fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

עוצרים את השימוש בכספי הפנסיה שלנו, שלא ישמשו להצלת תשובה מפשיטת רגל; הלוביסטים של הטייקונים חזרו לעבוד בכל הכח; עידן עופר ממשיך להתחמק מתשלום מיסים על השימוש באוצרות הטבע מים המלח; וגם – הסקר השבועי חוזר

עלילות יצחק תשובה בארץ פשיטות הרגל

כבר תקופה ארוכה אנחנו מתריעים על כך שיצחק תשובה מתקרב לפשיטת רגל. השבוע בנק לאומי דרש מתשובה להחזיר חוב של 100 מיליון ש״ח באופן מיידי. תשובה פנה לבית המשפט כדי לעצור את פירעון החוב, ובית המשפט דחה את הניסיון שלו.

אבל הפלא ופלא – קרן הפנסיה ״הפניקס״ החליטה להשתמש בכספי הפנסיה שלנו כדי לקנות מבנק לאומי את החוב, וככה להציל את תשובה. והנה עוד צירוף מקרים מעניין – תשובה היה עד ממש לא מזמן בעל שליטה ב״הפניקס״ ומינה מנהלים רבים בחברה.

לדעתנו זה לא חוקי  ש״הפניקס״ דואגים יותר לחבר שלהם תשובה מאשר לחוסכים שלהם, ולכן פנינו יחד עם עמיתנו מ״צדק פיננסי״, לממונה על שוק ההון והביטוח כדי שיעצור את המהלך הזה. רוצים/ות לשמוע עוד? צפו בסרטון קצר שהכנו בנושא:

שמחים לבשר שבעקבות הלחצים שהפעלנו הפניקס נסוגה מהכוונה שלה לרכוש את ההלוואה, ואנחנו נמשיך לעמוד על המשמר ולמנוע מחטפים כאלו.

ועוד אנקדוטה מהדיון שהתקיים השבוע בבית המשפט, אליו הגיע משה קאשי, הלוביסט שמטפל בנושאים הפיננסיים (בנקאות ופנסיה וביטוח). הנציגים של תשובה שאלו אותו מה הוא עושה שם והוא ענה שהוא ״אזרח מתעניין״. התשובה של הנציגים של תשובה הפתיעה אפילו אותנו: ״מתעניין לשבת 5 שעות בדיון? אתה מלובי 99, נכון?״.

אז גם הנציגים של תשובה כבר מכירים אותנו ויודעים טוב מאד מי היחידים שנותנים להם פייט אמיתי, הצטרפו אלינו עכשיו וחזקו אותנו מולם. 

משרדי הלובינג מרוויחים מהקורונה

לפני תחילתו של משבר הקורונה חברות הלובי היו במצוקה, וחלקן אפילו היו על סף סגירה אחרי שנה וחצי של בחירות וכנסת מושבתת. ואז הגיע משבר הקורונה שבמסגרתו הממשלה מתכנסת מדי כמה ימים ומחלקת תקציבים, מענקים, פיצויים ועוד.

זוהי הזדמנות נדירה להציץ על הדרך שבה מתקבלות ההחלטות במדינת ישראל – הטייקונים והתאגידים הגדולים מתחמשים בלוביסטים שמפעילים לחצים על משרדי הממשלה לסייע דווקא ללקוחות שלהם. תחת ההתנהלות של מצב חירום, בכל יום צצים מחטפים חדשים: ישיבה של ועדת כספים שנקבעה מהיום להיום, חלוקת הלוואות ללא קריטריונים, העברת תקציבי ענק שמסתתרים "באותיות הקטנות" ועוד. 

אז הלוביסטים של הטייקונים והחברות הגדולות עובדים מסביב לשעון, אבל תהיו בטוחים שבמסגרת העיסוק שלנו במאבק בהון שלטון, אנחנו לא נחים לרגע, כעת יותר מתמיד. מוזמנים/ות לקרוא את הכתבה שפורסמה השבוע ב״דה מרקר״ ומיפתה את הלקוחות החדשים של משרדי הלובינג, אליה התראיינה גם מרב דוד הסמנכ״לית שלנו.כמעט בכל יום אנחנו מגלים על עוולה חדשה שפוגעת באינטרס הציבורי ונאלצים לבחור את הקרבות שלנו בשל משאבים מוגבלים. רוצים/ות לאפשר לנו לטפל בעוד בעיות ועוד נושאים? אם אתם עדיין לא חברי לובי הצטרפו עכשיו ללובי הציבורי שמקדם בכנסת רק את האינטרסים שלכם/ן.

הטייקון שמתחמק מתשלום מס של מאות מיליונים

כימיקלים לישראל (כי"ל), שבבעלות עידן עופר, מתעשרת מאוצר טבע של מדינת ישראל (ים המלח) אבל עושה הכל כדי לחמוק מתשלום מיסים על השימוש בו. היא משתמשת בתרגילי מס וטוענת בפני רשות המסים שהיא בכלל לא צריכה לשלם. באוגוסט נפגשנו עם רשות המיסים בנושא ודרשנו מהם לגבות את הכספים מכי״ל והם אמרו לנו שהנושא יטופל.

אבל הנושא לא טופל. לאחרונה פורסם הדו״ח הכספי של החברה לשנת 2019 ואז התברר שהיקפי המיסים שכי״ל חייבת למדינה כמעט הכפילו את עצמם ועומדים על 180 מיליון דולר, כלומר יותר מחצי מיליארד שקל. כי״ל אפילו הגדילה לעשות והעריכה בדו"ח שרשות המיסים בכלל לא תגבה ממנה את המס. מרתיח בימים רגילים, ועוד יותר מרתיח בימים של משבר כלכלי חמור שהמדינה מחפשת בנרות מאיפה להביא כסף.

במסגרת העיסוק שלנו בנושא התמלוגים על משאבי הטבע, פנינו שוב לראש רשות המיסים ודרשנו ממנו לגבות את המס מכי״ל בהקדם. קראו את הפוסט שפרסמנו בנושא:

צפו בהרצאה בנושא יוקר המחייה

בשבועות האחרונים אנחנו משדרים בדף הפייסבוק שלנו את "לובידוד", סדרת הרצאות שמועברות בלייב. השבוע התקיימה הרצאה של רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, בנושא "למה כל כך יקר כאן". ההרצאה עסקה בעולם הייבוא ובחסמים שמונעים תחרות אמיתית, ובאופן שבו ניתן להסירם ולאפשר הוזלת מחירים. אם לא הספקתם/ן להצטרף בזמן אמת, מוזמנים/ות לצפות בהרצאה במועד הנוח לכם/ן.
אהבתם/ן? היה מועיל/מיותר? רוצים/ות לארגן לנו חוג בית בזום? נשמח לפידבק במייל חוזר.

הזמינו אותנו לחוג בית בזום

אמנם תקופת הקורונה מערימה קשיים ואתגרים לא פשוטים על מפגשים אישיים, אבל אנחנו לא נחים ולא עוצרים לרגע. הלובי של הציבור מגיע גם בימים אלה אליכם/ן לסלון (דרך המסך בזום) כדי להראות כיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע.

השבוע התקיימו שני חוגי בית בזום – של לינור לתנועת ״אשדודים״ (תודה לחבר הלובי אלכס פנוב) ושל ימית (תודה לחבר הלובי אבי שטייניץ על היוזמה) – בהם סיפרנו על הלובי הציבורי לעוד עשרות אנשים. רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? לחצו על התמונה, מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם במסך.


"פגרת הבחירות" הסתיימה ואנו ממשיכים במתכונת הסקר השבועי על מנת שנוכל להכיר טוב יותר אתכם/ן, חברי הלובי, במגוון תחומים.

משבר הקורונה הוא משבר בתחום הבריאות, ולא פחות מכך משבר דרמטי לכלכלה הישראלית ולשוק העבודה. הפעם אנחנו רוצים לדעת האם אתם/ן ממשיכים/ות לעבוד מהבית?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים