fbpx דלג לתוכן

מה עשינו השבוע

אושר הסדר החוב ההזוי עם תשובה, על חשבון כספי הפנסיה שלנו; הלובי של סוכני הביטוח מאיים לפגוע בתחרות; הציבור גבר על הלוביסטים של חברות המזון; מבקשים מבנק ישראל לא לשתף פעולה עם תופעת ההון-שלטון; וגם – נלחמים בניגוד האינטרסים של אחד ממשרדי הלובי הגדולים.

אושר הסדר החוב עם תשובה

גופי הפנסיות שהלוו לתשובה ולקבוצת דלק בה הוא שולט 6 מיליארד ₪ מהכסף שלנו אישרו השבוע את הסדר החוב של תשובה. ההצבעה התקיימה מבלי שהיה להם את כל המידע הדרוש בחוק לצורך ההחלטה, שכן הדו"חות הכספיים של קבוצת דלק עדיין לא פורסמו. אז למה ההצבעה התקיימה? אין הסבר אחר מלבד רצון לכסת״ח על הטעויות שגופי הפנסיות עשו כשנתנו לו מלכתחילה מיליארדים ללא ערבונות ראויים.
אבל גופי הפנסיות הם לא האשמים היחידים בהפסדי הציבור. גם אוזלת היד של הרגולטורים תרמה לכך. למרות שפנינו לרשות שוק ההון (לפנייה שלנו ולכתבה עליה ב״דה מרקר״) ולרשות ניירות ערך הן לא נקפו אצבע ואיפשרו למנהלים של כספי הציבור להצביע ״על עיוור״. התוצאה: תשובה קנה לעצמו שנה של שקט, על חשבון כספי הפנסיות האבודים של הציבור.עזרו לנו להגן על כספי הפנסיות של הציבור הצטרפו עכשיו ללובי 99!

מי מנסה לחסל את התחרות בשוק הביטוח?

בתחילת השבוע הייתה צפויה לעלות לוועדת שרים לחקיקה, הוועדה שמכריעה את גורלן של הצעות החוק וקובעת איך הקואליציה (שלה יש רוב בכנסת) תצביע עליהן, הצעת חוק שנועדה למנוע תחרות בשוק הביטוח. ההצעה, אותה הגיש ח״כ מיקי זהר, מבקשת לחסום את כניסתן של חברת כרטיסי האשראי ״מקס״ לתחום הביטוח, במטרה למנוע תחרות ולהגן על העמלות המופרזות שגובים סוכני הביטוח (כ-8 מיליארד ש"ח בשנה).
פנינו השבוע לחברי ועדת השרים לחקיקה והסברנו להם את הקשיים הרבים בהצעת החוק. בסופו של דבר הוחלט שההצעה תרד מסדר היום של הוועדה, במידה רבה בזכות הלחצים שהפעלנו. אבל אל דאגה, זה רק הסיבוב הראשון וההצעה צפויה לעלות באחת הישיבות הבאות. אנחנו כמובן ממשיכים לעבוד מאחורי הקלעים כדי לסכל אותה ולפתוח את שוק הביטוח לתחרות. לחצו על התמונה כדי לצפות בראיון של לינור דויטש, מנכ״לית הלובי, במהדורת ״כאן 11״:ניצחון מתוק

בשבועות האחרונים ניסו הלוביסטים של חברות המזון לדחות את המועד שבו ייכנס לתוקף השלב השני של רפורמת סימון המזון המזיק (הסימון האדום), שאמור להחמיר את דרישות הסימון לסוכר, שומן ונתרן, מה שיגרום לסימון של יותר מוצרים. במסגרת נושא המאבק בלוביסטים שפוגעים בבריאות שלנו, פנינו למשרד הבריאות בדרישה שלא יחול שום שינוי בלוחות הזמנים. השבוע פורסם כי הלחץ הציבורי עבד, והשלב השני של הרפורמה ייכנס לתוקף במועד שנקבע

וכדי לא להאריך יתר על המידה, הנה עוד כמה דברים שקרו השבוע:

לפני כשבועיים פורסמה מודעת דרושים לתפקיד מנהל/ת מחלקת תקשורת וקשרי ממשל בבנק ישראל, ונדהמנו לגלות כי אחת החברות בוועדת האיתור היא לוביסטית על-ידועה ובעלים לשעבר של אחד ממשרדי הלובי הגדולים בארץ. במסגרת הטיפול בנושא ההון-שלטון, הוצאנו השבוע פנייה רשמית לבנק ישראל בנושא, בבקשה לשקול מחדש את חברותה בוועדה.

בשנת 2021 אפשר יהיה להפחית את מחיר הגז שחברת החשמל משלמת, וחברת הלובי ״פוליסי״ מייצגת במו״מ גם את חברת החשמל שקונה את הגז וגם את ״תמר פטרוליום״ שמוכרת אותו. פנינו השבוע לרשות החברות כדי שתורה לחברת החשמל הממשלתית להפסיק את ההתקשרות עם ״פוליסי״ כל עוד היא מייצגת אינטרסים מנוגדים, והפנייה שלנו הגיעה גם ל״דה מרקר״.

השבוע נחשפה רשת שחיתות נוספת ברשויות המקומיות. כפי שכתבנו בחשבון הטוויטר שלנו, בעינינו הדרך לפתרון בעיית השחיתות עוברת בחיזוק האיזונים והבלמים, במתן כלים לחברי המועצות לבקר את ראש הרשות ובהגברת השקיפות.

ניצלנו מספר פגישות שהיו לנו בירושלים כדי להיכנס לכנסת, להיפגש עם מספר ח״כים ולקדם את הנושאים עליהם אנחנו עובדים מאחורי הקלעים. נעדכן כשיהיו התפתחויות יותר קונקרטיות ובינתיים הנה כמה תמונות

נפגשנו השבוע עם פרופ׳ נדב דוידוביץ׳, יו״ר ארגון רופאי בריאות הציבור, כדי לדבר על יישום שקיפות בוועדת סל התרופות ועל סימון המזון המזיק (הסימון האדום). העלינו תמונה מהפגישה לאינסטגרם שלנו, ונשמח שתעקבו אחרינו גם שם:

שווה להתנדב בלובי
השבוע קיימנו מפגש העשרה למתנדבים שלנו בנושא מערך השיווק הדיגיטלי של הלובי. היה כיף ממש, ואת התוצרים תזכו לראות בהמשך. וזו הזדמנות נהדרת להודות למתנדבים ולמתנדבות האדירים שלנו שבזכותם הכל קורה.

חוזרים לשגרת חוגי הבית (אבל ממשיכים גם בזום)
השבוע סיפרנו על לובי 99 בפני ארגון "כולן״ (תודה לשרון רוזנבאום חברת הלובי), ארגון פוליטיקאיות צעירות מקבוצת בר אילן (תודה לחברת הלובי, הדס מיארה צרפתי), קליניקות משפטיות במכללה למינהל (תודה לאורי חכם) ולמכינה הירושלמית בגבעה הצרפתית 99 (תודה לשחר וייס). הנה תמונה מההרצאה למכינה שהעביר כרמל נמש, מנהל הדיגיטל והרשתות החברתיות שלנו:

עם הסרת המגבלות אנחנו חוזרים לאט לאט לשגרת חוגי הבית. מעוניינים/ות שנגיע אליכם/ן לסלון או למקום העבודה ונספר לכם/ן איך אפשר באמת להשפיע על קבלת ההחלטות? מעדיפים/ות דווקא לשמוע על הלובי הציבורי בזום? לחצו על התמונה, מלאו את הטופס והזמינו אותנו עכשיו למפגש אצלכם/ן במסך או בבית

בשבוע שעבר שאלנו אתכם/ן האם במהלך השנה האחרונה החלפתם/ן חברת סלולר בשביל הצעת מחיר אטרקטיבית יותר. כנראה שאתם/ן צרכנים/ות מיודעים/ות מהרגיל כי 71% מהמשיבים/ות החליפו חברה, לעומת השיעור הכללי באוכלוסייה שעומד על 35% בלבד (לפי אגף תקציבים במשרד האוצר).

והשאלה הפעם: האם תשקלו לעבור קרן פנסיה בגלל שקרן הפנסיה שלכם/ן אישרה את הסדר החוב של תשובה?

             

התוצאות יפורסמו בשבוע הבא.

זיכרו שכל חבר נוסף מחזק את הלובי הציבורי אל מול מאות הלוביסטים של בעלי ההון. יחד נוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים