fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

מי מנסה לגנוב סוסים בזמן משבר הקורונה על חשבון כספי הציבור; דואגים שהפנסיות שלנו ישרדו את הקורונה; שומרים על הדמוקרטיה בשלטון המקומי גם בעת משבר; עבודת הלובי בימי הקורונה ממשיכה ואנו נערכים להצבעה  

מי מנצל באופן ציני את משבר הקורונה כדי לקבל מיליוני שקלים מכספי הציבור  

מעל 300 אלף איש איבדו את מקום עבודתם ומקור הפרנסה שלהם בשבוע האחרון ועסקים קטנים חוששים שיפסיקו להתקיים, אך לצערנו יש גם מי שמנסה לנצל את המשבר הזה באופן ציני כדי לבצע העברה של מאות מיליוני שקלים מכספי הציבור עבור מונופול הגז.

השבוע פרסם משרד האוצר שורת צעדים חשובים להתמודדות עם המשבר הכלכלי המתפתח בעקבות התפשטות הקורונה. אך מסתבר שבין שלל הצעדים החשובים שהוצגו, אשר נועדו לחזק את הצמיחה במשק, הוכנסה גם הטבה עצומה ולא מוסברת למונופול הגז: מעל 300 מיליון שקל מכספי ציבור להקמת צינור ייצוא למצרים.

כבר חודשים אנחנו פועלים נגד הניסיון של מונופול הגז, באמצעות קשרים ולוביסטים, להעביר החלטה במועצת רשות הגז למימון הקמת צינור הגז מכספי ציבור. המונופול פועל ביעילות רבה לקידום האינטרסים שלו בימי שגרה, אבל שילוב הסעיף הזה במסגרת הצעדים לטיפול במשבר הקורונה עובר כל גבול ומהווה ניצול ציני של המצב. לכן פנינו השבוע לשר האוצר בדרישה בהולה לבטל את המתנה הזו לחברות הגז, שנעשית תוך עקיפה פסולה של הליך השימוע הציבורי שמתקיים בנושא. אנחנו במגעים עם אנשי האוצר על הנושא ואם צריך נגיע גם לביהמ"ש. מוזמנים לקרא את הכתבה שפורסמה השבוע בנושא בדה מרקר ולצפות בסרטון שהעלינו בנושא.

לא ייתכן כשמאות אלפי אנשים מאבדים את מקור פרנסתם והמדינה נכנסת למשבר, טייקונים יקבלו מיליוני שקלים מהכסף שלנו, עזרו לנו לשמור על כספי הציבור והצטרפו אלינו!

גם בימי המשבר, נערכים לשלב ההצבעה הסופי 

דווקא בצלו של משבר הקורונה, שמביא עמו, מעבר למשמעויות הבריאותיות, גם משמעויות קשות מבחינה חברתית-כלכלית, אנחנו מבינים שהפעילות שלנו לשמירה על האינטרס הציבורי-הכלכלי, חיונית ביותר.

בסוף השבוע הבא תפתח כמתוכנן הצבעת החברים שלנו על הנושא הבא שיתווסף לפעילות שלנו, תוך התאמות מסוימות של הנושאים המוצעים למציאות הכלכלית-חברתית החדשה שנוצרת בעקבות המשבר. לאחר סינון מקצועי של מאות ההצעות לנושאים שקיבלנו מכם (להסבר על התהליך והקריטריונים), חברי וחברות המיזם יצביעו ויבחרו את הנושא הכלכלי-חברתי שהכי חשוב לדעתם לקדם בעת הנוכחית.

בינתיים, מוזמנים לצפות בשיח בקבוצת החברים שהתקיים השבוע עם מנכ"לית המיזם, עו"ד לינור דויטש שהסבירה כיצד לובי 99 פועל בימים אלו ביחס למשבר.דואגים שהפנסיות שלנו ישרדו את הקורונה

מיליארדים מכספי הפנסיה של כולנו מושקעים ב"קבוצת דלק" שבבעלות הטייקון יצחק תשובה. "תספורת ענק" מבית מדרשו של תשובה מרחפת כעת מעל כספי הפנסיות של הציבור.

אנו עוסקים בנושא במסגרת נושאי הפנסיה וביטוח וההון-שלטון, אותם בחרו חברי הלובי. הקריאה שלנו היא ברורה – אם תתקיים "תספורת", על הגופים המנהלים לנו את כספי הפנסיות לקחת מתשובה את השליטה בקבוצת דלק כדי שלא יוכל להמשיך בהתנהלותו הכושלת, על חשבון הכסף של הציבור.

חשוב להגיד שבניגוד לעסקים שבאמת נפגעו כתוצאה מהקורונה, הפעילות של תשובה התאפיינה בעסקאות בסיכון גבוה, והנפילה שלו, ושל כספי הפנסיה שלנו יחד איתו, הייתה מתרחשת ככל הנראה גם ללא הקורונה שרק האיצה את התהליך, כפי שתוכלו לקרא בציוץ שהעלנו בנושא:

מצ"ב כתבה ששודרה השבוע ב"כאן" על הנושא, בהשתתפות מנכ"לית הלובי:

בזמן שמתקיימים ניסיונות להקים ממשלה ולעבור את משבר הקורונה בשלום, הקופונים ממשיכים להיגזר על חשבון הציבור. בשביל זה אנחנו כאן, כדי לשמור על האינטרס הציבורי מול חברות הגז ולהציל כספי הפנסיה של הציבור.

שומרים על הדמוקרטיה בשלטון המקומי גם בימי משבר הקורונה

רשויות רבות מצויות על סף המועד האחרון לאישור התקציב וקיים חשש שמשבר הקורונה יאפשר לראשי הרשויות/מועצות רבות לקיים דיונים ללא נוכחות של חברי המועצה באופן התואם את הנחיות משרד הבריאות (עד עשרה משתתפים, כאמור). חברי מועצה רבים העלו בפנינו את החשש כי דווקא כעת, יהיה קושי ממשי לפקח על התנהלות ראש הרשות והקואליציה וכי הזמן הרגיש ינוצל לביצוע מהלכים שבשגרה, לא היו מצליחים לעבור.

מבדיקה שערכנו עולה כי ישנה הנחיה ברורה של משרד הפנים על איסור קיום ישיבות מועצה באמצעים דיגיטליים. בעקבות פניה של חברי מועצה מכל הארץ, עו"ד ימית ינאי מלול הגישה השבוע בקשה לקבלת חוות דעת משפטית מעו"ד יהודה זמרת, היועץ המשפטי של משרד הפנים בנושא, וכן הנחיות ברורות באשר לאופן קיום ישיבות מועצה ומליאה, בדגש על ישיבות מועצה בנושא התקציב.

גם בעת משבר יש מי ששומר על הדמוקרטיה בשלטון המקומי. נעדכן בהמשך.

רוצים לעזור לנו לשמור על הדמוקרטיה בשלטון המקומי? הצטרפו ללובי 99!

שומרים על קשר עם חברי הלובי גם בבידוד

על מנת לשמור על בריאותכם ולמנוע את התפשטות נגיף הקורונה, ביטלנו את כל חוגי הבית וההרצאות לחודשים הקרובים בשאיפה לקיימם כשהמשק יחזור לפעילות סדירה. למרות זאת וכחלק מתרומתנו להעברת הזמן בבידוד, אנו מזמינים אתכם לצפות ב"לובידוד" פלטפורמת הרצאות שיועברו בלייב בדף הפייסבוק של הלובי, שיעשירו אתכם בידע על הנושאים הבוערים במשק ויעזרו לכם להעביר את התקופה הקרובה. תמשיכו לעקוב .מטרת הסקר השבועי היא שנוכל להכיר טוב יותר אתכם, חברי הלובי, במגוון תחומים.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם האם נכנסתם לבידוד (עקב חשיפה לחולים בנגיף הקורונה)?

תוצאות הסקר : 92% (כן) 8% (לא)

היום כבר כולנו שותפים לבידוד .

משבר הקורונה, הוא לא רק משבר בתחום הבריאות, אלא צפוי להשפיע באופן דרמטי על הכלכלה. הפעם אנחנו רוצים לדעת האם נתקלתם בהפקעת מחירי מוצרים שלדעתכם קשורה למשבר?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים