fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

נאבקים בעסקה שתעלה לכם את מחירי הסלולר; דורשים לפתוח בחקירה נגד בכירי בנק הפועלים לשעבר; מדינה של פראיירים: למרות מאגרי גז עצומים, אנחנו עדיין משלמים מחיר מהגבוהים בעולם

החלטה אחת של רשות התחרות עלולה למחוק את הרפורמה בסלולר

בזמן שכולם מדברים על הקורונה ועל חלוקת התיקים בממשלה, אף אחד לא מדבר על זה שסלקום, חברת הסלולר הגדולה בישראל, רוצה לרכוש את גולן טלקום, החברה שהביאה את התחרות לשוק. ברגע שהעסקה הזו תצא לפועל – התחרות תיפגע, המחירים יעלו וכולנו נשלם יותר.

הגשנו התנגדות לעסקה הזו לרשות התחרות והופענו מולה בשימוע בע"פ בזום כדי להסביר מדוע אסור לאשר אותה. רוצים/ות לדעת מה היו הנימוקים העיקריים שלנו? צפו בסרטון הבא:

לא רוצים לחזור למחירי סלולר מופקעים? הצטרפו עכשיו ללובי של הציבור! 

4.3$ נשמע לכם כמו מחיר גז נמוך? חכו שתשמעו כמה משלמים בעולם

ישראל היא מדינה שיש לה גז. הרבה מאוד גז. למרות זאת, מחירי הגז בישראל הם מהגבוהים בעולם – בין 4.7-6.5$ לעומת 2-3$ באירופה, ארה"ב ומצרים. בשבוע שעבר עדכנו אתכם/ן שפנינו לרשות התחרות כדי שתקבל החלטה שתאפשר את הורדת מחיר הגז, לאחר שהמונופול לא עמד באולטימטום ששמה לו הרשות להגיע תוך חודש להסכמות על מחיר הגז ממאגר תמר. 

השבוע פורסם כי המונופול הסכים "לעשות הנחה" ולהוריד את המחיר ל-4.3$ ליחידת גז. זו התפתחות חיובית, אבל יש עוד הרבה לאן לרדת כדי להגיע למחיר הממוצע בעולם

במסגרת העיסוק שלנו בנושא הגז אנחנו פועלים מול רשות התחרות, כדי שתבהיר למונופול שבפעם הבאה שבה הוא יעצור עסקה שמשתלמת לציבור הישראלי, הוא ייענש בחומרה.

מוזמנים/ות לקרוא את כל הסיפור בפוסט שפרסמנו בנושא:

דרישה ממנדלבליט: פתח בחקירה נגד בכירי בנק הפועלים לשעבר

בנק הפועלים הלבין הון בארה״ב עבור לקוחותיו במשך שנים. למרות דו״ח המעיד על מעורבות ישירה של בכירי הבנק, איש מהם לא ייתן את הדין. הוטל קנס של 4 מיליארד ₪ שהציבור ישלם (כיוון שהציבור הוא בעל השליטה הגדול בבנקים דרך כספי הפנסיה) ו״ועדה בלתי תלויה", שמונתה למעשה על-ידי דירקטוריון הבנק, תבדוק את הנושא. לדעתנו זה לא מספיק.

בשבוע שעבר סיפרנו לכם/ן שבמסגרת הפעילות שלנו בנושא פתיחת שוק הבנקאות לתחרות פנינו יחד עם שותפינו מ״צדק פיננסי״ למפקח על הבנקים וליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנק הפועלים. השבוע פורסמה כתבה על הפנייה שלנו ב״דה מרקר״. לחצו על התמונה על מנת לקרוא אותה:בחסות הקורונה: הקמפיין של חברות המזון לדחיית רפורמת סימון המוצרים עולה שלב

במסגרת רפורמת סימון המוצרים, מסומנים במדבקות אדומות מוצרים עתירי סוכר, שומן ונתרן. בימים אלה מנסים יצרני המזון לדחות את יישום השלב השני של הרפורמה, שאמור להיכנס לתוקף בינואר 2021 ולהחמיר את רף הסימון, מה שיגרום לסימון של יותר מוצרים. הטיעון שלהם: משבר הקורונה גרם לעיכובים ולדחיות בהיערכות לשלב הבא ברפורמה.

כמובן שאין שום קשר בין הרפורמה למשבר הקורונה. מאז שהחלו הדיונים על הרפורמה ב-2016, חברות המזון מפעילות לוביסטים ומנסות לנצל כל תירוץ כדי לדחות ולסכל אותה. במסגרת נושא המאבק בלוביסטים שפוגעים בבריאות שלנו, פנינו לפני כשבועיים למשרד הבריאות בדרישה שלא יחול כל שינוי במועד היישום ואנו עובדים על קביעת פגישה עם השר החדש כדי לרתום אותו לסוגיה.חוזרים לשגרת חוגי הבית (אבל ממשיכים גם בזום)

השבוע רחל גור, מנהלת תחום ממשלה שלנו, סיפרה על לובי 99 לסטודנטים בתכנית ארגוב למנהיגות ודיפלומטיה של המרכז הבינתחומי הרצליה.

ביום שני הקרוב (1.6) בשעה 20:00 אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר שלנו, יקיים מפגש של שעה על הלובי הציבורי. לאחר מכן ייערך שיח פתוח בנושא הגנה על הסביבה, תוך מאבק בלוביסטים של המזהמים וקידום אנרגיה מתחדשת, הנושא החדש אותו בחרו חברות וחברי המיזם שנמצא עכשיו בשלבי המחקר. מתעניינים/ות בנושא הסביבה ומעוניינים/ות להשתתף? לחצו על התמונה כדי להירשם.


עם הסרת המגבלות אנחנו חוזרים לאט לאט לשגרת חוגי הבית. מעוניינים/ות שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה ונספר לכם/ן איך אפשר באמת להשפיע על קבלת ההחלטות? מעדיפים/ות דווקא לשמוע על הלובי הציבורי בזום? מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם/ן במסך או בבית.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

חברים/ות במיזם? מוזמנים/ות להצטרף לקבוצות התוכן שלנו. נושאי הקבוצות: תחבורה ציבורית, משאבי הטבע, איכות הסביבה ורשויות מקומיות. מעוניינים/ות להצטרף? מלאו את הטופס הבא או שלחו ווטסאפ למנהלת הקהילה שלנו (שני 054-9732709) והיא תדאג לצרף אתכם/ן.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו החדשה שלנו (והפעם עם הלינק הנכון) ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצה הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישורים הבאים.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם/ן האם העובדה שאין רכבת מקשה עליכם/ן להגיע למקום עבודתכם/ן? מהתוצאות נראה כי רובכם/ן (60%) לא הושפעו מחסרונה של הרכבת.

והשאלה הפעם: האם המדבקות האדומות על אריזות המזון השפיעו עליכם/ן וגרמו לכם/ן להפחית בצריכת מזון מזיק?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.
חג שבועות שמח שותפים ושותפות יקרים!

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים