fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

החל מהיום חברים בוחרים את הנושא החדש בו יעסוק הלובי הציבורי; רשתות השיווק מנצלות את המשבר וגוזרות קופון שמן על הפאניקה של הציבור; משרד האוצר מודה שצינור הגז לא היה צריך להיות בתכנית הקורונה; דורשים ליישם את מסקנות ועדת פישמן בהתנהלות הבנקים מול תשובה

הצבעת החברים בצל משבר הקורונה

אחרי שקיבלנו מחברי וחברות המיזם מאות הצעות לנושאים להצבעה, בחנו אותם באופן מקצועי ע"פ הקריטריונים וגם ענינו באופן אישי לכל מי שהציע/ה נושא האם ולמה עולה או לא עולה להצבעה.

וכעת אנחנו שמחים לצאת לדרך עם ההצבעה.
** שלחתם/ן נושא להצבעה ולא קיבלתם/ן מאיתנו מייל תשובה? פנו אלינו במייל חוזר.

אז איך זה עובד?
אצלנו חברי וחברות המיזם הם אלו שמציעים ובוחרים את הנושאים שאנו מקדמים מול מקבלי ההחלטות.
לרוב, ההצבעות מתקיימות פעמיים בשנה, במהלך פגרות הכנסת, והנושאים שנבחרים בהן מצטרפים לנושאים בהם אנחנו כבר מטפלים. ההצבעה הנוכחית מתקיימת בעיצומו של משבר הקורונה שמביא עמו השלכת חברתיות-כלכליות קשות לאזרחי ישראל והנושאים להצבעה גם הם מותאמים בצורה מסוימת למצב הנוכחי.

מוזמנים לצפות בסרטון של אריאל, מנהל מחלקת המחקר שלנו שמסביר על תהליך ההצבעה.

ההצבעה תיסגר ביום חמישי 16.4. רוצים להצביע ולהשפיע?
הצטרפו עכשיו ותוכלו להצביע באופן מיידי!

שיא הציניות : מפקיעים מחירים בחסות משבר הקורונה

בכל יום מתפרסמים דיווחים על עלייה במחירי המוצרים, מהאלכוג'ל ועד העוף. רשתות השיווק מנצלות את המשבר בצורה צינית וגוזרות קופון שמן על הפאניקה של הציבור. למרבית ההעלאות האלה אין הצדקה, אלא הן ניצול פסול של בהלת הקניות של הישראלים מאז החל משבר הקורונה.

פנינו השבוע לשר הכלכלה אלי כהן כדי שישתמש בסמכותו החוקית לחייב את חברות המזון והטואלטיקה הגדולות ורשתות השיווק לדווח על השינויים שביצעו במחירים מאז תחילת משבר הקורונה. כפי שתוכלו לצפות בסרטון, מרב דוד, סמנכ"לית הלובי מסבירה את ההשלכות של העלאת המחירים:

האם מסקנות ועדת פישמן ייושמו על תשובה?

במסגרת הטיפול בנושאי הון-שלטון, דחפנו להקמתה של "ועדת פישמן", ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות הבנקים במתן אשראי ללווים הגדולים, וליווינו עבודתה בכנסת הקודמת. היום מגיע לציבור שיהיה מי שידרוש את יישום מסקנות ועדת החקירה על המקרה של יצחק תשובה: צריך להכריז על תשובה פושט רגל ולקחת ממנו את השליטה כדי שלא יוכל לפגוע יותר בכספי הפנסיות של כולנו.

השבוע פנינו יחד עם שותפינו בצדק פיננסי למפקחת על הבנקים בדרישה שתפקח מקרוב על התנהלות הבנקים עם תשובה, שתתערב בזמן אמת כשעוד אפשר להשפיע על הבנקים ולמנוע נזקים כספיים משמעותיים לפנסיות של הציבור, ולא בדיעבד אחרי "בריחת הסוסים מהאורווה".

משרד האוצר מודה בטעות: צינור הגז לא היה צריך להיות בתכנית הקורונה 

בשבוע שעבר פרסם משרד האוצר שורת צעדים חשובים להתמודדות עם המשבר הכלכלי המתפתח בעקבות התפשטות הקורונה. הסתבר שבין שלל הצעדים החשובים שהוצגו, אשר נועדו לחזק את הצמיחה במשק, הוכנסה גם הטבה עצומה ולא מוסברת למונופול הגז: מעל 300 מיליון שקל מכספי ציבור להקמת צינור ייצוא למצרים. שילוב הסעיף הזה במסגרת הצעדים לטיפול במשבר הקורונה היה ניצול ציני של המצב (סרטון הסבר למי שפספס).

בתגובה לפנייתנו הבהולה לשר האוצר בדרישה לבטל את המתנה הזו לחברות הגז, תוך עקיפה פסולה של תהליך השימוע הציבורי שמתקיים בנושא, קיבלנו תשובה ממשרד האוצר שציין כי מדובר באי הבנה, וכי שאלת מימון הצינור מצויה בימים אלה בדיון במועצת הגז שאנו שותפים להליך השימוע בו. מצד אחד משמח שהצלחנו לעצור את המחטף, מצד שני סיכוי טוב שמועצת הגז תאשר את המהלך, אז נעדכן.

שומרים על קשר עם חברי הלובי גם בבידוד

בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והבידוד שנכפה על כולנו, התחלנו לשדר השבוע את "לובידוד" סדרת הרצאות שהועברו בלייב בדף הפייסבוק של הלובי. למי שלא הספיק לצפות, מצורפים הלינקים להרצאות, שיעשירו אתכם בידע על הנושאים הבוערים במשק ויעזרו לכם להעביר את התקופה הקרובה.

ההרצאה "כמה הציבור מרוויח מהגז?", הרצאה מעמיקה על סוגיות שנעות בין הים התיכון וחוטי החשמל מפי אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר של לובי 99. לצפייה לחצו פה.

ההרצאה "איך באמת מתקבלות ההחלטות מאחורי הקלעים?" בהרצאה נגלה כיצד חוקים מגיעים לעולם, מי מושך בחוטים, ונחשף למערכת היחסים שבין ההון לשלטון מפי עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99. לצפייה לחצו פה.

אהבתם? היה מועיל/מיותר? נשמח לפידבק במייל חוזר כדי לדעת האם וכמה להמשיך עם זה.
.

תוצאות סקר סוף השבוע של הלובי

מטרת הסקר השבועי היא שנוכל להכיר טוב יותר אתכם, חברי הלובי, במגוון תחומים.
בשבוע שעבר שאלנו אתכם האם נתקלתם בהפקעת מחירי מוצרים שלדעתכם קשורה למשבר?

תוצאות הסקר : 59% (כן) 41% (לא)

הסקר השבועי הפופולארי שלנו, ישוב מ"פגרת בחירות" בתום ההצבעה
 

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים