fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? העלינו הילוך במאבק בחברות הגז – בקמפיין ציבורי ובכנסת; פעלנו לצמצם תקנות המקפיאות תחרות בין קופות החולים; דרשנו ממשרד האנרגיה להבהיר את המחויבות לקידום אנרגיות מתחדשות; אפליקציות תחב"צ נכנסות לתוקף; פינת מחקר חדשה בסוף העדכון; ועוד.

השבוע הזה היה שבוע חשוב למאבק במונופול הגז. אנחנו ממשיכים בקמפיין שמטרתו פתיחת ההסכם בין חברת החשמל לחברות הגז והורדת המחיר בצורה משמעותית. צפו במנהל המחקר שלנו, אריאל פז סוויצקי, מסביר מדוע מדינת ישראל משלמת על גז מחיר מהגבוהים בעולם ביחס למדינות שיש להן גז ולמה אם לא נתעורר, ישראל תהיה תלויה באנרגיה מזהמת לעוד שנים רבות.
סמנכ“לית הלובי, מרב דוד, הצביעה השבוע בפני חברי הכנסת בוועדה לפיקוח על קרן העושר על הציניות של הלוביסטים של חברות הגז, שטוענים שצריך להפסיק בהקדם את השימוש בפחם מזהם ולעבור לגז טבעי “כאילו” מתוך דאגה לסביבה, כאשר למעשה חברות הגז ירוויחו מכך. הלוביסטים כמובן התעלמו מהעובדה שגז הוא גם מזהם ושמשרד האנרגיה פועל לקדם אנרגיה מתחדשת על חשבון הגז והפחם.
באותו הדיון, מנכ“ל משרד האנרגיה הצטרף סוף סוף לעמדתנו שמחירי הגז יקרים מדי ושחברות הגז אשמות בכך שכספי המיסים אינם זורמים לקרן העושר: "שיתחילו מקביעת מחירים סבירים כדי שלא נקנה גז נוזלי מארה"ב כי הוא יותר זול, ושיפסיקו לבצע תכנוני מס שמובילים לזה שהכסף מתעכב".

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

כ-40% מבני הנוער מדווחים שהם צורכים שתייה קלה מתוקה מדי יום. לפי נתוני משרד הבריאות, מאז שנת 2000 עלה ב-30% מספר בני הנוער שסובלים מעודף משקל, הגורם באופן ישיר למחלות קשות ומורכבות לרבות סכרת ומחלות לב. מדינת ישראל מממנת את הטיפול בתופעה, הן באופן ישיר והן באופן עקיף. אז איך למגר אותה? כל התשובות בטור של הלוביסטית הציבורית רחל גור >>


הלוביסטית הציבורית, נועה זלצמן, עלתה השבוע לדיון בוועדה לביקורת המדינה במטרה לבקש הבהרה להחלטה העמומה שקיבלה הממשלה לאחרונה בנושא אנרגיות מתחדשות. היא טענה שאם יוקמו תחנות כוח המופעלות בגז בהיקף של 4,000 מגה-וואט, כשלמשק נדרש רק 1,400 מגה-וואט – לא נוכל לעמוד ביעד של 30% אנרגיות מתחדשות עד 2030. צפו בדבריה ובתשובת מנכ"ל משרד האנרגיה >>


גם בתקופת הקורונה חייבים לשמור על התחרות במערכת הבריאות. השתתפנו בדיון בוועדת הרווחה והבריאות על הצעת משרד הבריאות להגביל מעבר מבוטחים בין קופות החולים. גאים שהצלחנו להוביל לצמצום הפגיעה בציבור המבוטחים, ולצמצם את הגבלת המעבר מ-8 חודשים ל-4 בלבד (רק לתקופת החורף). הקליקו לקריאת המכתב שיצא לח"כיםלציוץ מהוועדה >>


חודשים שאנחנו נאבקים אל מול הלחצים שמפעילים הלוביסטים של "רב קו" במטרה למנוע את השקת אפליקציות התשלום בתחבורה הציבורית. כעת האינטרס הציבורי ניצח ושרי התחבורה והאוצר הכריזו על תחילת פעילות האפליקציות עד סוף 2020. לציוץ המלא >>

מרב דוד, סמנכ"לית הלובי ומשה קאשי, הלוביסט הפיננסי שלנו, נפגשו עם רשות התחרות כדי לדון על דמי הניהול הגבוהים בקרנות הפנסיה של הפנסיונרים, שהם "לקוחות שבויים" שלא יכולים לעבור בין החברות.


שמחים לעדכן כי גם השנה קיבלנו אישור רשמי מרשות התאגידים כי הדוחות הכספיים שלנו אושרו כדין ואנו עומדים בכל כללי המנהל התקין לעמותות. למי שרוצה להעמיק, הנה קישור לדו"חות הכספיים שלנו, השקופים כמובן לציבור וזמינים גם באתר שלנו >>

שמחים להשיק פינה חדשה בניוזלטר השבועי – פינת המחקר, עם הרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים. את הפינה תוביל מחלקת המחקר שלנו, שמסייעת לבסס את העשייה שלנו במחקר מקצועי ונתונים.
***
והשבוע רווחי המדינה – Government take:
רווחי המדינה היו מונח מרכזי בדיונים של ועדות ששינסקי, שבחנו מיסוי רווחים ממשאבי הטבע: ועדת ״ששינסקי 1״ שפעלה ב-2010 בנושא של מיסוי רווחי גז טבעי, וועדת ״ששינסקי 2״ שפעלה ב-2014 בנושא מיסוי רווחי ים המלח. "רווחי המדינה" זה בעצם החלק של המדינה מ"עוגת הרווחים" של החברות.
ועדות ששינסקי ציינו שרווחי המדינה המקובלים בעולם עומדים על כ-50% (ולעתים גבוה מכך), כאשר בישראל הרווחים הם 20%-30%. לכן, ועדות ששינסקי ביקשו להטיל מס מיוחד, "מס ששינסקי" (בשמו הרשמי – היטל רווחי יתר), כדי להעלות את רווחי המדינה ל-52%-62% מכל משאב טבע. זאת, בנוסף לתמלוגים ומס חברות שמשלמות החברות. אלא שבחלוף מספר שנים, טרם החלה גביית מס ששינסקי ולכן חלקה של המדינה ברווחים נותר נמוך. כמו כן, היעד של "רווחי המדינה" כלל לא עוגן בחקיקה, וכך גם ההכרעה אילו רכיבים כלולים באותם הרווחים.
לכן, אנחנו מקדמים תיקוני חקיקה שמטרתם הגדלת חלקו של הציבור במשאבי הטבע. הקליקו לקריאה מורחבת על תוצרי ועדת ששינסקי 1 או את נייר העמדה שהגשנו לועדת קרן העושר.

הלוביסטית הציבורית ימית ינאי מלול, נפגשה אתמול עם מובילי קידום התחב"צ באצבע הגליל, תמר גלעדי וקובי וינברג מתכנית "גליל UP", והציגה בפניהם את מודל הלובי הציבורי ואת האתגרים בקידום תחבורה ציבורית יעילה.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו>>
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם חשבון החשמל שלכם/ן עלה בעקבות הקורונה, ו- 74% מכם/ן ענו שכן. כחלק מהמאבק שלנו להורדת מחיר הגז והחשמל, אנחנו ממשיכים בקמפיין להגברת מודעות ושינוי השיח הציבורי בנושא. חשוב לכם לחזק אותנו ולהוריד את מחיר החשמל? שתפו בפייסבוק או בטוויטר את סרטון ההסברה.

והשאלה הפעם:
האם תשתמשו באחת מאפליקציות התשלום החדשות לנסיעה בתחבורה הציבורית?  
האפליקציות החדשות יאפשרו תשלום על נסיעה בתחב״צ באמצעות הטלפון החכם על ידי סריקת קוד. לא יהיה צורך ברכישה מראש של מסלול תשלום מסוים (למשל, חופשי חודשי) כי בסוף כל חודש האפליקציה תבחר עבורנו את מסלול התשלום המשתלם ביותר.