fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

דרשנו וקיבלנו: קריטריונים ברורים למתן הסיוע לעסקים גדולים; פנינו לממונה על שוק ההון בדרישה לבטל את מתווה ההקלות לחברות גז וחברות זרות; עוצרים את עליית המחירים של מוצרים מחו"ל; וגם – מוזמנים/ות לקבוצת הטלגרם החדשה 'הגנה על הסביבה' 

מי כן מקבל סיוע מהמדינה?!

בזמן שכולם מדברים (בצדק!) על הקשיים של העסקים הקטנים, היו מי שדאגו להעביר מתחת לרדאר הציבורי ובלי שום קריטריונים חבילת סיוע לעסקים גדולים בגובה של 6 מיליארד ש״ח.

בדיון שהתקיים השבוע בכנסת, תחת הגבלות הקורונה, דאגנו שהח"כים ישאלו את השאלות הקשות. בנוסף עלתה לדיון באמצעות הזום מנכ"לית הלובי, עו"ד לינור דויטש, ודרשה שייקבעו קריטריונים ברורים למתן הסיוע, כדי לוודא שהכסף אכן ישמש לשימור מקומות עבודה, ולא להעלאות שכר למנהלים או לגלגולי חובות. לחצו על התמונה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:

לשמחתנו, משרד האוצר קיבל את בקשתנו ועוד באותו יום פורסם המסמך עם הקריטריונים למתן הסיוע.

גם (ובעיקר) בתקופת הקורונה – חשוב שיהיה מי שידאג לאינטרס של הציבור ולא של בעלי ההון הגדולים. הצטרפו אלינו!

דורשים לבטל את מתווה ההטבות שיפגע בכספי הפנסיה שלנו

משבר הקורונה מכביד על חברות רבות במשק, ובכלל זה גם על החברות שנטלו הלוואות מכספי הפנסיה שלנו. במטרה לסייע לחברות האלו להתמודד עם המשבר, הממונה על שוק ההון פרסם מתווה שנועד להקל על הנזילות של חברות בבורסה המקומית. על פניו נשמע חיובי, אבל מבדיקה שביצענו עולה כי ל-56% מהחברות שייהנו מהמתווה הזה אין שום זיקה למשק הישראלי. למעשה, הנהנות העיקריות ממנו הן חברות נדל"ן זרות וחברות גז כמו דלק קידוחים ותמר פטרוליום. כלומר החברות הללו ייהנו מהטבות וציבור החוסכים לפנסיה ייפגע.

יחד עם שותפינו ב״צדק פיננסי״, פנינו השבוע לממונה על הביטוח בדרישה לבטל את המתווה, והפנייה שלנו סוקרה ב״דה מרקר״.

להרחבה בנושא, קראו את הפוסט שפרסמנו:

אמנם המתווה לא בוטל, אבל בעקבות הביקורת שלנו נקבע בנוסח הסופי שחברות שעשו הסדר חוב שכלל ״תספורת״ ובעלי השליטה שלהן לא ייכללו בו. מבחינתנו זה תקדים חשוב שרשות שוק ההון מעבירה לגופי הפנסיה.

האם יקרה לטיטולים מה שקרה לאלכוג'ל?

משבר הקורונה מייצר קושי עולמי באספקה שוטפת של מוצרים חיוניים כמו מוצרי מזון ומוצרי בסיס אחרים. הבעיה הזו עלולה להיות חריפה יותר בישראל כתוצאה מבירוקרטיה מיותרת ומסובכת בתהליכי הייבוא, שהייתה קיימת עוד לפני משבר הקורונה. כל האישורים והבדיקות שנדרשים לצורך ייבוא לארץ מעכבים את הגעת המוצרים למדפים, וכעת עלול להיווצר מחסור במוצרים נוספים, מה שיגרום גם להעלאת מחירים לצרכן.

במסגרת הטיפול שלנו בנושא המלחמה במונופולים בתחום הייבוא, פנינו לפני כחודש, עם פרוץ המשבר, לשר הכלכלה כדי שיקל ויפשט את הליכי הייבוא של המוצרים המיובאים לישראל, על מנת שלא ייווצר בהם מחסור.

השבוע התבשרנו שחלק מהדרישות שלנו כבר התקבלו, כגון מתן אפשרות לייבוא חומרי ניקיון ב״מסלול מהיר״. אבל כמובן שאנחנו לא מסתפקים בכך. אין סיבה שמוצרי צריכה חיוניים נוספים כמו טיטולים, מוצרי היגיינה נשית וג'ל גילוח לא יעברו למסלול המהיר והמקל כמו חומרי הניקוי.

המיילים שאנחנו הכי שמחים לקבל

כמו שכתבנו לכם/ן פה בעבר, הטייקונים והתאגידים הגדולים מנצלים את העובדה שכולם מדברים על הקורונה כדי לנסות לבצע מחטפים. לכן, דווקא בשבועות האחרונים – יש לנו הרבה עבודה. השבוע קיבלנו כמה בקשות מחברים להגדלת סכום דמי החבר שלהם/ן ללובי. כל כך משמח אותנו שגם אתם/ן מעריכים/ות את העבודה הקשה שלנו ואת הצורך בלובי ציבורי דווקא בתקופה הזו. רוצים/ות להגדיל את התמיכה בנו? אתם יכולים/ות לפנות אלינו במייל חוזר או בטלפון (שני – 054-9732709).

שומרים על קשר עם חברי הלובי גם בבידוד

בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והבידוד שנכפה על כולנו, השקנו את "לובידוד" – סדרת הרצאות שמועברות בלייב בדף הפייסבוק שלנו. השבוע התקיימה הרצאה של אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר בלובי, בנושא "מי מרוויח מים המלח?". גם אם פספסתם/ן את ההרצאה בזמן אמת, יכולים/ות לצפות בה מתי שמתאים לכם/ן בלחיצה על התמונה:

אהבתם/ן? היה מועיל/מיותר? נשמח לפידבק במייל חוזר.
 
אמנם תקופת הקורונה מערימה קשיים ואתגרים לא פשוטים, אבל אנחנו לא נחים ולא עוצרים לרגע. הלובי של הציבור מגיע גם בימים אלה אליכם/ן לסלון (דרך המסך בזום) כדי להראות כיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע. רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? לחצו על התמונה, מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם במסך.

הצטרפו לקבוצת החדשה בטלגרם בנושא הגנה על הסביבה

אם אתם/ן חברים/ות במיזם ורוצים/ות להיות מעורבים/ות יותר בנעשה בלובי, מוזמנים/ות להצטרף לקבוצות דיון בתחומים מקצועיים שונים באפליקציית טלגרם.

הקבוצות נועדו לאפשר לחברי וחברות המיזם (בלבד!) להביע את דעתם/ן, להעביר אלינו מידע ולקבל עדכונים שוטפים מאנשי צוות התוכן שלנו.

בימים אלו פועלות מספר קבוצות שעוסקות בתחבורה ציבורית, משאבי טבע ורשויות מקומיות וכעת, עם בחירתו של הנושא החדש שלנו – הגנה על הסביבה ומאבק בלוביסטים של המזהמים, פתחנו עבורו קבוצה חדשה. נשמח שתצטרפו אם יש לכם/ן מה לתרום בנושא.

אם עדיין אין לכם/ן טלגרם, זה הזמן להוריד (לאנדרואיד או לאייפון).

מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא לשלוח וואטספ לשני מנהלת הקהילה שלנו בטלפון 054-9732709 או לפנות אלינו במייל חוזר בבקשה שנוסיף אתכם/ן לקבוצה.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים