנק ישראל ומשרד האוצר לאחר החקיקה – כמעט ולא נכנס כסף לקופת המדינה. במסגרת הטיפול בנושא התמלוגים על משאבי טבע, אנחנו מבצעים מעקב כבר מזה זמן על עבודת רשות המיסים, כדי לוודא שהיא אכן תגבה את המיסים האלה. נפגשנו השבוע עם אנשי רשות המיסים בפעם השנייה בחודשים האחרונים ודנו בחוק מיסוי משאבי טבע, ובפרצות שמנצלים הטייקונים כדי להתחמק מתשלום מיסים על הגז ועל ים המלח.

אנחנו נחושים לסגור את הפרצות הללו. אין שום הצדקה שבגלל תרגילים חשבונאיים וחוסר שקיפות, הטייקונים שהשתלטו על משאבי הטבעי הציבוריים לא ישלמו את מלוא המס שלהם.

גם אתם חושבים שהציבור צריך ליהנות מרווחי משאבי הטבע הלאומיים? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

איזה נושא נוסף תרצו שנקדם בכנסת הקרובה? 

אמנם יש עוד כמה חודשים עד שהכנסת תחזור לפעילות, אבל אנחנו נערכים כבר מעכשיו וכמיטב המסורת – לחברי וחברות לובי 99 (המשלמים/ות דמי חבר מדי חודש) שמורה הזכות להציע את הנושאים שבהם נעסוק כשהכנסת תחזור לפעילות, ולאחר מכן – להצביע ולבחור את הנושאים אותם נקדם. שימו לב כי מדובר בנושא שיצטרף לרשימת הנושאים המכובדת בה אנו כבר מטפלים .

עד ל-28.2 כל חבר וחברה במיזם יכולים להציע נושא אחד בלבד בטופס. כמו תמיד, יעלו להצבעה רק נושאים העומדים בקריטריונים הבאים:

נושא חברתי/כלכלי מובהק (אנחנו לא מתעסקים בסוגיות מדיניות ובקשר בין דת ומדינה).
מסייע לרוב המכריע של הציבור ולא לקבוצה קטנה.
פרקטי וניתן לקידום.
אין ארגון חברתי אחר העוסק בנושא ביעילות ובהצלחה.
ניתן לטיפול בטווח הזמן הקרוב.
עדיפות לנושא בו פועלים לוביסטים של בעלי ההון נגד האינטרס הציבורי.

רוצים/ות להציע נושאים ועדיין אינכם/ן חברים/ות במיזם? הצטרפו עכשיו ותוכלו להשתתף בהצעת הנושאים ולהשפיע על סדר היום של הלובי הציבורי.


איך אומרים "הלובי הציבורי" באנגלית?

אם צריך עוד הוכחה שיש לנו משהו מאד מיוחד בידיים שיש לו חשיבות ברמה בינלאומית, קיבלנו אותה השבוע כמה פעמיםכתבה מפרגנת בג'רוזלם פוסט, מפגש עם פעיל חברתי מאוקראינה ששמע על המודל של הלובי ומעוניין לראות אם אפשר להעתיקו לשם, ויותר מהכל: מנכ"לית הלובי הוזמנה להעביר מיני קורס על המודל של הלובי בשיקגו ביזנס סקול. 

תודה לחברים שהגיעו למפגש שקיימנו עם בכירי משרד המשפטים 

פגשנו השבוע יחד עם עשרות חברי לובי, את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים עו"ד ארז קמיניץ ואת מנהלת האשכול האזרחי בייעוץ וחקיקה, עו"ד רני נויבואר. במפגש המרתק למדנו על מאחורי הקלעים של תהליך החקיקה בממשלה וקיבלנו הצצה ייחודית אל עבודתו המקצועית של משרד המשפטים בתהליכי חקיקה כלכלית.

בעולם הפיננסים מתחילים להתרגל אלינו

לפני כמה שבועות הגשנו נייר עמדה נרחב, בתגובה לקול קורא של משרד המשפטים ורשות ניירות ערך על המעבר של שוק ההון מחברות עם בעל שליטה לחברות ללא גרעין שליטה (שמוחזקות על ידי הציבור באמצעות הגופים המנהלים לנו את כספי הפנסיות והחסכונות).

השבוע התקיים כנס מיוחד על הנושא במרכז הבינתחומי. מנכ"לית הלובי, לינור דויטש, הוזמנה להשתתף בפאנל בנושא, ומה שהיה באמת מיוחד בהשתתפות באירוע (מלבד היותה האישה היחידה) היה שארגון חברתי בכלל יושב ליד השולחן. בתחום הפיננסי, לא רגילים לארגוני חברה אזרחית, כי עד השנים האחרונות החברה האזרחית לא פעלה בתחום הזה. יש להודות בשמחה שמרוב שאנחנו בכל מקום, הם יותר ויותר מתרגלים.

חורשים את הארץ 

בשבוע שחלף מרב דוד ואריאל פז סוויצקי, הגיעו למכינות הורים בהרצליה ובזיכרון יעקב לספר על הלובי הציבורי, תודה רבה לגל אמיר-קויפמן על הארגון. ימית ינאי מלול הגיעה ליישוב מנוף בגליל להציג את לובי 99 והפעילות בשנה האחרונה, תודה לאריה אריאל על ההזמנה והארגון. כרמל נמש, הגיע לכנס מנהלי סניפים של סופר-פארם בתל אביב לספר על הלובי הציבורי, תודה לגילה בריל ולמישל קרסניי מתמחה שלנו מתכנית רוטשילד שארגנו את המפגש.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

במסגרת העיסוק שלנו בהורדת יוקר המחייה, שאלנו אתכם האם אתם מזמינים מוצרים ברשת מתחת ל-75 $ על מנת שלא לא תחויבו במס קנייה.

תוצאות הסקר :73% (כן) 27% (לא)

בקרוב גם נספר מה עומד לקרות בתחום הזה, שנראה שיכול לעניין רבים מכם.
השבוע אנחנו רוצים לדעת האם עברתם ספק טלוויזיה או חברת סלולר במהלך השנה האחרונה?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים