fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

מי יקבל את מענקי עידוד התעסוקה; פועלים כדי למנוע את ביטול את הפטור ממע"מ על חבילות מחו"ל ולהקל על ייבוא מוצרי בסיס; מה עומד מאחורי מינוי לוביסטית בכירה לוועדת איתור של בנק ישראל; נפגשנו עם שרת התחבורה הנכנסת; וגם – עוד הוכחה לכך שמשבר הקורונה מהווה הזדמנות ללוביסטים

הממשלה מחלקת 6 מיליארד ש״ח – כמה יקבלו העסקים הקטנים והבינוניים?

מענק עידוד התעסוקה בסך 6 מיליארד ש״ח נולד בעקבות לחצים של הרשתות הגדולות בהובלת הראל ויזל, הבעלים והמנכ״ל של פוקס, וכרגע הן אכן המרוויחות העיקריות ממנו. חברות כמו פוקס וקסטרו יקבלו עשרות מיליוני שקלים בזמן שהעסקים הקטנים והבינוניים, שספגו את הפגיעה הכי קשה במשבר הקורונה, יקבלו הרבה פחות. 

במסגרת העיסוק שלנו בנושא המאבק בהון שלטון, אנחנו פועלים כדי שחלק מרכזי מכספי הסיוע יגיע לעסקים קטנים ובינוניים, שעשרות אלפים מהם נמצאים בסכנת קריסה, במקום לעסקים גדולים שיכולים לגייס כסף בדרכים אחרות (באמצעות הבנקים או שוק ההון). בנוסף, הסיוע הזה צריך לבוא לצד תנאים שיבטיחו שהכסף הזה הולך לשימור מקומות עבודה, ולא להגדלת משכורות למנהלים.

דיון ראשון בהצעת החוק שמסדירה את המענק הזה נערך בוועדת הכספים של הכנסת השבוע, ולקראת הדיון שלחנו נייר עמדה לכל הח״כים, בשיתוף ארגון ״צדק פיננסי״. רוצים לציין כאן לטובה את ח"כ בצלאל סמוטריץ׳, שבהמשך לבקשתנו דרש מהאוצר נתונים כדי לדעת אם המענק הזה אכן יסייע בעיקר לעסקים הגדולים. ביום ראשון אמור להיערך דיון נוסף בנושא ואנחנו נתדרך את הח״כים מראש, נהיה בדיון (דרך הזום) וכמובן שנעדכן בהתפתחויות.

לחצו על התמונה כדי לצפות בראיון שנערך השבוע עם עו״ד נועה זלצמן, הלוביסטית הציבורית שמטפלת בנושא, בערוץ 20

החברות הגדולות ובעלי הכח מנצלים את קרבתם למקבלי ההחלטות ולא מהססים לעשות שימוש ציני בעובדים ובמשבר הכלכלי כדי לסחוט הטבות שעסקים קטנים היו יכולים רק לחלום עליהן. מולם חשוב שיהיה לובי ציבורי חזק ככל האפשר. הצטרפו אלינו עכשיו  ללובי 99!

ממשיכים להיאבק במונופולים בתחום הייבוא

הפטור ממע"מ לחבילות מחו״ל ששוויין עד 75 דולר נוצר כמענה למחאה החברתית על יוקר המחייה והוא פתח את השוק, הגביר תחרות והוזיל מחירים. עכשיו הלוביסטים של החברות המסחריות לוחצים לבטל את הפטור הזה ואנחנו מתנגדים לכך. עו״ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, עונה על כל השאלות הנוגעות לפטור הזה בטור מיוחד ל'זמן ישראל'. מוזמנים/ות לקרוא.

השבוע נפגשנו עם הממונה על התקינה במשרד הכלכלה וביקשנו להקל על ייבוא מוצרי בסיס כמו חיתולים וטמפונים, שעולים בארץ 20%-60% יותר בהשוואה לחו"ל. בפנייה שלנו למשרד הכלכלה הצענו להעביר את המוצרים ממסלול בדיקות מחמירות למסלול "ירוק" שבו מסתפקים בהצהרה.

ה"קליקה" הסגורה של מועדון ההון שלטון

מודעת דרושים תמימה שהתפרסמה השבוע בעיתון תחת הכותרת ״פניה לאיתור מועמדים לתפקיד מנהל/ת מחלקת תקשורת, הסברה וקשרי קהילה בבנק ישראל״ שולחת מסר בוטה של הון-שלטון. במודעה נכתב כי ועדת האיתור לתפקיד תורכב משלושה נציגים, שניים מהם עובדי הבנק ואחת לוביסטית-על ידועה, בעלים לשעבר של אחד ממשרדי הלובי הגדולים בישראל שעד היום נושא את שמה, שייצגה בין היתר את בנק דיסקונט.

הטענה שלנו אינה על הלוביסטית, אלא כלפי הנהלת בנק ישראל שבחרה אותה לתפקיד. מה לא בסדר בזה? תחשבו מיהם חבריה ומהי סביבתה של הלוביסטית, ואז תחשבו את מי היא תסנן במיונים ואת מי היא תקדם. האם היא תקדם מועמד לוחמני שבא לעבוד לטובת הציבור, או שמא תעדיף מועמד שמבין ״איך דברים עובדים״, ויתנהג כאילו תפקידו של בנק ישראל הוא לשמור על רווחיות הבנקים ולא על ציבור הלקוחות?

לחצו על התמונה של המודעה כדי לקרוא את הפוסט שהעלינו בנושא:אנחנו לא מסתפקים בפוסטים זועמים בפייסבוק, ונוציא בשבוע הבא פנייה רשמית לבנק ישראל בנושא.

הקשר בין משבר הקורונה לבין הלוביסטים

השבוע פורסם שבכנסת רשומים 100 לוביסטים אל מול 78 חברי כנסת שלא מכהנים בממשלה (השרים וסגניהם אינם חברים בוועדות הכנסת).

נשמע הרבה? זה עוד כלום. פעילות הלוביסטים מוגבלת רק בכנסת, וכרגע אין ללוביסטים סיבה להירשם שם כי היא סגורה למבקרים. מענקי הקורונה והתקציב המתקרב גורמים לטייקונים ולחברות הגדולות להתחמש בלוביסטים, שפועלים מול משרדי הממשלה באין מפריע. הצעת ״חוק המאכערים״ שיזמנו אמורה לשים לזה סוף, ולהגביל את פעילות הלוביסטים גם מול משרדי הממשלה.

רוצים/ות לקרוא עוד על האופן שבו משבר הקורונה משפיע על הפעילות של משרדי הלובי? (או במילים אחרות: למה ענף הלובי פורח תחת משבר הקורונה?).  לחצו על התמונה כדי לקרוא את הטור של עו״ד לינור דויטש, מנכ״לית הלובי, במגזין דה-מרקר:וכדי לא להאריך יתר על המידה, הנה עוד כמה דברים שקרו השבוע:

  • במסגרת הטיפול בנושא התחבורה הציבורית נפגשנו השבוע עם שרת התחבורה החדשה מירי רגב (שגם צייצה על זה בטוויטר)  ודיברנו על תקציב המדינה הקרב ועל הצורך להגדיל את תקציב האוטובוסים, להעלות את התדירות שלהם ולסמן נתיבי תחבורה ציבורית נוספים.
  • במסגרת הטיפול בנושא הגז, מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, פרסמה מאמר ב״דה מרקר״ על ההחלטה לממן ב-300 מיליון ש״ח מכספי ציבור את הקמת הצינור שישמש את מונופול הגז לייצוא גז למצרים – החלטה שהתקבלה בהליך עקום, ללא שקיפות מינימלית וללא נציגי ציבור בניגוד לחוק.

חוזרים לשגרת חוגי הבית (אבל ממשיכים גם בזום)

השבוע עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, סיפרה על לובי 99 בסמינר נשים משפיעות באוניברסיטת תל אביב של ארגון אידיא (תודה לתמר נאור המנכ"לית וחברת הלובי) ואריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר של הלובי, נפגש בזום עם פעילי סביבה בירושלים (תודה לחבר הלובי אורי עמית).

עם הסרת המגבלות אנחנו חוזרים לאט לאט לשגרת חוגי הבית. מעוניינים/ות שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה ונספר לכם/ן איך אפשר באמת להשפיע על קבלת ההחלטות? מעדיפים/ות דווקא לשמוע על הלובי הציבורי בזום?  מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם/ן במסך או בבית.

חזקו את הלובי הציבורי ברשתות החברתיות

השבוע רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, התארחה בקבוצת הטלגרם של חברי/ות לובי 99, סיפרה על הפעילות שלנו להסרת חסמים בתחום הייבוא וענתה על הרבה שאלות של חברים (תמונה להמחשה). עוד לא חברים/ות בקבוצת הטלגרם שלנו? למה אתם/ן מחכים/ות? הקבוצה נועדה לתת במה לשיח בין חברי/ות המיזם, ופעם בשבוע יתארח בה אחד מאנשי הצוות של לובי 99. ביום ראשון הקרוב (7.6) תגיע לשם עו"ד ימית ינאי לענות על שאלות בתחום המוניציפלי, ואתם/ן מוזמנים/ות  להכין את השאלות.

להצטרפות לקבוצה לחצו על התמונה:

חברים/ות במיזם? מוזמנים/ות להצטרף לקבוצות התוכן שלנו. נושאי הקבוצות: תחבורה ציבורית, משאבי הטבע, איכות הסביבה ורשויות מקומיות. מעוניינים/ות להצטרף? מלאו את הטופס הבא או שלחו ווטסאפ למספר 073-3745399 ונדאג לצרף אתכם/ן.

ואם אתם/ן רוצים/ות לקחת את הפעילות ברשתות החברתיות צעד אחד קדימה – הצטרפו לסיירת הרשת שלנו ועזרו לנו לגדול ולהפיץ את הבשורה בפייסבוק. בשורה התחתונה, שיתופים, לייקים ותגובות מתרגמים למצטרפים חדשים ולבסוף ללוביסטים נוספים שעובדים בשביל כולנו. מעוניינים/ות להצטרף? כל מה שנדרש מכם/ן הוא להיכנס לקבוצה הייעודית שפתחנו בלחיצה על הקישורים הבאים.

בשבוע שעבר שאלנו אתכם/ן האם המדבקות האדומות על אריזות המזון השפיעו עליכם/ן וגרמו לכם/ן להפחית בצריכת מזון מזיק. מהתוצאות נראה כי בערך מחציתכם (51%) הושפעו ושינו הרגלי צריכה.

והשאלה הפעם: בעקבות משבר הקורונה התעורר שיח ציבורי על  היוזמה למעבר לעבודה מהבית פעם בשבוע. המהלך הזה עשוי להוריד את העומס בכבישים, להפחית את זיהום האוויר ולהגדיל את זמן האיכות עם המשפחה.
האם אתם/ן:

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים