fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

מוזמנים להצביע ולבחור את הנושא החדש שבו נעסוק; השר שטייניץ לא נכנע ללחצי חברות הדלק וקבע שמחיר הדלק יופחת; משרד הפנים אימץ את המלצותינו להסדרת הדיונים ברשויות המקומיות במשבר הקורונה; דורשים מהממונה על שוק ההון לשמור על הפנסיות של הציבור; וגם – למה בממשלה יש מי שעוסק בלהציל דווקא את איש העסקים יצחק תשובה?

הצבעת החברים בצל משבר הקורונה

דווקא בימים קשים אלו – כאשר קרוב למיליון ישראלים מובטלים ומוטרדים מהמצב הכלכלי, עצמאיים ובעלי עסקים לא יודעים מה יהיה מחר, וטייקונים ותאגידים גדולים מנצלים את המצב בצורה צינית – אנחנו קוראים לכם/ן להצביע ולבחור מה יהיה הנושא הנוסף שנקדם: נושאים סביבתיים, השקעה בפריפריה או בעצמאיים? חיזוק הצרכן מול החברות הגדולות או חיזוק האזרח במנגנוני קבלת ההחלטות? צפו בסרטון של עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, שמסביר על הנושאים שעלו להצבעה:

אז איך זה עובד?

בלובי 99 חברי וחברות המיזם הם אלו שמציעים ובוחרים את הנושאים שאנו מקדמים מול מקבלי ההחלטות. בכל הצבעה נבחר נושא שמצטרף לנושאים בהם אנחנו כבר מטפלים.

רוצים/ות להצביע ולהשפיע?
הצטרפו עכשיו ותוכלו להצביע באופן מיידי! ההצבעה תיסגר ביום חמישי ה-16.4.

דרישת חברות הדלק נדחתה ומחיר הדלק הופחת 

בשבוע שעבר פנינו במכתב דחוף לשר האנרגיה יובל שטייניץ, בעקבות דרישת חברות הדלק להקפיא את מחיר הדלק. החברות טענו כי לאור הירידה הדרמטית ברווחיהן (בשל הירידה במחיר הנפט ובצריכת הדלק) יש להגדיל את הרווח שלהן על כל ליטר דלק. מוזמנים/ות לקרוא על הפנייה שלנו בכתבה שפורסמה ב"כלכליסט":

דרשנו משטייניץ להימנע מהקפאת מחירי הדלק. בתקופה בה מיליון אזרחים נוספו למעגל האבטלה, אסור לתת לחברות הדלק לגלגל את הפגיעה הכלכלית שבירידת מחירי הדלק הלאה לציבור.

לשמחתנו, השר שטייניץ לא נכנע לחברות הדלק והודיע על הפחתת מחיר הדלק ב-17%. וכמובן, כשצריך אנחנו יודעים גם לפרגן:

הצלחנו: נמנעה השתקת חברי המועצה ברשויות המקומיות בחסות המשבר

ההגבלות על קיום מפגשים בזמן משבר הקורונה, איפשרו לראשי ערים ומועצות מקומיות ברחבי הארץ לנצל את המצב כדי להשתיק את חברי האופוזיציה במועצה, וכך לצמצם את היכולת שלהם לבקר ולפקח על עבודת הרשות. הם עשו זאת על-ידי זימון ישיבות בנוכחות מצומצמת (ללא חברי אופוזיציה) או באמצעות קיום ישיבות ב״זום״ והשתקת הביקורת באמצעות לחצן ה״מיוט״.

בהמשך לפנייתנו, משרד הפנים פרסם הוראת שעה שמאפשרת את קיום הישיבות, אך גם את היכולת של ראש הרשות להשתיק את חברי האופוזיציה. בתגובתנו להוראה הזו דרשנו שיהיה ייצוג גם לאופוזיציה בדיונים. למי שרוצה להרחיב – מוזמנים/ות לקרוא את המאמר של עו"ד ימית ינאי מלול, הלוביסטית שמטפלת בנושא המאבק בשחיתות ברשויות המקומיות, ב"זמן ישראל":

לשמחתנו משרד הפנים היה קשוב לביקורת ותיקן את הצעת החוק בהתאם להמלצותינו, לחצו לקריאת הפוסט המלא.

וכפי שכבר כתבנו למעלה, כשצריך אנחנו מפרגנים:

דואגים שהפנסיות שלנו ישרדו את הקורונה

מיליארדים מכספי הפנסיה שלנו מושקעים ב"קבוצת דלק" שבבעלות הטייקון יצחק תשובה ועומדים לעבור תספורת ענק בעקבות ההסתבכות העסקית של תשובה.

גופי הפנסיה התרשלו פעמיים – פעם אחת כשנתנו לתשובה הלוואות עצומות ללא ערבונות מספיקים (בטח ביחס לעובדה שמדובר באדם שכבר עשה תספורת של 1.4 מיליארד ₪ לכספי הפנסיות רק ב-2012) ופעם שנייה כשהם אפשרו לתשובה לשעבד את הנכסים של החברה, שהיו אמורים להבטיח את החזר החוב, בשביל לקחת עוד הלוואות.

גופים אחרים כבר נלחמים בבית המשפט כדי לממש את הכספים שהובטחו להם, וממש כמו עם הדייסה של סבתא – אחרי שזה יקבל וזה יקבל, נחשו למי לא יישאר? נכון מאד, למאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שהחסכונות שלהם גם ככה נפגעים בגלל משבר הקורונה.

פנינו לממונה על שוק ההון כדי שיפעל בנושא. יכולים לקרוא עוד על מה אנחנו חושבים שאפשר לעשות בטור שכתבה עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית הלובי:מי מנסה להציל את האינטרסים של תשובה על חשבון הציבור?

מועצת הגז קיבלה השבוע החלטה לפיה הציבור יממן את צינור ייצוא הגז למצרים עבור מונופול הגז של תשובה בסכום של 300 מיליוני שקלים. מועצת הגז טוענת שהציבור ירוויח, אבל לא פרסמה את הנתונים וחוות הדעת עליהם התבססה ההחלטה, ונציגי ציבור לא היו שותפים לקבלת ההחלטה, בניגוד לחוק.

יתרה מכך, אפילו החברה הממשלתית שאמורה להקים בפועל את הצינור (נתג"ז) הודיעה לבורסה שמדובר בעסקה מסוכנת שממש לא בטוח שהיא תקבל ממנה את הכנסות שהובטחו לה ממונופול הגז.

פנינו השבוע למועצת הגז ודרשנו שקיפות של המסמכים העומדים בבסיס ההחלטה כדי לבחון פנייה לבית המשפט.
צפו בכתבה ששודרה השבוע ב"כאן" חדשות, שעקבה אחרי הפעילות שלנו נגד העסקה השערורייתית הזו:
 

שומרים על קשר עם חברי הלובי גם בבידוד

בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והבידוד שנכפה על כולנו, התחלנו לשדר בשבוע שעבר את "לובידוד" סדרת הרצאות שהועברו בלייב בדף הפייסבוק של הלובי.

ביום שני הקרוב (6.4) בשעה 17:00 (לאחר דחייה בשל בעיות טכניות) אתם מוזמנים לצפות בהרצאה "גז, יצחק תשובה, משבר הקורונה ומה שביניהם" עם מרב דוד, סמנכ"לית הלובי.

מרב גם התארחה השבוע בחוג בית בזום. תודה לטל מגרה ונוי קאופמן חברי הלובי על הארגון.

במוצ"ש (4.4) בשעה 20:00 ייערך חוג בית בזום של אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר של לובי 99, וכולכם/ן מוזמנים!

אהבתם/ן? היה מועיל/מיותר? רוצים/ות לארגן לנו חוג בית בזום? נשמח לפידבק במייל חוזר.
הסקר השבועי הפופולארי שלנו, ישוב מ"פגרת בחירות" בתום ההצבעה
 

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים