fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? סוגרים את חגיגות היומולדת בהשקה של פודקאסט חדש; הישג במאבק שלנו בדלתות המסתובבות; משרד הבריאות מתחייב לקדם תקנות להגבלת פרסום מזון מזיק לילדים; חשפנו שהגמלאים משלמים דמי ניהול מקסימליים לקרנות הפנסיה; בזכות העתירה שהגשנו מונתה נציגת ציבור למועצת הגז; ועוד.

אנחנו גאים להשיק את "מלכוד 99" – הפודקאסט של הלובי הציבורי!
5 שנים של עשייה, מאבקים במסדרונות הכנסת ולא מעט הצלחות וניצחונות עברו עלינו ועכשיו הגיע הזמן לדבר על המתנה שלנו אליכם/ן!
פרק 1// איך מתקבלות ההחלטות בכנסת? עם גיא רולניק, עו"ד לינור דויטש, ח"כ שרן השכל וח"כ לשעבר מיקי רוזנטל.
פרק 2// לאן נעלמו אוצרות ים המלח? עם ח"כ לשעבר מיקי רוזנטל, מרב דוד ועו"ד לינור דויטש.
חפשו את "מלכוד 99" באפליקציות הנבחרות או היכנסו לאתר שלנו להאזנה בפורמט המועדף עליכם, יומולדת שמח 🙂

הישג ענק במאבק שלנו בדלתות המסתובבות – בית המשפט קיבל את עמדתנו ולא איפשר לאריאל יוצר, לשעבר סגן הממונה על אגף תקציבים במשרד האוצר, לקצר את תקופת הצינון הקבועה בחוק ולעבור לתפקיד מנכ״ל חברת הגז ישראמקו תוך 50 יום בלבד. העובדה שתקופת הצינון נשארה 9 חודשים מעבירה מסר ברור לבכירים במגזר הציבורי – תופעת הדלתות המסתובבות בין שירות המדינה למונופולים החזקים במשק לא יכולה להימשך.
לפוסט המלא >>
לכתבה בנושא >>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

בעקבות פנייתנו למשרד הבריאות, הוא התחייב לקדם את התקנות להגבלת פרסום מזון מזיק לילדים ולנוער במסגרת תוכנית העבודה של שנת 2021. זה צעד ראשון משמח, אבל תהיו בטוחים שתעשיות המזון, הפרסום והבידור ינסו למנוע ולסרס את התקנות הללו. בדיוק בשביל זה צריך לובי ציבורי. לפוסט המלא >>


בתום מאבק של 3 שנים, ועדת הכלכלה הקלה השבוע על ייבוא מוצרי חשמל לארץ – יבואנים יוכלו להצהיר על עמידה ביעדים בינ״ל להתייעלות אנרגטית במקום לעבור בדיקות מסורבלות במכון התקנים. גם אנחנו היינו שם במסגרת המאבק שלנו במונופולים בתחום הייבוא. 


השבוע פורסם מחקר שערכנו, לפיו 99.5% מהפנסיונרים בישראל שמבוטחים בקרן פנסיה משלמים את דמי הניהול המקסימליים. למה? כי הם לקוחות שבויים, ומהרגע שהם יצאו לפנסיה – החוק לא מאפשר להם לעבור לקרן פנסיה אחרת. מדובר על יותר מ-100 מיליון ש״ח בשנה שעוברים מהפנסיונרים לקרנות הפנסיה. פנינו לממונה על שוק ההון כדי שיפחית את תקרת דמי הניהול שמשלמים הפנסיונרים. אין שום סיבה שהגמלאים יממנו על גבם את הרווחים האדירים של קרנות הפנסיה. לפוסט המלא >>


השבוע ניתן פסק דין בעתירה שהגשנו למינוי שני נציגי ציבור למועצת הגז, כפי שדורש החוק. המדינה הודיעה שנציגה אחת מונתה ושהממשלה פועלת למינוי נציג/ה נוסף/ת ולכן העתירה נמחקה. אנחנו כמובן נמשיך לעקוב ולוודא שזה יקרה. לא יכול להיות שיחלקו לחברות הגז מאות מיליונים מכספי ציבור, מבלי שנציגות של הציבור תשב בשולחן מקבלי ההחלטות.


הדרישה שלנו לפרסם את הפרוטוקולים של מועצת הגז הטבעי הוזכרה השבוע בדיון על יישום חוק חופש המידע בוועדה לפניות הציבור של הכנסת. מ״מ ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע הזכיר את הבקשה שלנו כדוגמה למקרה שבו המידע צריך להתפרסם באופן יזום, ולא רק בעקבות בקשת חופש מידע. שמחים לסייע לשקיפות במשרדי הממשלה 🙂

הופענו השבוע בפני הוועדה שמינה שר התקשורת לבחינת הרגולציה בתחום התקשורת המשודרת והצגנו לה את עמדתנו: אי אפשר לדון באסדרת התקשורת בלי התייחסות משמעותית לתחום הבעלויות על גופי החדשות. לא ייתכן שמי שיתווך לציבור את החדשות יהיו גורמים בעלי אינטרסים כלכליים חזקים, שהרווחיות של המונופולים שנשלטים על ידם תלויה בהחלטות הממשלה.

היה לנו שבוע עמוס במפגשים – לינור  דויטש המנכ״לית שלנו נפגשה בזום עם החברים החדשים שהצטרפו אלינו; אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר שלנו, העביר הרצאה למכינה של ארגון בינ״ה; משה קאשי, הלוביסט הפיננסי שלנו נפגש עם סטודנטים מתנועת ״ישראל 2050״; והלוביסטית שלנו ימית ינאי-מלול – עם מועדון ״רוטרי״ בנהריה. תודה רבה לכל המארגנים! 

כל שבוע תביא מחלקת המחקר שלנו, שמסייעת לבסס את העשייה שלנו בנתונים ומחקר מקצועי, הרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם: חוק הריכוזיות והתייחסותו לתחום התקשורת.
החוק לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות נחקק ב-2013, והיווה חקיקה פורצת דרך בעולם בהתמודדות אל מול גורמי כוח במשק. מטרתו הייתה להפחית את הריכוזיות במשק באופן כללי, מתוך הבנה שריכוזיות מובילה לפגיעה של הגורמים החזקים במשק בתחרות. בין היתר, החוק מתייחס לשליטה של גורמים ריכוזיים בגופי תקשורת, וקובע שלפני שנותנים לגורם ריכוזי לשלוט בכלי תקשורת – צריך להתייעץ עם הוועדה לצמצום הריכוזיות. כך, לדוגמה, ב-2019 הוועדה המליצה להתנות את הרחבת פעילותו של הטייקון עידן עופר בתחום הפקת החשמל מגז במכירת אחזקותיו בערוץ 13, וכך אכן היה. אלא שיש חורים משמעותיים בחוק: החוק לא חל על אתרי חדשות ועל שליטה עקיפה (למשל, הטייקון יצחק תשובה מחזיק ב-20% מקשת-12 דרך בתו).

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם אתם/ן מאזינים/ות לפודקאסטים ו-66% ענו בחיוב. בדיוק עבורכם/ן מיועד הפודקאסט החדש שהשקנו – האזינו וספרו לחבריכם/ן 🙂 

והשאלה הפעם: האם את/ה קונה משקאות ממותקים* כעניין שבשגרה?

      

* כל מה שאינו מים / סודה / חלב