fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

עכשיו כבר אפשר לספר: פועלים להגן על כספי הפנסיה שמושקעים בגז; תיראו מופתעים – יום למחרת הגשת עתירה, מועצת הגז הודיעה שהתקבל אישור למינוי נציגת ציבור; ממשיכים במאבק נגד דמי הניהול הסמויים; וקיבלנו מכם חברי הלובי מעל 200 הצעות לנושאים לקראת שלב ההצבעה

עדיין אין נציגי ציבור במועצת הגז, שנותנת מתנות למונופול במאות מיליונים

השבוע פנינו לבית המשפט לאחר שמועצת הגז, בהרכב חסר ללא נציגי ציבור, הודיעה שבכוונתה לתת 350 מיליון ש"ח מכספי הציבור למימון הקמת צינור גז שישמש את תשובה ונובל אנרג'י לייצוא הגז הישראלי למצרים.

אנחנו עוסקים בהרכב מועצת הגז במסגרת נושא הגז ונושא השקיפות, ששניהם נבחרו על ידי חברי הלובי. מועצת הגז, פועלת בשנה האחרונה ללא כל נציגי ציבור, שתפקידם לשקול שיקולים ציבוריים. לכן, טענו בעתירה שהיא חסרת סמכות כרגע לקבל החלטה על הקמת צינור במאות מיליוני שקלים על חשבון הציבור. החוק קובע שהמועצה תכלול 2 נציגי ציבור (מתוך 5 חברים סה"כ). אבל מסתבר שמתוך 17 שנות פעילות המועצה, רק במשך 6 שנים היו נציגי ציבור כחוק. בשאר הזמן לא היה שום נציג ציבור או שהיה מקסימום אחד.

מכיוון שלדעתנו לא סביר שתתקבל החלטה שכזו, ועוד ללא נציגי הציבור, נאלצנו להגיש עתירה לבית המשפט במטרה לעצור את קבלת ההחלטה בלי הנציגים. והפלא ופלא! יום למחרת הגשת העתירה, הודיעה מועצת הגז שסוף סוף התקבל האישור הנדרש למינוי נציגת ציבור (אחת בלבד). מבחינתנו זה לא מספיק, ואנחנו דורשים ששני נציגי ציבור ימונו כנדרש בחוק. לא יכול להיות שיחלקו מאות מיליונים לחברות הגז על חשבון הציבור, ובטח שלא מבלי שנציגות של הציבור תשב בשולחן מקבלי ההחלטות.

לא נרפה עד שנוודא כי נציגי הציבור אכן מתמנים למועצה. רוצים לסייע לנו להיאבק במתנות לחברות הגז? הצטרפו אלינו!

פועלים להגן על כספי הפנסיה שלכם שמושקעים בגז

בניוזלטר שלנו מתחילת ספטמבר סיפרנו לכם שפנינו לרשות ניירות ערך בדרישה לבדוק דו"חות כספיים של חברות בסקטור מסוים. אז אמרנו שאנחנו לא יכולים לספר לכם את כל הפרטים, כדי לא לפגוע בבדיקת הרשות. לצערנו רשות ניירות ערך החליטה שלא להרים את הכפפה ולפתוח בחקירה, ולכן פנינו לשלב הבא – פרסום. כפי שתוכלו לקרוא במאמרו של גיא רולניק ב"דה מרקר", החברות לגביהן פנינו הן חברות הגז המחזיקות במאגר תמר. הצגנו לרשות ניתוח שמראה כיצד התחזיות של חברות הגז עשויות להתברר כ"מנופחות", מה שמעלה חשש לתרחיש של "תספורת" באגרות החוב הרבות של הציבור שמושקעות במאגרי הגז.

אך לנתונים המנופחים יש משמעויות רחבות בהרבה. הם אלה שאפשרו את מתן ההטבות הרגולטוריות והתנאים הנוחים לחברות הגז ואת המשך תשלום מחיר הגז המונופוליסטי והמופקע על ידי חברת החשמל, כלומר – על חשבוננו, הצרכנים. על פי נתונים שהובאו במאמר, הוצגו תחזיות שהיום מתבררות כמוגזמות על תקבולי המס שצפויים להגיע ממאגרי הגז.    
אנחנו נמשיך לפעול – מול הרשויות ומול קרנות הפנסיה עצמן – כדי להגן על כספי הציבור.

נאבקים בדמי הניהול הסמויים

שמחים לבשר כי לאחר מאבק של שנתיים, רשות שוק ההון הקימה ועדה לבחינת דמי הניהול הסמויים ויש בה נציג מטעמנו. המאבק נגד דמי הניהול הסמויים משותף לנו ולארגון צדק פיננסי, ולאחרונה נבחר יו"ר צדק פיננסי, ד"ר הראל פרימק, לחבר בוועדה שבראשה יעמוד פרופ' ישי יפה מהאוניברסיטה העברית. חברות של נציגי החברה האזרחית בוועדה ציבורית בתחום הפיננסי היא אירוע תקדימי וחשוב ובתקווה גם ישפיע על מסקנות הוועדה.

אנחנו נאבקים בדמי הניהול הסמויים במסגרת נושא הפנסיה והביטוח שבחרו חברי הלובי. דמי ניהול סמויים הם דמי ניהול נוספים לדמי הניהול "הרגילים" שאתם מכירים וגבוהים מהם בהרבה. אנחנו נאבקים לייצר שקיפות בדמי הניהול האלה, בכדי שמבוטחי קרנות הפנסיה ידעו על מה וכמה הם משלמים באמת.
מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה בדה מרקר עם התייחסות של מרב דוד סמנכ"לית המיזם לציפיות שלנו מהוועדה.

כמו שאתם בוודאי יודעים כבר, אנחנו ארגון שמקדם שקיפות ולכן מחיל על עצמו את הסטנדרט הגבוה ביותר. לכן חשוב לנו לעדכן אתכם כי השבוע נפגשנו עם נמרוד ספיר, מנכ"ל "איגוד בתי ההשקעות" בנושא הזה לבקשתו. הם ביקשו להציג לנו את עמדת בתי ההשקעות הקטנים יותר אל מול זו של חברות הביטוח. אנו מוכנים לשמוע עמדות מקצועיות בנושאים המורכבים בהם אנחנו מטפלים, אבל מבחינתנו פגישה עם גורם מסחרי כלשהו תמיד מדווחת לחברים.

איך אפשר להגדיל את התמיכה בנו?

הרבה חברים מרוצים שואלים אותנו לאחרונה איך הם יכולים להגדיל את סכום דמי החבר שלהם ללובי. אז לצערנו עדיין לא קיימת אפשרות לעשות זאת עצמאית דרך האתר שלנו (עובדים על זה) אבל בינתיים אתם יכולים לפנות אלינו במייל או בטלפון (שני מנהלת הקהילה – 0549732709 ) עם הסכום שתרצו וכמובן גם נשמח לדעת ממה הייתם מרוצים במיוחד :).

איפה אנחנו עומדים עם הנושאים להצבעת החברים הבאה?

לאחר שבחודש האחרון קיבלנו מכם חברי וחברות המיזם למעלה מ200 הצעות לנושאים להצבעה, מה שמראה על מעורבות מרשימה ועשייה דמוקרטית אמיתית, עברנו לשלב הבא. כעת מחלקת המחקר שלנו מעבדת ובוחנת את כל ההצעות לפי הקריטריונים המקצועיים (להסבר על התהליך והקריטריונים). נושאים חדשים שעומדים בהצלחה בכל הקריטריונים המקצועיים יעלו להצבעת החברים שתפתח ב27/03 (רשמו ביומן).

חורשים את הארץ 

השבוע אריאל פז-סוויצקי היה בתל אביב (תודה לזיווה חביליו על ההזמנה); שני גבאי הייתה השבוע בכפר מנחם ובמכינת נחשון (תודה לחבר הלובי שלומי גרבר ולדנה כהן). ימית ינאי -מלול הייתה בכפר רופין (תודה לנעמי ורד על הארגון).

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם האם אתם צורכים תוכן טלוויזיוני לא באמצעות ממיר, ולפי התוצאות רבים מכם (70%) כנראה מחברים את המחשב לטלוויזיה ומתמכרים לבינג'. בשבוע הבא יש שוב בחירות, ואנחנו לא יכולים להתעלם מהמאורע, אפילו שהוא קורה כבר בפעם השלישית ולכן רצינו לשאול אתכם הפעם האם לדעתכם צריך להתנות את יום החופש בבחירות בהצבעה בקלפי?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים