fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

בנק הפועלים נקנס במיליארדי שקלים ואת החשבון משלם הציבור; נלחמים מול מונופול הגז להורדת מחירי החשמל; הקריסה של תשובה מגיעה לכותרות; וגם – בהמשך לעתירה שהגשנו: בג"ץ מורה למדינה להתקדם עם מינוי נציגי ציבור למועצת הגז

מי ישלם את הקנס של בנק הפועלים? הציבור כמובן

במהלך שני העשורים האחרונים, הבנקים הישראלים ש"שומרים על הכסף שלנו" עסקו בפעילות עבריינית בארה"ב וסייעו ללקוחותיהם להעלים מס ולהבריח כספים. רשויות המס בארה"ב השיתו על הבנקים קנסות עתק: בנק לאומי שילם כ-1.2 מיליארד ש"ח, בנק מזרחי טפחות 800 מיליון ש״ח, וכעת הוכרע כי בנק הפועלים ישלם כ-4 מיליארד ש״ח.

כיוון שהציבור הוא בעל השליטה הגדול בבנקים דרך כספי הפנסיה, הקנס למעשה שולם מהכסף שלנו. המנכ"לים, נושאי המשרה והדירקטורים בבנקים, אלו שאחראים למחדל הזה, לא ישלמו שקל מהקנס ולא יתנו את הדין.

במקום לפתוח בחקירה פלילית, הפיקוח על הבנקים איפשר למנות ״ועדה בלתי תלויה״ בכל בנק שתבדוק את ההתנהלות שלו. ומי ממנה את חברי הוועדה הזו? הדירקטורים של הבנק. לא מפתיע אם כך שה״וועדה הבלתי תלויה״ שמינה לעצמו בנק מזרחי טפחות מצא שאין אשמים. כל העבירות קרו כנראה מעצמן.

במסגרת הפעילות שלנו בנושא פתיחת שוק הבנקאות לתחרות, פנינו השבוע למפקח על הבנקים וליועץ המשפטי לממשלה, יחד עם שותפינו בצדק פיננסי בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בנושא.

רוצים/ות לעזור לנו במאבק מול הבנקים על הכסף של הציבור? הצטרפו אלינו!

מדוע מחירי החשמל לא יורדים?

ישראל היא מדינה שמפיקה גז. למרות זאת, מחירי הגז בישראל הם מהגבוהים בעולם – בין 4.7-6.5$ לעומת 2-3$ באירופה, ארה"ב ומצרים. המשמעות היא ״קנס״ של כ- 2 מיליארד ש״ח בשנה שהציבור משלם דרך חשבון החשמל, שמוביל בתורו לייקור כלל המוצרים במשק.

לפני כחודש צוות ממשלתי של רשות התחרות ומשרדי המשפטים, האוצר והאנרגיה קבע שמונופול הגז הפר את מתווה הגז ואת הוראות הממונה על התחרות כאשר התנגד לעסקה בין מאגר תמר לבין חברת החשמל שתאפשר את הפחתת מחיר הגז. הצוות נתן לצדדים חודש להחליט בינם לבין עצמם, מה יהיה מחיר הגז החדש, אך חודש עבר – והם עדיין לא הגיעו להסכם.

המדינה חייבת להפסיק לשחק לפי הכללים של חברות הגז ולא להמתין להסכמה בין החברות. זו ההזדמנות של פקידי הממשלה לקבל החלטה שתאפשר לחברת החשמל לקבל גז זול יותר ותיתן לנו, הציבור, הנחה משמעותית במחיר החשמל וביוקר המחיה.

במסגרת העיסוק שלנו בנושא הגז, הוצאנו השבוע מכתב דחוף לפקידים החברים בצוות  בדרישה שיפעלו באומץ מול מונופול הגז. צפו בסרטון של מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, על הנושא:

תשובה מגיע לכותרות

במסגרת נושאי המאבק בהון-שלטון וחיזוק הציבור מול חברות הפנסיה והביטוח, אנחנו מלווים בחודשים האחרונים את הקריסה של הטייקון יצחק תשובה ושל קבוצת דלק שבבעלותו. בסופ״ש שעבר שודרה כתבתו של אבי עמית בנושא (לצפייה לחצו על התמונה), במסגרתה הסבירה מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, מדוע יצחק תשובה שנכשל פעם אחר פעם ממשיך ומקבל כל כך הרבה "תספורות" על חשבוננו?השבוע שודר גם פרק של התוכנית ״האזרח גואטה״ ב״כאן״ שעסק בתשובה ובכספי הפנסיות שלנו. לפרק התראיינו גם לינור המנכ״לית וגם מרב דוד הסמנכ״לית. לחצו כדי לצפות.

וכדי לא להאריך יתר על המידה, הנה עוד כמה דברים שקרו השבוע

  • במסגרת הטיפול בנושאי הון-שלטון, אנחנו עובדים קשה כדי להיאבק בתופעת הריכוזיות. חוק הריכוזיות אסר על קיום פירמידה של יותר משתי ״שכבות״ של חברות, אבל אדוארדו אלשטיין (מי שהשתלט על הפירמידה העסקית של נוחי דנקנר) שולט בפירמידה של שתי שכבות וגם מחזיק בכ-35% מהמניות בשכבה השלישית, חברת "גב ים". אלשטיין מנסה לטעון שהוא לא בעל השליטה ב"גב ים", למרות שהוא בעל המניות הגדול ביותר בה, אבל אנחנו חושבים שמדובר בהפרה של חוק הריכוזיות. בחודש דצמבר פנינו יחד עם שותפינו ב״צדק פיננסי״ לשר המשפטים בנושא, והשבוע שמחנו לגלות שהלחץ שהפעלנו משפיע ואלשטיין נאלץ למכור עוד 5% מאחזקותיו ב״גב ים״.
  • במסגרת הטיפול בנושא הגז, עתרנו לבג"ץ לפני 3 חודשים משום שמועצת הגז, שמקבלת החלטות בסך מאות מיליוני שקלים מכספנו, פעלה ללא נציגי ציבור ובניגוד לחוק ולכללי המנהל התקין. למרות שהמדינה ניסתה לדחות את העתירה ולמסמס את חובתה, בג״ץ קבע השבוע שעליה לדווח על ההתקדמות במינוי נציגי ציבור עד ספטמבר. כמו תמיד, אנחנו נעקוב ונעדכן.

חוזרים לשגרת חוגי הבית (אבל ממשיכים גם בזום)

עם הסרת המגבלות אנחנו חוזרים לאט לאט לשגרת חוגי הבית. השבוע כרמל נמש, מנהל הדיגיטל שלנו, סיפר על לובי 99 לחניכי המכינה הירושלמית (ותודה לפעילים שלנו במכינה על ההזמנה).

מעוניינים שנגיע אליכם/ן לסלון ונספר לכם/ן איך אפשר באמת להשפיע על קבלת ההחלטות? מעדיפים/ות דווקא לשמוע על הלובי הציבורי בזום? לחצו על התמונה, מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם/ן במסך או בבית.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

חברים/ות במיזם? מוזמנים/ות להצטרף לקבוצות התוכן שלנו. נושאי הקבוצות: תחבורה ציבורית, משאבי הטבע, איכות הסביבה ורשויות מקומיות. מעוניינים/ות להצטרף? מלאו את הטופס הבא או שלחו ווטסאפ למנהלת הקהילה שלנו (שני 054-9732709) והיא תדאג לצרף אתכם/ן.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצה הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישורים הבאים.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם/ן האם אתם/ן יודעים איך קוראים לגוף הפנסיה בו אתם/ן חוסכים את הכסף שלכם/ן? מהתוצאות נראה כי רובכם/ן (84%) מיודעים ויודעים את הנתון הזה בלי לבדוק. מאוד מרשים.

והשאלה הפעם: האם העובדה שאין רכבת מקשה עליכם/ן להגיע למקום עבודתכם/ן?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים