fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

ובמקום הראשון: הגנה על הסביבה ומאבק מול הלוביסטים של המזהמים; מונופול הגז ממשיך לסובב את המדינה על האצבע; ממשיכים לשמור על הפנסיות של הציבור ולסכל מחטפים בחסות הקורונה; וגם – יורדים לים המלח בהרצאה ב"לובידוד" 

הצבעתם/ן והשפעתם/ן, ועכשיו התוצאות 

בשבועות האחרונים חברי וחברות לובי 99 בחרו מה יהיה הנושא הנוסף שנקדם. הנושא הזה יצטרף לנושאים בהם אנחנו כבר מטפלים (עליהם ניתן לקרוא בעמוד ההישגים באתר שלנו).

אז אחרי ש-75% מחברי/ות המיזם הצביעו – הנה התוצאות: הנושא הנבחר – הגנה על הסביבה ומאבק מול הלוביסטים של המזהמים.

** בסוגריים מספר החברים שהצביעו נגד כל נושא.

יש לא מעט גורמים חזקים במשק, שמפעילים לוביסטים בכנסת ובממשלה, שלא יהיו מרוצים מכך שהנושא הזה נבחר. מול הכוחות האדירים האלו אנחנו צריכים לובי ציבורי חזק. הצטרפו אלינו עכשיו וחזקו אותנו לקראת חזרת הכנסת לפעילות.

בחירת הנושא הזה תופסת אותנו בתקופה כלכלית מאתגרת במיוחד והמשבר הנוכחי צפוי לחזק עוד יותר את הכוחות הפועלים לפגיעה בסביבה. אז מה הלאה? בכוונתנו ללמוד את הנושא לעומק ולהיאבק בניסיונות של בעלי הון ותעשייה מזהמת לפגוע ברגולציה הסביבתית ובבריאות הציבור לטובת שיפור שורת הרווח.

החלטת הממשלה בנושא הגז: כל בעל עסק אחר היה מגיע מזמן לחדר החקירות

במונופול הגז ממשיכים לסובב את הממשלה על האצבע הקטנה. אחרי שהמונופול בעצמו "קבע את החוקים" במתווה הגז, עכשיו לא רק שהוא מפר את המתווה, אלא אפילו מאיים על הממשלה שאם היא לא תיכנע – מונופול הגז יגרור אותה לבית משפט בינלאומי. בזמן שכל קרטל אחר שעובר בצורה כל כך בוטה על כללי התחרות היה מגיע לחדרי חקירות, מונופול הגז מקבל יחס VIP.

בשבוע שעבר עדכנו אתכם/ן כי פנינו ליועץ המשפטי לממשלה ודרשנו שיכפה את הורדת מחיר הגז לחברת החשמל.
השבוע קבע צוות ממשלתי שמונופול הגז חייב להגיע להסכמה עם השותפות הנוספות במאגר "תמר" על מחיר גז נמוך יותר. מדובר אמנם בהחלטה בכיוון הנכון, אבל היא גם טומנת בחובה בעייתיות גדולה.

המדינה חייבת להפסיק לשחק לפי הכללים של חברות הגז ולהודיע באופן מיידי שמחיר החשמל צריך לרדת ולא להמתין להסכמה בין החברות. בנוסף עליה להקים בדחיפות צוות שיפתח לדיון מחודש את מתווה הגז שאיפשר את תיאום מחירי הגז המופקעים ששילם הציבור תוך ש"קרן העושר", שהייתה אמורה להתמלא במאות מיליארדי שקלים ממיסים, נותרה ריקה.
להרחבה בנושא, קראו את הפוסט שפרסמנו:

במיוחד עכשיו – שומרים על הפנסיות של הציבור 

בשבוע שעבר פרסמה רשות שוק ההון מספר הוראות שעה לגופים המנהלים לנו את הפנסיות במטרה להתמודד עם מצב הקורונה. מרבית ההוראות הינן חיוביות סה"כ, אולם הן כוללות גם סעיף שמבטל את כל הניתוחים והבדיקות שגופי הפנסיה נדרשים לעשות לחברות לפני שהם רוכשים את אגרות החוב שלהן. מלבד העובדה שלהוראות שעה בישראל יש נטייה להישאר לנצח, יש סכנה שגם שלושת החודשים המוגדרים יגרמו הפסדים לכספי הפנסיות שלנו, שישפיעו עליהן במשך שנים רבות.

ההנחיות לביצוע ניתוחים ובדיקות לפני הרכישה נכנסו לתוקף ב-2010 בעקבות המלצות "ועדת חודק". לפני כן לא נעשו בדיקות נאותות, וכספי הפנסיות של הציבור שהושקעו באגרות חוב חוו סדרה של הסדרי חוב ותספורות, שפגעו קשות בחסכונות הציבור ובאמון בגופי הפנסיות ובשוק ההון. לוותר על הדרישה הזו דווקא בתקופה של חוסר ודאות במשק, כאשר המוטיבציה מצד החברות ובעלי השליטה בהן להכניס שיקולים לא עניינים לתהליך קבלת החלטות ההשקעה רק גוברת – היא טעות. פנינו לממונה על שוק ההון כדי שיבטל את ההנחיה הזו. לקריאת המכתב ששלחנו לו לחצו על התמונה:

התאגידים והטייקונים שמנצלים את המשבר לטובתם האישית על חשבוננו

בזמן שכולנו מדברים על הקורונה והתקשורת והפוליטיקאים עוסקים במשבר שנגרם מהמגפה, הטייקונים והחברות הגדולות מזהים שעת כושר לקידום מהלכים נכלוליים. עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, ריכזה במאמר ל"שקוף" את הרשימה החלקית מאוד מתוך שלל המחטפים שמנסים לעשות פה בחסות הקורונה וכיצד אנחנו בלובי 99 עובדים מסביב לשעון כדי לסכל ולעצור אותם. מוזמנים/ות לקרוא:

בדיוק בשביל זה צריך לובי ציבורי חזק! הצטרפו אלינו עכשיו ועזרו לנו לשמור לכם/ן על הכיס.

שומרים על קשר עם חברי הלובי גם בבידוד

בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והבידוד שנכפה על כולנו, השקנו את "לובידוד" – סדרת הרצאות שמועברות בלייב בדף הפייסבוק של הלובי. ביום רביעי הקרוב (22.4) בשעה 20:30 תיערך ההרצאה "מי מרוויח מים המלח?" עם אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר שלנו, וכולכם/ן מוזמנים/ות!

ולמי שלא הספיק/ה לצפות, השבוע התקיימה הרצאה של רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, בנושא "איך עובדת קבלת ההחלטות בממשלה?" שניתחה את מקרה סל התרופות (לצפייה).

אהבתם/ן? היה מועיל/מיותר? נשמח לפידבק במייל חוזר.
 
אמנם תקופת הקורונה מערימה קשיים ואתגרים לא פשוטים, אבל אנחנו לא נחים ולא עוצרים לרגע. הלובי של הציבור מגיע גם בימים אלה אליכם/ן לסלון (דרך המסך בזום) כדי להראות כיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע. רוצים לסייע לנו להמשיך ולגדול? לחצו על התמונה, מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם במסך.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים