fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

אל תפספסו את המועד האחרון להצביע על הנושא החדש שבו נעסוק; הבנקים לא מפספסים הזדמנות להרוויח ומנצלים את המשבר כדי להעלות ריביות לעסקים קטנים; מחיר החשמל שכולנו משלמים היה יכול לרדת, אבל יש מי שדואג שיישאר גבוה; וגם – עדכוני חילופים וגיוסים משמחים בצוות הלובי 🙂

הזדמנות אחרונה להצביע

חג הפסח פוקד אותנו בעיצומה של מגפה עולמית ומצוקה כלכלית ויותר ממיליון ישראלים מובטלים ומוטרדים מהמצב הכלכלי, עצמאים ובעלי עסקים לא יודעים כיצד ישרדו את החודש הבא, והטייקונים והתאגידים הגדולים מנצלים את המצב. לכן דווקא כעת, בתקופה הלא פשוטה הזו – אנחנו קוראים לכם/ן להצביע ולבחור מה יהיה הנושא הנוסף שנקדם: נושאים סביבתיים, השקעה בפריפריה או בעצמאיים? חיזוק הצרכן מול החברות הגדולות או חיזוק האזרח במנגנוני קבלת ההחלטות? חשוב לנו שכמה שיותר חברים וחברות יצביעו, כדי שהנושא שייבחר ישקף את רצונם של כמה שיותר חברי לובי.

אז איך זה עובד?

בלובי 99 חברי וחברות המיזם הם אלו שמציעים ובוחרים את הנושאים שאנו מקדמים מול מקבלי ההחלטות. בכל הצבעה נבחר נושא שמצטרף לנושאים בהם אנחנו כבר מטפלים.

רוצים/ות להצביע ולהשפיע?
הצטרפו עכשיו ותוכלו להצביע באופן מיידי! ההצבעה תיסגר ביום חמישי ה-16.4.

הבנקים מנצלים את המשבר כדי להעלות ריביות לעסקים קטנים 

בשעת משבר עסקים זקוקים מאוד לאשראי. אך דווקא כעת הבנקים מייקרים לעסקים את ההלוואות או דורשים את פירעונן המיידי במידה ואין לעסקים כסף לשלם. איך הם עושים את זה? יש תנאי קבוע בהלוואות הבנקים שבמידה ומצבו של העסק מורע – ההלוואה שלו עומדת לפירעון מיידי. הבנקים מנצלים את הסעיף הזה בשביל לייקר את הריביות. הדילמה לעסקים היא לא פשוטה – לשלם או לקרוס.

טוב עשתה המפקחת על הבנקים שהעמידה את הבנקים במקומם, ודרשה מהם להפסיק לנצל את המצב ולא להרוס עסקים ועל ידי כך גם לפגוע בסיכויי המשק כולו להשתקם. מוזמנים/ות לקרוא את הפוסט שעלה השבוע בעניין זה:

רוצים/ות לעזור לנו לפעול נגד העושק של הבנקים? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

אפשר להוריד את מחיר החשמל, אבל יש מי שדואג שהוא לא יירד

חשבונות החשמל שכולנו משלמים היו יכולים לרדת, ובמצב הנוכחי זה היה יכול להקל על הרבה מאוד משפחות. אבל במקום זה, מאות מיליוני שקלים זרמו לכיסים של יצחק תשובה ומונופול הגז.

בשנה שעברה מאגרי הגז תמר ולוויתן תיאמו ביניהם את מחיר הגז והגישו הצעה זהה במכרז של חברת החשמל. למרות זאת, ההצעה הזוכה הייתה של מאגר לוויתן שנשלט באופן כמעט מלא על ידי חברת 'דלק' של תשובה ו'נובל אנרג'י', לעומת מאגר תמר שבה לדלק ונובל יש שותפות נוספות. לאחר ההפסד במכרז השותפות הנוספות במאגר תמר הגישו הצעה חדשה לחברת החשמל, נמוכה הרבה יותר, שיכולה הייתה להוריד את מחיר החשמל של כולנו. אז מה הבעיה? דלק ונובל אנרג'י, שכאמור שולטות במאגר לוויתן ושותפות במאגר תמר, הטילו וטו על העסקה הזו מכיוון שהן מרוויחות יותר כסף מהעסקה במאגר לוויתן.

ההתנהלות הזו של דלק ונובל מהווה הפרה חמורה של "מתווה הגז" – מתווה שגם ככה היה מאוד שנוי במחלוקת, אבל גם את מעט ההגבלות שנקבעו לחברות, מגבלות שמטרתן להתחיל לייצר תחרות במשק הגז, הן הפרו ומנעו כך מאזרחי ישראל לקבל מחיר גז נמוך יותר. פנינו בשבוע שעבר למשנה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיקבע כי מתווה הגז הופר (ושאסור לדלק ונובל לתאם את מחירי הגז במאגרים או להטיל וטו על עסקה במאגר תמר) וכך יאפשר את הפחתת מחיר הגז לחברת החשמל.

רוצים לסייע לנו להיאבק על מחיר החשמל לציבור? הצטרפו עכשיו ללובי 99!

עדכוני חילופים וגיוסים בצוות הלובי

כמה שעות לפני ערב החג, הלוביסטית הציבורית זהר אלטמן ילדה את בנה השלישי במזל טוב ותצא כעת לתקופת לידה. זה קרה בתזמון מושלם כי בדיוק השבוע חזרה הלוביסטית הציבורית נועה זלצמן מתקופת הלידה שלה. 

כמו כן, אחרי חודשים רבים בהם לא מצאנו איוש מתאים לתקן הלוביסט הפיננסי שפינה לירוי פרי, שמחים לבשר שההמתנה משתלמת, והצלחנו לגייס לתפקיד את משה קאשי, כלכלן בעל התמחות בפיננסים וניסיון רב בשוק ההון, עם הכרות עמוקה עם תחום הפנסיה והביטוח. 

משה היה אחראי על תחום המחקר והאנליזה בחדר עסקאות ניירות ערך בבנק הבינלאומי במשך 8 שנים, שם עסק בביצוע הערכות שווי לחברות, מיפוי ענפים עסקיים, ניהול ובקרת סיכוני שוק ההון וכן ניתוח תיקי השקעות. הוא הוביל את פרויקט "פנסיה פתוחה" מבית הסדנא לידע ציבורי ויוזמות נוספות לקידום הטמעה של ערכים חברתיים, סביבתיים וסוגיות של ממשל תאגידי באופן ניהול ההשקעות בשוק ההון הישראלי. משה נשוי ואב לשניים, ואחרי שהוא סייע ללובי מאחורי הקלעים מתחילת הדרך – אנו גאים מאד שכעת הוא יהיה חלק רשמי מהצוות.

בנוסף בשעה טובה ואחרי הליך מיונים מתיש של שלושה חודשים, גייסנו סמנכ"לית שיווק מדהימה, דריה שטיבל.
דריה היא אשת שיווק ופרסום עם מעל לעשור של ניסיון ועבודה מול מגוון רחב של חברות וארגונים בארץ ובעולם והתמחות באסטרטגיה ושיווק דיגיטלי. בתפקידה האחרון שימשה כסמנכ"לית הדיגיטל של פרסום צדר יריב ועזרה להוביל מהלכים דיגיטליים עבור מספר רב של חברות במגוון רחב של תעשיות וגדלים. דריה הגיעה אלינו כדי להגדיל את החשיפה שלנו לציבור על מנת שנוכל להמשיך להתחזק ולגדול ולטפל בעוד נושאים למען הציבור הרחב.

שומרים על קשר עם חברי הלובי גם בבידוד

בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והבידוד שנכפה על כולנו, התחלנו לשדר את "לובידוד" סדרת הרצאות שמועברות בלייב בדף הפייסבוק של הלובי. ביום שני הקרוב (13.4) בשעה 17:00 אתם/ן מוזמנים/ות לצפות בהרצאה "איך עובדת קבלת ההחלטות בממשלה?" עם עו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי.

ולמי שלא הספיק/ה לצפות השבוע התקיימה הרצאה של מרב דוד, סמנכ"לית הלובי בנושא: "גז, יצחק תשובה, קורונה ומה שביניהם". ההרצאה עסקה בסוגיות הבוערות בהן אנחנו מתעסקים בימים אלו: מונופול הגז ומאות מיליוני השקלים שהובטחו לו במסגרת תכנית החירום, לצד התספורת שתשובה מנסה לעשות לפנסיות שלנו.

בראשון (12.4) בשעה 20:00 ייערך חוג בית בזום של כרמל נמש, מנהל הדיגיטל של לובי 99, וכולכם/ן מוזמנים/ות! לפרטים נוספים ולהרשמה – 052-5816648.

אהבתם/ן? היה מועיל/מיותר? רוצים/ות לארגן לנו חוג בית בזום? נשמח לפידבק במייל חוזר.

ולסיום, נרצה לאחל לכם/ן חג שמח, ושנה של חירות אמיתית – משחיתות, מקשרי הון-שלטון, מהפקקים ובעיקר "המכות החדשות" – משבר הקורונה והמצוקה הכלכלית שבאה בעקבותיו. שיחות הזום המשפחתיות לאורך החג הן הזדמנות מצויינת לספר לחברים ולמשפחה על לובי 99, להזכיר להם/ן שממש בימים אלה זו הזדמנות אחרונה להצביע ולנסות לצרף את המשפחה ללובי. חג שמח. נקווה לימים רגועים יותר ותודה על התמיכה. 

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים