fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

מזל טוב, לובי 99 הוא ארגון צרכנים יציג לחוק התחרות; מי ישלם את מחיר התספורת של תשובה; העיתונאי שהפך ללוביסט והתחפש לפרשן; ממשיכים לפעול נגד המונופולים בתחום הייבוא

מזל טוב לנו – לובי 99 הוא ארגון צרכנים יציג  

אנו גאים לעדכן שקיבלנו הכרה רשמית ממשרד המשפטים כארגון צרכנים יציג לפי חוק התחרות. כעת אנחנו אחד משלושת הארגונים היחידים בארץ שיש להם זכות עמידה בביה״ד להגבלים עסקיים להגשת תובענות נגד מונופולים, קרטלים והסדרים כובלים בשם האזרח הקטן. זה מאפשר לנו לפעול כנגד תאגידים שפוגעים בתחרות גם בלי להיות הצרכן שנפגע ישירות מהעוולה.

מדובר בכלי משמעותי שנוסף לשורת הכלים שכבר יש לנו, ונוכל להשתמש גם בו לטובת הציבור, היכונו

רוצים לסייע לנו להילחם על זכויותיכם מול המונופולים והתאגידים הגדולים? הצטרפו אלינו!

מי ישלם את מחיר התספורת של תשובה?

מיליארדים מכספי הפנסיה של כולנו מושקעים ב"קבוצת דלק" שבבעלות הטייקון יצחק תשובה. תשובה עשה לפני מספר חודשים עסקת ענק בסיכון גבוה (כלומר לקח הלוואות גדולות) ורכש חברת נפט אי שם בים הצפוני. עכשיו כשמחירי הנפט בעולם צוללים, צולל איתם גם שווי המניות ואגרות החוב של "קבוצת דלק".

החשש הוא שהאירוע הזה יהפוך להסדר החוב, או בלשון העממית, ה"תספורת", הגדולה ביותר בתולדות שוק ההון הישראלי. כלומר, החשש הוא שהגופים המנהלים לנו את כספי הפנסיות, שהשקיעו בקבוצת דלק, ינהלו משא ומתן עם תשובה על כמה כסף הוא יכול להחזיר ועל כמה כסף יוותרו לו, על חשבוננו.

אנו עוסקים בנושא במסגרת נושאי הפנסיה וביטוח וההון-שלטון, אותם בחרו חברי הלובי. הקריאה שלנו היא ברורה – אם תתקיים "תספורת", על הגופים המנהלים לנו את כספי הפנסיות לקחת מתשובה את השליטה ב"דלק" כדי שלא יוכל להמשיך בהתנהלותו הכושלת, על חשבון הכסף של הציבור. מוזמנים לקרוא את הפוסט שפרסמנו:

בזמן שמתקיימים ניסיונות להקים ממשלה, הקופונים ממשיכים להיגזר על חשבון הציבור. בשביל זה אנחנו כאן, כדי לשמור על האינטרס הציבורי מול חברות הגז ולהציל כספי הפנסיה של הציבור. הצטרפו אלינו!

הלוביסט שהתחפש לפרשן

במסגרת העיסוק שלנו בהגדלת רווחי הציבור מהתמלוגים על משאבי הטבע, נחשפה כוונת מועצת הגז לממן לתשובה ב 350 מיליוני שקלים מכספי ציבור את הקמת צינור הגז שבעזרתו יגרוף רווחים מהיצוא למצרים. כאשר רצינו להבין מה קרה מאחורי הקלעים, גילינו שמועצת הגז מסתירה את הפרוטוקולים של פגישותיה. פנינו למשרד האנרגיה בבקשת חופש מידע בעניין הפרוטוקולים ושמות המשתתפים בדיונים, ומאחר והמשרד התמהמה, הזכרנו את הנושא במסגרת עתירה לבית המשפט והופ, הפרוטוקולים משנת 2019 הועלו לאתר.

היה מאד מעניין לגלות שבדיון בנוגע לצינור היצוא בו הופיעו בפני המועצה נציגי מונופול הגז, ייצג את חברת "דלק" נדב פרי, העיתונאי שהפך ללוביסט, כאשר כל מטרת הדיון הייתה הפעלת לחצים על ידי נציגי המונופול כדי שהציבור יממן את צינור היצוא במאות מיליונים.

הדבר צורם מבחינה ציבורית, ועוד יותר בתקופת מערכות הבחירות המתמשכות, בה בבוקר, פרי פעל כלוביסט והפעיל את קשריו עם הגורמים הממשלתיים השונים, ובערב הוזמן לאולפנים שונים כ"כתב פוליטי בדימוס" לפרשן את מערכת הבחירות וליהנות מההילה ציבורית כשמופיע על המסכים שלנו בתכניות החדשות והאקטואליה.

רוצים לעזור לנו לשמור על האינטרס הציבורי מול חברות הגז? הצטרפו ללובי 99!

פועלים לשכנע את רשות התחרות : פעלו נגד המונופולים של היבוא

השבוע נפגשנו עם הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, כדי לשכנע אותה ואת צוותיה לפעול נגד פעילות היבואנים הבלעדיים שסטוביץ ודיפלומט. במסגרת נושא המונופולים של היבוא, שבחרו לאחרונה חברי הלובי, אנחנו מפעילים לחץ על רשות התחרות להכריז כי היבואנים הגדולים שמביאים לישראל את המוצרים הבסיסיים ביותר שיש על מדפי הסופרמרקט – ממשחת שיניים ועד שימורי טונה – הם מונופולים.  

הכרזה כמונופול תרחיב משמעותית את הכלים שתוכל הרשות לנקוט מולם, ותקל מאד על הליכים משפטיים של הצרכנים מולם, כאשר מטרת העל היא כמובן להביא להורדת המחירים המופקעים שכואבים לכולנו בכיס.

לאחר שהצגנו את עמדתנו לרשות בכתב, הוזמנו השבוע לפגישה, בה שטחנו את עמדתנו בפני רשות התחרות. יש לנו שיח פתוח ואינטנסיבי עם רשות התחרות בהרבה מאוד נושאים בהם עוסק הלובי הציבורי ואנו שמחים שגם פה הצלחנו למצוא אוזן קשבת.

חורשים את הארץ 

רוצים להגיע לחוג בית או לשלוח חברים מתלבטים? במוצאי שבת (14.03) בשעה 20:00 נגיע למושב חוגלה ובאותה השעה גם נבקר בקרית טבעון וביום חמישי הבא (19.3) בשעה 20:00 בקיבוץ עמיעד. לפרטים על חוגי הבית השיבו לנו במייל חוזר.

רוצים/ות לדעת מה קורה במסדרונות הכנסת ואיך באמת מתקבלות ההחלטות? הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון או למקום העבודה להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון ואיך גם אתם/ן יכולים לקבל יחס של טייקון. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך, להירשם כאן – ואנחנו נגיע, לכל מקום בארץ.

מטרת הסקר השבועי היא שנוכל להכיר טוב יותר אתכם, חברי הלובי, במגוון תחומים.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם בנוגע לנושא שהשתלט על סדר היום, התפשטות נגיף הקורונה במדינת ישראל. שאלנו אתכם, האם ביטלתם נסיעה לחו"ל בשל החשש מהידבקות בנגיף הקורונה.

תוצאות הסקר : 57% (כן) 43% (לא)

גם השבוע לא נתעלם ממשבר הקורונה, שהוא לא רק משבר בתחום הבריאות אלא צפוי להשפיע באופן דרמטי על הכלכלה. הפעם אנחנו רוצים לדעת האם נכנסתם לבידוד (עקב חשיפה לחולים בנגיף הקורונה)?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים